Kandaşoğlu: Van'a pozitif ayrıcalık sağlanmalı

Van Ticaret ve Sanayi İş Dünyası Derneği (VATSO) ve Doğu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, devletin Doğu Anadolu Bölgesi'ne özellikle bazı konularda pozitif ayrıcalık uygulaması gerektiğini ifade etti. Bu bölgenin bazı vergilerden muaf tutulması gerektiğini söyleyen Kandaşoğlu, devletin bölgeye ciddi destekler sunması gerektiğini vurguladı.

GENEL 13.07.2022, 09:08
Kandaşoğlu: Van'a pozitif ayrıcalık sağlanmalı

Türkiye genelinde en pahalı elektriği Van'ın tükettiğini belirten VATSO Başkanı Zahir Kandaşoğlu, bunun yanında yine Van'ın en pahalı mazotu tükettiğini ifade etti. Bölgede kalifiye eleman bulma noktasında da ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kandaşoğlu, kalifiye eleman sorununun da biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Birçok sektörde işçilerin iş kurabilme hayaliyle tazminatlarını alarak işten ayrıldığını belirten Kandaşoğlu, yıllarca yetirdikleri ustaları, operatörleri, bir defada kaybettiklerini ifade etti. Bazı sektörlerde görev alması için iş ilanına çıktıklarını söyleyen Kandaşoğlu, çalışacak kimseyi bulamadıklarını vurguladı. Son dönemlerde artan maliyetlerden dolayı birçok işletmenin kapanma noktasına geldiğini belirten Başkan Kandaşoğlu, işverenlerin, elektrik, doğalgaz, personel gideri, vergi, asgari ücret ve yükselen akaryakıt fiyatlarına direnemediğini söyledi.

"BÖLGEYE POZİTİF AYRICALIK SAĞLANMASI GEREKİYOR"

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki işverenlerin maliyetinin diğer bölgelerdeki işverenlere göre 3 kat daha fazla olduğunu belirten Kandaşoğlu, "Van Ticaret ve Sanayi İş Dünyası Derneği'mizin 370 üyesi var. Bunların hepsi işverenlerden oluşuyor. Van'da istihdam alanı oluşturan bir ekibiz. Bunu yıllardır dile getiriyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi'ne özellikle bazı konularda devletimizin pozitif ayrılacak uygulaması gerekiyor. Bu bölgenin insanlarına, işverenlerine, yatırımcısına ve işletmecilerine pozitif bir ayrılacak uygulanmaz ise, burada hizmet veren ve batıda hizmet veren insanları aynı kefeye koyarsanız bu iş yürümez.

Van'da her türlü maliyetlerimiz 3 katı daha yüksek oluyor. Bizim diğer iş insanlarına karşı rekabet etme gücümüz yok. Bizim bir limanımız yok. Bizim transit geçişine izinli bir kapımız yok. Hal böyle olunca yurtdışından getireceğiniz malı nereden getireceğiz. Van'da bir sac fabrikası açtım. İki yıl ancak çalıştırabildim. Ham maddesini Rusya'dan, Trabzon'a, Trabzon'dan Van'a getiriyorduk.  Mersin ve İskenderun'da liman iş insanlarının yanındadır. Ben bu insanlarla nasıl rekabet yapabileceğim. Bu nedenle, Van'ın tüm sektörlerine pozitif bir ayrıcalık sağlanması gerekiyor" dedi.

"EN PAHALI ELEKTRİK BİZDE"

Bölgenin bazı vergilerden muaf tutulması gerektiğini söyleyen Kandaşoğlu, "Bu bölgenin sigorta primlerinin muaf tutulması gerekiyor. Bugün çalışan kişi başına 100 lira destek veriliyorsa, bu rakam bölgemizde 300 lira olması gerekiyor. Buradaki işletmeler kazanamıyor. Bu nedenle kurtarmıyor.  Türkiye genelinde baktığımız zaman en pahalı elektrik bizde, en pahalı mazot bizde, nakliyeden dolayı en çok mazot harcayan bölgedeyiz. Batı illerinde nakliye işleri çok düşük bir fiyata yapılıyor.

İşletmelerimizde ham madde nakli yapmak istiyoruz. 2 bin kilometre uzakta hammadde getirecekler. Sadece nakliye tutarı bile bizi küçülmeye götüre biliyor. Olmazsa olmazlarımızdan biri ve bu bölge için mecburi olan şeylerden biri devletimizin bölgemize pozitif ayrıcalık uygulamasıdır. Bununla birlikte daha ciddi destekler vermesi lazım ki, bu bölgede daha iyi işler yapabilelim. Maliyetler bu şekilde artınca herkes Van'dan gidiyor. Van'da yatırımcı kalmıyor" diye konuştu.

