Bekir Kaya: 'Ruyê wan buye çermê gamêş'

“Öz yönetimle özgür kimliğe” sloganı ile seçim çalışmalarına devam eden BDP, Van İlçe Eş Başkanlarını tanıtmaya devam ediyor. Van’ın en büyük ilçesi olan İpekyolu’nda düzenlenen tanıtım törenine binlerce kişi katıldı.

SİYASET 03.01.2014, 18:28 03.01.2014, 18:34
Bekir Kaya: 'Ruyê wan buye çermê gamêş'

“Öz yönetimle özgür kimliğe” sloganı ile seçim çalışmalarına devam eden BDP, Van İlçe Eş Başkanlarını tanıtmaya devam ediyor. Van’ın en büyük ilçesi olan İpekyolu’nda düzenlenen tanıtım törenine binlerce kişi katıldı. Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, “Bu borçtan bahseden, farklı şeyleri dile getirenlere ve 5 yılın kayıp olduğunu söyleyenlerden utanma beklemiyoruz. Kürtçe bir söz var. “Ruyê wan buye çermê gamêş” onların yüzleri Camış derisi olmuş. Bunların yüzünde utanma ve kızarma olmaz.” dedi. Kaya, “Biz hırsızları rakip olarak görmeyiz, ancak onlarla mücadele ederiz” dedi.

“Öz yönetimle özgür kimliğe” sloganı ile seçim çalışmalarına devam eden BDP, Van’da adaylarını halkla buluşturmaya devam ediyor. Daha önce Tuşba, Edremit, Gevaş’ta halk buluşması gerçekleştiren BDP, bu kez de kentin en büyük ilçesi olan İpekyolu adayı olan Aygül Bidav’ı halkla buluşturdu. BDP İl binası önünde toplanan binlerce kişi BDP bayrakları ve sloganlarla BDP İpekyolu ilçe binası önüne geldi. Yürüyüşe Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP İl Eş Başkanı Musa İtah, Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bekir Kaya, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezehat Ergüneş, BDP İpekyolu Eşbaşkan Adayı Aygül Bidav, BDP İl İlçe yöneticileri ve Eşbaşkan adayları ile binlerce kişi katıldı.

 

Bidav: Biz bu seçimle halkımızı da önderliğimizi de özgürleştireceğiz

İpekyolu ilçesinde düzenlenen bir dakikalık saygı duruşunun ardından BDP İpekyolu İlçe Başkanı Ahmet Enterili kısa bir konuşma yaptı. Ardından konuşan BDP İpekyolu Eşbaşkan Adayı Aygül Bidav, Van’ın tarihi bir kent olduğunu ve kendilerini tarihi bir görev verildiğini söyledi. Halkla birlikte belediyeyi kurup yöneteceklerini aktaran Bidav, “Biz ayakkabı kutularını doldurmak için değil, halkımıza hizmet etmek için buraya geldik. Biz tüm belediyeleri alacağız. Onların elindeki belediyeleri de alarak, halkımızın belediye haline getireceğiz. Biz bu seçimle halkımızı da önderliğimizi de özgürleştireceğiz” dedi.

Kaya: Halka layık olacağımızın sözünü veriyoruz

Daha sonra “Bekir Başkan’ sloganları ile konuşmaya başlayan Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bekir Kaya, halka katılımından dolayı teşekkür ederek, tekrar aday gösterildiği için partiye, halka ve destekleyen herkese teşekkür etti. Halka layık olacaklarının sözünü ilk günden tekrar vermek istediğini söyleyen Kaya, “Tüm şehitlerimize, değerlerimize, cezaevlerinde direnen yoldaşlarımıza minnet duygularımı sunuyorum. Tüm ilçelerimizde büyük bir coşku bekliyoruz ancak en büyük coşkuyu elbette İpekyolu ilçemizde bekliyoruz. Adayımız yaşamın tüm alanlarında Kürtlerin özgürlüğü için mücadele etti. Kürdistan dağlarında mücadele etti, barış elçisi olarak geldi yine zindanlarda mücadele etti. Şimdi de burada bu mücadeleyi devam etmek için aday oldu. Tüm halkımızın bu bilinçle yaklaşmalarını istiyoruz” dedi.

Kaya: Siyasette ilkesi ve etiği olmayanın işi iftira ve yalandır

Seçim dönemlerinde herkesin kendi zihniyet ve felsefesine göre konuşmalar yaptığını söyleyen Kaya, kendilerinin hiçbir zaman yapamayacakları şeyler için söz vermeyecekleri ancak karşılarında ki zihniyetin yalan ve iftiralarla bu süreci götürmeye çalıştığını söyledi.  Bu zihniyete cevap bile vermeye gereği duymadıklarını ancak bazı şeylerin de açıklanması gerektiğini söyleyen Kaya, kendilerine cevap değil, halkı aydınlatmak için bazı noktalara değinmenin doğru olacağını söyledi. Kaya, “Siyasette ilkesi ve etiği olmayanın işi iftira ve yalandır. Hırsız bir zihniyete sahip olanların söyleyecekleri yalan ve iftiradan öteye gitmez. Son iki aydır isimlerini zikretmek istemediğimiz bazı kişiler, müthiş bir iftara kampanyası başlattılar. Halkımız 5 yıl öncesi ve bugüne rahatlıkla mukayese edebilirler. Bunu halkımızın takdirine bırakıyoruz. 5 yıl önce bu kentte arsenik su sorunu da vardı. Bu sokakların durumu da ortaydı. Usulsüz ihaleler de vardı. Rant da vardı. Ne mutlu bize ki, biz bugün Van halkının karşısına başı dik ve alnı açık olarak çıkabiliyoruz. Bunlar şüphesiz bizim temel görevimizidir. Şiarımız öz yönetimlerle özgür kimliğe paradigmasıdır. Çalışmamızda bu eksende olmak zorundadır. Birileri şöyle yada böyle değerlendirecek diye çalışmıyoruz. Bu halka kendimizi borçlu hissettiğimiz ve inandığımız için çalışıyoruz. Bundan sonra iki katı daha fazla çalışacağız. Çoğulcu bir yönetimle ve felsefe ile yeniden çalışmaya başlayacağız. Halkımıza söz veriyoruz iki katı daha fazla çalışacağız ve sizlere hizmet edeceğiz” dedi.

Bu seçimin sadece belediyeler ve meclisleri kazanmak için olmadığını söyleyen Kaya, bu seçimleri ezici bir çoğunlukla almak zorunda olduklarını belirtti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 yılında başlattığı sürecin nihai ve hayırlı bir sonuca ulaşması açısından bu seçimin hayati olduğunu söyleyen Kaya, “Bizim bu seçimde her zamankinden daha fazla çalışmamız gerekiyor. Mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak bizim bu süreci halkımıza anlatmamız gerekiyor ve anlatacağız da” dedi.

Kaya’dan AKP’lilere: “Ruyê wan buye çermê gamêş”

Bu ayakkabı kutularını dolarla dolduranların Van Belediyesi’nin borçlarından söz ettiklerini aktaran Kaya, “Onlar istedi diye biz açıklamayacağız. Biz bu halka söz verdiğimiz için açıklayacağız. Her yıl da mali tablomuzu internet sitemizde yayınladık. Basına deklare ettik. Kuruşu kuruşuna 2009 yılından bugüne kadar ne harcama yapmış isek, onları açıklayacağız. Bu borçtan bahseden ve farklı şeyleri dile getirenlere ve 5 yılın kayıp olduğunu söyleyenlerden utanma beklemiyoruz. Kürtçe bir söz var. ‘“Ruyê wan buye çermê gamêş” onların da yüzleri Camış derisi olmuşsa bunlarda utanma ve kızarma olmaz. Biz bu halka söz verdiğimiz için belgelerle bunları ortaya koyacağız” dedi.

