2. Akdamar Yüzme Festivali Düzenlendi

 Van’ın Gevaş ilçesinde Vangölü Aktivistleri tarafından 2. Akdamar Yüzme Festivali düzenlendi.

Turizm 25.07.2021, 15:50 25.07.2021, 15:59
2. Akdamar Yüzme Festivali Düzenlendi

Vangölü Aktivistleri öncülüğünde bir araya gelen 150 sporcu, Van Gölü’nün temiz bir şekilde sonraki nesillere aktarılması amacıyla Gevaş sahilinden Akdamar Adası’na kadar kulaç attı. Gevaş Akdamar Tesisindeki sahilde başlayan etkinliğe Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ve dernek üyeleri, AKEM, polis ekipleri ile sporcular katıldı. Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Gölü’nün korunmasına yönelik son yıllarda önemli kararlar alındığını ifade ederek, “Van Gölü’nü baz alan etkinlikleri konu edinen bir program düzenledik. Çok iyi bir organizasyon olacağına eminim. İnşallah buradan Akdamar Adası’na çok sayıda arkadaşımız bu etkinliği başarılı bir şekilde temsil edecekler. Doğayı, Van Gölü’nü korumamız gerekiyor. Haziran ayında Van Gölü’nü koruma adına bir start verdik. Sonrasında da halk arasında Van Gölü’nün temizliğine sahip çıkmak, güvenliğini ileriye taşıyacağımız güzel bir Van Gölü ile alakalı bir farkındalık oluşturmak adına konuştuk. Bütün STK’larımız destek vereceklerini söylediler. Bu da onlardan biri. Daha öncede resim ve müzik yarışmalarının yanında bisiklet turları da düzenlendi. Halkımızın doğayı koruması lazım. Piknik alanlarına giden vatandaşlarımızın çöplerini yanlarında götürmeleri gerekiyor. Kurumlarımızın yine çok dikkat etmesi gerekiyor. Bir dip temizliği gerçekleştirdik. Şu anda Van Gölü’nün en büyük kirlilik kaynağı olan arıtma tesisimiz, Van’a temiz su akıtıyor. Bundan sonra inşallah hepimiz gözümüz gibi Van Gölü’ne bakacak ve sonraki nesle çok güzel bir Van Gölü bırakacağız” dedi.


Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer ise Akdamar Adası’nı her sene yaklaşık 700 bin insanın ziyaret ettiğine dikkat çekerek, “İlkini 2 yıl önce yapmış olduğumuz Gevaş’tan Akdamar Adası’na yüzme yarışmasını maalesef korona virüs pandemisi nedeniyle ötelemek zorunda kaldık. Bu sene tekrarını yaptık. Yoğun bir ilgi, yoğun bir katılım var. Buradaki amacımız Van Gölü’ne ilişkin bir algı oluşturmak, daha temiz tutulmasına ilişkin bir algı oluşturmaktır. En son Cumhurbaşkanımızın eşlerinin nezaretinde bir sempozyum yapıldı. Oradaki sempozyumun ana gündem maddesi Van Gölü’nü nasıl temiz tutabiliriz, Van Gölü’nün kirlenmemesine ilişkin nasıl tedbirler alabiliriz diye çok faydalı bir toplantı olmuştu. Bu toplantıda alınan kararlar neticesinde bazı çalışmalar yapılacak ve Van Gölümüz geçmişe nazaran daha temiz tutulmaya çalışılacak. Buradan tüm Türkiye’de yaşayan insanlara sesleniyorum. Gevaş’ımızın Akdamar Adası’nın yanında İn, Ağin ve Altınsaç koylarını görmeden dünyayı terk etmemek lazım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de, Gevaş Akdamar Adası’na Yüzme Yarışması’nın ilkini 2019 yılında 70 sporcuyla yaptıklarını hatırlatarak, “2020 yılında pandemi nedeniyle erteledik. Halkımız dışarı çıkmaya susamış. Şu an yoğun bir katılım var. 2019 yılına göre üç katlık bir artış söz konusu. Amacımız Van Gölü’nün güzelliğine dikkat çekmektir. İçerisinde muazzam bir tarih var. Bin yıllık tarihi eserler var. Van Gölümüzün içinde 4 büyük adamız var. Bu adalardan biri olan Akdamar Adası’na ikinci kez, Çarpanak Adası’na üçüncü kez yüzeceğiz. Yine Adır ve Kuzu adalarımıza da bu tarz yüzme etkinlikleri düzenleyeceğiz. Bu tarz yüzme etkinliklerimizle hem tarihimize hem doğamıza hem de Van Gölü’nün güzelliğine dikkat çekeceğiz. Amacımız Van Gölü’nden olabildiğince faydalanmak ve onu korumaktır. Çünkü burası bize emanettir. Kirletmememiz gerekiyor. Kirlilikle ilgili halkımızı bilinçlendirmek gerekiyor. Özellikle Van Gölü etrafında yaşayan Vanlılar ve Bitlisliler olmak üzere burayı ziyaret eden herkesten isteğimiz bu gölü korumalarıdır. Ayrıca ülkemizin bütün insanlarının bu güzelliği görmelerini tavsiye ediyoruz. Şu anda ciddi bir kuraklık var. Sularımızı kaybetmememiz için el birliğiyle duyarlı davranmamız ve bu emaneti torunlarımıza taşımamız gerekiyor. Onun için 4 kilometrelik bir mesafemiz var. Yaklaşık 150 sporcumuzla inşallah başarılı bir şekilde bitireceğiz. Ben bu anlamda destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.


