Van uçamıyor!

Havalimanı ve uçuşlar konusunda dünyaya adını duyuran Türkiye, önemli mesafe kat etti. Ancak bunu Van için söylemek çok zor. Zamanında başlatılan havaalanı genişletme çalışmaları sonrası azalan ucular bir türlü artmadı.

EKONOMİ 25.06.2019, 08:53 25.06.2019, 08:57
Van uçamıyor!

Havalimanı ve uçuşlar konusunda dünyaya adını duyuran Türkiye, önemli mesafe kat etti. Ancak bunu Van için söylemek çok zor. Zamanında başlatılan havaalanı genişletme çalışmaları sonrası azalan ucular bir türlü artmadı. Artan fiyatlar ise dünya ülkeleriyle yarışır duruma geldi. Vanlılar yüksek fiyatlardan dolayı uçak kullanamıyor.

Van’daki uçuş hacmi her geçen gün artarken, uçak seferlerinin yarıya inmesi ve bilet fiyatlarının yükselmesi hem Vanlıyı hem de turistleri olumsuz etkiliyor. İstanbul- Gürcistan bilet fiyatları 882 liradan başlarken, İstanbul-Van için bilet fiyatlarında en uygun fiyat ise 600 liradan başlıyor. Van’da son zamanlarda Uçuş sayısının azalmasıyla birlikte yolcu sayısı da artıyor. Bölge illerinin de merkezi olan Van’daki yoğun yolcu kapasitesine rağmen uçak fiyatları diğer kentlere göre yüksek olması ve uçak seferlerinin yarıya inmesi kentte ki turizmcilerin de tepkisine neden oldu. Konuyla ilgili Yeni  Van Otelciler Derneği (VANODER) Başkanı Reşat Yeşilağaç, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, Van Milletvekillerine yüklenerek, Van’ın sahipsiz olduğunu söyledi. Fiyatların düşürülmesi ve gerekli uçuşların artırılması gerektiğini ifade ede turizmciler yetkililere çağrıda bulundu.

YEŞİLAĞAÇ: UÇUŞLARDA SIKINTILAR YAŞANIYOR

Milletvekillerini göreve davet eden Van Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç, “Bayramdan şimdiye kadar haziran ayı itibariyle doluluk oranlarımız güzel. Şuan yüzde 70-80 arasında oynuyor işlerimiz. Temmuz ve ağustos aylarında işlerimizde düşüş yaşayacağız, umarım yine de bu sezonu güzel bir şekilde geçiririz. Ciddi anlamda uçuşlarda sıkıntılar yaşanıyor, son bir yıldır, günlük 20 ile 25 arası olan uçuşlar 12’ye düşürülürse, buda ciddi anlamda fiyatların yükselmesine neden olur. Bu fiyatların yüksek olması ise siyasi lobi eksikliğinin olması, Van’da böyle bir sıkıntımız var, her zaman oldu ve her zamanda olacağı görünüyor, Van’da bulunan bütün odalarımız, bütün sektörler, valilik olsun, belediye olsun mutlaka birlik olup, siyasi fikirlerini, düşüncelerini, her neyse onu bırakıp buna bir çözüm bulmaları gerekiyor. Van’a gelen çoğu turistlerimiz uçak yoluyla geliyor, gelecek olan misafirlerimizde yer bulamayınca ve uçak biletlerini yüksek görünce bu sıkıntı bütün Van’a yansıyor.” Dedi.

“YURT DIŞI BİLE BU KADAR YÜKSEK DEĞİL”

Yurt dışı uçuş fiyatlarıyla aynı bilet fiyatı ödediklerini anımsatan Yeşilağaç şunları söyledi: “Van’dan, İstanbul, adana, Ankara gibi illere yolculuk bin, 500 liraya mal oluyor, yurt dışı bile bu kadar yüksek değil, bu konuda ciddi sıkıntılar var, umarım en kısa zamanda çözülür. Daha önceden rezervasyonu bulunup ta bilet fiyatları yüzünden arayıp iptal etmek isteyenler oluyor.  Bununla ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz, çünkü turlar önce uçak, otel, bunları bir paket halinde sunduğu zaman, fiyatlar yükseliyor, yükselince de adamlar iptal etmek zorunda kalıyor. Bu durumda Van’a gelen ziyaretçilerimiz sürekli dile getiriyorlar, neden bir çözüm aramıyorsunuz diye soruyorlar, Van neden böyle sahipsiz bırakılıyor diye tepkiler ve eleştiriler geliyor. Siyasi lobi eksikliğimizden dolayı maalesef, odaların ve STK’ların sessiz kalmasından dolayı bu sıkıntıyı yaşıyoruz.”

