Diyarbakır’ın Çınar ilçesi kırsal Köksalan Mahallesi’nde, dün saat 22.00 sıralarında anız yangını çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, Yazçiçeği Mahallesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi kırsal Yücebağ ve Yetkinler mahallelerine doğru ilerledi. 

İhbar üzerine bölgeye, Diyarbakır, Mardin ve çevre illerden çok sayıda itfaiye, sağlık, UMKE, AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile çevre belediyelere ait iş makineleri sevk edildi. 

Diyarbakır Ve Mardin’deki Yangında Ölü Sayısı 11'E Çıktı.jpg5788

Alevler, Çınar’ın kırsal mahalleleri Köksalan, Yazçiçeği ve Bağcık ile Mazıdağı’nın Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine de sıçradı. Ekiplerin yoğun çabası sonucu yangın 4 saatte kontrol altına alındı.

Yangında Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 kişi yaşamını yitirdi. Yangından etkilenen 10’u ağır, 44 kişi ise hastanelere kaldırıldı. Alevlerin arasında kalan çok sayıda büyük ve küçükbaş da öldü.

ÖLÜ SAYISI 6’YA ÇIKTI 

Yaralılardan Remzi Yılmaz da tedavi gördüğü Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Diğer yaralıların hastanedeki tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

Diyarbakır Ve Mardin’deki Yangında Ölü Sayısı 11'E Çıktı.jpg5477

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DİYARBAKINDA TAMAMLANDI, MARDİN’DE SÜRÜYOR 

Bu arada yangının Diyarbakır’da etkili olduğu bölümde soğutma işlemlerinin tamamlandığı bildirildi. Mardin tarafında ise ekiplerin çalışmasının sürdüğü belirtildi.

ÖLÜ SAYISI 11 OLDU 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam meydana gelen yangın sebebi ile 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yangından etkilendi. Yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 5 hasta yoğun bakımda, 4’ü entübe durumda. Şanlıurfa’da 1 hasta entübe olarak tedavi görüyor. Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6.

Kaynak: DHA