Irak: Van geriye gidiyor

Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-E Business, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasını açıkladı. Yapılan araştırmaya göre Van yaşam kalitesinde 81 il içerisinde 76. sırada yer aldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Van Ticaret Borsası Eski Başkanı Vanlı İş Adamı Feridun Irak, Van'ın her geçen yıl geriye gittiği vurguladı.

EKONOMİ 18.11.2021, 10:03 18.11.2021, 11:11
Irak: Van geriye gidiyor

Van'ın, yaşam kalitesi hakkındaki sorularını yanıtlayan Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Van Ticaret Borsası Eski Başkanı Vanlı İş Adamı Feridun Irak, Van'da yaşam kalitesinin her geçen yıl düştüğünü belirterek, yetkililerin şapkalarını önüne koyması gerektiğini ifade etti.

CNBC-E Business Dergisi, yaşanabilir kentler araştırmasında, illerin nüfus, zenginlik, iş ve yatırım, alışveriş, konaklama, eğitim düzeyi, sanat, sanayi, öğretim, hava kalitesi, suç, trafik ve ulaşım kriterlerini baz alırken, yapılan araştırmaya göre Van yaşam kalitesinde 81 il içerisinde 76. sırada yer aldı.

Yapılan araştırmada Van orman alanı en yetersiz dördüncü kent olurken, hava kalitesi anlamında da en kötü üçüncü ol oldu. Suç oranında en düşük dördüncü il olan Van, kent hayatında Türkiye sonuncusu, eğitim ve ekonomide sondan üçüncü, sanatta ise 76'ncı sırada yer aldı.

Van'ın En İşlek Caddelerine Giriş Çıkışlar Kısıtlanıyor

"VAN OLMASI GEREKEN YERDE DEĞİL"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Van Ticaret Borsası Eski Başkanı Vanlı İş Adamı Feridun Irak, "Van'ın TÜİK'in açıkladığı veya başka kurumların yaptığı araştırmalarda sıralamasına baktığımız zaman, maalesef hiç iç açıcı durumda değiliz. Yapılan araştırmalar sonrası biz 81 il içerisinde, hep son 5'in içerisindeyiz. Yaşam kalitesinde 76. sıradayız, insani gelişmişlikte 78. sıradayız, sağlıkta, eğitimde, 75. sıradayız. Hatta ve hatta gayri safi yurtiçi hasılada 80. sıradayız, yani bizden bir sonraki il Ağrı'dır. Geri kalmış diye değerlendirdiğimiz bu bölgede gayri safi yurtiçi hasılada bizden daha kötü olan il, sadece Ağrı var. Bu kadar içler acısı bir durumumuz var. 40-50 yıl önce biz bugünden çok daha iyiyiz. Mesela insani gelişmişlikte Van, 40 yıl önce 55. sıradadır. Aradan bunca zaman geçmiş, 55. sırada kalamamışız, bir basamak yukarıya gidememişiz, yerimizi de muhafaza edememişiz. Tam tersine korkunç bir gerileme olmuş. Bu Van'a yakışan bir durum mu? Bunun mutlaka araştırılması gerekiyor. Van olması gereken yerde değil. Çok daha iyi yerlerde olmalıdır. 40-50 önce insani gelişmişlikte 55. sırada olan Van, bugün hiç olmazsa ilk 30 il içerisinde olmalıydı" dedi.

Van'da Gezilecek Yerler Listesi | 34 Etkileyici Yer | Biletbayi Blog

"VAN, TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK AÇIK HAVA MÜZESİDİR"

