Bekir Kaya'nın Eşi, Aslı Kaya ile Özel Röportaj

Van Depreminin en çetin koşullarında yaşama tutunan, İmkânları tükendiği için, depremzede bir babanın çaresizliği karşısında aracına kapanıp hüngür hüngür ağlayan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın hanımı Aslı Kaya...

RÖPORTAJ 07.01.2013, 00:00 07.01.2013, 00:00
Bekir Kaya'nın Eşi, Aslı Kaya ile Özel Röportaj

2011 yılının Nisan ayında İzmir Büyükşehir Belediyesine yolsuzluk operasyonu düzenlenmiş, Operasyonda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alınmıştı. Ancak İzmirliler başta olmak üzere siyasi erkânın yoğun tepkisi mahkemeden tutuksuz yargılanma kararı çıkarmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şimdi tutuksuz yargılanıyor. 34 ayrı suçtan 397 yıl hapsi istenmesine rağmen…

 


Röportaj: Necdet TAM/Gönül DEMİR
 

Aynı operasyon, Van’da yüz binlerce oyla seçilmiş, Vanlıların gönlüne taht kurmuş yalın ayaklı çocukların sevgilisi, Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu BDP’li seçilmiş Başkanlara düzenlendi. Ancak operasyonun adı yolsuzluk değil ‘KCK operasyonuydu.’ Bir sabah şafağında düzenlenen operasyonla, Bostaniçi Beldesi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş dışında, BDP’nin bütün seçilmişlerinin gözaltına alınıp tutuklanması Van’da 7’den 70’e herkesin büyük tepkisine neden olmuştu. Hatta bu tutuklamalar Perşembe günleri protestolarla dile getiriliyor. Şimdi gözler 22-23-24 Ocak’ta Van’da görülecek olan seçilmişlerin davasına çevrildi.

 

Bizlerde; 213 gündür tutuklu bulunan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın eşi Aslı Kaya ile birlikteyiz. Aslı Kaya’dan 213 günlük yaşamını dinliyoruz. Eşinin tutuklanmasıyla birlikte baba evini mesken tutan Aslı Kaya’nın tek isteği var. vicdanların dile gelmesi. Güçlü bir kadın her şeyden önce güçlü bir anne. Oğlu Rojar’a hem annelik hem de babalık yapıyor. Kaya’yı soruyoruz kendisine, tutukluluk sürecini, Bekir Kaya’nın Vanlıların hafızasında bıraktığı izlenimi. tevazu içerisinde verdiği cevapları da güçlü olduğunun bir kanıtı.

 

Van Depreminin en çetin koşullarında yaşama tutunan, İmkânları tükendiği için, depremzede bir babanın çaresizliği karşısında aracına kapanıp hüngür hüngür ağlayan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın hanımı Aslı Kaya ile 22-23-24 Ocakta görülecek dava öncesi tutukluluk sürecini değerlendirdik

 

Eşi Bekir Kaya’yı hayatına idol alan Aslı Kaya, Başkan Kaya’nın tutuklanmasından sonra Oğlu Rojar’la birlikte baba evine yerleşiyor. Oğlu Rojar’a hem annelik hem de babalık yapan Aslı Kaya dik duruyor, eşinin suçsuz olduğunun en büyük tanıklarından biri. Kaya;  tutuklama sürecini şöyle tanımlıyor. “Depremi de yaşamış bir çocuğu daha bu sürecin tahribatlarını üzerinden atmadan, hiçbir hukuki, insani gerekçe yokken, siyasi çıkarları uğruna babasından uzaklaştıran insanların vicdanları (varsa) ,kendi çocuklarının yüzlerine baktıklarında hiç mi rahatsız olmuyor. Bu operasyonlarla; annesiz babasız çocuklar, mağdur aileler ordusu yaratıldı ve iktidarın operasyonlardan beklentisinin aksine birleştirici bir rol oynadı” diyor. Ve ekliyor;  Artık her aileden bir KCK’li var.


Sizi tanıyabilir miyiz?                                                                                                

1979 Ardahan doğumlu,1 çocuk annesiyim. Stajyer Mali müşavir olarak bir büroda çalışıyorum.                                

 

Bekir kaya ile evliliğinize biraz değinir misiniz?   

Bekir Bey ile üniversite yıllarında ortak arkadaşlarımız aracılığıyla tanıştık ve İstanbul’da yollarımız tekrar kesişti. 2007 yılında evlenerek Van'a yerleştik. Bekir Kaya benim hayatımda güvenin sembolüdür. Benim için bir eş olmanın yanında yaşam pratiğiyle de bir idol haline gelmiştir. Benim hayatımda 'ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol '' cümlesi Bekir Kaya ile somutlandı.                                     

 

Bekir Kaya’nın tutuklanmasından bu yana hayatınızda, neler değişti?                                   

Öncelikle yaşamımız tamamen değişti. Şu an kendi evimizde değil, çocuğumla birlikte ailemin yanında kalıyoruz. Egemen düzenin çıkarlarıyla çelişen bir insana yaşatılan bu süreç çok büyük psikolojik tahribatlara yol açıyor tabi. Özelliklede çocuklar üzerinde. Ben şunu çok merak ediyorum: her iki depremi de yaşamış bir çocuğu daha bu sürecin tahribatlarını üzerinden atmadan, hiçbir hukuki, insani gerekçe yokken, siyasi çıkarları uğruna babasından uzaklaştıran insanların vicdanları (varsa) ,kendi çocuklarının yüzlerine baktıklarında hiç mi rahatsız olmuyor. Bu operasyonlarla; annesiz babasız çocuklar, mağdur aileler ordusu yaratıldı ve iktidarın operasyonlardan beklentisinin aksine birleştirici bir rol oynadı. Artık her ailede bir KCK tutuklusu var ve her iddianame adeta birbirinin tekrarı.

