LG Yeni Akıllı Telefonu G2 Tüm Özellikleri, LG G2 Ürün İnceleme,

LG, Qualcomm işbirliği ile ortaya çıkarttığı yeni akıllı telefonu G2 ile oldukça iddialı. İşte LG G2 Ürün İnceleme, LG Yeni Akıllı Telefonu G2 Tüm Özellikleri ve daha fazlası haberimizde...

TEKNOLOJİ 09.11.2014, 18:16 09.11.2014, 18:21
LG Yeni Akıllı Telefonu G2 Tüm Özellikleri, LG G2 Ürün İnceleme,

LG, Qualcomm işbirliği ile ortaya çıkarttığı yeni akıllı telefonu G2 ile oldukça iddialı. İşte LG G2 Ürün İnceleme, LG Yeni Akıllı Telefonu G2 Tüm Özellikleri ve daha fazlası haberimizde...

"Optimus" isminden kurtularak, yeni amiral gemisinde yoluna yalnızca "G2" ismiyle devam eden LG, Qualcomm işbirliği ile ortaya çıkarttığı yeni akıllı telefonuyla uzun bir süre konuşulacak gibi görünüyor. İlk bakışta, akıllı telefonda yüksek performansı hedefleyen kullanıcıların beklentilerini Qualcomm Snapdragon 800 işlemcisi ile rahatlıkla karşılayacak gibi görünen LG G2, bakalım detaylarında bizlere neler sunuyor. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan LG G2, siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip. İncelediğimiz modeliyle beyaz renkte olan G2, plastik bir kasadan oluşuyor. Plastik kasalı telefonlardan uzak duran kullanıcılar G2'yi bu yönüyle sevmeyebilirler elbette. Ancak telefonun malzeme kalitesini gayet beğendiğimizi söyleyebiliriz. Boyutlarıyla aşağı yukarı HTC One ve Samsung Galaxy S4'le eşdeğer olan G2, 70.9 mm en, 138.5 mm boy ve 8.9 mm kalınlığa sahip. Kalınlığıyla HTC One ve Galaxy S4'ün arasında yer alan G2, HTC One'dan daha ince. Kütle olarak da 143 gram ağırlığa sahip olan telefon, HTC One'la aynı ağırlıkta, Galaxy S4'ten ise 13 gram daha ağır. Ekranı çevreleyen çerçevenin yalnızca 3 mm genişlikte olması, ekranın görünümünü daha geniş kılıyor. Zaten halihazırda 5.2 inç büyüklüğünde bir ekranın kullanıldığı G2, HTC One'ın 4.7 ve Galaxy S4'ün 5.0 inçlik ekranlarından daha büyük. Ekrana sonraki adımda daha detaylı değineceğiz.G2'nin ön yüzünde herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. Ana menü, geri ve ayarlara erişebileceğiniz tuşlar işletim sistemine yerleştirilmiş. G2'nin çevresinde de herhangi bir buton göremiyoruz. G2'de fiziksel buton konusunda yenilikçi bir yaklaşımda bulunan LG, ses ve güç butonlarını gövdenin arkasına, tam kameranın altına bir arada yerleştirmiş. Evet, bu ilk bakışta garip gelebilir. Fakat işlevsellik anlamında gayet avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik olarak yapılan bu girişim, elbette her kullanıcıya uygun değil. Butonların konumunu, ofiste farklı kullanıcıların yorumlarını alarak değerlendirdik. Genel algının, tuşların yeni yerlerinin daha işlevsel olduğu yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle telefonla konuşurken sesi açıp kapatmak istediğinizde rahat bir erişim sağlayabiliyorsunuz. Güç butonu içinse alternatif yol, ekrana çift tıklamak. Böylece ekranı açarken illa güç butonuna basmak zorunda değilsiniz. LG G2'nin gövdesi bütünleşik, arka kapağı açamıyorsunuz. Micro SIM'e sol yüzde yer verilmiş. Telefonun microSD kart desteği ise ne yazık ki yok. Arka yüzünde 13 MP değerinde bir arka kamera bulunduran telefon, ön yüzde 2.1 MP'lik bir kamera daha bulunduruyor. Telefon hoparlörlerine ise alt tarafta yer veriyor. Yine alt tarafta 3.5 mm kulaklık ve micro USB bağlantılarını görüyoruz.

lg-g2.jpg

Android 4.2.2 ve daha fazlası

LG G2'de Android 4.2.2 işletim sistemi geliyor. Ve elbette telefonun işletim sistemi özelleştirilmiş Optimus arabirimiyle geliyor. Çok sayıda özelleştirilebilir kısayol uygulamaları içeren işletim sistemi, hem görünüm hem kullanım anlamında gayet başarılı. Son uygulamalara, ekrandaki "home" butonuna uzun süre basarak ulaşabiliyor ve hemen solundaki menü butonu ile de çeşitli uygulamalara erişebiliyorsunuz. Ana ekran, sistem, kilit ekranı ve tema ayarlarına ulaşabildiğiniz bu tuş ile uygulama ve widget'lara da erişim sağlayabiliyorsunuz.

