Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklayan Hür Dava Partisi’nin ( HÜDA PAR), AK Parti ile sürdürdüğü TBMM seçimlerine yönelik ittifak görüşmelerinde, 8 milletvekilliği istediği iddia edildi.

Milliyet'in haberine göre HÜDA PAR, Cumhur İttifakı ile seçimlere girilmesi için AK Partiden güçlü olduğu Batman ile blok oy potansiyeli bulunan sekiz ilden seçilecek sıradan adaylık talep etti.

2018 seçimlerinde 157 bin oy almıştı
2015 genel seçimlerine bağımsız adaylarla giren HÜDA PAR, Adana, Batman, Diyarbakır, Van, Bingöl, Bitlis, Mardin ve Şanlıurfa’da seçimlere katıldı. 2018’deki seçimlere parti olarak 55 ilde katılan HÜDA PAR, Türkiye genelinde 157 bin oy (yüzde 0.37) almıştı.

8 ilden seçilecek sıradan aday istedi
AK Parti kulislerinde konuşulan iddiaya göre, HÜDA PAR, Cumhur İttifakı ile seçimlere girilmesi için AK Parti ile yapılan görüşmelerde, güçlü olduğu Batman ile blok oy potansiyeli bulunan 8 ilden seçilecek sıradan adaylık talep etti.

En fazla vekille Meclis'te olmak istiyoruz
HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “kaç milletvekili beklentiniz var?” sorusuna, “Sayı pazarlığı yapmıyoruz. Biz Meclis’e temsil edilmek ve bu mümkün olan en yüksek seviyede olsun istiyoruz ama bu bizim için tek ölçüt değil.

Biz mevcut cumhurbaşkanının bir dönem daha devam etmesini istiyoruz. Eğer rengimizi, fikrimizi veya parti programımızı değiştirecek kararlar istenirse hiçbir ittifakta yer almayacağız” dedi.

Havadis