Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ihtiyaç sahibi 383 bin haneye toplam 304,5 milyon lira doğalgaz tüketim desteği ödeneceğini bildirdi.

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, düzenli doğalgaz tüketim desteği için başvuruların e-Devlet'ten devam ettiğini, destekten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, "Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti" ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvuru yapabileceğini ifade etti.

Göktaş, başvurular onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunanların, PTT'ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabileceklerini, ön ödemeli sayaç kullananlar için de destek miktarının kartlarına yansıtılacağını bildirdi.

Düzenli doğalgaz tüketim destek programı

Bakan Göktaş, düzenli doğalgaz tüketim destek programına geçilmesiyle ihtiyaç sahiplerinin yardım programına her ödeme döneminde ayrıca başvuru yapmasına gerek kalmayacağını kaydederek şöyle konuştu:

Vatandaşlarımız ikamet ettikleri haneye ait faturalarını ödeme birimlerine ibraz etmeleri yoluyla, ikamet ettikleri ilçeye karşılık gelen tahsisat tutarından düzenli olarak yararlanabilecek.

"Hanelere yıllık 1.500 ile 3 bin 500 lira arasında ödeme yapılıyor"

Göktaş, ısıl harita baz alınarak belirlenen düzenli doğalgaz tüketim desteğinde hanelere yıllık 1.500 ile 3 bin 500 lira arasında ödeme yaptıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Ocak ayındaki ödeme 383 bin haneye toplam 304,5 milyon lira

Doğalgaz Tüketim Desteği ödemelerimiz başladı. Bu kapsamda ekim, kasım, aralık aylarını kapsayan ocak ayı ödeme döneminde 383 bin haneye toplam 304,5 milyon lira ödeme yapılacak.

"Ev sahibi veya kiracılar da yararlanabilecek"

Yapılan son düzenleme çerçevesinde ev sahibi veya kiracıların bu destekten yararlanabildiğini hatırlatan Göktaş, şu bilgileri verdi:

Halihazırda doğalgaz altyapısı bulunan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğalgaz aboneliği bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bu desteğimizi sunmayı sürdüreceğiz.

Doğalgaz desteğinden yararlanmanın şartları

Destekten faydalanabilmek için başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması, e-Devlet'ten destek programına başvurması, doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet etmesi, ikamet adresinde doğalgaz aboneliği bulunması, faturasının mesken abone grubuna ait olduğuna ilişkin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi kriterlerini birlikte sağlaması gerekiyor.