Ekranı yukarıdan çekip bıraktığınızda ortaya çıkan kısayol menüsünde yeni uygulamalar görüyoruz. Quick Memo, QSlide ve Quick Remote uygulamaları bunlardan bazıları. Quick Memo ile ekran üzerine hızlı notlar alabiliyor, QSlide ile istediğiniz uygulamalara tek bir noktadan hızlı erişim sağlayabiliyor ve Quick Remote ile ise uzaktan erişmek istediğiniz TV, DVD, Blu-ray ve projektör gibi cihazı belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca yine kısayol menüsünde Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS, Miracast ve daha pek çok sık kullanılan ayara erişmeniz mümkün.

Arayüzünün derinliklerinde pek çok kullanışlı uygulamayı bulunduran G2, bu uygulamalar arasında Misafir Modu isminde bir uygulamaya da yer veriyor. Bu mod sayesinde G2'yi bir başkasıyla rahatlıkla paylaşabiliyorsunuz. Her kullanıcı ekrana çizdiği şekille ayrı bir telefon kilidi oluşturabiliyor ve böylece ayarlarını koruyabiliyor.

Kullanımın yanı sıra görünüm olarak da gayet şık duran G2'nin işletim sistemi, elbette performans anlamında da gayet akıcı. Gerek ekranlar arası geçişlerde gerek uygulamalar arası dolaşımlarda üst düzey bir deneyim yaşattığını söyleyebiliriz. Android 4.2.2 işletim sistemiyle gelen G2, 4.3 ve 4.4 KitKat için de destek sağlayacaktır diye düşünüyoruz

Ekran, kamera ve pil ömrü

LG G2 harika bir ekranın sahibi. True HD-IPS + LCD teknolojilerine sahip olan ekran, 5.2 inç büyüklüğünde bir boyuta sahip. 424 ppi piksel yoğunluğundaki ekran, 407 cd parlaklık sağlıyor. Böylece parlaklık ve renk anlamında gayet canlı görünen ekran, hassasiyetiyle de üst noktada bir deneyim yaşatıyor. G2'nin; AMOLED – IPS rekabetini körükleyeceğini düşünüyoruz.

1080x1920 piksel çözünürlüğündeki ekran bir başka deyişle Full HD görüntüleri görüntüleyebiliyor. Böylece üst düzey görüntü kalitesini yakaladığını söyleyebileceğimiz G2'nin ekranı IPS panelli olmasıyla da geniş görüş açısı sunuyor. Diğer yandan Corning Gorilla Glass 2 ile koruma altına alınan ekran, böylece çizilmelere karşı da direnç gösteren bir yapıya sahip.

Yeniden 5.2 inçlik boyuta dönecek olursak, ekran ne çok büyük ne çok küçük. G2, bu boyutuyla gayet başarılı bir kullanım sunuyor. Ekranıyla az önce de bahsettiğimiz gibi HTC One ve Galaxy S4 arasında bulunan G2, böylece üst düzey telefonların ekran boyutuna yepyeni bir seçenek ekliyor.

Üstün kamera fonksiyonları

G2, elbette hem ön hem arka kameraya sahip bir telefon. Ön kamerasıyla 2.1 MP değerinde çözünürlük sunan telefon, görüntülü görüşmelerin ve fotoğraf çekimlerinin yanı sıra 30 FPS'de 1080p videolar da çekebiliyor. Ancak telefon, asıl farkı güçlü arka kamerasının olması.

Arka yüzünde 13 MP değerinde bir kamera taşıyan G2, özellikle bu kamerada kullandığı Optik İmaj Sabitleyici (OIS) teknolojisi ile farkını gösteriyor. Bilindiği gibi OIS teknolojisine sahip pek çok telefon, 4 ila 8 MP değerinde kameraya sahip. Bu özelliği sayesinde rakiplerinden ayrılan G2, gerek fotoğraf gerek video çekimlerinde titremeleri engelleyerek fotoğraf kalitesinin bozulmasına mahal vermiyor.

