Van Münci İnci Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin “3 Boyutlu Modellemelerle Biyoloji Görsel Eğitimi Projesi”; Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliğinde gerçekleştirilen 10. Uluslararası Eğitimde Bilişim Kültürü Oluşumu (E-Biko) Bilişim Olimpiyatları’nda “Eğlenerek Öğrenelim/Animasyon” dalında dünya ikinciliği elde etti. Proje, 39 ülkeden 7 binden fazla katılımcının yer aldığı 2 bin 493 proje arasından finale kalan “3 Boyutlu Modellemelerle Biyoloji Görsel Eğitimi Projesi”nin mimarı Van Münci İnci Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Muhammed Emir Yaşar ile danışman öğretmen Faruk Abut, projelerini Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ile Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçey’e tanıttılar. Projenin günümüz koşullarında Milli Eğitim Bakanlığı FATİH Projesi’ne uygun olarak düzenlendiğini ifade eden Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Faruk Abut, “Proje, biyoloji dersinin işlenmesinde öğrencilerin severek ve isteyerek derslere katılmalarını sağlamak amacıyla eğlenerek, öğrenmeyi sağlamaktadır” dedi.


Ankara’da yapılan finalde Van’a dünya ikinciliği kazandıran öğrenci ve öğretmeni Tuşba Belediye Başkanı Özgökçe ödüllendirdi.


Van Münci İnci Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen programa Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulaziz Öztürkçü, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, okul idareci ve öğretmenleri katıldı.