"İŞTEN AYRILAN İNSAN SAYISI HER GÜN ARTIYOR"

Asgari ücretin 5 bin 500 lira olmasını da değerlendiren Başkan Kandaşoğlu, "Sadece bir çalışana bin 500 lira zam eklemek önemli değil. Yüzlerce vatandaşımıza işveren fabrikalar var. İşveren için en zor olan durum sigorta primidir. İşveren için en zor olan tazminattır. İşçi 15 yıl çalışmış, şuan gelen asgari ücrete göre tazminat alıyor. İşçi hesaplama yaptığı zaman 100 bin lira tazminat alacağım, buda benim için bir sermayedir diyor. İşten ayrılıp tazminat davası açıyor. İşten ayrılan insan sayısı her gün artıyor ve bunların yerine o boşluğu dolduracak eleman bulamıyoruz. En büyük sorunumuz bu nokta. Asgari ücret yükseliyor ve işçilerin alacağı tazminat fiyatı yükseliyor.

İşçilerimiz iş kurabilme hayaliyle bu tazminatı alıp çıkıyor. Her şeyden önce buna bir çözüm bulunmalı. Yıllarca emek vererek yetiştirdiğimiz ustayı, operatörü bir defada kaybediyoruz. İşverenler için en zor konu bu, işverenler olarak en zorluk yaşadığımız nokta budur. Yıllarca bizimle olan, artık aileden saydığımız ustalarımız alacakları tazminatı hesap ederek işten ayrılıyor. Bazı sektörlerimizde görev alması için iş ilanı bıraktık ama çalışacak kimseyi bulamıyoruz. Bu nedenle çok iç açıcı bir durum değil" ifadelerini kullandı.

"GÜN GEÇTİKÇE HAYAT DAHA ÇOK ZORLAŞIYOR"

Asgari ücretin artmasının geçim şartlarına göre bir mecburiyet olduğunu söyleyen Kandaşoğlu, "Olması gereken bir zam kararıydı ama diğer taraftan işverenleri sıkıntıya sokan, işvereni perişan eden, ara eleman bulma konusunda ciddi sıkıntıya sokan bir durum oldu. Gün geçtikçe hayat daha çok zorlaşıyor, bundan sonra işletmelerin çok rahat çalışacağı ve kar elde edebileceklerine inanmıyorum. Artık işletme sahiplerimiz git gide mesleği terk ediyor. Vergi mükellefiyetlerini bırakıyor. Bu tür durumlarla da karşılaşıyoruz.

Pandemi'den dolayı yalnız ülkemizde değil, tüm dünyada sıkıntılar yaşandı. Ekonomik anlamda sorunlar yaşandı ama her ülkenin de bir gücü var. Her ülkenin bir para birimi değeri var. Türk Lirasına karşı işveren çok sıkıntıda, saydığımız bu etkenlere karşı işverenlerimiz tıkanmış durumda. İşverenlerimiz, elektrik, doğalgaz, personel gideri, yükselen vergi ve asgari ücrettir, akaryakıttır. Bunlara karşı cevap veremiyor. Kar etmek mümkün değil, inşallah sonumuz hayır olur" dedi.

"BU İLE ÇOK BÜYÜK DEĞERLER KAZANDIRDIM"

15 yıl boyunca Van TSO'da başarılı bir başkanlık dönemi geçirdiğini söyleyen Kandaşoğlu, "Yaptığımız işler, getirdiğimiz değerler, uyguladığımız projeler ve yatırımlarımız hepsi ortadadır. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıyken bu ile çok büyük değerler kazandırdım. Bu projelerde ben yalnız değildim. Bu projelerde Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Valisi Münir Karaloğlu, siyasiler ve milletvekillerimiz vardı. Ben Van'a gelen bakanların odayı kesinlikle ziyaret etmelerini istiyordum.

Sorunları dile getiriyordum. Tüm sorunlarımızı bir bir raporlaştırıyordum. Sorunlarımızla ilgili tüm bakanlarımızı ziyaret ediyordum. Van'a hizmet için bakanlık kapılarından ayrılmıyordum. Biz Van'la ilgili her şeyi istiyorduk ve istediklerimiz elde edebiliyorduk" diye konuştu.

