İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Osman Acar, müdürlük olarak 7/24 saat göreve hazır olduklarını söyledi. Son üç aylık sürede 171 yangın, 8 araç yangını, 9 trafik kazası, 29 su baskını, 30 işyeri denetimini, 30 işyeri raporu, 127 bayrak ve pankart asma, 1 göçük, 27 baca temizleme, 65 merdivende araç görevi, 18 insan kurtarma, 8 hayvan kurtarma ve 3 tane de tatbikat yaptıklarını ifade eden Acar, “İtfaiye Müdürlüğü olarak çıkabilecek yangın, doğal afet veya herhangi bir olay için 24 saat hazır bulunuyoruz. Kış aylarında genellikle yangınlar elektrik ihmallerinden, yani fazla elektrik kullanımından ve temizlenmeyen bacalardan çıkıyor. Bunların dışında başka sebeplerden de çıkıyor” dedi.

Asılsız ihbarların teknolojinin gelişmesiyle ve arayan kişinin telefon numarasının görünmesinden dolayı artık fazla kalmadığını belirten Acar, “Bizim Van’da itfaiye olarak bilmediğimiz hemen hemen hiçbir yer, adres yok. Ancak halkımızın da oturduğu adresi iyi bilip, doğru adres vermesi bizim için çok önemlidir. Halkımızın çoğu oturduğu mahallenin hala adresini tam bilmediğinden dolayı bir yangın ihbarında 30-40’dan fazla telefon geliyor ve her telefon ayrı bir adres veriyor. Bu verilen adreslerden dolayı biz de sıkıntı yaşıyoruz ve olay yerine gitmemizde zaman kaybı oluyor. Bizim halkımızdan isteğimiz, bir olayda eğer ihbar verdikleri zaman en yakın resmi kurum veya belirleyici bir nokta varsa ona göre doğru adres vermelerini istiyoruz. İtfaiyeyi boş aranmamaları ve halkımızın bir olay olduğunda bizi her zaman 110 Alo İtfaiye telefonundan aramalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Acar, son üç aylık sürede çıkan yangınlarda herhangi bir yaralanma ve can kaybı olmadığını da belirterek, “İhbarın geldiği andan itibaren çıkmamız 30 saniye sürüyor. 65 personel ve 9 araçla 24 saat hazır görev başındayız” dedi.