Wanhaber / Fatma Öztürk

Van Fırıncılar ve Kahvaltıcılar Odası Başkanı Sabri Işık, zamlı tarifenin başlayacağı tarihi duyurdu. Uzun zamandır Van’daki ekmek fiyatlarının Türkiye bazında oldukça düşük tutulduğunu söyleyen Işık, Vanlı fırıncıların maliyetin altında satış yaparak direnç gösterdiğini ifade etti.

“ESNAFLAR ZAMLARDAN ETKİLENDİ”

Van esnafının zamlardan yoğun şekilde etkilendiğine değinen Sabri Işık; ‘’Yeme içme sektörü zamlardan en çok etkilenen kesim, esnafımız da zor durumda. Ekmeğin maliyeti girdileri günden güne artmaktadır. Türkiye’de şu an en uygun fiyata satılan ekmek Van’da.” dedi.

Van Fırıncılar Odası Başkanı Işık sözlerini, “Üst kuruluşlarla ve yetkililerle yaptığımız toplantılarda, esnafımızla yaptığımız istişarelerde ekmekte rayiç bedel artırımına mecbur kalmış bulunmaktayız. Şu an Türkiye’de 210 gram somun ekmek, 200 gram pide ekmeği 7 lira 50 kuruş ila 8 lira 50 kuruş arası satılırken Van’da 6 liraya satılıyordu. Ekmeğin 6 liraya satışında yüzde 70 komisyon üzerinden daha doğrusu bayiler üzerinden sayıldığı için fırıncı esnafımız bayilere 5 lira olarak ekmeği vermekteydi. Bu da maliyeti karşılamıyordu” şeklinde sürdürdü.

Van’da ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağı tartışmaları sürerken Başkan Işık, “Üst kuruluşlarla yaptığımız toplantılar sonucu 04 Aralık 2023 Pazartesi tarihinden itibaren 210 gram somun ekmek ve 200 gram pide özel ekmeğimiz 7 lira olarak satılacaktır” diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

“EKMEĞİ EN UCUZ SATAN İLLER ARASINDAYIZ”

Akaryakıta, un fiyatlarına, mayaya gelen zamlar ile asgari ücretin artışı gibi etkenlerin de ekmeğin maliyetini arttırdığını vurgulayan Fırıncılar Odası Başkanı Işık, “Ekmeği Türkiye’de en uygun fiyata satan iller arasındayız. Kış sezonu ve esnafımızın farklı sorunları var. Kış turizmini canlı tutarak esnafın ayakta kalmasını sağlamamız lazım” ifadeleriyle Van esnafının sorunlarına da dikkat çekti.

Editör: Ramazan Çetin