Van Gölü'nün çevresinde temizlik seferberliği başlatılıyor

Van ve Bitlis'teki belediyeler, Resmi Gazetede yayımlanan kararla "doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak tescillenen Van Gölü ve çevresinde temizlik seferliği başlatıyor.

GÜNCEL 31.08.2022, 13:04 31.08.2022, 13:08

Van ve Bitlis'teki belediyeler, Resmi Gazetede yayımlanan kararla "doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak tescillenen Van Gölü ve çevresinde temizlik seferliği başlatıyor.

Bölgenin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan, eşsiz koyları, masmavi suları ve doğasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Van Gölü'nün gelecek kuşaklara daha temiz bırakılması için çalışmalar devam ediyor.

Son yıllarda sıcaklığın yükselmesine bağlı gelişen aşırı buharlaşma ve yağışların azalması sonucu seviyesinde düşme yaşanan, kapladığı 3 bin 713 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye'nin en büyük sodalı gölü olan Van Gölü ve çevresi, karşı karşıya kaldığı çevresel sorunlar sebebiyle "doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" ilan edildi.

Alınan kararla göle kıyısı olan belediyeler, kirliliğe neden olan ahırların yıkımına ve arıtma tesislerinin tamamının aktif çalışmasını sağlayacak çalışmalara ağırlık vermeye başladı.

Dip çamuru ve balçık temizliğinin de devam edeceği göl çevresinde, hayvansal atıkların ve derelerden taşınan çöplerin de göle ulaşması engellenerek, gölün eski maviliğine kavuşması hedefleniyor.

"Van Gölü'nü koruma asli görevimiz"

Bitlis'in Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, AA muhabirine, "Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı" kapsamında Van Gölü'nün korunması için tedbirlerin uygulanmasına başlandığını söyledi.

Eylem planının tüm Van Gölü'nü kapsayan çok önemli bir proje olduğunu ifade eden Çoban, şöyle konuştu:

"Arıtma tesislerinin tamamının çalıştığı, havzada gölü kirletecek ve tehdit edecek ahırların da kaldırıldığı büyük bir çalışmanın içine girdik. Dere yataklarındaki kirliliğin sıfırlandığı bir çalışmaya doğru ilerliyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, belediyelerin arıtma tesislerindeki yıpranmışlığı göz önünde bulundurarak tümünü aktif hale getirecek. Büyük merkezlerde atıl durumdaki arıtma tesisleri artık devreye girdi. Cennet diyarı Van Gölü'nü korumak asli görevimizdir."

Gölü koruyarak gelecek nesillere en sağlıklı şekilde bırakmaya çaba göstereceklerini dile getiren Çoban, "Göller tehdit kaldırmaz. Aral Gölü, dünyanın en büyük göllerinden biriydi. Korunma fiili olmadığından Aral Gölü'nün yerinde çöl var. Van Gölü'nü Sahra'ya çevirmeyeceğiz, denizimiz olarak yaşamaya devam edecek." dedi.

"Gölü temiz bırakmak için elimizden geleni yapacağız"

Van'ın Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise Resmi Gazetede yayımlanan kararla Van Gölü'nün korunmasına ilişkin çalışmaların resmi hüviyete kavuştuğunu belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının koordinasyonunda bir sürecin başladığını aktaran Say, "Edremit Belediyesi olarak göreve geldiğimiz süre içinde Van Gölü'nün uzayda çekilen fotoğrafının birinci seçilmesi, Van Gölü Havzası'nın korunması, turizm amaçlı projelerimiz ve Van Gölü çalışmalarımızla buna hep dikkati çekmeye çalıştık. Van Gölü'nün korunması ancak eylemle, icra kararları ve icra makamlarının çalışmalarıyla olur. Bu noktada da gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse kıymetli eşleri gerekli özeni göstermişlerdir. Van Gölü'nü bizden sonraki kuşaklara daha temiz bırakmak için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Edremit'in Van Gölü'ne yaklaşık 40 kilometrelik sahilinin bulunduğunu ifade eden Say, şöyle devam etti:

"Sahil bandımızla, bisiklet ve yürüyüş yollarımızla vatandaşlarımızı Van Denizi ile buluşturmaya devam ediyoruz. Edremit'in alt yapı çalışmasını bu yıl içinde bitirip Edremit'ten Van Gölü'ne sızan veya foseptikler yoluyla oluşan kirliliği önleyeceğiz. Van Gölü'nün Edremit kıyısındaki kirlenmenin önüne geçecek projenin kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Sahile sınırı olan mahallelerimizde maalesef on yıllardır hayvan barınakları vardı. Geçen yıl aldığımız kararla başta Edremit olmak üzere İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde hayvan barınaklarını kaldırdık, bir kısmını da yıktık. Bu çalışmanın ardından gölün suyunun rengi değişti. İskele'den başlayan dip çamuru temizliğinden sonra sahillerimiz daha temiz olacak."

"Arıtma tesisleri yüzde 100 çalışacak"

Bitlis'in Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani ise Van Gölü havzasının aynı zamanda yerleşim alanı olduğunu, bu nedenle yerleşimin bundan sonra daha kontrollü olacağı bilgisini verdi.

Alınan kararla keyfiyet durumlarının ortadan kalktığını anlatan Geylani, şöyle konuştu:

"Van Gölü kıyıları bazen işgallere maruz kalıyordu. Bu sayede sahil kenarı işgalden tamamen temizlenecek. Bu kararla havzadaki bütün arıtma tesisleri yüzde 100 kapasiteyle çalışacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum, son ziyaretinde 'Van Gölü'ne arıtılmamış bir damla su bırakılmayacağını' söyledi. Kısa sürede Van Gölü eski halini, güzelliğini ve maviliğini yakalayacak. İlgilerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza ve eşi Emine Erdoğan'a teşekkür ediyorum."

