Bakan Varank: “ülkemize kayma durumu var”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Çin'den yapılan ara malı tedariklerinin bir kısmının ülkemize kayma durumu var. Aralık 2019 ve Ocak 2020'de 783 yatırım teşvik belgesi düzenledik, üst üste 2 ay verdiğimiz belgede teşvik tarihimizin rekorunu kırdık" açıklamasında bulundu.

EKONOMİ 26.02.2020, 12:24
Bakan Varank: “ülkemize kayma durumu var”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, korona virüsü salgını nedeniyle tedarikte yaşanabilecek herhangi bir darboğazın küresel dengeleri de ciddi biçimde sarsacağını belirterek, "Çin’den yapılan aramalı tedariklerinin bir kısmının ülkemize kayma durumu var. Talep artışlarını zamanla tekstil gibi diğer sektörlerde de görebiliriz" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Sanayi Odası'nın meclis toplantısına katıldı. Yaptığı konuşmada Türkiye'nin ithal ettiği teknoloji seviyesi yüksek pek çok ürünün ülkede üretebilecek potansiyelin olduğunun altını çizen Bakan Varank, "Böylece döviz kurlarındaki dalgalanmaların üretim üzerindeki olumsuz etkisini de minimuma indirebiliriz. Programı tasarlarken sanayideki mevcut kabiliyetlerimizi ölçtük ve nerelerde sıçrama yapabileceğimizi belirledik. Alıcı ve satıcıyı aynı anda destekleyen bir mekanizma geliştirdik. Programa başvuranlar, Bakanlığımızın sunduğu tüm desteklere tek pencereden erişme imkanına kavuşmuş oluyorlar. Makine sektöründe çıktığımız ilk çağrıya oldukça yoğun bir talep aldık. Sadece makine sektörü için 5,3 milyar liralık yatırım başvurusu geldi. Şimdi bu başvuruları değerlendiriyoruz. İnşallah sonuçları Nisan ayında açıklayacağız. Kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni çağrıları ilan edeceğiz" dedi.

"MALİYETLERDEKİ BU DÜŞÜŞÜN TİCARET HACMİNE OLUMLU ETKİSİNİ ELBETTE GÖRECEĞİZ"

Sanayicelere seslenen Varank, "Teknoparklarda, araştırma enstitülerinde ve Ar-Ge merkezlerinde çok kıymetli işler yapan girişimcilerimiz var. Bu yerleşkelerde keşfedilmemiş cevherler, değeri yeterince bilinmeyen büyük bir potansiyel var. İşte bu noktada sizler yatırım yaparak onların işlerine ölçek kazandırabilir, ticarileştirebilir ve ihracatını gerçekleştirebilirsiniz. Finansman konusunda elinizi oldukça rahatlattığımızı düşünüyorum. Faiz oranları düşüş eğiliminde, yatırım yapmanın maliyeti azalıyor. Yine sizlerin ve vatandaşlarımızın bankaların aldığı ücret ve komisyonlarla ilgili şikayetleri vardı. Bu şikayetlere cevaben Merkez Bankası ve BDDK bir takım standartlar ve sadeleştirmeler getirdi. Alınan ücret, masraf ve komisyon sayısı ticari müşterilerde 2 bin 400’den 51’e, finansal tüketicilerde de 20’den 16’ya indirildi. Yine ticari müşterilerde işletim ücreti ve hesap açılış ücreti kaldırıldı. Kredi kullanım ücreti en fazla yüzde 1 olarak sınırlandırıldı. Finansal tüketicilerin kredi kartlarında nakit avans komisyonu en fazla yüzde 1 olarak belirlendi. EFT ücretlerine üst sınır getirildi. 6 ile 850 lira arasında değişen EFT ücretleri 1 ile 100 arasında sınırlandırıldı. Maliyetlerdeki bu düşüşün ticaret hacmine olumlu etkisini elbette göreceğiz, şimdiden hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

"750 MİLYON LİRALIK BİR KAYNAĞI TEKNOLOJİYİ, SANAYİYİ VE YENİLİĞİ ODAĞINA ALAN İŞLETMELERE AKTARACAĞIZ"