Bekir Kaya: biz hırsızları rakip olarak görmeyiz, onlarla mücadele ederiz

Bunları açıkladıklarını 2004-2009 yıllarının muhasebesini de elbette yapacaklarını söyleyen Kaya, “Ne satılmış? Nereden krediler alınmış ve ödenmemiş? Belediyenin parası nasıl çarçur edilmiş? Uluslar arası hibeler nerden gelmiş ve nasıl çarçur edilmiş? Mavi Kent’te 52 Milyon TL nasıl usulsüzce harcanmış? AKP’li bir belediye meclis üyesinin 5 ayrı yerden nasıl maaş aldığını da açıklayacağız. Biz bunların hepsini teker teker açıklayacağız. Bizim derdimiz sadece bunlar değil” dedi.  AKP adayının ‘Biz Bekir Kaya’yı rakip görmüyoruz’ açıklamasına isim vermeden değinen Kaya, “Bu zihniyet çıkmış BDP ve Bekir Kaya’yı kendimize rakip görmüyoruz” diyorlar. Sizi rakip gören kim? Biz hırsızlarla rekabet etmeyiz ancak mücadele ederiz ve ancak onların hortumlarını keseriz. Biz hırsızlara rakip olmayız. Rojava’da Kürtleri katleden çetelere lojistik destek sağlayanları biz kendimize nasıl rakip olarak görebiliriz? Biz o katillere destek verenleri nasıl kendimize rakip olarak görebiliriz? Biz bu hırsızları, bu rantçıları teşhir ettik. Eski belediye başkanı dahil şuan da birçok kişinin mallarına mahkeme tarafından itiyatlı tedbir konulmuş. Eğer adalet bağımsız olduğunu düşünüyor ise, bizim açtığımız bu davaların gereğini sonuna kadar yapar” dedi.

Kaya: 3 ay önce AKP’nin yolsuzluk belgelerini bize gönderenler, bugün AKP’den aday olmuşlar

5 yılı kayıp olarak niteleyen bir zihniyetin olduğunu söyleyen Kaya, Belediyeden nemalananlar için, hortumcular, hırsızlar ve halkın değerlerini ceplerine indirenler için 5 yılın kayıp olduğunu ancak Van halkı için bu 5 yılın bir kazanç olduğunu söyledi. Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle 2 aydır AKP’den bir adaylık kapmak için şahsıma bir saldırı başlatmışlar. Ama bunu söyleyeyim onlar çok da kayda değer kişiler değil. 3 ay önce bu insanlar AKP’de kimin nasıl yolsuzluklar yaptığının belgelerini bize gönderdiler. Biz onları da teker teker yayınlayacağız. 3 ay önce bize bu yolsuzluk belgelerini gönderenler şimdi de AKP’den belediye başkanı yada meclis üyesi olmak için bize saldırıyorlar. Şimdi soruyorum, 3 ay önce milletvekilleriniz, parti yöneticilerinizin yaptığı yolsuzlukları bize belgeleri ile gönderenlerin isimlerini açıklarsak ne diyeceksiniz? İnanın hepsinin belgeleri elimizde mevcuttur”

Üçer’den Cuma çağrısı

Son olarak konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise, AKP’nin ayakkabı kutularının bulunmasının üzerinden üç hafta geçmesine rağmen bir sonucun çıkmadığını söyleyerek, “En büyük günahlardan biri kul hakkıdır. Allah diyor ki, ne ile gelirsen gel kul hakkı ile gelme, ayakkabı kutuları ile gelme. Peki, babam imamdı, dedem imamdı deyip ihaleden ihaleye koşanlar şimdi Bekir Kaya’ya iftira atıp yalan söylemeye utanmıyorlar mı? İhaleden ihaleye koşanlar Bekir Kaya’ya çamur atmaktan utanmıyorlar mı? İslamiyet’te ki en büyük günahlardan biri iftira, yalan ve hırsızlıktır. Cuma namazında anlatılması gerekenler bu ülkede yaşanan hırsızlıklar olması gerekirken, güya köklü bir aileden geldiğini söyleyen ve imam olduğunu söyleyen kişi kalkıp Bekir Kaya’ya çamur atmaya utanmıyor mu? Biz onu da Allah’a ve bu halka havale ediyoruz” dedi. Üçer, Cuma namazında tüm halkın Kürdistan’ın, Öcalan’ın özgürleşmesi için, zindanların boşalması için, BDP kazansın, Bekir Kaya kazansın, Aygül Bidav kazansın, KCK kazansın, akan kan dursun, zulümler dursun, barış olsun diye dua etmesini istedi. 

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 21 48
2. 1461 Trabzon FK 21 43
3. Sivas Belediyespor 21 40
4. Afjet Afyonspor 20 37
5. Bodrumspor 21 37
6. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 21 37
7. Somaspor 20 35
8. Çorum FK 21 34
9. Silahtaroğlu Vanspor FK 20 32
10. Ankaraspor 21 31
11. Serik Belediyespor 21 29
12. İnegölspor 21 27
13. Diyarbekirspor 21 25
14. Etimesgut Belediyespor 21 25
15. Turgutluspor 21 23
16. Adıyaman FK 20 19
17. Sarıyer 21 18
18. Ergene Velimeşespor 21 18
19. Kahramanmaraşspor 21 12
20. Niğde Anadolu FK 21 7
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12