banner56

banner55

Bakan Karaismailoğlu'na Van'ın talepleri telekonferansla iletildi! İşte o başlıklar

Van protokolü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile telekonferansla toplantı gerçekleştirdi. Bakan'a Van'ın acil ihtiyacı olan bir çok talep iletildi.

GÜNCEL 05.05.2020, 22:40 05.05.2020, 22:55
Bakan Karaismailoğlu'na Van'ın talepleri telekonferansla iletildi! İşte o başlıklar

Son dönemlerde ulaşım ile ilgili yatırımlar ve hayata geçmeyi bekleyen projeleri sıkça tartışılan Van’ın önemli talepleri düzenlenen bir toplantı ile Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sunuldu. Geçtiğimiz haftalarda göreve başlayan Bakan Karaismailoğlu ile gerçekleşen Van konulu toplantıya Van milletvekilleri Abdulahat Arvas, Osman Gülaçar ve İrfan Kartal ile birlikte Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu da katıldı. Toplantıda Bakana Van’ın önemli konuları ile ilgili olarak sunum yapan Van Milletvekili Abdulahat Arvas, başta Van Çevre Yolu olmak üzere Van-Şırnak Karayolu, Yeni Köprülü Kavşaklar, Kuzey Van Gölü Demiryolu gibi birbirinden önemli projelerle ilgili talepleri dile getirdi.

Van’ın ulaşım alanında uzun süredir hayata geçmesini beklediği yatırım ve projeler Bakan Adil Karaismailoğlu, Van Milletvekilleri Van Valisi ve Ak Parti Van İl Başkanı’nın katıldığı dijital bir toplantıda ele alındı. Kentin ulaşımına dair birçok konunun konuşulduğu toplantıda bir sunum yapan Van Vekili Abdulahat Arvas önemli konulara değindi.


EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ: VAN ÇEVRE YOLU!

Maddeler halinde Van’ın bekleyen ulaşım yatırım ve sorunlarını Bakan Karaismailoğlu’na sunan Arvas, Van ile ilgili o ulaşım yatırımlarını şöyle sıraladı: “2011 yılında Van’da meydana gelen depremler sonrasında yapılan imar planı çerçevesinde ulaşım sıkıntısı ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan “Çevre Yolu” şehrin trafik hacmi hesaplanarak planlanmış ve ihale edilmiştir. Ancak çeşitli nedenlerle yıllardır sürüncemede kalan yol maalesef bugününde en önemli sıkıntılarında biridir. Büyükşehir statüsünde olan ve yaklaşık 1 milyon 200 bin nüfusa sahip Van, sınır kenti olması nedeniyle transit geçişlerinde yoğun olduğu bir güzergâh üzerinde bulunmaktadır. Şehir içi trafiğin acilen normalleşmesi önem arz etmektedir. Çevre yolu ile ilgili sürecin hızlandırılması arz ederim.”

VAN-ŞIRNAK KARAYOLU

“İlimiz ulaşımı ve ticareti için önemli bir projedir. İran -Kapıköy sınır kapısı ile Irak-Habur sınır kapısını birbirine bağladığı için stratejik bir önemde sahiptir. Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımız tarafından birçok defa deklere edildi. Yerel siyasette de defalarca propagandası yapıldı. Ancak halen proje aşamasında bekliyor.”

KUSKUNKIRAN’A 2’İNCİ TÜP TÜNELİ TALEBİ

“AK Parti Hükümetlerimiz döneminde ulaşım alanında, bölgemizde yapılan prestijli yatırımlardan biri olan Kuskunkıran Tüneli, 2.306 m uzunluğunda tek tüp olarak 15 Mart 2004 tarihinde ihale edilerek yapılmış ve 23 Ekim 2012 tarihinde tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Tünelin uzun ve tek tüp olması nedeniyle zaman zaman kazalar meydana gelmekte olup, trafik akışı ve güvenliğini kesintiye uğratmaktadır. İkinci tüpün proje ihalesi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olup çalışmalar devam etmektedir. Yatırım programına alınması hususunda gereğini arz ederim.” 