"BU BÖLGEYİ İLGİLENDİREN TÜM KONULARI DİLE GETİRİYORDUK"

Memleketin eksik kalan yatırımlarının tamamlanması için mücadele ettiklerini belirten Kandaşoğlu, "Bu bölgeyi ilgilendiren, Van'ın, gençleri ilgilendiren tüm konuları dile getiriyorduk. Geçtiğimiz günlerde 3 gün boyunca bizi de ilgilendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız buradaydı. Sanayicilerden, OSB'lerden sorumlu, gümrük ve ticaretlerden sorumlu Bakan burada ama biz görüşemedik. İş dünyası ile bir araya gelmedi. Van TSO'da iş insanlarıyla bir araya gelmedi. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan karelere bakıyorum, hiçbir STK yok, hiçbir iş insanı göremedim, hiçbir işveren, Van'la ilgili çalışan hiçbir insan göremedim. Sadece karede yer alan resmi kurumlar" ifadelerini kullandı.

"BU İLİN TÜM EKSİKLİKLERİ ACİLEN TAMAMLANMALI"

Van'ın bölgenin merkezi olduğunu söyleyen Başkan Kandaşoğlu, "Van bölgeye hitap eden, önderlik eden, ağabeylik eden bir ildir. Bu durumu kimse inkar edemez. Şehrimizin özgeçmişi ortadadır. Büyük bir özgeçmişi var. Başkentlik unvanı almış, yıllarca büyük medeniyetlere başkentlik yapmış bir şehir. Bu nedenle ilimizin hiçbir eksiği kalmamalı. Bu ilin tüm eksiklikleri acilen tamamlanmalı. Van TSO seçimlerinden sonra bunlar tamamlanacak. İçişleri Bakanlığımızın il temsilcilikleri açacak.

Bu il temsilciliği açıldığı zaman komşu olan tüm illerle ticareti geliştirecek. Ticaretin önündeki tüm engeller bu sayede kaldırılacak. Kapalı olan tüm kapılarımız açılacak. İran Erivan'da Van TSO temsilciliği açılacak. İran İslam Devletinin birçok şehrinde temsilciliklerimiz olacak. Haftalık toplantılar düzenlenecek. Bu sayede Van ilimizin ekonomisi de düzelecek" dedi.

"SINIR TİCARETİ BİRLİĞİ KURACAĞIZ"

Hatay, Ağrı, Hakkari, Erzurum, Van illerinden oluşan bir sınır ticareti birliği kuracaklarını belirten Kandaşoğlu, "Biz sınır ticareti birliği istiyoruz. Hatay, Ağrı, Hakkari, Erzurum, Van 650 kilometreye sahip bir sınır ilidir. Bunlarla sınır ticareti birliği kuracağız. Bu saydığımız illerde eksik olan ticareti tamamlayacak, ithalat ve ihracat konu olan mallar bu ilden artık işlem görecek, bununla ilgili tüm engeller kurulacak birlikle kaldırılacak. Bakanlar, Van'a geldiği zaman tüm esnafımızı ziyaret edecek, bunu yapmak zorunda olacak.

Daha önceden de Cumhurbaşkanımıza Van'ın sorunlarıyla ilgili bilgi verdim. Van'a pozitif bir ayrımcılık sunmaları anlamında destek vermelerini istedim. Biz Van ve bölgesinde ticaretle ilgili sorunların kaldırılması için elimizden geleni yapıyorduk, yapıyoruz ve yapacağız. Daha önceden bu il Türkiye'nin ekonomisine çok ciddi katkı sunuyorduk. Van sınır ticareti yaparken bu ülkede vergi anlamında en düşük illerin başında gelirken, 2 yılda en iyi vergiyi ödeyen illerinde başında yer almaya başladık" diye konuştu.

"VAN'DA YAŞANAN UÇAK SORUNU ACİLEN ÇÖZÜLMELİDİR"

Van'da uçak seferlerinin uluslararası bir sorun haline geldiğini söyleyen Başkan Kandaşoğlu, "Uçak seferlerimiz bizi perişan etti. Tam sezonun ortasında, 3 aylık kısa bir sezon yaşarken uçak sorunu bu kentin başına gelen en büyük olumsuzluklardan biri. Biz bir uçak firması açma konusunu gündeme taşıdık. Bir uçak şirketi kurmaya çalışıyoruz.