YEŞİLAĞAÇ: BİRLİKTE ÇÖZEBİLİRİZ

Van’da bulunan oda ve STK’ların birliğiyle var olan sıkıntıların çözüleceğini söyleyen Yeşilağaç, “Bunun çözümü Van’daki bütün bürokrasi, STK’lar, kurum ve kuruluşlar bir olup, bu durumu Ankara’dan çözebileceklerini düşünüyorum. Bir olduktan ve birlik olduktan sonra iş yapılabilir. Birlik olmadığımız sürece, ağlamayan bebeğe de süt veren olmaz. Bununla ilgili biz Van’ın tam anlamda tanıtımını yapıyor muyuz, hayır yapamıyoruz. Van’ın tanıtımını yaptığımız zamanda bu tür sıkıntılar olduğu zaman tanıtım tamamen boşuna gidiyor. Tanıtımdan önce bir çözüm bulunası gerekiyor ki misafirler Van’a rahat gelip gidebilsin, sosyal medyadan destek veriyoruz, Van güzel diye, gerek Van gölü haftasıyla ilgili olsun, bu son olarak iki haftadır medyada, bu uçuş sıkıntıları çıktığı zaman bu tür tanıtım etkinlikleri de ortadan kaybolur, alt sıralarda kalıyor.” İfadelerini kullandı.

“2’NCİ SIKINTI KAÇAK YAPILAR”

Son olarak Kaçak yapılara da müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizen Yeşiağaç, “Van olarak umarım güzel bir sezon geçiririz. Van’da hep birlikte birlik olup bu sıkıntıları ortadan kaldırırız, İran’dan gelen vatandaşlar, uçuşla ilgili sıkıntıları yok, onlar gümrük kapısından geldikleri için sıkıntı yaşamıyorlar, bunun dışında ise İranlı vatandaşların sıkıntıları, maalesef otelcilerimizle ilgili sıkıntılar var, birde kaçak yapılarla ilgili sıkıntılar var. Bununla ilgilide çalışmalarımız var, önümüzde ki hafta, gazetecilerle de paylaşacağız. Van’da yapıların yüzde 40’ı kaçak, bu ciddi bir rakam, bu durum, ister istemez bizi etkiliyor,  gelen misafirlerimiz ister istemez, buralarda sıkıtılar yaşayabiliyor.” Şeklinde konuştu.

ÖZGÖKÇE: YURT DIŞINA EŞ DEĞER BİR FİYATA

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Van’ın 7 milletvekili olduğunu ama hiçbirinin derdi Van olmadığını söyledi.

Özgökçe şöyle konuştu:  “ Geçtiğimiz yıl hava alanımızda bir tadilat yapıldı, Ferit Melen havalimanında bir çalışma oldu. Bu çalışma bir yıl sürdü, o süreçte pistleri bahane ederek, havayollarımız, Türk havayolları olsun, özel hava firmaları olsun, filolarında Van’a gelen uçak sayılarında, biraz düşüşe geçtiler, bu uçakların sayıları düşünce sıkıntı yaşamaya başladık, şuan Van’dan, İstanbul’a veya Ankara’ya, neredeyse 10 güne kadar yer yok. Bırakın fiyatların yüksek olmasını uçaklarda yer yok, 10 güne, 11 güne, en erken bir haftaya kadar, yer bulamıyoruz, buda az talepten geliyor. Maalesef Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden, insanların bu dar boğazdan çıkmak istemesi ’de bizim önümüzü kesiyor, maalesef uçak biletleri beyan ettiğiniz gibi, yurt dışına eş değer bir fiyata geldi. 600-700 lirayı buluyor tek gidiş. Üç gün önce İzmir- Amsterdam için 700 liraya bilet kesildiğine şahit olduk, neredeyse bizim uçuşlarda o fiyatlara geldi.”

“SİYASİ GÜÇLE BAŞARABİLİRİZ”

