Başkan Erdoğan'dan manifesto

Yeni dönemin ilk Meclis’i açıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk yasama yılı açılışında manifesto niteliğinde bir konuşma yaptı..

SİYASET 02.10.2018, 08:44 02.10.2018, 08:55
Başkan Erdoğan'dan manifesto

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk yasama yılı açılışında manifesto niteliğinde bir konuşma yaptı.

İşte Erdoğan'ın TBMM 27. Dönem 2. Yasama Yılı nedeniyle düzenlenen törenle başlayan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasından satırbaşları;

 Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak için yapılan her hamle, yaptığımız daha büyük atılımlarla karşılık buldu.Terör koridoru planını paramparça ettik. Gece yarısı operasyonlarıyla ekonomimizi çökertmeye çalıştılar, Allah'ın izniyle, bu saldırıyı da atlatma yolunda ilerliyoruz.

 Milletimiz karşısında yürütmenin tek muhatabı Cumhurbaşkanı'dır. Söz verdiğimiz gibi, hızlı ve etkili bir icraat gerçekleştiriyoruz. Her geçiş dönemi gibi, bu süreçte de sıkıntılar yaşanıyor olabilir. Her sıkıntıya anında müdahale ediyor ve hemen hal yoluna koyuyoruz.

 Ekonomide, asla hak etmediğimiz ve ülkemizin gerçek durumunu kesinlikle yansıtmayan dalgalanmalar karşısında tedbirlerimiz, görüşmelerimiz ve geliştirdiğimiz programlarla yeniden dengeye kavuşmaya başladık.

 ABD'nin bir rahip bahanesiyle Türkiye'yi hedef alması bizi üzdü. Darbe girişiminde bulunan terör örgütü elebaşı ve pek çok mensubu, bu ülke tarafından korunup kollanmaktadır. Rahibi bahane ederek, ülkemize yaptırımlar uygulamaya kalkan bu çarpık anlayışla, diplomasinin ve hukukun sınırları içinde mücadele etmekte kararlıyız. ABD güvenirliğini iyice yitirdi. Sözde değil özde stratejik ortak olmalı. Aramızdaki meseleleri çözüp, yeniden stratejik ortaklık ruhuna uygun ilişkiler geliştirmeyi ümit ediyoruz.

 Türkiye ekonomisi, tehditler ve saldırılarla yıkılmayacak kadar güçlüdür. Kurdaki yükselişin yol açtığı belirsizlik ortadan kalkıyor. Bütçe disiplininden en küçük bir taviz vermiyoruz. Türkiye kimseden para talep etmiyor, çabamız uluslar arası sermayenin ülkemizde yatırım yapmasını sağlamaktır.

 Sanayicimizin, tüccarımızın, esnaf ve sanatkarımızın, tarım sektörümüzün, ücretli kesimin, velhasıl milletimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Enflasyondan, faizlerden, döviz kurundan bunalan, işini çevirmekte zorlananların yaşadıklarını takip ediyoruz.

 Hiçbir sanayicimizi, hiçbir tüccarımızı, hiçbir çalışanımızı, hiçbir vatandaşımızı vicdan ve ahlak yoksunu tefecilerin, iyi günde ortaya çıkıp kötü günde kaybolan fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz. Serbest piyasa kurallarından taviz vermeden, her türlü tedbiri uygularız.

 Dengeleme, disiplin ve değişim üzerine kurulu yeni bir ekonomik programla Türkiye'yi yeniden yükselişe geçirmekte kararlıyız. Ekonomide en zoru geride bıraktık. Bugüne kadar nasıl her sıkıntıyı milletimizle kol kola, omuz omuza vererek aştıysak, bugünleri de aynı şekilde geride bırakacağız.

 Yetkiyi milletten alarak attığımız her adımımızda, yine milletimize hesap vermek mecburiyetinde olduğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz. Milletimiz gerektiğinde kimden hesap soracağını biliyor.

