Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın sabah saatlerinde çok bulutlu ve aralıklı hafif kar yağışlı olacağı belirtilerek, “Muş ve Bitlis'te ise havanın öğle saatlerinden itibaren parçalı ve çok bulutlu olacağı tahmin edilmektedir. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyredeceği beklenmektedir. Rüzgârın kuzeyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklar; Van’da 1 ve Muş’ta 1, Hakkâri’de 0 ve Bitlis’te eksi 2 derece olması beklenmektedir. Bölgemizde beklenen kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgâra bağlı olarak ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar yağışı, yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ tehlikesi, görüş mesafesinde azalma, direk devrilmesi ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Yapılan son değerlendirmelere göre bölge genelinde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir” denildi.