""                                                                   

Bekir Kaya ile görüştüğünüzde başkanın Van ile ilgili çalışmalar konusunda fikri nedir?                               

 

Bekir Bey operasyondan önce bu sene yapılacak bütün çalışmaların projeleri yapılmış ve duyurulmuştu. Sonrasında da bütün projeler tamamlandı ve bunun takibini de yapıyordu. Bekir Kaya’nın bu kente ilişkin düşündükleri ve yapmak istediklerini kentli biliyor zaten. Bunun muhasebesini de elbette halk yapacaktır.                                        


Bekir Kaya'nın üzerine atılı suçlar tutuklanması için yeterli bir neden midir?                                      

Ben içeriği şiddet olmayan hiçbir faaliyetin tutuklama için bir neden olmayacağını düşünüyorum. Eşim Bekir Kaya da hiçbir şiddet olayın da bulunmamış aksine defalarca şiddete maruz kalmıştır. Avukatlardan aldığım bilgiye göre de ne tutuklama nede yargılama için dosyada hiç bir gerekçe yoktur.     Bırakın tutuklamayı, yargılamayı; soruşturmayı dahi gerektirecek herhangi bir şey yok...                         

""                                                                                                   

Halkın Kaya ve arkadaşlarının tutuklanmasından sonra gösterdikleri tepkiyi yeterli buldunuz mu?             

 

BDP tabanı zaten operasyonlara tepkiliydi, içi boş, siyasi operasyonlar olduğunun bilincindeydi.           Ancak benim birebir tanık olduğum durum; Bu hukuksuzluk Bekir Kaya’ya veya mensup olduğu partiye hiç oy vermeyen insanlardan da tepki aldı ve herkesin kafasında büyük bir soru işareti bıraktı. Bence bütün bir kentin bu operasyona bu kadar tepkili olmasının altında yatan neden Bekir Kaya'nın      üç yıldır bu kentte yarattığı bütünleştirici rolüdür. Bekir Kaya üç yıllık pratiğiyle sadece belli bir kesimin değil, bütün bir şehrin belediye başkanı olduğunu gösterdi ve yapılan bu operasyonla yaratılan hukuksuzluk, haksızlık tüm kentin tepkisini aldı. Bekir Kaya’ya yapılan bu haksızlığın bu kentte yaşayan her birey tarafından sorgulandığını düşünüyorum. Her ne kadar dört duvar arasında tutulan Bekir Kaya olsa da, halk nezdinde mahkûm olanlar bize ve Van halkına bu hukuksuzluğu reva görenlerdir. Kentin büyük bir kesimi bu hukuksuzluktan vicdanen rahatsız ise ben de eşi olarak sahiplenme anlamında rahatım, sahiplenildiğini düşünüyorum. Bu operasyonla aslında Van halkına verilmek istenen mesaj;                                  

 

Biz sizi bir irade seçecek yeterlilikte görmüyoruz siz ya bizim istediğimizi seçersiniz yada biz sizin seçkilerinizi içeri atarız. Bir anlamda halkı iradesizleştirme, sindirme çabasıdır, halka yapılan bu hakarete cevabı elbette Van halkının vereceğine inanıyorum.

                                                                                                                                

Bekir Kaya'nın ifade vermemesini nasıl değerlendiriyorsunuz??  


Bekir Kaya avukattır yani bunun hukuki bir durum olmadığının farkında, böylesi bir hukuksuzluk karşısında böyle bir tavrı olacağını tahmin ediyordum. Zaten iddianamede de görüleceği gibi ortada bir suç da yok ve bu nedenle verilebilecek bir ifade de yok. Bekir Kaya bütün bu süreci ve senaryoyu okuyabilecek yeterliliktedir ve buna karşı nasıl bir tavır koyacağını da gayet iyi bilir. Bu anlamda tavrı ne olursa olsun ben eşi olarak yanındayım.

                                                                                                                                

22-23-24 Ocak’ta görülecek davada tahliye bekliyor musunuz?                                    


Vicdanen bunun rahatsızlığını duyan herkesin o gün Bekir Kaya ve arkadaşlarının yanında olacağına yürekten inanıyorum. Yapılan operasyon Bekir Kaya şahsında Vanlılara yapıldı ve buna cevaben bu sahiplenmeyi de bekliyorum. Tahliyesi konusuna gelince: İddianameye bakılırsa şu an bile içeride olmaması gerekiyor. Gerçekten hukuki bir süreç işlerse kesinlikle tahliye olacağını inanıyorum. Bu iddianameyle ilgili görüştüğüm birçok avukat, herhangi bir insanın bu iddianameyle içeride            tutulamayacağını ancak Bekir Kaya şahsında hukuki değil siyasi bir süreç işlediğini söylüyor. Dava siyasi vesayet altında, eğer bu böyle değilse zaten hukuken bir şey olmadığı için serbest kalırlar.                    

                                                                                                                                

Son olarak Kamuoyu ve halka bir çağrınız olacak mı?                                                                

Bekir Bey'in de deyişiyle Van’ın yalın ayaklı çocuklarına ve bu süreçte yüreği bizimle atan herkese teşekkür ediyorum. Bu hukuksuzluk bana, aileme yapılmadı sadece, burada en büyük haksızlık Van halkına yapıldı bence. Bekir Kaya Van halkıyla bu kadar bütünleşmese Van'ı kendine böylesi dert etmeseydi belki şuan içeride olmayacaktı. Bu anlamda gösterdikleri, gösterecekleri dayanışmadan dolayı herkese teşekkür ediyorum.

""

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1