WanHaber-ÖZEL

Bu yıl 8.’si düzenlenen ve dün açılışı gerçekleştirilen Van Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı’nda, Türkiye’nin dört bir yanından getirilen yöresel lezzetler sergileniyor.

Yöresel lezzetlerin her geçen gün popülaritesini arttırdığı bu dönemde, Van’da en fazla ilgi gören fuarlardan birinde yer alan tescilli lezzetler alıcı bekliyor.

Ordu’nun tescilli lezzeti ceviz helvasını tanıtmak için Van’a geldiğini belirten Veysel Ağut, ata mesleğini devam ettirdiğini belirterek, Türkiye’de bu lezzeti üreten tek kişi olduğunu söyledi.

Vanlıların, kendilerini sıcak karşıladığını belirten Veysel Ağut, “Van’ı çok güzel ve misafirperver bulduk. Karadeniz’den geldik, Ordu’dan. Ürünümüz ‘Ordu Ceviz Helvası’ bireysel bir üründür. 300 senelik bir mazisi var, ata mesleğimdir. Türkiye’de bu işi sadece ben yapıyorum. Çok sıcak karşılandık, tüm vatandaşları bekliyoruz” dedi.

Cevizli helvanın püf noktalarına değinen Ağut, “Ceviz helvamız; Armut Pekmezi ve yüzde 80 Karadeniz cevizinden üretiliyor. Un, şeker ve yağ kullanılmadan yapılan bir üründür, yüzde yüz doğal şekilde yapılıyor. Birçok hastalığa iyi geliyor, tescilli bir lezzet” diye konuştu.

Van Expo Fuar ve Kongre Merkezinde dün açılışı gerçekleştirilen 8’inci Van Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı 5 Kasım 2023 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Haber: Fatma Öztürk / Oktay Dincer