Bankacılık sektörü dışındaki finansman imkanlarının da genişletildiğini aktaran Varank, bu amaçla biri bölgesel kalkınma, diğeri de teknoloji ve inovasyon alanında olmak üzere iki yeni fon kurduklarını belirterek, "Böylece 750 milyon liralık bir kaynağı teknolojiyi, sanayiyi ve yeniliği odağına alan işletmelere aktaracağız. Bu fonlar, sizi bankalarla faiz kavgası yapmaktan kurtaracak, yatırımınıza ortak olacak. Tabii finansman demişken, KOSGEB’in sürekli açık olan iki programına da değinmek istiyorum. Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileştirilmesi konusunda Teknoyatırım Destek Programı'ndan faydalanabilirsiniz. Bu programla orta-yüksek ve yüksek teknolojili alanlarda 6 milyon liraya kadar destek veriyoruz. Reel sektörde firmalar arasındaki işbirliklerini de teşvik ediyoruz. Eğer KOBİ’ler birbirleriyle ya da büyük işletmelerle ortak pazarlama, ortak üretim, ortak laboratuvar gibi işbirliklerine giderse 10 milyon liraya kadar bizden destek alabilirler" diye konuştu.

"ÇİN’DEN YAPILAN ARAMALI TEDARİKLERİNİN BİR KISMININ ÜLKEMİZE KAYMA DURUMU VAR"

"Küresel ekonominin içinden geçtiği durumu yakından takip ediyoruz. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler, yapısal problemlerle karşı karşıya. Gündemde ayrıca korona virüsü salgını ve bunun oluşturmaya başladığı belirsizlikler de var" diyen Bakan Varank, "Çin çok önemli bir ekonomik oyuncu. Küresel üretimin yüzde 20’sini tek başına gerçekleştiriyor ve tedarik zincirlerinde stratejik bir pozisyonu var. Tedarikte yaşanabilecek herhangi bir darboğaz, küresel dengeleri de ciddi bir biçimde sarsma gücüne sahip. Peki bize etkisi ne olur? Elbette konuşmak için çok erken, Çin’den yapılan aramalı tedariklerinin bir kısmının ülkemize kayma durumu var. Talep artışlarını zamanla tekstil gibi diğer sektörlerde de görebiliriz. Dolayısıyla sanayicilerimizin iç piyasa kadar global piyasa dinamiklerini de yakından takip etmesi gerekiyor. Biz 2020 yılını yatırım yılı olarak görüyoruz. Yatırım teşvik verilerimiz de bu söylediğimi güçlü bir şekilde destekliyor. Hem 2019 yılının Aralık ayında hem de 2020 Ocak ayında 783 belge düzenledik. Bu gelişmeler sonucunda da üst üste 2 ay, aylık bazda verdiğimiz belge sayısında teşvik tarihimizin rekorunu kırdık. Firmalarımızın yatırım iştahındaki bu artış memnuniyet verici. Hedefimiz bu artışı kalıcı hale getirmek. Biliyorsunuz son açıklanan sanayi üretimi verisi de oldukça yüksek gelmişti. Şubat ayında hem kapasite kullanım oranları hem de reel kesim güveni arttı. Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğinde başlayan ekonomik canlanma, son çeyrekte daha güçlü bir zemine oturacak" ifadelerini kullandı.

"BU SENE AYRICA 10 BİN VATANDAŞIMIZA İSTİHDAM İMKANI OLUŞTURACAK TÜRKİYE GENELİNDEKİ 7 OSB’Yİ DAHA TAMAMLAYACAĞIZ"

"2020 yılında hem büyüme hem de istihdam açısından son 2 yılın performansını geride bırakacağız" diyen Varank, "Bakanlık olarak üretimi destekleyici adımlarımız devam edecek. 2020 yılı yatırım programına 23 yeni OSB projesi dahil ettik. Bunlardan birisi de Ankara’daki Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB Projesi. Altyapı çalışmalarının yıl sonuna doğru başlaması planlanıyor. Bu projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlamasını bekliyoruz. Bu OSB Ankara'da alanında tek, ülkemizde ise mobilya sektöründeki 3. ihtisas OSB olacak. Bu sene ayrıca 10 bin vatandaşımıza istihdam imkanı oluşturacak Türkiye genelindeki 7 OSB’yi daha tamamlayacağız. Şereflikoçhisar OSB de bunlardan bir tanesi. Bölgede yer alan 56 sanayi parselinin yüzde 20’si tahsis edilmiş durumda. Kalan yüzde 80 de yatırımcıları bekliyor. Organize sanayi bölgeleriyle ilgili önemli mevzuat değişiklikleri yapacağız. Doğalgaz altyapısını kendisi işletecek OSB’lere ilişkin usul ve esasları yakın zamanda açıklayacağız. Yurt dışında OSB açılmasına ilişkin uygulama yönetmeliği üzerinde çalışmalarımızı tamamladık. Böylece sanayicimiz dış pazarları daha iyi şekilde değerlendirecek. OSB Kanunu üzerinde de teknik çalışmalara başladık. Genel olarak uygulamada karşılaşılan aksaklıkları gidermek istiyoruz" dedi.

