(Özel Haber) Büyükşehir Olan Balıkesir Yerel Seçimlere Odaklandı

Son yasa ile Büyükşehir olan Balıkesir'de, yerel seçim hazırlıkları başladı. Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanma heyecanına kapılan siyasi partiler ise seçim startı verdi. İktidar partisi olan AK

YEREL 01.02.2013, 12:39 01.02.2013, 12:39
(Özel Haber) Büyükşehir Olan Balıkesir Yerel Seçimlere Odaklandı

Son yasa ile Büyükşehir olan Balıkesir'de, yerel seçim hazırlıkları başladı. Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanma heyecanına kapılan siyasi partiler ise seçim startı verdi. İktidar partisi olan AK Parti'de Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için teşkilattan sadece AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili olan Ahmet Edip Uğur'un ismi telaffuz edilirken, Ana Muhalefet Partisi CHP'de genel merkez tarafından Balıkesir'de aday yoklaması yapıldığı, MHP'de ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı için isimleri açıklanmayan 4 adayın şimdiden belli olduğu bildirildi.
Balıkesir'deki siyasi partilerin başkanları Büyükşehir ve yerel seçimleri İHA'ya değerlendirdi. Büyükşehir Yasası ile genel bütçeden Balıkesir'in daha büyük pay alacağını söyleyen Recep Şeker, şunları söyledi:
"Balıkesir artık kendi kabuğuna sığmayan büyük bir şehir. Aynı paralelde genel bütçeden yeterince ödenek alamıyorduk, neden? Normal şehir yapısı ile genel bütçeden aldığımız ödenekler belliydi. Bir statü vardı. Merkezde belediyeler hizmet ediyor, köylerde de İl Genel Meclisleri vardı. Bununla ilgili çift başlıktan tutun da yeterince ödenek alamamaya kadar bir çok sorunumuz vardı. Başbakanımızın katkıları ile bu şehirlerin önünü açmak için Büyükşehir Yasası çıktı. Bu yasa ile genel bütçeden aldığımız paylar kesinlikle artacak. Sadece Büyükşehir Belediye bütçesi 500 trilyon civarında olacak diye söyleniyor ki, bu bizim için çok büyük bir para. Şöyle mukayese edeyim; Bizim genel bütçeden aldığımız para 70 trilyon lira bütün il geneline hizmet için. Bütün köylerimiz mahalle haline geldi. Bizim iddiamız şu; şehirde olan ne varsa köyde de aynısı olsun istiyoruz. Bahçelievler Mahallesinde ne varsa en uç köyümüzde dahi aynı sosyal şartlar, aynı sosyal ortamlar olacak. Bununla ilgili hükumetimiz gerekli yasal önlemleri aldı. 'Bütün Büyükşehir bütçesinin yüzde 10'nu 10 yıl süreyle alt yapı hizmetlerinde kullanılacaktır' diye madde koydu. İl ve ilçe merkezlerinde alt yapı sorunu kalmadığı için bu paraların hepsi köylere harcanacak. Köylerin yollarına, çevre düzenlemesine, kanalizasyonuna, arıtmasına harcanacak. Normal mahalle haline gelinceye kadar 5 yıl hiçbir vergi alınmayacak. Muhalefet bunu '5 yıl almayacak ama sonra alacak' şeklinde düşünüyor. Bakılır, 5 yıl sonra bakılır tamam olduysa alınır, olmadıysa devam eder. Bu aşamada köylümüzün, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın zarar görmemesi için her türlü önlem alındı. Kanunda net belirtiliyor. Köylünün olan otlar, mera gibi alanlardan yine köylü yararlanacak. Köylü tüzel kişiliğindeki mal varlıklarının yine o köyün ihtiyaçları için kullanılmasına dair net madde var. Muhalefet ısrarla yanlış söylüyor. Art niyet aramıyorum ama ya okuma özürlüler diyorum, yada başka bir şey. Kanunda olmayan şeyleri halkımızı korkutmak, halkımızı yıldırmak yada Büyükşehir Yasasından soğutmak için söylüyorlar. İşin tezat tarafı; Aynı muhalefet 'ben adayım, ben talibim bu göreve' diyor."