 Meclisimizin açılmasıyla gerek AK Parti grubunun, gerekse diğer partilerin milletvekillerinin kanun teklifleriyle ülkemize çok önemli hizmetler yapacaklarına inanıyorum. Türkiye'nin önündeki sıkıntıları ancak hep birlikte çalışır, omuz omuza verirsek aşabiliriz. Yeni dönemin ruhu, birlikte çalışmayı, birlikte inşa, birlikte başarmayı gerektiriyor. Gelin, Türkiye'yi birlikte hedeflerine ulaştıralım. Gelin, demokrasimizi birlikte güçlendirelim. Gelin, ekonomimizi birlikte büyütelim. Gelin, milletimize birlikte hizmet edelim.

 PKK'sından FETÖ'süne bütün terör örgütlerinin başını ezdik. Hedefimiz, çıbanbaşı Kandil'i ve yeni Kandil olma yolunda ilerleyen Sincar'ı terör örgütünden tamamen temizlemektir. İdlip'de ülkemizin güvenliğini sağlamayı garanti ettiği bölgeye de şimdiden 60 binin üzerinde Suriyeli geri dönmüştür. Bundan sonraki hedefimiz, Menbiç ve Fırat'ın doğusundaki bölgelerin, buraları işgal eden terör örgütünden temizlenerek güvenli hale getirilmesidir. Bunu yakında sağlayacağız. Rusya'yla olumlu işbirliği iklimini daha da güçlendireceğiz.

 AB tam üyelik sürecinde ülkemize yapılan haksızlıklar ve çifte standart karşısında elbette sessiz kalamazdık. Avrupa ile yaşadığımız bu sıkıntılı süreci yavaş yavaş geride bırakıyoruz. 5 milyon civarında Türk kökenli kardeşimizin, milyonlarca samimi dostumuzun yaşadığı böyle bir coğrafyaya sırt dönmemiz kesinlikle söz konusu olamaz.

 Kudüs bizim de ümmetin de kırmızı çizgisidir.

 Kıbrıs'ta ve Ege'de, Türkiye'ye rağmen hiçbir adım atılamayacağını buradan bir kez daha tekrarlamak istiyoruz. Bu bölgede bizi yok saymaya kalkışanlar, kendi varlıklarını da topyekün tehlikeye attıklarını çok iyi bilmelidirler.

KUR: Saldırıyı püskürttük. Belirsizlik kalkıyor

FETO: Terör örgütünün başını ABD koruyor.

KUDÜS: Bizim de ümmetin de kırmızı çizgisidir.

EKONOMİ: En zoru geride kaldı. Yeniden denge geliyor.

KIBRIS-EGE: Türkiye'ye rağmen hiçbir adım atılamaz.

AB: Sıkıntılı süreci geride bırakıyoruz. Diyalog yolları açılıyor.

15 TEMMUZ: Milletimize vefa borcumuza can borcu da eklendi.

MİLLETVEKİLLERİ: Gelin sıkıntıları omuz omuza birlikte aşalım.

MENBİÇ: Yeni hedefimiz Fırat'ın doğusunu PKK'dan temizlemek.

TERÖR ÖRGÜTLERI: PKK'sından FETÖ'süne hepsinin başını ezdik.

TRUMP: Bir rahip bahanesiyle Türkiye'yi hedef alması bizi çok üzdü.

KANDİL-SİNCAR: Bölücü terör örgütünden tamamen temizleyeceğiz.

ABD: Güvenirliğini iyice yitirdi. Sözde değil özde stratejik ortak olmalı.

VESAYET: Sistem içindeki tüm vesayet mekanizmaları ortadan kalktı.

YENİ SİSTEM: Milletimiz gerektiğinde kimden hesap soracağını biliyor.

FIRSATÇILAR: Hiçbir vatandaşımızı fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz.

SIKINTILAR: Faizden bunalan, işini çevirmekte zorlananların sıkıntılarını biliyoruz.