Geylani, Tatvan Belediyesi'nin 12 yıl önce inşa edilen ileri biyolojik arıtma tesisinin bulunduğunu, ilerleyen dönemlerde olumsuzluk yaşamamak için tesisi revizyona aldıklarını söyledi.

Van'da da ileri biyolojik arıtma tesisi bulunduğunu aktaran Geylani, "Ahlat, Adilcevaz ve diğer belediyelerin arıtma tesisleri aktif hale getiriliyor. Yıllardan beri birikmiş dip çamurları temizlenecek. Van ve Tatvan'da göl çevresindeki ahırlar kaldırıldı. Diğer bölgelerde de atığı direkt göle akan ahırlar kaldırılacak. Dip çamuru temizliği, gölün kirlemesine sebep olan hayvansal atıkların önlenmesi ve dere ıslahıyla 4 bakanlığın içinde olduğu büyük bir eylem planı. Çok geç kalmadan bu eylem planıyla Tatvan'ımızı ve Van Gölü'müzü dünya mirası haline getirmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. AA

Yorumlar (7)
VAN GÖLÜ MAVİ KALSIN 5 ay önce
BAŞKA ŞEHİRLERDE BİZİM SIHKE GÖLÜ KADAR YA DA ONDAN DAHA BÜYÜK YAPAY GÖLETLER YAPILIYOR. ETRAFINDA DA YÜZLERCE DÖNÜMLÜK YEŞİL ALANLAR VE BİRÇOK ŞEY YAPILIYOR. BAKIYORSUNUZ BÜTÜN ŞEHİR ORAYA AKIYOR. ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK GÖLÜ VAN'DA VE BİTLİS'TE. ONLARIN BAZI İLÇELERİ BU GÖLÜN ÇEVRESİNDE. FAKAT GÖL FOSEPTİK ÇUKURU GİBİ KOKUYOR. ÜLKEMİZİN BU EN BÜYÜK GÖLÜNÜN, BU İL VE İLÇELERE KATMA DEĞERİ DÖRT BEŞ TANE BÜYÜK HAVUZ KADAR BİLE DEĞİL. ÇÜNKÜ SAHİPSİZ, ÇÜNKÜ GEÇMİŞTEN BERİ SÖZ VE DEMEÇ ÇOK, ÇALIŞMA VE PLANLAMA ÇOK AZ. ARTIK BU GÖLÜN VE BU ŞEHİRLERİN KADERİ DEĞİŞSİN.
Eminpaşa 5 ay önce
Kale çevresi, iskele çevresi, Tuşba parkı cevresi, Yasar Kemal birinci ve ikinci etap çevresi, Fidanlık çevresi, Havaalanı-Kocaeli Parkı arasi, Edremit Çimento Fabrikası civarları binlerce kamyon kanalizasyon çamuru, evsel atık ve on yılların birikmiş kirliligiyle dolu. Buralarda durmak için burnunuzu tamamiyle tıkamak zorundasınız. Tuşba mahallelerinde ve kıyılara yakın mahallerde yaşamak tam bir işkence. Dereler zaten sehrin çöpüyle dolu. Kanal tabanları yüzlerce kamyon kirli çamur ve atıkla dolu. Temiz olan bir tane dere ve kanal yok. Şehirden geçip berrak akarak temiz şekilde göle karışan bir tane kanal, bir tane dere yok. Her yer kirli, her yer kokuyor. Sahillerde yeşil kuşak az. Atıf Beyden sonra Edremit'te yeni sahil bandı yok. İpekyolu ve Tuşba'da ihtiyaç var. Bütün kurumlar işbirliği yapıp bunları yapar mı herkes bekliyor. Cumhurbaşkanımız gerekeni yaptı, sıra yerelde ve kurumlarda. Göl kokuyor, göl kirli, insanlar rahatsız. Çabuk olmakta fayda var, çünkü gölü kaybettik.
İcraat 5 ay önce
Van Gölü'nün korunması ancak eylemle, icra kararları ve icra makamlarının çalışmalarıyla olur. İste Van halkı belediyelerden ve bütün kurumlardan bunu bekliyor
iskeleli 5 ay önce
İSKELEDE KOKUDAN OTURAMIYORUZ BAZEN ÖYLE KÖTÜ KOKUYORKİ ANLATILAMAZ.BİRİLERİ İŞİNİ TAM YAPMIYOR. İŞLETMEYİ ÇALIŞTIRAN İRMA ELAMANLARINA FAZLA MASRAF CIKARMAYIN MALZEME PARCA İSTEMEYİN DİYE DUYUYORUZ.YAZIK SAYIN VALİM BU İŞE Bİ EL ATIN SİZİN İÇİN VANA GELMİŞ GECMİŞ EN DÜRÜST VALİ DİYORLAR. LÜTFEN GEREĞİNİ YAPINIZ.
hshssjs 5 ay önce
Van aritmasindaki eksik bırakılan cihazlar takılsın ve varsa bir yolsuzluk derhal sorusturlusn kokudan evden çıkamıyoruz.yok tüm cihazları takılıdır deniyorsa bu koku neden ve nerede geliyor h
Sahil bandı 5 ay önce
Videodaki Edremit Sahil Bandını şehrimize kazandıran Edremit eski kaymakamımız Sayın Atıf Çiçekli'ye bütün Van olarak teşekkür ediyoruz.
Vanımız için ülkemiz için geleceğimiz için 5 ay önce
Sayın valimize güveniyoruz, duyarlı olan yöneticilerle birlikte inşAllah Van Gölü konusunda birçok çalışma yaptıracaklardır.
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15