Van'da sigortanın yeni adresi; Lion Sigorta

Van'da sigortacılık sektörünün önemli kuruluşlarından olan Lion Sigorta'nın işletmecisi Serhat Karaaslan, çok özel açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 11.03.2020, 13:35
Van'da sigortanın yeni adresi; Lion Sigorta

2019 yılında Van’da sigortacılıkta hizmet vermeye başlayan Lion Sigorta emin adımlarla yoluna devam ediyor. Kaliteli ve güvenilir bir hizmet anlayışıyla yola çıkan Lion Sigorta Yetkilisi Serhat Karaaslan, hedeflerini, çalışmalarını ve nerden nereye geldiklerini anlattı.

Önemli mesleklerden bir tanesi olan ve vatandaşa somut olmayan bir satış yapılan sigortacılık sektörü Van’da LİON Sigorta ile bir üst seviyeye çıkacak. Van’ın önemli esnaflarından bir tanesi olan Karaaslan ailesine ait olan Lion Sigorta Vanlılara daha iyi, kaliteli ve güvenilir sigorta anlayışıyla hizmet veriyor. Lion Sigorta Yetkilisi Serhat Karaaslan, bugüne kadar yaptıkları yatırımları, Lion Sigorta ile yapmak istediklerini, hedeflerini, hizmetlerini Van Ekonomist Dergisi’ne anlattı. Uzun yıllardır aile mesleği olan otomotiv sektöründe çalışan Serhat Karaaslan daha sonra sigortacılık sektörüne atıldığını söyledi. Karaaslan, “Geçmişimde galericilik ve sigortacılık sektöründe çalışmalarım oldu. 2019 yılının sonlarında Lion Sigortacılığı kurarak, mesleğe başladım. Kendi işimi kurmadan önce galericilik ve pazarlama işi ile ilgileniyordum.” Derken, Lion Sigorta için de şunları söyledi: “Lion Sigortayı kurarken sektörde öncü bir firma olmayı ve genç, dinamik bir yapıyla daha kaliteli bir hizmet getirmeyi düşünüyorduk. Bu yolda da sağlam adımlarla ilerliyoruz.”

İşinizi kurmadan önce ne yapıyordunuz?

Geçmişimde galericilik ve sigortacılık sektöründe çalışmalarım oldu. 2019 yılının sonlarında LİON Sigortacılığı kurarak, mesleğe başladım. Kendi işimi kurmadan önce galericilik ve pazarlama işi ile ilgileniyordum. Ailem 30-35 yıldır bu işi yapıyordu bende ailemden dolayı çok yabancı değildim ticarete ve piyasaya. 2019 yılının sonunda bu mesleğe dönmeye karar verdim. Aslında bir fırsat değildi. Ailem tarafından, amcam tarafından yapılan bir meslekti. Onun şirketini devir alıp bir nevi ondan bayrağı devir alıp, devam ettirdim.

Yaptığını mesleklerde kendinize rol model aldığınız kim ya da kimler var?

Hayatımda ticari olarak 2 kişiyi rol model aldım. Biri Babam Ahmet Karaaslan diğeri de hayatımda büyük bir öneme sahip Amcam Mustafa Karaaslan. Hem ticari hem de toplumsal ahlak konusunda ikisinden de öğrendiğim çok şey var ve öğrenmeye de devam ediyorum. 2019 yılının haziran ayında LİON sigortayı kurma kararı aldım bu kararı almam da sigortacılık geçmişimin oluşu ve yeni bir sektöre yönelme ihtiyacı duymam sebep oldu. LİON İsmi İngilizce ve Türkçedeki karşılığı Aslan soyadımın Karaaslan oluşundan yola çıktık. Hedefimiz sektörün öncü firmalarından olup halkımıza kaliteli şirketlerimizle güvenilir hizmet vermek. İşimiz pekte kolay sayılmaz çünkü aslında var olmayan bir durumu pazarlıyoruz ve esasen yaptığımız şey güven satmak. Bu hususta bir problemimiz yok çünkü ailemin Van’da ve Erciş’te 40 yıllık ticari geçmişi var ve halkımıza güven vermek konusunda referansımız güçlü.

“ÖNCÜ BİR FİRMA OLACAĞIZ”

LİON Sigortayı kurarken sektörde öncü bir firma olmayı ve genç, dinamik bir yapıyla daha kaliteli bir hizmet getirmeyi düşünüyorduk. Bu yolda da sağlam adımlarla ilerliyoruz. Tabi ki her ticaret yapan genç girişimcinin istediği gibi sektörde öncü firma olmak istiyoruz.  Bu yolda da sağlam adımlarla yürüyoruz. Dünya’yı değiştirebilecek bir sektörde değilim ama kendi dünyamızı bulunduğumuz şehri değiştirebiliriz. Olaylar olduktan sonra bizde sigorta yapma alışkanlığı var bunu değiştirip, biraz daha sigortanın önceden olaylar olmadan önce yapılması gereken bir şey olduğunu halkımıza alıştırmaya ve öğretmeye çalışıyoruz. 

Girişimci olmaya ne zaman karar verdiniz? Sizi bu karara sürükleyen faktörler nelerdi? İşinizi kurarken amaçlarınız nelerdi?

Geçmişte de 2 yıl gibi kısa bir süre yaptım sigortacılık mesleğini. Öncesinde galericilik yaptığımdan yeni bir alana yönelmek istedim ve bu alanın çokta yabancı olmadığım sigortacılık olmasını tercih ettim. Benim için fırsat olarak görülecek şey işe yabancı olmamamdı. Tabii ki sektörde ilk sıralara gelmeyi hedefliyorum. Ayrıca geleceğe yönelik genç arkadaşlarımın da işçi statüsünden çıkıp kendiişlerini kurma yoluna girmeleri açısından yol gösterici olmayı umuyorum.

İşinizi kurduktan sonra nasıl bir değişim yapmayı düşündünüz?

Bulunduğum işte çokta dünyayı değiştirecek bir potansiyel yok. Ancak tabii ki yakın dünyamı değiştirmek adına elimden geleni yapacağım. Van depreminde yaşananlar göz önüne getirilirse birçok yapının deprem sigortası bulunmamaktaydı. Bu konuda halkımızı bilinçlendirip doğal afet kaza gibi olaylar olmadan harekete geçmelerini sağlamak adına bilgilendirebiliriz. Bunun için ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Yapacağımız uyarılar ve dikkat etmemiz gereken çalışmaları yaparsak bu anlamda bir değişime ön ayak olabiliriz.

Sermaye iş kurmak için önemlidir. Ne kadarlık bir sermaye ile başladınız? Hedefiniz nedir ve nasıl bir planlamayla çalışıyorsunuz?

Plansız bir girişim olmayacağından bir yol çizdik ve sektörün öncü şirketleri ile çalışıp halkımıza kaliteli hizmet sunmayı planlıyoruz. Bu kapsamda en önemli şirketler ile işbirliği yapıyoruz. Biz bu işle başlarken 200 Bin lira civarı bir sermaye ile giriştik bu işe ve sermayenin ana kaynağı ailemdi. Bunun için dışardan her hangi bir sermaye kullanmadık. Bu da bizim için önemli bir avantaj. Sigortacılık bazı durumlarda mecburi olduğundan nakit akışını almamız çokta uzun sürmedi.

“İŞE ERKEN GELMEK ÖNEMLİ”

Yeni bir girişimciye ne gibi tavsiyeleriniz olur ve bu anlamda tavsiyeleriniz nelerdir?