Van'ın 7 bin yıllık geçmişinin olduğunu ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Irak, "Van, Urartulara başkentlik yapmış. Van, Türkiye'nin en büyük açık hava müzesidir. Van'ın kıskanılan bir coğrafyası var. Osmanlı'nın son döneminde, 3 tane konsolosluğun olduğu bir ildir. Sanatın, üretimin olduğu bir ildir. Bugün dönüp baktığımızda, bunların hiçbiri yok. 40-50 yıl önce, bütün orta doğuya, Libya, Mısır gibi, Afrika ülkelerine, hatta dağılmadan önce Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne canlı hayvan ve et ihraç eden bir ildir. Buradan baktığınızda Türkiye'de hayvancılığın başkentidir. Van o dönemlerde bir tarım kentiydi. Aynı yıllarda Van'a 200 bin turistin geldiğini kayıtlarda görürsünüz. Van'a 200 bin turistin geldiği yıllarda, Türkiye'ye gelen turist sayısı 2 milyon kişidir. Yani Türkiye'ye gelen turistin %10'nu biz Van'da misafir etmişiz. Bugünle oranladığımızda Türkiye'ye gelen turist sayısı 50 milyondur. Bunun %10'nu 5 milyon yapıyor. Van'ın şuanda 5 milyon turisti misafir etmesi gerekiyordu. O dönem gelen 200 bin turistin tamamı Avrupalı, Amerikalı, Fransız, Alman, İtalyan'dı. Zengin, para harcayan turist misafirlerimiz vardı. Bugün bırakın 5 milyon sayısına ulaşmayı, Avrupa'dan gelenler hiç yok gibi, İranlılar gelirse, onlara kalmışız. 2 milyon turistin Türkiye'yi ziyaret ettiği tarihlerde, Van 200 bin turisti misafir ediyorsa, demek ki Van, o zaman bir tarım kenti olmanın yanı sıra, bir turizm kentidir de" diye konuştu.

Van haberleri, Van 65 ile ilgili tüm güncel haberleri ve en son dakika  gelişmeleri

"VAN NİYE GERİLEDİ?"

40-50 yıl önce Türkiye'de olmayan fabrikaların Van'da bulunduğuna dikkat çeken Başkan Irak, "Yine aynı yıllarda Van'a baktığınız zaman Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarını gerçekleştirmiş. Van Et, Van Yün gibi tesisleri vardı. Van Yün kendi sektöründe Türkiye'nin en büyük entegre fabrikasıydı. Bir taraftan kirli yün girer, diğer taraftan dokunmuş battaniye çıkardı. Yıkanır, boyanır, ip olur, dokunur, battaniye olur. Böylesine muazzam bir tesis, o zaman devletin kuruluşu olan Sümerbank'ta bile yoktu. Yine o zaman Van'da akü fabrikası vardı. Bunu çoğu kişi bilmiyor. Bulgur fabrikası vardı. Bunların yanı sıra birçok sanayi kuruluşu vardı. O pencereden baktığınız zaman demek ki Van, tarım kenti olmanın, turizm kenti olmanın yanı sıra bir de sanayi kentiydi. Dönüp baktığımız zaman bugün bunların hiç biri yok. Şuanda ne tarım kentiyiz, ne turizm kentiyiz, ne sanayi kentiyiz. Van'ın yıldızının parladığı o dönemde bugün Van'ı kalkındırmak için Van'da bulunan kurumların hiçbiri yoktu. Kalkınma ajansı, TKDK, üniversite bile yoktu. Kimse kızmasın. Şapkalarını önlerine koyup, düşünsünler. Onlar yokken, bu kent böylesine yıldızı parlakken, onların daha da parlatması gerekirken, niye geriledik. Oturup şapkalarını önlerine koysunlar. Neden böyle oldu diye düşünsünler" ifadelerini kullandı.

Van Ferit Melen Havalimanı'nında Yangın Çıktı! | Havacılık Haberleri

NÜFUSU 1 MİLYON 124 BİN OLAN VAN'A 39, NÜFUSU 812 BİN OLAN TRABZON'A 93 SEFER!