Van'a 7 uçak getirip, 4 noktaya İzmir, Van, İstanbul, Ankara arası bir çözüm bulma çabası içine girdik. Sivil Havacılık Kurumu ile biraz sıkıntı yaşadık. İzin alma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bize bu anlamda verilen bir yol haritası var onu takip ediyoruz. Van'da yaşanan uçak sorunu acilen çözülmelidir. Bütün yetkililerden ricamız budur. Şuan Valimiz, vekillerimiz bunun için Ankara'da gerekli çalışmaları yapıyorlar, Biz bütün Van halkı ve bölge halkı adına bu sorunun biran önce çözülmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bölgegazetesi

Yorumlar (10)
Gveffffccv6564( 4 hafta önce
Pozitif ayrımcılık mı.?güldürmeyin adamı 20 yıldır çevre yolu yapılmıyor…çevre yolu ihalesini alan Elazığlı firma yan gelip yatıyor çalışmıyor bile…
Sorular ve sorunlar 4 hafta önce
Edremit Yeni Sahil Bandı yapıldı mı? Edremit Millet Bahçesi yapıldı mı? Edremit'in her mahallesinde birer yeni park yapıldı mı? Edremit'in mahallelerinde Kapalı Semt Pazar Çarşıları yapıldı mı? Edremit'in merkez ve kırsal mahallelerinde asfalt ve parke taşı seferberliği yapıldı mı? Edremit'teki dere ve kanallar temizlendi mi? Edremit'in semtleri ve mahalleleri süpürüldü ve temizlendi mi? Edremit'te yeni mesire alanları, yüzme alanları yapıldı mı? İpekyolu Millet Bahçesi yapıldı mı? İpekyolu'nda havaalanı ve iskele arasına Sahil Bandı ve yeşil alanlar yapıldı mı? İpekyolu'nun her mahallesine yeni birer park yapıldı mı? İekyolu'nun merkez ve kırsal bütün mahallelerinde asfalt ve parke taşı seferberliği yapıldı mı? İpekyolu'nda her mahalleye birer Kapalı Semt Pazar Alanı yapıldı mı? İpekyolu'nda yeni mesire alanları yapıldı mı? İpekyolu'ndaki dere ve kanallar temizlendi mi? İpekyolu'ndaki bütün semt ve mahalleler süpürüldü mü temizlendi mi? İpekyolu'ndaki çarşılarda kaldırım işgalleri bitti mi? Çarşı pazarlar, cadde ve sokaklar süpürüldü mü temizlendi mi? Tuşba Millet Bahçeleri yapıldı mı? Tuşba'da üniversiteye kadar süren sahil bandı ve yeşil alanlar yapıldı mi? Tuşba'da her semt ve mahalleye birer yeni park yapıldı mı? Tuşba'da yeni yüzme alanları, yeni piknik alanları yapıldı mı? Tuşba'da her mahalleye kapalı semt pazarı çarşıları yapıldı mı? Tuşba'daki dere ve kanallar temizlendi mi? Tuşba çarşısı yapıldı mı? Tuşba bedesteni yapıldı mı? Toprakkale tepesi park, yeşil alan, gezinti ve seyir yeri yapıldı mı? Tuşba'da her semt ve mahalle süpürüldü mü temizlendi mi? Tuşba'nın merkez ve kırsal mahallelerinde asfalt ve parke taşı seferberliği yapıldı mı? Çevre yolu bitti mi? Süphan mahallesindeki 30 metre genişliğinde olacak yeni yol bitti mi? Mevcut parklar temizlendi mi, sulandı mı, yenilendi mi? Çarşıda yeni birkaç park yapıldı mı? Yeni prestij cadde ve sokaklar 2022'de yapıldı mı? Tarihi alanlar restore edildi mi? Göldeki dip çamuru 15-20 ayrı noktada aynı anda yapıldı mı? Şehrin uygun olan birçok yeri ağaçlandırıldı mı? Yeni onlarca yol, yeni onlarca kavşak, refüj ve kaldırım, yeni onlarca alt ve üst geçit, yeni köprülü kavşaklar yapıldı mı? Yeni bir şehirlerarası otogar yapıldı mı? Merkez dışındaki on ilçe ve altı yedi belde için minibüs terminali yapıldı mı? Şehirde birçok yeni kültür merkezi, okuma salonu ve semt kütüphanesi yapıldı mı? Semt ve mahallerde onlarca yeni çocuk ve genç oyun alanları yapıldı mı? Şehrimizin kitabevleri ve sahaflar için modern bir çarşı yapıldı mı? Şehrin dört girişinde yollar, yol çevresi, kavşak ve refüjler yeniledi mi, güzelleştirildi mi? Bu listeyi yazdığınızda bir bu kadar hatta iki üç misli daha uzayıp gider. Sene 2022 ve maalesef şehir olarak hâlâ halletmemiz gereken birçok yatırım, proje, hizmet ve çalışma var. Marka bir şehir, modern bir kent, gerçek bir büyükşehir olacaksak bu ve benzeri nice ihtiyacı hayata geçirmeliyiz. Van'ın Geleceği Çalıstayı'nda 16 üst başlıkta onlarca eksik, ihtiyaç ve sorun dile getirildi, yazıldı. Evet verimliydi fakat mühim olan bunların yapılmasıdır. İşte Van halkı 2022 Temmuz'unda bunların başlamasını ve yapılmasını dört gözle bekliyor
