SSK, Bağkur ve memur emeklilerine yüzde 49.25'lik zammın ardından seçim öncesi seyyanen zam yapılacağı konuşulurken emekliler için bir destek paketi de gündeme geldi. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren, refah payını da kapsayan emekli destek paketinin çalışmaları sürüyor. Emeklilere destek paketinin nisan ayında çalışmalara başlayacak Meclis Genel Kurulu'na taşınması bekleniyor.

Emeklilere verilecek destekler arasında kira, enerji, tatil ve finans desteği bulunuyor. A Haber canlı yayınında aktarılana göre, emekliler için ilk etapta yapılacak düzenlemelerde 7 başlık öne çıkıyor. İşte o düzenlemeler...

BELEDİYE HİZMETLERİNDE İNDİRİM
Emekliler için yerel yönetimlerle yapılacak protokoller yapılacak. Su faturalarında indirim, ücretsiz toplu taşıma ve belediye tesislerinde ayrıcalık gibi destekler sunulacak.

ENERJİ DESTEĞİ
Emeklilerin doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim yapılması üzerinde çalışılıyor.

ULAŞIM DESTEĞİ
Toplu taşıma dışındaki ulaşım araçları için de destekler verilecek. Uçak ve tren biletlerinde emeklilere ayrıcalıklar tanınacak.

KİRA YARDIMI
Büyükşehirler başta olmak üzere emeklilere kira yardımı da gündemde. Düşük aylıklı emeklilerden başlamak üzere emeklilere belli miktarlarda kira desteği verilecek. Bu konuda yerel yönetimler devreye girecek.

FİNANS DESTEĞİ
Emeklilere banka hizmetlerinde kolaylık sağlanması için bankalarla protokoller yapılacak. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da devreye sokulacak. Ücretsiz banka hizmetleri, düşük faiz ve krediye erişimin yanı sıra promosyonların artırılması konuşulan konular arasında yer alıyor.

TATİL DESTEĞİ
Emekliler için kamu kurumlarının tesisleri kapılarını açacak. Emekliler istedikleri bölgedeki kamu tesislerinde konaklama ve tatil imkanına sahip olacak. Turizm şirketleri ile de emeklilere özel kampanyalar sunulması için protokoller yapılacak.

REFAH PAYI
Emekliler için uygulanan taban maaştaki seyyanen destekler önümüzdeki dönem için yeniden belirlenecek. Bu artışın Temmuz'dan önce yapılması da bekleniyor. Kök maaş düzenlemesi için seyyanen artış ve emekli aylık hesaplama sisteminde değişiklik de masada çalışılan konular arasında.

Kaynak: MYNET