WanHaber-ÖZEL

Vanlılara bu yıl 8’inci kez kapılarını açan Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı’na katılan esnaf, fuar hakkında açıklamalarda bulundu.

İpekyolu Expo Fuar A.Ş tarafından organize edilen ve 27 Ekim - 05 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan fuarda 81 ilin kendine has ürünleri, Vanlı vatandaşlarla buluşturuluyor.

Türkiye’nin dört bir yanından fuara katılan esnaf Vanlıların ilgisinden memnun olduklarını belirtti.

Fuara İstanbul’dan katılan Özgür Özgül, “Van’a daha önce gelmiştim ama fuara ilk defa katılıyorum. Van’ı çok sevdim, umarım ki katılım sağlayan tüm esnaflar için ve bu şehir için güzel ve olumlu geçer” diye konuştu.

Trabzon’dan fuara katıldığını belirten Murat Kırcı ise Vanlıların misafirperverliğine değinerek şunları dile getirdi; “Bizim amacımız mal satmaktan ziyade Türkiye’nin her tarafını dolaşıp, yöresel lezzetlerimizi tanıtmak. Trabzon’dan geldik bizler de, Vanlılara Trabzon’u anlatmak ve tanıtmak bizim gayemiz. Van çok güzel, çok seviyorum, çok misafirperver bir şehir, ben Van’da gerçekleşen her fuara da katılım göstermeye çalışıyorum.”

Fuar için Malatya’dan geldiğini belirten Özgül Karataş, fuardan elde ettiği gelirin yüzde ellisini sokak hayvanlarına harcadığını belirterek, “Malatya’dan katılıyorum, takı satıyorum, burada satışını yaptığım takılardan elde ettiğim ücretin yüzde ellisini sokak hayvanları için ayırıyorum. İlk defa katıldım, fuar çok hareketli. Van’da daha önce de bulunmuştum, buradan mezun oldum. Van’ı ve Vanlıları çok seviyorum, deprem zamanında da bizlere kucak açtılar. Hepsine teşekkür ederim ve fuara bekliyorum” ifadelerine yer verdi.

Van balını dünyaya tanıtmak istediğini belirten Songül Güleç ise fuarda olmaktan ve burada Van balını tanıtmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Güleç, “Van Gevaş balının kalitesini herkesin görmesi lazım, tescilli lezzetimiz için tüm Vanlıları buraya, yöresel lezzetleri tatmaya bekliyoruz” dedi.

Haber: Fatma Öztürk – Oktay Dincer