1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bursalı Kadınlar Haklarını Biliyor

Bursalı Kadınlar Haklarını Biliyor

Bursalı Kadınlar Haklarını Biliyor
A+A-

Osmangazi Kent Konseyi ile Kadın Adayları Destekleme Derneği Bursa Şubesi'nin birlikte yürüttüğü ve 16 hafta süren KİHEP (Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı) tamamlandı. Hilton Otel'de düzenlenen t

Osmangazi Kent Konseyi ile Kadın Adayları Destekleme Derneği Bursa Şubesi'nin birlikte yürüttüğü ve 16 hafta süren KİHEP (Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı) tamamlandı. Hilton Otel'de düzenlenen törenle, eğitimini tamamlayan katılımcılar sertifikalarını aldı.
Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği'nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde düzenlenen KİHEP eğitimi; Bursa KİHEP süpervizörü Sosyolog Dr. Pelin Feymi'nin yönetiminde Ördekli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Programın tamamlanmasının ardından Hilton Otel'de düzenlenen törenle katılımcılara sertifikaları verilirken, törene AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Zeki Eker, Osmangazi Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Vural ve çok sayıda davetli katıldı.
Sertifika töreninde konuşan Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Zeki Eker, "KİHEP, bütünsel bir kadının insan hakları anlayışı ve tamamen katılımcı bir yaklaşımla, kadınların kendi tecrübelerinden yola çıkarak günlük hayatlarını şekillendiren uygulamalar ile, yazılı yasalar karşısında eleştirel bir bilinç oluşturmalarına imkân sağlamaktadır. Kadınların güçlü bireyler olarak, hem kişisel hem de toplumsal düzeyde kendi stratejilerini üretmeleri için gerekli donanımı sağlayan bir araç olarak tasarlanan program, kadınların yaşadığı bilinçlenmeyi ve kadının insan hakları konusunda edindikleri bilgiyi eyleme ve örgütlenmeye dönüştürebilmelerinin önünü açıyor" dedi.
Program kapsamında katılımcılar; Kadının İnsan Hakları, Anayasal Haklar ve Medeni Haklar, Kadına Karşı Şiddet ve Aile İçi Şiddet, Şiddete Karşı Stratejiler, Kadının Ekonomik Hakları, İletişim, Toplumsal Cinsiyet Rollerine Duyarlı Çocuk Eğitimi ve Çocuk Haklar, Kadın ve Doğurganlık Hakları, Kadın ve Siyaset, Feminizm ve Kadın Hareketi, Kadın Örgütlenmesi konularında eğitim aldı.
KİHEP'in en önemli amaçlarından biri olan kadının örgütlenmesi, düzenlenen program çerçevesinde Bursa'da gerçekleşirken, KİHEP katılımcılarının oluşturduğu bir grup ile beraber Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği kurularak eğitimin amacına ulaşması da sağlanmış oldu.
Hilton Otelde gerçekleşen sertifika töreninde katılımcılara sertifikalarını, AK Parti Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Zeki Eker ve Osmangazi Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Vural verdi.
(İHS

05.02.2013 10:48:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT