Prof. Canan Karatay’ın, "koronavirüsten korunmak için gargara yapın" önerisine Türkiye'deki meslektaşları ateş püskürüp dalga geçmişti. Son dönemde yapılan araştırmalar Karatay'ı desteklerken, bir destek de Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn'dan geldi. Spahn da "Gargara yapın" dedi.

Türkiye'de Prof. Canan Karatay’ın, virüsün etkisini azaltmak için gargara yapılması önerisine bazı kesimlerden sert tepkiler yükselirken, ondan iki hafta sonra Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn "Gargara yapın" dedi. Tıbbın tam gelişmediği dönemde yayılan, 100 yıl önceki İspanyol gribinin kırılmasında gargaranın rolü olduğu belirtiyor. 

Alman basını da Spahn'ın sözlerini, “Gargara, koronanın yayılmasını önlüyor” diye manşetlerine taşıdı. Neuen Osnabrücker Zeitung'a konuşan Bakan Spahn, koronavirüsün yayılmasının gargara sayesinde azalacağından umutlu olduğunu vurguladı.

BOĞAZDAKİ VİRAL YÜKÜ AZALTIR

Spahn, “Tamam bilimsel bir araştırma ve sonuç yok. Ama ağzı temizlemek için alkolde ya da sofra tuzunda çözülmüş uçucu yağlarla, tuzlu gargarayla yapılan ağız çalkalama, ağız ve boğaz bölgesindeki viral yükü azaltır” dedi.

Alman Bakan Spahn, ne tür bir gargara yapılması gerektiği ya da bir formül belirtmedi ve herkesin kendi yöntemini uygulaması gerektiğini vurguladı.

Kendisinin de, düzenli olarak gargara yaptığını ve “kesinlikle canının yanmadığını” söyleyen Spahn'ın bu tezleri, sofra tuzuyla yapılan gargaranın, özellikle aile içinde virüsü oldukça azalttığı yönündeki sağlıkçıların görüşlerine dayanıyor.

DAHA ÖNCE İSPANYOL GİRİBİNDE KULLANILMIŞTI

İyot çözeltileri veya etanol içinde çözülmüş uçucu yağlar içeren gargaraların etkili olduğu belirtiliyor. Salin solüsyonlarıyla gargara yapmak 1918’de İspanyol gribiyle mücadelede zaten kullanılmıştı ve Japonya’da da pandeminin başlangıcından beri vatandaşlar gargara yapmaya teşvik edilmişti.

Canan Karatay, gargara önerisinden önce de koronavirüse karşı kelle paça çorbasını önermiş ve gelen eleştiriler üzerine bir süre piyasadan çekilmişti.