VAN’A YENİ KÖPRÜLÜ KAŞVAKLAR ŞART

Şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak ve transit geçişle trafik akışı hızlandıracak, ana arter üzerinde bulunan Havaalanı, Karayolu ve Üniversite köprülü kavşakları içi ödenek tahsis edilmesi ve yatırım programına alınması hususunda gereğini arz ederim. 

UÇAK SEFERLERİ DE AKTARILDI!

Havayolu ulaşımı bakımından bölgenin merkezi konumunda bulunan Van, 1 milyon 200 bini aşkın nüfusu ile aynı zamanda Hakkâri, Bitlis, Ağrı ve Muş illerinin aralarında bulunduğu yaklaşık 2,5 milyon nüfusa hitap etmektedir. Dört mevsim yapılan çok çeşitli turizm etkinlikleri nedeniyle ilimize gelen yerli ve yabancı turistler, yine ilimizin askeri ve öğrenci potansiyeli de göz önünde bulundurulduğunda Van, Türkiye’nin yolcu sayısı noktasında ilk 10 kentinden biridir. 2019 yılından itibaren kısıtlanan sefer sayıları nedeniyle günlerce bilet bulamayan vatandaşlar ve bileti yüksek fiyata almak zorunda olan yolcuların oldu. Defalarca THY yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerden netice alamadık. Sivil Toplum Kuruluşları, Turizmciler, Tüccar ve Sanayicilerin beklentilerinin karşılanması hususunda özellikle Ankara ve İstanbul seferlerinin arttırılması yönünde planlama yapılması önem arz etmektedir. 

“KUZEY VAN GÖLÜ DEMİRYOLU PROJESİNİN HAYATA GEÇMESİ ELZEMDİR”

“Tarihsel, kültürel, coğrafik ve ekonomik bağlar nedeniyle derin ve anlamlı ilişkiler içerisinde bulunduğumuz komşumuz İran ile demir yolu bağlantısının güçlendirilmesi önemlidir. Yıllardır gündemden düşmeyen Kuzey Van Gölü Demiryolu Projesinin gerçekleşmesi, ülkemize ve bölgemize önemli kazanımlar sağlayacaktır. Türkiye-İran arasında yaklaşık yılda 15.000- 20.000 adet vagon taşıması gerçekleştirilmektedir.  Van Gölü geçişine yönelik yapılan yatırımlar ve yüksek taşıma kapasiteli feribotların inşası kısa vadeli çözümlerdir. Kesin ve kesintisiz çözüm için Kuzey Van Gölü Demiryolu Projesinin hayata geçirilmesi elzemdir.”

DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞINDA VAGON SIKINTISI VAR

“Kapıköy gümrük kapısı üzerinden, İran ile yapılan ithalat-ihracat faaliyetleri kapsamında tüccarlar taşımacılık konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Karayolunun kapalı olması nedeniyle taşımacılıktaki bütün yoğunluk demiryollarına kaymıştır. Ancak bölgemizdeki vagon eksikliği nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle gıda maddelerinin sevkiyatı için kullanılan kapalı vagon eksikliği nedeniyle mağduriyetler yaşanmaktadır. Konu ile ilgili TCDD AŞ Genel Müdürümüzün de bilgisi var. Bölgemize vagon takviyesi konusunda gereğini arz ederim.”  ŞEBEKE SORUNU OLAN YERLEŞİM YERLERİ DE İLETİLDİ “Mobil kapsama alanı dışında kalan kırsal mahallelerimiz var. Bunlardan gelen şikâyet ve talepler var. Daha önce Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygulanan “Evrensel Mobil Kapsama Projesi” dahilinde Türkcell ile yapılan protokol gereği bu tür yerlere mobil baz istasyonları kuruluyordu. Bu taleplere karşılık verilmesi hususunda gereğini arz ederim.”

