Van’da başta acil servisler olmak üzere hastanelerde önemli bir yoğunluk yaşanıyor. Binlerce kişinin hastane yolunu tuttuğu Van’da “Acaba salgın mı var?” sorusu sorulurken, uzmanlar endişelenecek bir durumun olmadığını, mevsimsel gribal enfeksiyonlara bağlı olarak yoğunluğun yaşandığını açıkladı.

Hastalandıktan sonra alınacak tedbirlerden ziyade önleyici tedbirlerin ön plana çıktığı bu günlerde, SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, gripten korunmak için yapılması gerekenlere ilişkin bir paylaşım yaptı.

Doç. Dr. Sarıkaya, gripten korunmanın yollarına ilişkin şu paylaşımı yaptı;

“ * Grip aşısı grip mevsimi boyunca (ekim-mart ayları arasında) yaptırılabilir.

* Gripten korunmanın en önemli yollarından biri de kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek ve ellerin bol su ve sabun ile yıkanmasıdır.

* Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.

* Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.

* Ağız, burun ve gözlere kirli eller ile temas edilmemelidir.

* Hastanın temas ettiği veya virüsün bulaşmış olabileceği sık kullanılan ve dokunulan yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

* Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgâhı, oyuncaklar, vb.) günlük temizlikte kullanılan deterjanlar ve çamaşır suyu ile temizlenmesi yeterlidir.

* Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak hastaya ait eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.”

Kaynak: Wanhaber / Ramazan Çetin