AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Yeşil Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Yeniden Refah Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Memleket Partisi, Büyük Birlik Partisi, Vatan Partisi Van'da seçime girecek.

Saadet Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi, İyi Parti ise Van'da Millet İttifakı çatısı altında seçime girerken, Hür Dava Partisi ise Cumhur İttifakı çatısı altında seçime girecek. Türkiye'de seçim heyecanı gün geçtikçe daha da artıyor.

Siyasi partilerin aday listelerini YSK'ya sunmasının ardından adaylık süreçleri kesinleşen milletvekili adayları Van'da sahaya indi. 14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28'inci dönem milletvekili genel seçimleri için 26 siyasi parti seçimlere girecek.

Milletvekili genel seçimlerine girecek partilerin, aday listelerini YSK'ya teslim etmelerinin ardından, milletvekili aday adayları sahaya inerek çalışmalarını hızlandırdı.

14 Mayıs'ta seçime Adalet Birlik Parti, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, İYİ Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve Zafer Partisi katılacak.

AK Parti'nin Van Milletvekili listesinde Burhan Kayatürk, Kayhan Türkmenoğlu, Abdulahat Arvas, Azad Kartal, Selma Biçek, Muhammed Çalağan, Ömer Faruk Karakurt ve Affan Orhan yer alırken, Cumhur İttifakı'nın ortağı olan MHP'nin Van listesinde Yahya Cancan, Ayhan Kahraman, Fatih Şahin, Abdulselam Arvas, Sunullah Keleş, Abdulhakan Üçdal, Abdulaziz Gülbay ve Serpil Taşkıran  bulunuyor.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi'nin Van Milletvekili aday listesinde Seracettin Bedirhanoğlu, Ercan Çiçek, Aziz Örek, Muhlis Orhan, Meral Ayhan, Nurten Taş, Süleyman Kuşman ve Mehmet Kaval yer alırken, Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime girecek olan HDP listesinde ise Pervin Buldan, Zülküf Uçar, Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Sinan Çiftyürek, Gülderen Varli, Mahmut Dinsar, Havin Kiye ve Taylan Ertaş yer aldı.

Cumhur İttifakı'nda yer alan Yeniden Refah Partisi'nin Van Milletvekili aday listesinde Kamil Yavuzer, Yakup Demir, Ali Şahin, Mehmet Şahin, Aydın Çiçek, Murat Ergin ve İzzet Başkurt yer alırken, Cumhur İttifakı'nda yer alan bir diğer parti olan Büyük Birlik Partisi'nin Van listesinde ise Muhammed Nur Kaya, Metin Kaya, Ümmü Gülsüm Tezel, Kazım Varçin, Turgut Güleşçe, Muhammet Elenür, Volkan Ertosun ve Cebrail Kaya yer aldı.

Memleket Partisi Van Milletvekili aday listesinde Haluk Terzioğlu, Mehmet Veysi Metin, Hidayet Erdoğan, Nevzat Koç, Yunus Acar, Azmi Ertek, Cengiz Durğun, Emircan Avcı yer alırken, Vatan Partisi'nde ise Akile Çevik, Adem Bayram, Mehmet Kaan Türkoğlu, Muhammet Tekin, Halil Halit Toker, Mehmet Koç, Seyhan Taşdemir ve Habip Pülat bulunuyor.

14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28'inci dönem milletvekili genel seçimlerine bir aylık bir süreç kalırken, milletvekili adayları kolları sıvayarak sahaya indi. 14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimde hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağı merak ediliyor.

Van Bölge Gazetesi