Sanayide kullanılan elektriğin yaklaşık yüzde 70’inin elektrik motorlarına ait olduğunu ifade eden Bakan Varank, "Buna karşın sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90’ı maalesef verimsiz. Dolayısıyla bu motorların daha yüksek teknolojili ve daha verimli olan yeni motorlarla değiştirilmesi gerekiyor. Bakanlık olarak Organize Sanayi Bölgeleri, OSBÜK ve KOSGEB’in katkılarıyla 7 ildeki 7 farklı OSB’de pilot projemizi başlattık. Ankara Sanayi Odası 1. OSB de bu pilot proje içinde. Biz burada KOSGEB’in İşletme Geliştirme Desteği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu şemsiyesinde bir finansman mekanizması geliştirdik. Bu sayede sanayiciler, doğrudan finansal ve teknik desteğe erişebilecekler. 2 senede 1 buçuk milyon dolarlık bir kaynak bu iş için kullanılacak. İlk uygulama olarak pilot OSB’lerdeki KOBİ’lere yönelik bilgilendirme seminerleri düzenledik. Sürecin bundan sonraki aşamasında OSB Müdürlükleri ile proje uzmanları belirlenen firmalarda motor etütleri yapacak. Etüt sonrasında en yoğun enerji tüketen işletmelerden başlayarak pilot motor değişim programını uygulamaya başlayacağız. Buradan elde edilecek sonuçlar iyi uygulama örnekleri olarak tüm Türkiye ile paylaşılacak. Böylece enerji verimliliği konusunda çok ciddi bir farkındalık oluşturacağız" şeklinde konuştu.

"ULUSLARARASI LİDER ARAŞTIRMACILAR PROGRAMI KAPSAMINDA 127 BİLİM İNSANIMIZ PROGRAMDAN YARARLANMAYA HAK KAZANDI"

TÜBİTAK programlarıyla ilgili iki yeni gelişmeyi paylaşan Varank şunları söyledi:

"Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında 248 başvuru yapıldı, 127 bilim insanımız bu programdan yararlanmaya hak kazandı. Tersine beyin göçünü teşvik etmek için geçen sene Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'nı başlattık. Şimdiyse o dönemde söz verdiğimiz gibi yurt içindeki bilim insanlarımıza yönelik Ulusal Lider Araştırmacılar Programı'nı devreye alıyoruz. Programa başvurular 2 Mart tarihi itibarıyla başlayacak. Aynı şekilde AB Ufuk 2020 Programı kapsamında Türkiye'nin Avrupa'ya ödemeyi taahhüt ettiği 80 milyon avroluk katkı payının sadece ülkemizdeki araştırmacıları için kullanılacağını daha önce müjdelemiştik. Şimdi Ufuk 2020 Programı'nda başarılı olmuş ancak bütçe kısıtı nedeniyle destek imkanı bulamamış ülkemizdeki bireysel araştırmacılar ve KOBİ’lerimize destek sağlamak için bu 80 milyon avroyla yeni bir program tasarladık. İşte bugün bu programın da çağrısını başvuruya açtık. Türkiye'nin potansiyeline ve sizlerin yapabileceklerine çok büyük bir güven duyuyoruz. Kamu ve özel sektördeki tüm paydaşlarımızla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edecek, geliştirdiğimiz ürün ve teknolojilerle inşallah pek çok ülkenin gıptayla takip ettiği yeniliklere imza atacağız."

Türkiye tüm alanlarda yenilikçi bir dönüşümün içinde olduğunu kaydeden Bakan Varank, ”Bu dönüşümü daha da hızlandırmak üzere herkesin fikrine, bilgisine ve özgün bakış açısına ihtiyacımız var. Milli teknoloji hamlesini topyekün bir seferberlik ruhuyla hayata geçireceğiz" dedi.

Yorumlar (0)
gök gürültülü hafif yağmurlu
Namaz Vakti 10 Nisan 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:31
Öğle 12:13
İkindi 15:51
Akşam 18:45
Yatsı 20:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21