Özellikle bahar aylarıyla birlikte badem ağaçları çiçeklerinin açmasıyla görsel bir şölen sunan adada, ziyaretçilerin daha güvenli ve konforlu vakit geçirmeleri için bir çok çalışma yapıldı.

Vali Yardımcısı Furkan Duman’dan bilgi alan Vali Ozan Balcı, Akdamar Adası’nın önemli bir değer olduğunu belirterek, “Van, tarihi, doğası, kültürüyle büyük bir zenginlik. Bunlardan en önemlisi de Akdamar adası. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir zenginlik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Valiliğimiz işbirliği ile Akdamar Adasında restorasyon ve bakım çalışması yaptık” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 18 At 14.59.23

Yapılan çalışmaları anlatan Vali Balcı; “Bu kapsamda; Güvenlik yolları yaparak, deforme olan yolları onardık. Yürüyüş yollarını korkuluklarla güvenli hale getirdik. Akdamar Adasını aydınlattık. Adanın belirli yerlerine çeşmeler yaptırdık. Adanın birçok yerine kuş yuvaları bıraktık.

Whatsapp Image 2024 04 18 At 14.59.25

Adanın bakımı yapıldı. İskele düzenlendi, arıtmasını yaptık, mescit ve WC’ler yenilendi. Böylece yerli ve yabancı turistlerin daha güzel vakit geçirmeleri için güzel bir çalışma oldu. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimizi, yerli ve yabancı misafirlerimizi Van'ımızın tarihi ve kültürel güzellikleri ile özellikle de Akdamar Adası’nı ziyaret etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi