Moderatörlüğünü Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin’in yaptığı konferansta Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Emekli İmam-Yazar Mecit Taş, Gazeteci-Yazar Ayhan Bilgen ile İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık de konuşmacı olarak katıldı. 


Erciş Belediyesi katkılarıyla Demokratik İslam Kongresi tarafından düzenlenen 'Ortadoğu'da İslam ve Şiddet' konferansı Kardelen Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Emekli İmam-Yazar Mecit Taş, Gazeteci-Yazar Ayhan Bilgen ile İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık’ın konuşmacı olarak katıldığı ve moderatörlüğünü Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin'in yaptığı konferansa, çeşitli STK temsilcileri ve çok sayıda dinleyici de katıldı. Açılış konuşmasında kısa bir değerlendirme yapan Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin, Demokratik İslam Kongresi'nde güçlülerin değil, mazlumların yer aldığını anımsattı. Keskin, "Erciş bir deprem şehridir. 3 yıldır Erciş ilçesinde insanlar mağdur. Fakat buna iktidar göz yummaktadır. Erciş halkının sorunları bir kış daha yaşamadan sorunları çözülecekti. Böyle bir yaklaşımın İslam’da yeri olabilir mi?'' diye konuştu.


Keskin'den sonra konuşan emekli imam-yazar Mecit Taş ise DAİŞ'in Ortadoğu'da sürdüğü vahşetin İslam'la hiç bir alakasının olmadığının altını çizdi. Kuran-ı Kerim'den ayetler okuyarak İslam adaletini anlatan Taş, "IŞİD yaptıklarını İslam adı altında yapıyor. Bu uygulamaların İslam ile hiçbir alakası yok. IŞİD'in yaptığını Firavun da yapıyordu. Firavun, insanların kafasını keser, insanları pazarlarda satarak zulüm ederdi. Firavun'un yaptığının aynısını bugün İslam adı altında IŞİD yapıyor. IŞİD peygamberin ümmeti değil, Firavun'un ümmetidir" dedi.


Allah'ın adaletinde hiç kimsenin şüpheye düşmemesi gerektiğine dikkat çeken Taş, IŞİD'in Ortadoğu'da zulüm estirdiğini de ifade ederek, "Bir insan zulme dur demediği sürece, o zulüm devam eder ve bir gün mutlaka o insanın kapısını çalar. Bugün IŞİD Ortadoğu'da Kürt ve Arap halkları üzerinde zulüm estiriyor. Bu duruma seyirci ve sessiz kalmak zulme ortak olma anlamındadır. IŞİD'in yaptığını hiç bir Müslüman kabul etmemelidir" şeklinde konuştu.


Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım ise, IŞİD’in teolojisinin 20 ilkesinden örnekler verdi. Yıldırım, "IŞİD'in ilk ilkesi, hayatta esas olan savaştır ve barış değildir şeklindedir. Oysa Kuran ilkelerine bakıldığında bu prensibin ne kadar marjinal olduğu açığa çıkıyor. Kuran'ın yanında bakıldığına Peygamber Efendimizin kanunda barışın esas olduğuna dikkat çekiliyor. Savaş yalnız savunma amaçlıdır. IŞİD'in gerçekleştirdiği saldırılar İslam'ın hiçbir emrine uymamaktadır. IŞİD gördüğü bütün inançları 'kafir' olarak ilan ediyor. İslam'ı bile kabul etmeyip, kendine uygun bir İslam modeli yaratıyor. Ayrıca, IŞİD sanal bir dünya yaratarak, mensuplarına o dünyadaki cennet tasavvurlarını benimseterek terör estiriyor. Bu tarihteki Haşhaşi hareketiyle aynıdır” dedi.


Gazeteci-Yazar Ayhan Bilgen ise son günlerde gündemde olan Osmanlıca eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu. İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık de Mekke ve Medine sözleşmelerinden örnekler verdi. Eliaçık, Türkiye'deki kadın erkek eşitliğine de değinerek, "Gün gelecek bütün dünya, insan haklarını ve İslam'ı Kürtlerden öğrenecek" ifadelerinde bulundu. Konferans,sunumların ardından soru ve cevaplarla sona erdi.