Bu konuda hakkında farklı girişimlerde bulunduğunu ifade eden Özgökçe, “ konuyla ilgili bir çok çalışma yapıyoruz, fiyatlarla ilgili acentelerimize şikayette bulunuyorlar, bu bilet fiyatlar neden bu kadar yüksek, bizde bölge müdürlerini arıyoruz bu şikayetler doğrultusunda, onlarda dövizin yükseldiğini, yüksek fiyat sebebinin Euro olduğunu beyan ediyorlar, ellerinden bir şey gelmediğini söylüyorlar ve onlarda bizim dert yanıyorlar. Maalesef bizim gücümüzle aşılacak iş değil, bir yere kadar gidebiliyoruz bizde, buna güçlü bir siyasi lobi lazım. Erzurum’u bu konuda hep kıskanmışımdır, Erzurum ve Trabzon bunu çok iyi başarmış, bugün Erzurum’dan baktığımız zaman hem yer var, hem fiyat uygun, bizde 300-400 lira olan biletler, Erzurum’da 200 lira. Erzurum bizden 10 dakika önce iniyor uçakları, bizim bir saat ise onların bir saat 50 dakika sürüyor uçuşları. Erzurum bunu çok iyi başarıyor, siyasi lobileri çok güçlü, uçakların düşüş sayılarını bırakın, orada gün geçtikçe uçak sayıları artıyor. Bizim yolcu kapasitemiz Erzurum’dan çok üst düzeyde ama Erzurum’un siyasi lobisi güçlü olduğu için bizden daha iyi çalışıyor. Bizim siyasilerimiz hiç piyasada yok. Bir seçim döneminde geliyorlar, vaatlerini veriyorlar, atıyorlar, kesiyorlar, biçiyorlar, seçim bitiyor onların yüzünü görebilene aşk olsun.” Dedi.

“TÜRKİYE’DE SİYASETİN ÇÖZEMEYECEĞİ İŞ YOK”

Van’ın sakıntılarıyla ilgilenenlerin yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Özgökçe, “ Bir siyasi, bir STK veya bir kurum amiri olarak bunu dert eden, bununla ilgili çalışan kimse yok. Vatandaşımızdan ciddi anlamda şikayetler var, özellikle sosyal medyada bize yazıyorlar, siz neden müdahil olmuyorsunuz, siz neden buna ses çıkarmıyorsunuz, biz aslında ses çıkartıyoruz, gerçekten biz uğraşıyoruz ama bir tek bizimle olmuyor. Bizim söylemlerimizle olmuyor, bir lobi yapmak lazım, STK’lardan, kurumlardan veya siyasilerin arkamızda durması gerekiyor. Ben bu şehrin milletvekili olursam, bu şehri uçururum. Milletvekillerinin çok büyük gücü vardır, siyasetin çözemeyeceği Türkiye’de iş yoktur. Hele ki böyle ufak işler uçak sayısı, uçak bilet fiyatlarının artmasıdır, bizim turizm açısından çok ciddi sıkıntılarımız var. Dünyanın en büyük Urartu müzesi bizde, tam 10 yıldır bizim müzemiz kapalı, yeni müze binası neredeyse çürüdü çürüyecek, her gün açılacağı sözünü veriyorlar, en son müzeler haftasında açılacak dediler, bu sözü bakan beyden almıştık ama yine açılmadı.” Diye konuştu.

ÖZGÖKÇE: DÜNYANIN EN KÖTÜ HAVAALANI BİZDE

Van havaalanının bir an önce yenilenmesi gerektiğini de açıklayan Özgökçe konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Havaalanımız sıkıntı, dünyanın en kötü havaalanı bizde, bir cihaz alınması lazım, oda yıllardır alınamıyor, siste, fırtınada görüş mesafesinin olmadığı zamanlarda bu cihaz uçaklara yön gösteriyor, uçaklar, gelip iniyor, Erzurum’da var. Erzurum’un hava muhalefeti Van’dan daha kötü, ağrı yine öyle, Van bölgede hava şartları iyi olan tek il, bizim uçuşlarımız 2300 de iptal oluyor, bu saydığım 300 metrede inebiliyor. Biz havaalanımıza bir cihaz takamıyoruz. Havaalanımızın biran önce ya pisti yapılması lazım, ya göle paralel bir pist, ya da biran öce yeni bir havaalanı yapılması lazım. Hem pistimiz kısa, hem de teknik açıdan elverişli bir pistimiz yok.   Gümrük kapımız yine öyle, yeni bitti, bitti ama tam kapasiteli çalışmıyor. Saat üçten sonra gümrük kapımız kapalı. Turizm anlamında Van’da bir sürü eksiğimiz var, Van’ın çoğu noktasında tuvalet ihtiyacı var, yön tabelalarımız yok, biz bunu defalarca söyledik, sesimizi duyan yok. Güçlü bir siyasetçinin ilimizde olması, masaya yumruğunu varacak bir siyasetçiye ihtiyacımız var. 7 tane milletvekilimiz var, hiçbirinin derdi, dini, sorunu Van değil. Van bu ülkenin en güzel şehri ve böyle bir yaklaşımı hak etmiyor.” Şeklinde konuştu.

YENİ DOĞU GAZETESİ: MECNUN ÇALİ / SEHER DEMİR

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Bodrumspor 14 22
8. Bandırmaspor 14 21
9. Manisa FK 13 20
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10