VAN İÇİN ALT YAPI YATIRIMLARI TALEBİ

“Denizi olan Van ilimiz Adana 5. Bölge Müdürlüğüne bağlıdır. Malumunuz Van Gölü Türkiye’nin en büyük gölü olup ayrıca dünyanın da en büyük sodalı gölüdür. Van Gölü yüzölçümü 3.713 kilometrekarelik yüzey alanıyla Marmara Denizi'nin 3'te biri büyüklüğünde devasa bir ekosistemdir. Van Gölü üzerinde tarihi ve turistik özelliğe sahip dört ada ve göl etrafında birçok koy bulunmaktadır.  Sosyal ve ekonomik olarak zengin bir potansiyele sahip Van Gölünden maalesef altyapı eksikliği ile yeterince istifade edemiyoruz. Alt yapı konusunda sizden güçlü bir destek istiyoruz.”

ERCİŞ İÇİN DE TALEPLER DİLE GETİRİLDİ

“Yaklaşık 200 bin nüfusu olan Erciş İlçemiz Van gölü kıyısında bulunmaktadır. İlçede çok sayıda balıkçı teknesi ve gezi tekneleri bulunmaktadır. Korunaklı bir barınak olmadığı için vatandaşlar çeşitli kaygılar ile tekne almaktan çekinmektedirler. Desteğiniz ile Erciş’te güzel bir proje yapılırsa sektör ve turizm hızla gelişecektir. Bu yıl için Bölge Müdürlüğü tarafından sadece onarım ve ikmal işleri teklif edilmiş, biz Van Gölüne değer katacak yeni projeler talep ediyoruz. İlimizin trafik yoğunluğunu rahatlatacak şekilde Gevaş-Edremit-Üniversite ve Erciş güzergahlarında bir ulaştırma projesi desteklenmelidir. Adana Bölge Müdürlüğü tarafından teklif edilmiş olan Erciş, Çitören Balıkçı barınakları ile Edremit Jandarma Komutanlığı bot yanaşma yeri onarım ve ikmal işleri, Yeşilsu balıkçı barınağına ait etüt proje ve Tuşba iskelesi için  ödenek tahsil edilmesi hususunu arz ve talep ederim.

ÇIĞ FELAKETİNİ YAŞAYAN BAHÇESARAY İÇİN TÜNEL TALEBİ

Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde 4-5 Şubat tarihlerinde düşen çığlar nedeniyle 42 vatandaşımız hayatını kaybetti. Çığın düştüğü bölge çok riskli olup geçmişten bugüne defalarca çığın düştüğü, yoğun kar ve tipi nedeniyle ulaşımın kış aylarında sürekli aksadığı bir bölgedir. Daha önce 3010 rakımlı Karabet geçidinin olduğu bu bölgeye Türkiye’nin ilk prefabrik kar tüneli yapıldı. Kar tünelinin riski azaltacak şekilde uzatılması en hızlı çözümdür. Bu talebimizi çığ afetinden önce de dönemin Bakanına iletmiştik. Bu konun ivedi çözülmesi gerekmektedir.

ÇOK TARTIŞILAN VAN İSKELE SAHİL KORDONUNUN DURUMU DA İLETİLDİ

“Van halkının keyifli vakit geçirdiği uğrak yerlerden biri olan Feribot iskelesi sahil yolu hemşerilerimiz için manevi değeri olan bir dinlence yeridir. Ancak sahil yolu TCDD tarafından hazırlanan projede TCDD Gar Müdürlüğü’ne bağlı Feribot İskelesi sol ray alanı içinde kaldığından dolayı söz konusu sahil yolu ortadan kalkıyor. Proje yapılırken Valilik dahil olmak üzere kimsenin görüşü alınmamıştır.  Vatandaşın deniz havası aldığı sosyal ve kültürel etkinliklerin yapıldığı limanda sahil yolunun iptal edilmesi konusun da bizim de Van halkının da rızası yoktur. Konu ile ilgili daha önce dönemin Bakanımızı bilgilendirmiştik. TCDD Genel Müdürümüz ziyaret ederek projeyi tekrar değerlendirmelerini, sahil yolu için göle dolgu yapılmasını önermiştik. Van kamuoyunun da yakından takip ettiği ve beklenti içinde olduğu sahil yolu ile ilgili gereğini arz ve talep ederim.” Sehrivan