Brzısmkn65656 4 hafta önce
Aynen kardeş Van a akape hiç birşey yapmadı …
Temizlik ve sulama ekipleri 4 hafta önce
Cumhuriyet ve Kışla caddesinde, ikisinin yukarısına ve aşağısına düşen bütün cadde ve sokaklarda, şehrin bütün cadde ve sokaklarında yeterince temizlik yapılsın, buralardaki kaldırım ve refüjlerde yüzlerce fidan ce ağaç kuruyor. Her gün bütün fidan ve ağaçlar sulansın, bütün parklardaki ağaç ve çimler yeterince sulansın, çevre temizlensin başka hizmet olmasın. Temizlik ve sulama çok mu zor.
İŞ DÜNYAMIZ BUNLARI YAPIYOR MU? 4 hafta önce
Sayın Kandaşoğlu 370 işveren/iş insanı olduğunuzu söylüyorsunuz? Bugüne kadar son 25 yılda bu şehirdeki en azından 25 okulun bahçesinde peyzaj yaptınız mı? 25 yılda 25 dönümlük bir park- yeşil alan yaptınız mı? 25 yılda 370 iş insanı bu şehre onlarca hizmeti hibe etmeliydi. Bugüne kadar binlerce yoksul aileye milyonlarca destek vermeliydiniz? Başka şehirlerdeki iş insanlarının, sanayi ve ticaret odalarının desteklerini de alarak Van'a , ilçelerine, köylerine birçok sosyal donatıyı hediye etmeliydiniz? Umarım bunlar yapılmıştır. Yok eğer böyle çalışmalar yapılmamışsa iş insanlarımız, zenginlerimiz bu şehre borçlarını ödememiş demektir.
burak van 4 hafta önce
zahir bey hiç vanspordan bahs etmediniz oda şehrin bir sorunu degilmi bi sahiplenseniz bir anda 10 bin taraftar sizinle olur
Şamran çok kirli 4 hafta önce
Şamran Kanalı edremitten göle kadar dört beş mahalleden geçiyor. En az elli kamyon çöp, atık, pislik, lağım ve çamurla doludur. Kirli akıyor, koku yayiyor, hastalık saçıyor. Kanalın bin bir eksiği var. Şehirdeki diğer kanallar da, ŞAMRAN KANALI da çok kirli. DSİ ve belediyeler neden temizlemiyor, bakım yapmıyor, köprüler yapmıyor, korkuluklar takmıyor, mazgallar takmıyor, pırıl pıril akmasını, tertemiz kokmasını sağlamıyor. Bu çalışmaları hangi şehrin kurumları gelip yapacak.
Ali Silvan 4 hafta önce
Van'da cadde ve sokaklarda her yıl yeniden ekilen ağaçlar neden sulanmıyor Orta refüjlerdeki ağaç ve çiçekler aynı şekilde susuzluktan kuruyor her sene yeniden almak yerine bunların bakımı ve sulanması neden göz ardı ediliyor.Allah tan korkun ayıptır günahtır.
İşsiz doktor 4 hafta önce
Vanda yapılan yolsuzluklardan bahsedin kayyumlarin ihalelerle nasıl para kaldirdklaridan bahsedemezsiniz çünkü sizde bi mutahitsiniz işten çıkarılan belediye işçilerinin halen ise alinmamasi 2017 den beri nasıl geçirdiğinden bahsedin. Van dışından getirilen yüzlerce işçiden bahsedin lütfen vana van halkına yapılan ihanetin ortagisiniz kandaşoglu gün gelecek devran dönecek devleti soyanlar kendi yaptıkları ceza evine gircek merak etmeyin o gün çok yakın yarın gibi bilin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Alanyaspor 1 3
2. Trabzonspor 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Beşiktaş 1 3
5. Galatasaray 1 3
6. Gaziantep FK 1 1
7. Sivasspor 1 1
8. Ankaragücü 0 0
9. Fenerbahçe 0 0
10. Hatayspor 0 0
11. Başakşehir 0 0
12. Kasımpaşa 0 0
13. Konyaspor 0 0
14. Ümraniye 0 0
15. Giresunspor 1 0
16. Antalyaspor 1 0
17. Kayserispor 1 0
18. Karagümrük 1 0
19. İstanbulspor 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0