Kaymakam Aslan: Eski Van turizmin kalbi olacak

Van İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Beyaz TV'de konuk olduğu Uyan Türkiyem programında önemli açıklamalarda bulundu. Kaymakam Aslan Eski Van'ın turizmin kalbi olacağını belirtti.

GÜNCEL 26.01.2021, 13:26 26.01.2021, 13:51 Seyit K.Bağrıaçık
Kaymakam Aslan: Eski Van turizmin kalbi olacak

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan Beyaz TV ekranlarında yayınlanan "Uyan Türkiyem" programının konuğu oldu. Tahir Sarıkaya'nın sunduğu programa konuk olan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Aslan, İpekyolu'nda yapımı devam eden ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Van'ın büyükşehir hüviyetine kavuşması gerektiğini belirten Başkan Vekili Aslan, şehrin yenilenmesini istediklerini söyledi. Sanat Sokağı'nın Van'ın kalbi olduğunu söyleyen Başkan Vekili Aslan, burada yenileme çalışmaları yapacaklarını ve Sanat Galerisi ile Sanat Parkı'nın hizmete girmesiyle, buranın Van'a yakışır bir sokak olacağını belirtti.

İpekyolu'ndaki 138 sokağın tamamına dokunacaklarını belirten Başkan Vekili Aslan, 2020 yılında Van Kalesi civarında 200'e yakın ahır yıktıklarını söyledi. Van Gölü'nün kıymetinin bilinmediğini belirten Aslan, Van Gölü'nün 1720 rakımında, dünyanın mucize göllerinden, mucize coğrafyalarından bir tanesi olmasına rağmen, buranın kıymetinin bilinmediğini ve buralara ahırlar yapıldığını ifade etti.

Eski Van Şehri'nin de içinde bulunduğu 1.5 milyon metrekarelik alanı destinasyon noktası haline getirmek istediklerini belirten Aslan, Sahil Bandı Projesi'nin hayata geçmesiyle, Van'ın en yeşil, en cazibe, dinlenme alanı, herkese hitap edecek bir eğlence alanı olacağını vurguladı.

"MİLLETİMİZE HİZMET AMAÇLI BURADAYIZ"

İpekyolu'nun artık terörle anılmadığını belirten Aslan, "Biz İpekyolu'muzda şükürler olsun, eskiye nazaran artık terörle, vs. anılmaktan ziyade daha çok vatandaşların huzurla, sükûnet içerisinde sokaklarında, caddelerinde dolaşabildiği söyleyebiliriz. Esnaf ziyaretlerimizde veya aile ziyaretlerimizde buralarda da bekçilerin olmasını, hırsızlıkların önüne geçilmesinden bahsediyorlar. Burada vurgulamak istediğim, artık esnafta, vatandaşta, ailelerde bir sonraki aşamayı, yani asayişin daha da sağlamlaştırılmasını talep ediyorlar. Terör artık gündemlerinde yok. Daha öncesinde maalesef belediyelerimizde ve diğer idarelerimizde seçimle iş başına gelmiş belediye başkanından ziyade, çevre korumada herhangi bir görevlinin veya bir işçinin onların emir talimatıyla görev yaptıklarını, iş yaptıklarını biliyoruz. Şuan devletin görevlendirdiği, mülki idari amirleri olarak, belediye başkanlığını ve kaymakamlığı aynı anda yapıyoruz. Tamamen milletimize hizmet amaçlı buradayız. Tamamen devletten veya kanundan, düzenlemelerden gücümüzü alarak, emirleri oradan alarak vatandaşımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Daha öncesinde vatandaşa hizmette, bu farklı düşünüyor, bu böyle düşünüyor diye bir ayrım varken, biz buna hiçbir zaman izin vermedik. Biz burada devletin görevlileriyiz, biz burada millete hizmetkar olmak için varız ve fikrine, zikrine, hiç önem vermeden, hepsine eşit bir şekilde belediyelerimizin kapıları açık, kaymakamlığımızın, Valiliğimizin kapıları açık bir şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Bütün toplantılarda, esnaf ziyaretlerinde artık terör insanların gündeminde yok. Belki geç kaldık. Daha öncesinde de bizim bu mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyordu" diye konuştu.

"HEP BERABER BU ÜLKENİN SAHİBİYİZ"

Terörün kaynağından bulunup, yok edildiğini belirten Aslan, "İzlenen yöntem ve politika budur. Bizde burada devletin bir neferi olarak elimizden geldiğince destek olmamız gerekiyor. Bu konuda da herkes emin olsun, çok çok daha başarılı olacağız. Terörle mücadelede vurgulamak istediğim önemli şeylerden bir tanesi, sadece silahlı mücadele değil, biz burada topyekûn bir mücadele veriyoruz. Devletin en tepesinden, en alt kademesine kadar topyekun mücadele veriyoruz. Bizim burada belediye başkan vekili olarak görevlendirilmemiz,  milletin parasının dağa gitmesinin önünü kesmek. Bu paraların millete hizmet olarak gitmesini sağlayabilmek. Ben buradan eğer sosyal açıdan, zor durumda, darda olan vatandaşlara hizmet edemiyorsam, yolunu, kaldırımını, altyapısını yapamıyorsam, bulunmamın bir anlamı yok. Daha önceki yönetim bu paraları dağa aktarıyordu. Bunu belgeleriyle gördük. Şuan yargılamaları da devam ediyor.  Bizim tek bir amacımız var, yeter ki onlara düşmanlık yapmadığımızı bilsinler. Biz onlarla biriz. Hep beraber bu ülkenin sahibiyiz. Bu ülkenin halkalarıyız. Bunun farkında olsunlar" dedi.

"VAN'IN KALBİ SANAT SOKAĞI'NDADIR"

Fırsat buldukça aileleri, esnafları ziyaret ettiğini vurgulayan Aslan, "Gitmediğim esnafımız yok. O kadar fazla aile ziyareti yapıyoruz ki, nereden geldi bu diye bakışlarla karşılaşıyoruz. İlk defa bir devlet yetkilisini, bir belediye başkanını veya bir kaymakamın evlerine geldiğini ifade ediyorlar. Bundan çok etkileniyorum. İçimizdeki motivasyonu, bu aşkı, bu şevki sağlayan esas unsur budur. Bazı ziyaretlerimizde 10-15 kişilik bir ailenin sobanın etrafında toplandığını gördüğümüz aileler var. Onların hayatlarına dokunabilmek için gidiyoruz.  Yeter ki devlete karşı yıllardır oluşturulan bu propagandanın izini sildirebilelim. Sadece onların dertlerini, sıkıntılarını dinliyoruz. Onların evlerine misafir olmaya çalışıyorum. O ziyaretlerde o kadar güzel şeyler ortaya çıkıyor ki, o kadar güzel durumlar söz konusu oluyor. O ziyaretlerden sonra eğitim köşkleri yapalım istedik. Gençlerle, çocuklarla, ailelerle bir araya geliyoruz. Ne yapalım diyoruz; bizim ders çalışacak yerimiz yok diyorlar. Türkiye'de bir ilk olan eğitim köşklerini planladık. İnşallah sayısı 10'na kadar uluşacak. Van'ın kalbi Sanat Sokağı'ndadır. Van'ın artık büyükşehir hüviyetine kavuşmasını istedim. Şehrin yenilenmesini istedim. Büyükşehir olmasına rağmen bir sanat galerimiz yok. Sanat galerisi yapıyoruz. Ruhi Su Van'ın yetiştirdiği en büyük değerlerden bir tanesidir. İnşallah onun ismini burada yaşatacağız. Van'ın ilk sanat galerisini yapmış olacağız. Sanat Parkımız ise tematik bir park olacak. Bununla alakalı çalışmalarımızın tamamı bitti. Önümüzdeki yıl Haziran, Temmuz ayına yetiştirilecek.  Haziran, Temmuz ayı gibi Sanat Sokağı da istediğimiz gibi olacak. Bütün dükkânların giydirmeleri sanat temalı şeklinde yapılacak. Bütün çalışmalar bir tema temelinde yapılacak. Sanat Sokağı şehrimize yakışır bir sokak haline getirilecek" ifadelerini kullandı.

"İNSANLARIMIZ MAALESEF GÖLÜMÜZÜN KIYMETİNİ BİLMİYORLAR"

İpekyolu'nda 138 sokağın tamamına dokunacaklarını belirten Aslan, "Van'ın bir büyükşehir hüviyetine kavuşmasını istiyorum. 2020 yılında Van Kalesi civarında 200'e yakın ahır yıktık. İnsanlarımız maalesef gölümüzün kıymetini bilmiyorlar. 1720 rakımında, dünyanın mucize göllerinden, mucize coğrafyalarından bir tanesi olmasına rağmen, buranın kıymetini bilmemişler ve buralara ahır yapmışlar. Oysa benim amacım burayı tamamen, kıyı kenar çizgisi altından 1.5 milyon metrekarelik bir alanda destinasyon noktası haline getirebilmek. Ahırlarını yıktığımız vatandaşlarımızın hiç birini mağdur etmedik. Van Kalesi'nin arkasında Van'a yakışır bir sahil bandı projemiz var. Terörle mücadele böyle olur. Ben milletin parasını, millete hizmet olarak burada size somut olarak ifade edebilirim. İnşallah bittiğinde ne kadar önemli olduğunu hep beraber göreceğiz. Burası bir turizm noktası, destinasyon noktası olduğunda, burada yüzlerce insan ekmek kazandığında, terörle mücadelenin sadece silahla değil, bizim topyekûn yaptığımızı, topyekun milletin parasına sahip çıktığımızı, millete hizmet olarak çalıştığımızı, o kadar iyi hissedecekler ve idrak edecekler. Ben bundan gurur duyuyorum. Burası Van'ın en yeşil, en cazibe, dinlenme alanı, herkese hitap edecek bir eğlence alanı olacak" diye konuştu. Van Bölge Gazetesi