Kesinlikle büyük bir azim sabır ve çok çalışmak girişimcilikte önemlidir. Bunun yanı sıra girişimci olabilmek için cesur olmak ve kararlı adımlar atmak gerekiyor. Ben burada yeni girişimcilere bu tavsiyelerde bulunabilirim. Girişimci olabilmek ve başarılı olmak adına mesai kavramı yoktur. Bazen gece 12’lere kadar iş yerimizde çalışır ve hizmet üretiriz. Çoğu zamanda erken saatlerde işlerimiz bitirebiliyoruz. İşimizin her ne kadar bitiş saati belli olmasa da sabah erken işe geliriz. Erken uyanmak ve iş yapmak bu anlamda önemlidir. Buna dikkat etmek gerekiyor. Başarı için erken kalkmak şart. Tüm bunları yaparak sektörde ilk sıralara yükselip halkımıza en sağlıklı ve kaliteli hizmet vermek bizim en büyük arzumuzdur. Bu kapsamda da çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Peki ya sigortalar? Vanlıların sigortaya karşı ilgisi nasıl?

Ne yazık ki bizde zorunlu olmayan sigortalara karşı ilgi çok çok az. Depremlerden sonra biraz daha deprem sigortalarına DASK’a ilgi arttı ama işyeri sigortaları da biraz daha büyük yatırımlar olduğu için ilgi biraz daha artıyor. DASK üzerine konuşursak, DASK hangi hasarları kapsar? Onlardan bahsedeyim. Deprem nedeniyle konutta yangın çıkarsa, patlama olursa, yine deprem nedeniyle yer kayması oluşursa, bunların vereceği zararlar DASK kapsamındadır. Bunların dışındaki konuttaki eşyalar DASK kapsamında değil. Kişilerin uğrayacağı bedeni zararlarda buna dahil. Bunlarda DASK kapsamında değil. Bunlar için Konut Sigortalarını öneriyoruz. Çok daha uygun fiyatlarla. Yüksek meblağlar ödenmiyor konut sigortaları için. Bunun dışında DASK sigortasını tapudaki hak sahibi yaptırıyor. Kiracının yaptırmasına gerek yok. Kiracının yaptıracağı şey Konut Sigortasıdır. İçerdeki eşyaları güvence altına alıyor bu şekilde.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu işte azim benim için çok önemli. Kişinin çok azimli olması ve birazcık da hırsta gerekiyor. Yanlış yollara sapmadan ve son olarak da çok çalışmakla bu işte başarılı olunabilir. Mesleğimiz çok zor bir meslek, çünkü var olmayan bir şeyi satıyoruz. Olabilecek şeyleri satıyoruz, yani güven satıyoruz aslında, mesleğimizin en zor kısmı da bu. Halkımızdan, yaşadığımız coğrafyadan dolayı işimiz batı illerine göre çok daha zor. Bu yüzden zorunlu sigortalar da daha çok üretim yapıyoruz ama zorunlu olmayanlara da yavaş yavaş önermeye başladılar. Genciz, dinamik bir yapımız var ve bunun dışında ailemden gelen 35-40 yıllık bir ticaret geçmişimiz var. Karaaslan Otomotiv- Ahmet Karaaslan Otomotiv. Hala da ailem galericilik sektöründe devam etmekte ve ayrıca Başak Traktörün Van Bayisi.

Serhat Karaaslan kimdir?

1991 yılında Van’ın Erciş ilçesinde dünyaya geldim. İlköğrenim ve lise eğitimimi Erciş’te tamamladıktan sonra 2005 yılında Van’da işlerimiz olduğu için Van’a taşındım. Geçmişte aileme ait Karaaslan Otomotiv ve Ahmet Karaaslan Otomotivde oto galeri ve sıfır traktör üzerine alım satım yaptım. Ayrıca Başak Traktörün Van ve Hakkari bölge bayisiyiz. Yeni Doğu Gazetesi

Yorumlar (2)
Oduncu Salih 3 yıl önce
Yaw arkadas beyefendi vanda onlarcasi olan bir sigorta acenteligi acmis kendi hariç en fazla oldursen 10 kisiye is imkani saglayacak(hayirli ugurlu olsun umarim basarili olur) sanki fabrika kurmus 1000lerce calisan olan vana ve vanliya olmayan bir defer katmuscasina haber yapiyorsun
Oduncu sever. 2 yıl önce
Oduncumusun eşekçimi bilmem ama yorum yapmış olmak için yapmasan iyiydi. Boş boş yorum yapacağına git sende memleketine faydalı işlerle uğraş.
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15