AK PARTİ'DE EDİP UĞUR SESLERİ
AK Parti Parti Balıkesir Merkez İlçe Başkanı Recep Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için gönlünden geçen ismin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur olduğunu açıkladı. Başkan Şeker, kendilerine Büyükşehir Belediye Başkanlığı için henüz bir ismin müracaat etmediğini söyledi. Partilerindeki teşkilat yapısının disiplinli olduğunu anlatan Şeker, "Bize şimdiye kadar gelen bir adaylık başvurusu yok. Bizim teşkilat yapımız biraz daha disiplinlidir. Aday belirlemede kıstaslarımız bellidir. Zamanı geldiğinde temayül yoklaması dediğimiz teşkilat üzerinde bir yoklama yapılır. Kimlerin aday olabileceğine dair anketler yapılır. Bütün bu çerçevede çalışmalar yapılır ve en ideal aday tespit edilir. Biz olayın o tarafında değiliz, biz istiyoruz ki Balıkesir'e layık bir Büyükşehir Belediye Başkanı olsun. Daha önce de söyledik; İnşallah Edip Uğur Bey, Genel Başkan Yardımcımız, bütün birikimleri ile (kendisi ne der buna, onu da bilmiyoruz) en ideal Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına inanıyorum. Çünkü yılların verdiği bir birikim, Balıkesir için yaptıkları ortada. Bu işin Ankara ayağı yine çok önemli. Tabii Başbakanımızın takdiri. Başbakanımıza bu anlamda bir borcumuz var. Geçen seçimlerde onu üzdük, bunu da telafi etmek istiyoruz. Gece gündüz çalışmalarımız da ondandır" diye konuştu.

MHP, BAŞBAKANI VE KILIÇDAROĞLU'NU ŞAŞIRTMAK İSTİYOR
Balıkesir'de yerel seçimlerin bir başka iddialı hazırlanan partisi ise Milliyetçi Hareket Partisi (MHP). Mevcut Balıkesir Belediye Başkanlığını elinde bulunduran MHP'de, MHP İl Başkanı Mehmet Duran; Büyükşehir Belediye Başkanlığını da kazanacaklarını, yeni yasa ile birlikte 20 1 olarak bütün belediyeleri kazanmaya talip olduklarını, 15 ay önce başlattıkları seçim çalışmalarının da bu yönde olduğunu bildirdi. Mehmet Duran, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi seçimlerini kazanarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu şaşırtacaklarını söyledi. MHP İl Başkanı Duran, "Büyükşehir Yasası mecliste görüşülürken, Milliyetçi Hareket Partisi olarak Büyükşehir Yasasına 'büyük zehir yasası' olarak karşı çıkmıştık. Ama kullanılan oylardan sonra bu yasa çıktı. Biz Balıkesir'i 3 bölgeye bölmüş ve 3 başkan yardımcımızla beraber çalışmaya başlamıştık. Ocak ayı içerisinde 9 ilçemizde geniş katılımlı toplantılar yaptık. Bizler bu turlarımızı her ay düzenli olarak sürdüreceğiz. 20 belediye ve bir Büyükşehir Belediye olmak üzere 21'in hepsini almak istiyoruz. Hedefimiz bu, Allah neyi nasip eder bilemem. Ama hedef olarak 20 1'i koymuş durumdayız. Ziyaret ettiğimiz ilçelerimizde Milliyetçi Hareket Partisi'ne müthiş bir teveccüh var. Her ilçeden en az 3-4 adayımız başkanlık için düşüncesi olduğunu ifade ediyorlar" dedi.

YÜZDE 35 OY ALAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ DE ALIR
MHP İl Başkanı Mehmet Duran, Balıkesir'de yüzde 35 oy ve üzerini alan siyasi partinin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanacağını bildirdi. MHP İl Başkanı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile il merkezinde kurulacak olan iki ilçe belediyesi ile diğer ilçe belediyelerini alacaklarını tekrarladı. Mehmet Duran, "Büyükşehir başkan adaylığını düşünen 4 arkadaşımız il başkanlığına gelerek benimle görüştü ve kendilerinin aday olabileceğini ifade ettiler. Henüz 14 ay var. Daha bir çok arkadaşımız çıkabilir. Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi Balıkesir'i alabilecek heyecanda, kapasitede bir parti. Milliyetçi Hareket Partisi 2009 yılında Balıkesir'de yüzde 41 oy almıştı. Büyükşehir Belediyesini kazanabilmemiz için en az yüzde 35 ve üzeri bir oy almamız gerekiyor ki Büyükşehir Belediyesini kazanalım. Bu oyları almak çok zor değil, biz bunu 2009 yılında gösterdik ve hatta Başbakanı şaşırttık. 2014 yılında ise hem Başbakanı hemde Sayın Kılıçdaroğlu'nu şaşırtmaya devam edeceğiz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi'nin olacak" dedi.