banner92
Yorumlar (6)
Van Sevdalısı 1 ay önce
Van Kalesinin güneyinde Vangölünün sahilinde, ki sahil demek bin şahit gerek çöpten pislikten geçilmiyordu.Ama şimdi muazzam bir çalışma var.Çok güzel bir proje hayata geçiriliyor.Umarım diğer belediyelere örnek olur.
Ararat 1 ay önce
Ahırları yıktınız doğru ama bu yeterli değil daha var efendim Halil Ağa Selim bey buzhane şamranaltı yalı mahallesi Urartu müzesi etrafında birçok evde halen besicilik yapan var efendim buralarda yaşayan vatandaşlar belediye bunları görmezden gelerek Bunlara fırsat vermesin... Dere yatağına arılar çöpler ve merdiven altı sanayii atıkların Bir an evvel Bunların tespit edilerek gereken cezaların caydırıcı cezalar verilmesi ve bunların çözümü için adım atılmasını taleb ediyoruz...
Çevre duyarlılığımız 1 ay önce
Mesela yıllardır her platformda yazılıp çizildiği halde çöp, atık, lağım, pislik, ot, yosun, çamur ve balçıkla dolu olan Şamran Kanalı Edremit ilçe girişinden Van Gölüne karıştığı noktaya kadar 15 kilometre boyunca ne zaman temizlenecek? DSİ, belediyeler veya kim temizleyecek? Bu kanala birçok hanenin WC giderlerini bağladığı doğru mu? Kanalın etrafı ne zaman ve hangi kurum tarafından ıslah ve ihya edilecek? Çocuklar düşmesin diye kanalın iki yanına mahalleler boyunca korkuluk takılması, yaya köprüleri yapılması, kanalın bakım ve onarımlarının yapılması, kanalın berrak ve pırıl pırıl akması gerekmez mi? Bilhassa temizlik çalışmaları Şamran, Akköprü, Kirman ile diğer kanal ve derelerde neden yapılmıyor?
Van böyle gelişir 1 ay önce
Edremit Halk Plajındam Kampüse kadar ( havaalanı kısmı hariç) kesintisiz bir Sahil Bandı ve Yeşil Kuşak çalışması büyükşehir ve üç merkez ilçe belediyesi tarafından bu mart ayında başlatılmalıdır. Yıllardır Van bunu bekliyor
hermin c 1 ay önce
ipekyolu belediyesinin ahırlara yönelik bu kararlı çalışması sahile sınırı olan diğer belediyeler tarafındanda uygulanması gerekiyor
Van'a hizmet edene teşekkür... 1 ay önce
Sinaan kaymakamımız hizmetler yapmak isteyen bir insan. Edremit'te de bir sahil bandı yapıldı. Ondan sonra devam etmedi. Edremit- İpekyolu -Tuşba ilçelerinde göl kıyısı boyunca on beş kilometrelik bir sahil bandı Van'ı gözde bir il yapar.
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:04
Güneş 06:25
Öğle 12:23
İkindi 15:37
Akşam 18:11
Yatsı 19:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 26 62
2. BODRUMSPOR A.Ş. 26 48
3. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 26 47
4. SAKARYASPOR A.Ş. 26 46
5. TURGUTLUSPOR 26 46
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 26 43
7. KIRKLARELİSPOR 26 41
8. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 26 40
9. SERİK BELEDİYESPOR 26 39
10. TARSUS İDMAN YURDU 26 37
11. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 26 36
12. PENDİKSPOR 26 35
13. SİVAS BELEDİYE SPOR 26 34
14. PAZARSPOR 26 34
15. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 26 27
16. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 26 27
17. GMG KASTAMONUSPOR 26 25
18. MAMAK FK 26 24
19. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 26 22
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 26 2
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Denizlispor 27 24
20. Ankaragücü 26 23
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 25 45
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 25 32
11. Ümraniye 24 31
12. Menemenspor 25 27
13. Adanaspor 24 26
14. Boluspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 28 30
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14