WanHaber-ÖZEL

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve 6 paydaş üniversitenin rektörleri, rektör yardımcıları ve kariyer merkezi müdürleri katıldı.

“BU FUARDA EŞSİZ FIRSATLAR SUNULACAK”

Toplantıda ilk olarak konuşan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Vanlı iş insanları başta olmak üzere bölgede kalkınmaya ve istihdama katkı sağlayacak tüm kurumları fuara katılmaya davet ettiğini ifade ederek şunları söyledi;

“Ülkemizin 11 farklı bölgesinde düzenlenen kariyer fuarlarının en prestijlerinden olan DAKAF’24, 03-04 Ocak 2024 tarihlerinde Van ilimizde ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitemiz koordinesinde Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacaktır.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Muş Alpaslan Üniversitesi ve Siirt Üniversitesi olmak üzere toplam 6 üniversitenin iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan bu organizasyona; kariyer hedeflerini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler ve mezunlar, staj ve iş imkânı arayan öğrenciler ve gençler, işgören ihtiyacı olan kamu kurum, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, amaç ve hizmetlerini daha fazla kişiye duyurmak isteyen özel sektör ve kamu kuruluşları temsilcilerinin katılması hedeflenmektedir.

Ülkemizin dört bir yanındaki gençlerin kariyer planlarını sağlam temellere dayandırmalarını desteklemek amacıyla tasarlanan bu fuarda; üniversiteler, kamu ve özel sektör kuruluşları ile meslek odaları arasında köprüler kurarak, gençlerimizin potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için eşsiz fırsatlar sunulmaktadır.”

ULUSLARARASI FİRMALAR KATILACAK

Uluslararası alanda önemli başarılara imza atmış pek çok firmanın, gençlerle bir araya gelmek için Van’da olacağının altını çizen Rektör Şevli, “Her paydaş üniversiteden minimum 15 şirket reelde yetenek kapısına kayıtlamalı diye bir hedef belirledik. Geçen Ankara’da DAKAF için ziyaretler gerçekleştirdim.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Aselsan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gibi birçok kurum ziyaretleri gerçekleştirerek fuara davet ettim, sağ olsunlar ilgi gösterip fuara güçlü bir ekiple katılım sağlayacaklarını ifade ettiler. Bunların yanı sıra her bölümden öğrencilere ve mezunlara yönelik yüzlerce firmanın yer alacağı bu kapsamlı fuara, farklı üniversitelerden ve bölgemizden çok sayıda öğrenci ve mezunun katılacağını öngörmekteyiz.” ifadelerine yer verdi.

“DESTEKLEYEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

DAKAF’24 için gerekli kurumlara desteklerinden ötürü teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “İnsan hayatına yön verecek nitelikte önemli olan bu etkinlikleri himayelerinde gerçekleştirmemize olanak tanıyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Sayın Doç. Dr. Salim Atay’a, desteklerinden dolayı Valimiz Sayın Ozan Balcı’ya ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI

Toplantıda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kariyer Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Abdülkadir Gümüş, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak DAKAF’24 için yürütülen hazırlıklar ve çalışmalarla ilgili genel bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Programda Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Can Yılmaz, Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli moderatörlüğünde DAKAF’24 hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

İş insanları ve kurum amirlerinin de katıldığı lansmanda, DAKAF’24 için öneriler de sunuldu.

Haber: Fatma Öztürk

Editör: Ramazan Çetin