AKEM Sualtı Arama Kurtarma Derneğinden Mehmet Akcan da “Bugün burada Van Gölü’nün güzelliklerine dikkat çekmek için bulunmaktayız. Her sene daha güzel ve daha iyi organizasyonlar yapacağız. Bu tür etkinliklere bütün STK’ların destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafını çeken yaklaşık 100 sporcu, çalınan düdükle birlikte kendilerini Van Gölü’ne attı. Akdamar Adası’na kadar kulaç atan sporcular polis botları nezaretinde Akdamar Adasına kadar yüzdüler. Kulaç atarken yorulan sporcular polis ve sahil güvenliğin yardımıyla teknelere alındılar.

Kaynak: İHA

Yorumlar (8)
MEHMET SELİM SEVEN 1 yıl önce
AĞAÇ DİKİNKİ GELECEKTE AĞAÇLARIN DALLARINDA ÇOCUKLARINIZI SALINCAKLARDA SALLAYIN.
MEHMET SELİM SEVEN 1 yıl önce
ANIZ YAKMAK TOPRAĞA CİDDİ ZARARLAR VERİR.TOPRAĞI KORUYALIM.
MEHMET SELİM SEVEN 1 yıl önce
Van,daki Büyükşehir ve ilçe belediyeleri yol kenarları ve kaldırım kenarlarına ağaç dikerken ağaç çanaklarını kare şeklinde değil de,daire şeklinde yaparlarsa daha şık durur.
Özensizlik, yavaşlık, denetimsizlik 1 yıl önce
Çitören, Mollakasım, Ayanıs ve Amik'in bütün kumsalları, sahilleri, oturma alanları, yüzme alanları kamyonlar dolusu çöpledolu. Temizlik araçları belli noktalarda olan çöp konteynırlarındaki çöpleri alıp gidiyor. Çevre temizliği, sahil temizliği, kumsal temizliği, atık toplama asla belediye temizlik birimlerinin aklına gelmiyor. Temizlik birimleri sorumsuz ve bilinçsiz bir şekilde etrafı kirleten kimi cahil ve duyarsız vatandaştan şikayetçi. Tamam, böylelerinden hepimiz şikayetçiyiz. Ama belediyelerde çevre temizliği, atık toplama, çevreyi süpürme yapamaz mı? Sonra göle girilemeyen üç aylık bahar döneminde neden sahil bandı yapılmadı, neden yollar yapılmadı. Şimdi temmuz, ağustos, eylül döneminde başlanmış. Ağır ilerliyor, özensizlik var, etraf berbat halde. Mollakasım sahil bandı bir ayda bitebilecekken çok çok ağır gidiyor. Çalışma yok gibi. Kasımda mı bitirilecek. Yol çalışmaları, park çalışmaları, temizlikler hızlı olmalı, her gün olmalı, denetim olmalı.
Van Gölü nasıl korunacak 1 yıl önce
ŞAMRAN KANALI NEDEN TEMİZLENMİYOR. KANAL SİMSİYAH AKIYOR. ONLARCA KAMYON DOLUSU ÇÖP, ATIK, BALÇIK, ÇAMUR, YOSUN VE OTLA DOLU. EVLERİN PİS VE ATIK SULARI KANALA AKIYOR. ŞAMRAN KANALI VAN GÖLÜNÜ LAĞIM VE ÇÖP GÖLÜNE ÇEVİRİYOR. İLGİLENEN YOK. TABİ KURUBAŞ VE AKKÖPRÜ DERELERİ, DİĞER DERE VE ARKLAR DA BERBAT HALDE. HER GÜN VAN GÖLÜNE YÜZBİNLERCE METREKÜP PİS SU VE KAMYONLAR DOLUSU ATIK KARIŞIYOR. VAN GÖLÜ BİTTİ. AKDAMAR ADASININ TEMİZ SULARINDA KULAÇ ATMAK KOLAY. BUYRUN EDREMİT, İPEKYOLU, TUŞBA SAHİLLERİNDE KULAÇ ATIN. BUYRUN DERE VE KANALLARIN GÖLE KARIŞTIĞI NOKTALARDA KULAÇ ATIN. SAYIN VANLAR GÖLÜMÜZ CAN ÇEKİŞİYOR.
Van Sevdalısı 1 yıl önce
Mahallelerde caddelerde sokaklarda tokilerde ara sokaklarda süpürme çöp toplama etrafı temizleme işini yapacak hiçbir kimse görülmüyor. Büyükşehir olan vanın her yerinde temizlik gerekiyor. İyi bir temizlik yapılsa şehirden abartısız 500 kamyon çöp toplanır.
metin eryasar 1 yıl önce
sayın danışmanım van golunu o kadar duşunuyorsanız once çımento fabrıkasını taşıyın başka yere yoksa ınandırıcılığı olmaz cabalarınızın bence
Jemal GROR 1 yıl önce
Vanımda yalan herşeyler.
21
açık
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0