 

Yorumlar (10)
Salih Ak köprü 3 hafta önce
Sayın vekilim vaski müdürünün tehdidini duydunuz mu? Kilometrelerce yardım kuyruğu şehrimizde beyefendi ise icra derdinde. Sırası mıydı. Siz faiz affı ve yapılandırma getirin. Benim imkanım var, ödüyorum ama on binlerce çaresiz aile var.
GÖZ 3 hafta önce
Van in olaştim sorunlar ne gözel dile getirmişsiniz ne güzel, ama! Güzel dere tüneli hiç akliniza gelmemiş 2008 de bitmesi gerekiyordu son üç yildir hiç bir çalima yok nasil oluyur bu böyük proje gözünüzde kaçiyor...
VAN'IMIZDA BU ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VAR. 3 hafta önce
■ Çevre Yolu ■ Büyük ve modern bir OTOGAR ■ Çok Katlı Otoparklar. ■ Çok sayıda köprülü kavşak. ■ BÜTÜN mahalle yollarının genişletilip asfaltlanması. ■ Açık Otopark alanları. ■ Metrobüs veya Tramvay Sistemi. ■ Onlarca adet yeni mor otobüs. ■ Kent içi toplu taşıma araçları için yolcu indirme- bindirme ve hareket meydanı. ■ Çok sayıda üst geçit. ■ Yeni yollar, yeni güzergahlar, yeni kavşaklar, yeni bulvarlar. ■ ■ Edremit- Kampüs arasına SAHİL BANDI ve yeşil kuşak. ■ Sıhke Gölü çevresine kıyı bandı ve yeşil kuşak. ■ Erçek Gölü çevresine kıyı bandı ve yeşil kuşak. ■ Şamran Kanalının temizlenmesi, Edremit içindeki 15 kilometrelik kısmında çevresine peyzaj, ışıklandırma ve yeşil kuşak yapılması. ■ Şehir içindeki tüm dere ve kanalların temizliği, ıslahı. ■ Toprakkale Tepesinin tamamında çevre düzenlemesi, peyzaj, ağaç ve çiçek dikimi, yürüyüş yolları ve asfalt yol yapılması, bisiklet yolları ve spor alanları oluşturulması, bank ve kamelyalar konulması, piknik ve mesire alanları oluşturulması, seyir terasları yapılması, ışıklandırma yapılması ve Doğu'nun en büyük ve en gözde doğal alanı haline getirilerek kent hayatına kazandırılması. ■ Modern ve büyük bir Sebze- Meyve Hali. ■ Balıkçılar Hali. ■ Kent Kütüphanesi . ■ Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı ■ Her Mahalleye Kapalı Semt Pazar Yerleri ■ Üç merkez ilçeye Millet Bahçesi ■ Her Mahalleye büyük bir yeni park . ■ TOKİ sitelerinin her birine büyük bir park - yeşil alan ■ Van Kalesinin dört tarafındaki alanlarda, dere ve sazlık alanlarda temizlik, ıslah, çevre düzenlemesi ve peyzaj.■ Hoşap beldesinin tarihî dokuya uygun olarak yeniden inşası, çarşısının yıkılıp taş yapı olarak yeniden inşası, beldenin gözde bir turizm merkezi haline getirilmesi. ■ Çarpanak ve Adır Adaları ile kiliselerinin, Vanadokya ve Başkale travertenlerinin koruma altına alınması, yollarının asfaltlanması.■ Bütün köy yollarının asfaltlanması ■ Marangozlar Sitesi. ■ Katı Atık Bertaraf Tesisi ■ Atık Su Arıtma Tesisi ■ Deliçay ırmağında Van balığının göçünü işkenceye çeviren kayaların iş makinalarıyla çıkarılması. ■ Van balığının göç ettiği tüm dere ve kanalların temizlenmesi. ■ Van Gölü ve kıyılarının her türlü atıklardan ve atık sulardan korunması. ■ Bütün köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirecek destekler, projeler, hizmetler ve yatırımlar yapılması ■ 14 ilçemizdeki bütün hizmet, proje ve yatırımların tespiti ve hayata geçirilmesi.■ Belediyelerin Halk Ekmek projesi başlatması.■ Bütün ihtiyaç sahibi ailelerin tespiti, hepsine düzenli olarak aynî ve nakdî yardım yapılması. ■ Gençler için ilimizde ve ilçelerinde meslek edindirme kursları açılması, sertifika verilmesi, istihdam alanları oluşturulması. ■ Meyve yetiştiriciliği, sebze yetiştiriciliği, arıcılık,balıkçılık, tavuk ve hindi yetiştiriciliği gibi alanlarda ciddi yatırımlar, destekler ve kolaylıklar yapılması. ■ Van çarşılarındaki elektrik hatlarının yer altına indirilmesi, direk ve panoların kaldırımlardan kaldırılması. ■ Prestij cadde ve prestij sokak çalışmalarına devam edilmesi. ■ Edremit- Tuşba, Edremit-kampüs ve İpekyolu kıyıları arasında feribot ve deniz otobüsü taşımacılığı yapılması.

