WanHaber-ÖZEL

Van’da olası bir depremde veya afet durumunda acil toplanma alanları nerede, nasıl bulunur? Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Afet Yönetimi ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, bu soruya cevap verdi.

Afet Yönetimi ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, her ilde acil toplanma alanlarına e-Devlet üzerinden rahatça erişilebildiğini aktararak şunları söyledi, “e-Devlet’imize girdiğimiz zaman herkesin toplanma alanları belli.

Biliyorsunuz ki maalesef biz deprem olduğu anda GSM hatlarını perişan ediyoruz. O an herkes birbirini arıyor, yurtdışına baktığınız zaman GSM hatlarını çok acil durumlar dışında kullanmıyorlar, çünkü herkes toplanma alanını biliyor.”

E-DEVLET ÜZERİNDEN AFAD DEPREM TOPLANMA ALANI SORGULAMA

Vatandaşların bu hizmeti kullanarak afet ve acil durum toplanma alanlarını sorgulayabildiğini aktaran Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, kişinin yaşadığı ilde afet anında güvenli il, ilçe, mahalle ve caddeleri bu adres üzerinden sorgulayabildiğini hatırlattı.

Afet Yönetimi ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azad Sağlam Selçuk, “Örneğin kişi bulunduğu yerde acil durumda nerelerin toplanma alanları olduğunu biliyor ve eğer bir saat içinde o toplanma alanına gelmezse o zaman siz gerekli yerlere, arama kurtarma ekiplerine haber vererek bilgilendirmelerde bulunabiliyorsunuz.

Böylece arama kurtarma ekiplerinin zamanlarını boşa harcamamış oluyorsunuz. Maalesef bizler bu durumlarda panik halinde olabiliyoruz, trafiği kilitleyebiliyoruz. Van’da kaç kişi e-Devlet’ini açıp toplanma alanına bakmıştır? Bazı hizmetler sunuluyor fakat çoğu kişi henüz o hizmetleri değerlendiremiyor” diye konuştu.

Haber: Fatma Öztürk