Çekimler sırasında çok noktaya otomatik odaklama yapabilen G2, bahsi geçen Multi Points AF özelliği ile 9 farklı noktaya hassas odaklama imkanı sağlayabiliyor. LED flaşı ile gece çekimlerinde de başarı gösteren telefon, 13 MP'de 4160x3120 piksel çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor. Video tarafında da 60 FPS'de 1920x1080 piksel kayıt yapabilen G2, hem fotoğraf hem video modlarıyla da zengin bir kullanım sağlıyor.

lg-g2-001.jpg

Video modları arasında; parlaklık, beyaz dengesi, renk efekti, coğrafi etiketleme gibi pek çok ayarın yanı sıra Ses Zoom'u isminde bir yenilik de dikkat çekiyor. Video kaydı sırasında kayda aldığınız kişilerden o an konuşanın sesinin öne çıkartıldığı bu özellik, tam anlamıyla "sese zoom yapıyor". Böylece sesin kayıtta daha net şekilde duyulması mümkün hale geliyor. Biz bu özelliği çok beğendiğimizi söyleyebiliriz.

Fotoğraf tarafında ise yine parlaklık, odak, ISO, beyaz dengesi, renk efekti, zamanlayıcı, coğrafi etiketleme gibi zengin ayarların yanında "Chees Shutter" isminde keyifli bir yenilik de göze çarpıyor. Bu özellik sayesinde fotoğrafını çekeceğiniz kişinin gülümsemesi sağlanıyor. Kamera karşısındaki "Cheese" veya "Smile" dediğinde fotoğraf çeken G2, diğer yandan hem video hem de fotoğraf işlevlerine pek çok mod seçeneği de getiriyor. Bu modlar arasında arka kamera kaydı sırasında ön kamera üzerinden kendi küçük görüntünüzü ekleyebileceğiniz İkili Mod'dan, kayıtta dikkat çekmek istediğiniz bir noktaya küçük ekranda zoom yapabileceğiniz "Zoom Takip" adında farklı bir mod da bulunuyor.

Kamera konusuna noktayı koyacak olursak, farklı kullanım modları ile zenginleştirilmiş modlardan ziyade kalitesiyle de yaptığımız test çekimlerinde fazlasıyla başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebiliriz.

Uzun ve dayanıklı pil ömrü

G2, pek çok yönüyle olduğu gibi uzun pil ömrüyle de övgüyle bahsedilebilecek türde bir telefon. 3000 mAh güçlü bataryanın sahibi olan G2, böylece HTC One'ın 2300 mAh ve Samsung Galaxy S4'ün 2600 mAh'lik bataryalarını geride bırakıyor. Toplamda 2 saat 40 dakikada şarj olan G2, yaklaşık 10 saatlik konuşma süresi sunabiliyor. Diğer yandan yaptığımız pil testlerinde 9 saatlik bir kullanım sunduğunu söyleyebileceğimiz telefon, böylece bu anlamda da şarj sıkıntısı olan akıllı telefonlara iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Teknik kadro ve test sonuçları

LG G2; tasarımı, ekranı, kamerası, zengin bağlantı seçenekleri ve diğer fonksiyonlarıyla olduğu kadar performansıyla da üst düzey bir akıllı telefon. Kalbinde 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 gibi güçlü bir işlemciyi taşıyan LG G2, bizlere bu işlemcisiyle 2.26 GHz hız sunuyor. Böylece büyük bir hızda çalışan telefon, yaptığımız testlerde gayet başarılı sonuçlar verdi. Uygulamaları çok hızlı bir şekilde açan, ekranlar arası geçişlerde tabiri caizse "yağ gibi kayan" G2, 2 GB RAM'e sahip. Diğer yandan Adreno 330 grafik işlemcisiyle de büyük işler başaran LG G2, teknik birimlerini fazlasıyla verimli şekilde kullanan bir telefon. 