BU HİZMETLER TAMAMIYLA HAYATA GEÇTİĞİNDE ŞEHRİMİZ GERÇEK BİR BÜYÜKŞEHİR OLACAK, ÖN YILLARCA MODERN VE GELİŞMİŞ BİR KENT OLARAK DOĞU'NUN ANTALYASI OLACAK. VARSIN 3-4 MİLYAR TL BU HİZMETLERE GİTSİN. DEĞMEZ Mİ?
Uğur 3 hafta önce
Van tarihinin gelmiş geçmiş en başarısız vekili sayın osman nuri gülaçardır yine diğer vekiller yağmasalarda gürlüyor bu adam ortalıkta yok gazetede yok medyada yok evinde yok ankarda mecliste yok yok yok bu işin en iyisi yine sayın Kayhan Türkmenoğludur bence
VAN'IMIZDA BU ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VAR. 3 hafta önce
Bu hizmetler yerinde ve mantıklı talepler... Yetkililerin ağzına sağlık. Bir de yukarıdaki yorumda yazılan maddeler de hayata geçerse bambaşka bir Van çıkar ortaya.
wanlı duman 3 hafta önce
vaskiden bu zor günlerden birinde güzel haber bekliyoz su borcuna taksit icra deyil taksit
altair 3 hafta önce
güzel projeler inşAllah hayata gecirilir birde akköprü deresinin yanidaki yollarin iki yonlu olarak ulaşıma açilmasi iyi olur ttafik rahatlar digeride edremit kampus arasi rayli sistem yapilsa ulasim cok rahatlar buda benim bakanimiza önerim
vanlı 3 hafta önce
vaski müdürü taksit yapsın seve seve yaparız ama derse icraya verecem kimse gitmez
Vanlı 3 hafta önce
Gerçekten osman gülaçar vanın millet vekilimi acaba diyelim vekilidır o zaman şimdiye kadar van için ne yaptı ankarada ne işin var gel van ve milletin derdiyle ilgilen gerçi ilgilendiği de yok ama yinede yazayım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 02:56
Güneş 04:40
Öğle 12:09
İkindi 16:02
Akşam 19:27
Yatsı 21:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21