CHP DE BÜYÜKŞEHİR ADAYINI ARIYOR
Öte yandan, CHP de Balıkesir'de yerel seçimler için çalışmalarını sürdürüyor. CHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Evci, Büyükşehir Yasasının getirisi olduğu kadar götürüsünün de olduğunu söyledi. Büyükşehir ile ilgili kendi açılarından sakıncalarını dile getiren CHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Evci, "Biz Balıkesir'in Büyükşehir olmasını destekledik ancak bütün şehir olmasını istemedik. Yani köylerin tüzel kişiliği korunsun, beldelerimiz kapatılmasın istedik. Büyükşehir olmanın getirisi olduğu kadar götürüsü de olacaktır. Köy tüzel kişiliğinin kaldırılması ile köy malları belediyelere geçiyor. Köylerde birçok şey paralı hale gelecek. Her ne kadar bu 5 yıllık geçiş süreci olsa da bu 5 yılda geçecektir. İnşaat ruhsatından tutun da, su parasına, kanalizasyon parasına kadar katılmak zorunda kalacaklar. Bu köylülerimizi ürkütüyor. Beldelerimiz kapattılar. Bizim beldelerimizin yaz nüfusu özellikle çok yüksek. Bu beldelerimizin belediye hizmetlerinin aksamasından endişe ediyoruz. Biz belediye başkanlıklarını kazandığımızda köylerin tüzel kişiliğinden alınmış olan malların kullanımının tamamını tekrar o köylere iade edeceğiz. Genel seçimlerde ülkede iktidar olduğumuzda da o malları iade edeceğiz. Beldelerimizi de tekrar açacağız. Hizmetin tabana yayılması gerektiği zamanda her şeyi merkezden yapmak çok daha zor olacağı için yerel yönetimleri güçlendirmek lazım" diye konuştu.
CHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Evci, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi dahil diğer tüm ilçelerde Belediye Başkanlığı yapabilecek en nitelikli isimlerin CHP çatısında olduğunu iddia etti. Büyükşehir adayı için arayış içerisinde olduklarını, genel merkezin Balıkesir'de bununla ilgili yapacağı çalışmanın da önemli olduğu belirten Yaşar Evci, "Belediye başkanlığı yapabilecek en fazla üye kimde vardır derseniz Cumhuriyet Halk Partisi'nde vardır. En nitelikli üyeler bizim partimizdedir. Belediye seçimlerine 14 aylık bir süre var. 14 aylık bir süre varken adayların ortaya çıkması henüz söz konusu değil. Bizde belediye başkan adayı bir kişinin iki kişinin dudağı arasından çıkacak sözle belirlenmeyecek. Genel merkezimiz Balıkesir'de kamuoyu araştırmaları yaptırıyor. Bizler üyelerimizle diyaloglarımızı sürdürüyoruz, mahalle mahalle toplantılarımızı yapıyoruz. Bizde hem Balıkesir'in istediği hem de üyelerin içine sindirebildiği bir aday olacak. Şu anda isim söyleyin derseniz bizim için yanlış olur. Adaylarımız geçmişte olduğu gibi geç belirlenmeyecek ama, henüz daha 14 ay var. Bu kadar süre öncesinde hiçbir partinin adayının ortaya çıkacağını zannetmiyorum" dedi.
(BD-YU)

01.02.2013 12:40:41 TSI

Yorumlar (0)
8
kapalı
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 15 35
2. Hekimoğlu Trabzon 15 33
3. Sivas Belediyespor 15 30
4. Çorum FK 15 28
5. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 15 27
6. Bodrumspor 15 26
7. Afjet Afyonspor 15 25
8. Ankaraspor 15 25
9. Somaspor 15 25
10. Silahtaroğlu Vanspor FK 15 25
11. İnegölspor 15 21
12. Serik Belediyespor 15 20
13. Etimesgut Belediyespor 15 19
14. Diyarbekirspor 15 18
15. Turgutluspor 15 17
16. Sarıyer 15 12
17. Ergene Velimeşespor 15 11
18. Adıyaman FK 15 10
19. Niğde Anadolu FK 15 5
20. Kahramanmaraşspor 15 3
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6