BDP İpekyolu İlçe Örgütü 1. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Diren Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, BDP MYK Üyesi Saadet Becerikli, BDP PM Üyesi Ramazan Yıldız, BDP Van İl Başkanı Musa İtah, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Hatice Çoban, BDP İpekyolu Belediye eş başkan adayları Aygül Bidav ile Veysel Keser’in yanı sıra Van Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ile yüzlerce kişi katıldı.  Kongrenin yapıldığı salona PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları asılırken, kongre de demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Kongre de divan üyelerinin seçilmesi ardından konuşan BDP ipekyolu eski İlçe Başkanı Ahmet Enterli, kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu. Dün oldukları gibi bugün de Kürt halkının özgürlüğü için çalışacaklarını dile getiren Enterli, yeni yönetime başarılar diledi.

Ardından konuşan BDP İpekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Veysel Keser, Van halkının dün görkemli bir duruşla AKP’ye tarihi bir ders verdiğini ifade etti. Dün Van’da yaşanan zaferin 30 Mart’ta görkemli bir direnişe evrileceğini söyleyen Keser, seçilecek yönetime ise başarılar diledi. Daha sonra konuşan BDP Van İl Başkanı Musa İtah’ta seçilecek yeni yönetime başarı temennisinde bulunarak, yeni yönetimlerin partilerde başarılar getireceğini söyledi.

Son olarak konuşan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, çözüm sürecine değinerek, AKP’nin Kürt halkını kandırmak istediğini ama Kürt halkı ve özgürlük mücadelesinin bu tür oyunlara gelmeyeceğini belirtti. PKK Lideri Abdullah Öcalan için başlatılan imza kampanyasına da değinen Gür, Öcalan için başlatılan imza kampanyasına herkesin destek vermesini istedi.

Konuşmların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Daha sonra tek liste ile gidilen seçimde ilçe başkanlığına Alattin Dağhan getirildi.

kongre.jpg

kongre-001.jpg

kongre-002.jpg

kongre-003.jpg