16 ve 32 GB'lık hafıza seçenekleriyle kullanıcılara sunulan LG G2, üzerinde herhangi bir microSD slotu bulundurmadığı için hafızayı genişletmenize olanak tanımıyor. G2'nin test ettiğimiz modeli 16 GB'lık dahili hafızaya sahipti. Eğer bu modeli tercih edeceksiniz 10 GB, tam rakam vermek gerekirse 10.872 MB'lık kullanılabilir hafızayla karşılaşacağınızı hemen söyleyelim. Telefonun bizce açıkça görülen en büyük eksikliği microSD kart desteği sunmaması. Elbette buna en fazla 16 GB'lık modelde ihtiyaç duyuyorsunuz. 32 GB'lık modeli satın alırsanız, bu yönde de herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınız açık.

Test Sonuçları

Evet, LG G2'nin tüm teknik birimlerinden ve sahip olduğu detaylardan bahsettikten sonra en son ve en can alıcı noktaya geldik: G2 ne kadar iyi?

Yaptığımız testlerde G2'nin şu ana kadar karşılaştığımız en başarılı sonuçlardan birini verdiğini söyleyebiliriz. İlk testimiz olan AnTuTu Benchmark'ta genel performansını değerlendirdiğimiz G2'nin aldığı sonuç 34.307. Bu sonuçla liste başı olan G2; HTC One, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy Note 2, Sony Xperia Z, Google Nexus 10 ve dahasını geride bırakıp zirveye yerleşiyor.

LG G2'ye CPU Prime'da işlemci testi gerçekleştirdiğimizde de sonucun değişmediğini gördük. HTC Desire, Galaxy Note, Nexus 7, Nexus 4 ve Galaxy S4'ün de bulunduğu listede LG G2, 5469 puan alarak yine zirveye oturdu.

Bir sonraki testimiz olan 3DMark'a geçtiğimizde ise işlerin bir nebze de olsa değiştiğini gördük. 3D Mark Extreme'de 9866 puan ile 8'inci olan LG G2, rakiplerine baktığımızda aralarında 3 GB RAM'li Samsung Galaxy Note 3 de dahil olmak üzere Apple iPhone 5S, Sony Xperia Z Ultra ve Z1'in de olduğunu görebiliyoruz. Yine LG G2'de kullanılan Qualcomm Snapdragon 800'ün kullanıldığı Galaxy Note 3 ve S4, 3DMark'ta zirveye oynarken, Exynos 5 Octa 5410 işlemcili Galaxy S4, G2'nin altında yer alıyor.

3DMark Ultimate'te yaptığımız sonuçlar ise daha farklı. Toplamda 14.888 skor elde eden G2, yine zirvenin birkaç basamak gerisinde, ancak listede HTC One ve Exynos 5'li Galaxy S4'ü görmek mümkün değil. Bunu takiben uyguladığımız diğer bir grafik testimiz olan Epic Citadel'de ise, G2'nin 1800x1080 pikselde 56.1 FPS aldığını söyleyebiliriz.

Genel performans, işlemci ve grafik testlerimizin ardından G2'yi tabi tuttuğumuz diğer bir test ise Vellamo oldu. G2'nin genel internet performansını ölçümlediğimiz bu testte 2728 puanla yine zirvede yer alıyor.

Sonuç olarak LG G2, üst düzey bir akıllı telefon. HTC One ve Samsung Galaxy S4'ü geride bırakan özelliklere ev sahipliği yapan G2'nin, üstün performansıyla da şu an piyasanın zirvesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette bunda G2'nin sahip olduğu tüm özelliklere karşın 1599 TL'lik bir fiyat etiketiyle satışa sunuluyor olması da büyük rol oynuyor. LG G2, fiyat / performans anlamında da övgüyü hak ediyor. Zira şu an bulunduğu fiyat aralığındaki cep telefonlarına baktığımızda Apple iPhone 4S'in bile kendisinden pahalı olduğunu görüyoruz. Bu noktada iPhone 5S'den bahsetmesek daha iyi... Diğer yandan Galaxy S4 1.749 TL ve HTC One 1.899 TL'den satışta. Bu açıdan bakıldığında da şu an G2'nin tercih edilmemesi için bir sebep yok gibi görünüyor.

LG G2 kime göre?

Üst düzey bir akıllı telefon sahibi olmak isteyen kullanıcılar tarafından rahatlıkla tercih edilebilecek olan LG G2, fazlasıyla başarılı bir model. Akıllı telefonundan yüksek performans beklentisi içinde olanların bu yöndeki beklentilerini karşılayacak olan G2,  kamera ve diğer çevre fonksiyonlarıyla da başarılı. veteknoloji

Yorumlar (0)
15°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:00
Güneş 04:46
Öğle 12:17
İkindi 16:11
Akşam 19:38
Yatsı 21:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21