Van'a gelen uçak sefer sayılarındaki yetersizliğe değinen Başkan Irak, "Kamu kuruluşlarından olan Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet'in Van'a haftada yaptığı sefer sayısı 39. Bizden nüfusu çok çok az olan Trabzon'a 93 sefer yapılıyor. Bizim nüfusumuzun yarısı kadar olan Erzurum'a bizim kadar sefer sayısı yapılıyor. 2 gün önce bu konuyu sosyal medyada paylaştığımda memleket meselelerine son derece duyarlı olan bir doktorumuz, bana cevaben; 'Acil olarak İstanbul'a gitmesi gereken hastam, uçaklarda yer olmadığı için Diyarbakır üzerinden gitmek zorunda kaldı' diye yazmıştı. Bu yaşam kalitesi ile gelişmişlikle ilgili bir göstergedir. Önümüzdeki yıl Sivas- Ankara arası hızlı tren seferleri başlıyor. 2023 yılında da Kars'tan Ankara'ya yüksek hızlı tren seferleri başlıyor. Buradan bir Vanlının Ankara'ya uçakla seyahat edeceği zaman diliminde, Sivaslı, Karslı trenle, konfor içerisinde aynı zaman dilimi içerisinde Ankara'ya, İstanbul'a seyahatlerini gerçekleştirecekler. Peki, Van'da Devlet Demir Yolları ne durumda? Bilindiği gibi bizde kesintilidir. Feribotla bağlantı sağlandığı için, Van'ın hiçbir zaman hızlı trene kavuşma şansı da yoktur. Oysaki biz yıllardır dile getiriyoruz. Mevcut feribotları sürekli yenileyeceğinize, pahalı bir taşımacılık yapacağınıza, demir yolunu kesintisiz hale getirin. O günden bugüne kesintisiz demiryolu yapmanın maliyetinin kat kat daha fazlası feribotlara ve onların zararlarına harcanmış durumda. Van'ı ileriye taşımakla yükümlü olan kurumlara bir kez daha çağrıda bulunuyorum; bunun bir izahı varsa, buyursunlar izah etsinler. Yoksa kesinlikle daha fazla zaman kaybetmeden, bununla ilgili Van niçin zenginlik üretemiyor? Niçin bu kadar geriledik? Bununla ilgili mutlaka bir araştırma yapmalıdırlar. Kalkınma ajansının 2 gün önce bir araştırma yapacağını okuduk. Pandeminin Van'a etkileri araştırılacak. Bu araştırma mutlaka yapılsın ama yıllardır dile getirdiğimiz, bizim ne için zenginlik üretemediğimizin araştırmasını biran evvel yapsınlar. Bundan önce yapılması gereken araştırmayı, halen yapmıyorlar. İnatla da yapmıyorlar. Bunu inatla yapmadıklarını tahmin ediyorum. Altında kalacaklarından korkuyorlar. Bu günah onların günahıdır. Buyursun tartışalım. Nerelerde ne kadar para harcanmış hep beraber bakalım. Siyaseten mi karar almışlar, yoksa doğru yerde doğru yatırım ilkesi ile mi karar almışlar, buyursunlar bakalım" dedi.

"VAN'DA İŞSİZLİKTE DE TÜRKİYE ORTALAMASININ 2 KATINDAN DAHA FAZLA İŞSİZ VAR"

Van'daki kurumların doğru yerde, doğru yatırım ilkesiyle hareket etmeleri gerektiğini belirterek, "Van geriye gittikçe, bölgenin en büyük problemi olan, ilimizin en büyük problemi olan işsizlik daha da büyümektedir. Van'da işsizlikte de Türkiye ortalamasının 2 katından daha fazla işsiz var. Van'da yatırımın olmaması, üretimin olmamasının sonucudur. Öncelikle kurumların yapmış olduğu harcamanın boşa gitmemesi için çok iyi etüt etmeleri gerekiyor. Doğru yerde, doğru yatırım ilkesiyle hareket etmeleri gerekiyor. Kurumların maalesef yapmış olduğu harcamaların büyük bölümü, doğru yerde doğru yatırım ilkesiyle gerçekleşmemiştir. Bunlar gün yüzü gibi ortadadır. Eğer doğru yerde yapılmış olsaydı, geriye değil ileriye gitmiş olacaktık. Van'daki kurumların ilk yapması gereken şey, biz ne için zenginlik üretemiyoruz? Bunun araştırmasını yapsınlar. Korkmasınlar, belki sebep kendileri çıkacaktır, belki altında kalacaklar ama olsun. O zaman oturur yeniden kendilerine çeki düzen verirler. Bunca kaynak harcanacak, böylesine potansiyeli olan bir il, müthiş bir coğrafya ama gayri safi yurtiçi hasılada 80. sırada olacaksınız. İnsani gelişmişlikte 78. sırada olacaksınız. Yaşam kalitesinde 76. sırada olacaksınız. Bunu buyursun izah etsinler. Kim izah edebiliyorsa, buyursun izah etsin. Van'ın her yönüyle kıskanılacak bir coğrafyası var. Kıskanılacak bir halkı var. Kıskanılacak bir girişimcisi var. Ama bunları harekete geçirmek icap ediyor. Bunlar ne için olmuyor? Gelsinler bunu hep beraber araştıralım. Mutlaka bir sebep var. Bu saatten sonra zaman yetirmeye tahammülümüz yok. Yeniden 70'li yıllardaki gibi yıldızımızı parlatalım" diye konuştu.BölgeGazetesi