ASKERİ TÖRENLE 
KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla Meclis'e geldi. Başkan Erdoğan, TBMM Başkanvekili Celal Adan tarafından askeri törenle karşılandı. Cumhurbaşkanlığı Tören Birliği kıtasını selamlayan Erdoğan, daha sonra Genel Kurul Salonu'na geçti.

TBMM Genel Kurul salonu yeni hükümet sistemindeki ilk yasama yılı açılışı öncesi güvenlik standartları gereği dedektör köpekle arandı.

TBMM'de yeni dönemin ilk oturumu için hazırlıklar saatler öncesinden başladı. Vekil sıralarının teknik donanımları kontrol edildi. Masalara kitapçıklar konuldu.

BAKANLAR LOCADAN İZLEDİ

Yeniden kurgulanan Meclis oturma düzenine göre bakanlar ilk oturumu locadan izledi. Yeni sistemde bakanlar sadece yemin töreni için Genel Kurul'a gelecek.

ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE TÖREN

Yeni dönem Meclis açılışı öncesi Atatürk Anıtı'na TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu. Törene, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM başkanvekilleri Mustafa Şentop, Mithat Sancar, Levent Gök, Celal Adan, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, AK Parti Grup başkanvekilleri Mehmet Emin Akbaşoğlu, Özlem Zengin, Cahit Özkan ve Mehmet Muş ve TBMM Başkanlık Divanı üyeleri de katıldı.

İLK GELEN BAHÇELİ OLDU

Salona ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli 13.44'te salona girdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu saat 13.59'da salona geldi. Tahliye edilen Enis Berberoğlu da daha önce edemediği vekil yeminini kürsüden gerçekleştirdi.

İTTİFAK ZİRVESİ

Başkan Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli açılış töreninin adından TBMM'de görüştü. TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın da eşlik ettiği görüşme sonrası Erdoğan, 'Bahçeli ile bir daha ne zaman görüşeceksiniz' sorusuna "Bakalım önümüzdeki günlerde Sayın Başkanla da zaten konuştuk, o da olumlu bakıyor" dedi.

YILDIRIM: TEK YUMRUK OLALIM

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Genel Kurul açılışında yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişimine karşı direniş ruhuna gönderme yaparak birlik ağrısı yaptı. Yıldırım tüm milletvekillerine "Biz karar alana kadar her şeyi konuşuruz. Ancak karar aldıktan sonra bir bileğe bağlı parmaklar gibi tek yumruk olalım. Milletimize, devletimize, demokrasimize yönelen her saldırı, bundan sonra da karşısında bu yüce Meclis'i bulacaktır. Ekonomimize yönelik küresel kaynaklı sıkıntılar bu sefer de geçmişteki benzerlerinde olduğu gibi millî dayanışmayla kısa sürede aşılacaktır" dedi.

MİKROFON ESPRİSİ

Yıldırım'ın, konuşması öncesi mikrofonda bir aksaklık yaşanmasına "TBMM'nin sesini kimse kısamaz" diye esprili bir tepki vermesi salonu güldürdü. (SABAH)

Yorumlar (0)
-4
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 21 48
2. 1461 Trabzon FK 21 43
3. Sivas Belediyespor 21 40
4. Afjet Afyonspor 20 37
5. Bodrumspor 21 37
6. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 21 37
7. Somaspor 20 35
8. Çorum FK 21 34
9. Silahtaroğlu Vanspor FK 20 32
10. Ankaraspor 21 31
11. Serik Belediyespor 21 29
12. İnegölspor 21 27
13. Diyarbekirspor 21 25
14. Etimesgut Belediyespor 21 25
15. Turgutluspor 21 23
16. Adıyaman FK 20 19
17. Sarıyer 21 18
18. Ergene Velimeşespor 21 18
19. Kahramanmaraşspor 21 12
20. Niğde Anadolu FK 21 7
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12