Yorumlar (3)
Volkan Demirel 1 hafta önce
Bence 30 yıl geri gitmiş van çünkü sahipsiz ve vanı her zaman yöneten hırsız bir zihniyet var malesef A da gelse aynı B de gelse aynı hırsız olmayacak zihniyet lazım
Yapacak çok iş var 1 hafta önce
VAN KALABALIKLAŞAN MEGA BİR KÖY GİBİ. ÇARŞI PAZAR DÜZENİ YOK. CADDELER VE SOKAKLAR PARALI OTOPARK OLMUŞ. KALDIRIMLAR ESNAFIN MAL VE ÜRÜNLERİNİN OLMUŞ. HANGİ CADDE VE SOKAĞA GİTSENİZ ÇÖP VE KİRLİLİK VAR. DÜZENSİZLİK HER YERDE. TOPLU TAŞIMA KARMAŞASI VAR. HER YER İLÇE VE KÖY MİNİBÜSLERİNİN HAREKET MERKEZİ OLMUŞ. ÇEVRE İL VE İLÇELERE GİDEN MİNİBÜSLER BİLE ÇARŞIDAN HAREKET EDİYOR. ŞEHİRLERARASI OTOGARA İHTİYAÇ VAR. İLÇE VE KÖYLER İÇİN DE BÜYÜK BİR OTOGAR LAZIM. PARK VE YEŞIL ALANLARIMIZ ÇOK AMA ÇOK AZ. MAHALLELER KİRLİ VE BAKIMSIZ. YOLLARIN BAKIMA İHTIYACI VAR. YENİ YOLLARA İHTİYAÇ VAR. KIYILAR ÇAMUR DERYASI. DERELERİMİZ ÇÖPLÜK OLMUŞ. KANALLARIMIZ KİRLİ. BİNALAR ARTIYOR, YAPILAŞMA ÇOK YAYGIN AMA ŞEHİR GENİŞLEMİYOR. POTANSİYELİNİN ÇOK GERİSİNDE. ELBETTE BİR YILDA HER ŞEY HALLOLMAZ. AMA YİRMİ YILDIR BUNLAR HALLOLABİLİRDİ.
VEKİL 1 hafta önce
Sivil toplum örgütlerinin milletvekiliği seçimleri yapılmadan önce halkla kucaklaşıp VAN,A EN YÜKSEK KATKI SAĞLAYABİLECEK milletvekilleri seçilmesi için toplantılar yapmaları gerekir.
8
kapalı
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 15 35
2. Hekimoğlu Trabzon 15 33
3. Sivas Belediyespor 15 30
4. Çorum FK 15 28
5. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 15 27
6. Bodrumspor 15 26
7. Afjet Afyonspor 15 25
8. Ankaraspor 15 25
9. Somaspor 15 25
10. Silahtaroğlu Vanspor FK 15 25
11. İnegölspor 15 21
12. Serik Belediyespor 15 20
13. Etimesgut Belediyespor 15 19
14. Diyarbekirspor 15 18
15. Turgutluspor 15 17
16. Sarıyer 15 12
17. Ergene Velimeşespor 15 11
18. Adıyaman FK 15 10
19. Niğde Anadolu FK 15 5
20. Kahramanmaraşspor 15 3
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6