Girişimciliğin Genç Hikayesi: KÖROĞLU

One Ekonomi’nin bu haftaki konuğu iş adamı Mahmut Köroğlu.

ONE EKONOMİ 05.04.2016, 01:06 25.07.2016, 20:26
Girişimciliğin Genç Hikayesi: KÖROĞLU

Uğur Tunçdemir / One Ekonomi

WanHaber.com ‘One Ekonomi’ sayfasının bu haftaki konuğu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi, Van Kablo A.Ş. ve Köroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Köroğlu. Van’da binden fazla işçi istihdam eden Köroğlu ile TOBB’dan başlayıp Van’ın sorunlarına kadar birçok konuyu konuştuk. 

İşte o röportaj:

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, Mahmut Köroğlu Kimdir? 

1973 yılında Van’da doğdum. Orta öğretim ve lise eğitimimi Van’da tamamladıktan sonra 2002-2006 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimimi tamamladım. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif görevlerde bulundum hâlihazırda TOBB Genç Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmekteyim. Van Kablo A.Ş. ve Köroğlu İnşaat Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatıma devam etmekteyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım. 

Bir dönem TOBB Van Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanlığı yaptınız. O dönem ne gibi çalışmalarınız oldu?

Van Genç Girişimciler İcra Kurulu, 2008 yılında Van’ın önemli girişimcileri arasından 20 girişimci ile bir araya gelerek VAN TSO bünyesinde kuruldu. İcra Kurulunun ilk Başkanlığına seçildim.  Görev süresince birçok deneyim paylaşım semineri, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan Protokol çerçevesinde Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerine Girişimcilik Ruhu, Kariyer Planlama, İş Dünyasına Giriş Konularında eğitim, seminer ve paneller, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile yapılan protokol ile ilgili bölümlerde eğitim gören öğrencilere staj, burs ve iş başı eğitimleri, ikili görüşmelerin yapılması ve yurt dışı Pazar imkânlarının yerinde görülmesi amacıyla KOSGEB işbirliği ile birçok yurtdışı gezi ve fuar etkinliği, Bölgemizin ve İlimizin girişimcilik ve iş dünyasına yönelik sorunları noktasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde birçok temsiliyet sorun ve çözüm önerilerine ilişkin çalışmalar gerçekleştirilmiştir. 2013 yılından bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olarak Genç Girişimciler Doğu Anadolu Bölge Başkanı olarak görevime devam etmekteyim. Görevde bulunduğumuz dönem itibariyle oldukça verimli ve başarılı bir dönem gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim.


Sizden sonraki Genç Girişimciler İcra Kurulu’nun çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizden sonraki İcra Kurulu Yönetimindeki arkadaşlarımız hepsi genç, yetenekli ve eğitimli arkadaşlarımız. Onlarda özverili bir şekilde güzel çalışmalara imza attılar ve atmaya devam ediyorlar. Şuana kadar 3 ayrı KOSGEB Girişimcilik Kursları düzenlediler. Van’da güzel bir engelli parkı projeleri var. Gevaş’ta kadın istihdamına yönelik proje hazırlayıp belediyeye sundular. Seminer, konferans ve kariyer günleri düzenliyorlar. Teknokent ile protokol imzaladılar. Onlarda Van ve genç nesil için çalışıyorlar. Çalışmalarını takdirle izleyip, hepsine başarılar diliyorum.

one-ekonomi-006.jpg

Vanlı bir iş adamı olarak TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul üyesisiniz ve Doğu Anadolu Bölge Başkanısınız. Sizce TOBB’da yeteri kadar temsil ediliyor muyuz? 

Van TSO’nun İlimizde ve Bölgemizde oldukça etkin ve temsiliyet gücü olduğuna hiçbir şüphe yok. Öyle ki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğindeki genel kanı da Van TSO’nun Bölgedeki hatta Türkiye’de birçok odadan hizmet kalitesi nezdinde oldukça başarılı ve yönetilen değil yöneten bir oda konumunda olduğudur. Van TSO Başkanımızın TOBB’da Konsey Üyeliği, Fuarlar Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Gümrük İşletme Üyeliği Ve Ticaret Sanayi Şurası Bölge Temsilciliği bulunmaktadır. Aynı zamanda şahsım TOBB Genç Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği ile TOBB’da temsiliyet sağlamaktayız. Van’ın geleceği ve temsiliyeti için TOBB’dayız. Önümüzdeki dönemlerde Van olarak daha fazla temsiliyet almak istiyoruz ve bunun içinde çalışıyoruz.

Van’da veya Türkiye’de girişimci olabilmek için illa paraya mı ihtiyaç var?

Tabii ki sermaye önemli unsurlardan biri fakat tek başına yeterli değil. Girişimcinin her şeyden önce cesaret ve becerisinin olması gerekmektedir. Hepsi bir araya gelince gerçek ve başarılı bir girişimcilik ortaya çıkmaktadır.

Siz girişimci gençlere ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Girişimcilere tavsiyelerim öncelikle hedef belirlesinler, yenilikler farklılıklar üzerinde dursunlar, asla vazgeçmesinler ve çok çalışsınlar. Karşınıza çıkan küçük fırsatları büyük şanslara dönüştürmeye çalışın, önünüzde zorlu bir mücadele olduğunu unutmayın, buna rağmen yılmayın. Çok çalışın… Mevlana’nın da dediği gibi  ‘ Güzel günler sana gelmez, sen ona gitmelisin.’

Van’da İnşaat, Üretim (Kablo Fabrikası) ve Turizm (Otelcilik) alanlarında yatırımlarınız var. Buradaki yatırımlarınızın gidişatından memnun musunuz? 

Bizler bu yöreye birçok yatırımda bulunduk ve bundan da memnunuz. Fakat bölgenin içinde bulunduğu ekonomik istikrarsızlık tüm sektörlere ve haliyle bizlere de yansıyor. İnşaat alanında geçmiş yıllara göre yatırımlar azaldı.  Kablo fabrikamız bitti, gereken tüm belgeleri aldık ve bu yıl içerisinde üretim faaliyetlerine başlayıp, ihracat taleplerini değerlendireceğiz. Bu fabrika ile Van ekonomisine istihdam alanında katkı saylayacağımızı düşünüyoruz. Van’ın tarihi ve kültürel zenginliklerinden dolayı geçmiş yıllarda turist sayısı fazla idi ve otellerde doluluk oranı memnuniyet verici seviyedeydi. Fakat son dönemde bölgedeki istikrarsız ortam turizm sektörünü sekteye uğratmıştır. Bunun yanı sıra Van’da 15 Mart 5 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Shopping Fest Festivalinin İran’dan çektiği turistler ile Van turizmine katkısı da azımsanamayacak derecededir. Bu kapsamda sizin aracılığınız ile esnaf ve tüccara can suyu olan bu festival için de Van TSO’yu kutluyorum.

Son zamanlarda Vanlı yatırımcılar dışarıya yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu konuyu nasıl değerlendireceksiniz ve sizin de böyle bir düşünceniz var mı?

Yatırımcıların fikirlerine saygı duyuyorum ama ben bu şekilde düşünmüyorum. Bunun da en büyük kanıtı bu yöreye bölgenin ilk kablo fabrikasını kazandırmış bulunmaktayız. Ayrıca hazır beton tesisimiz, sıcak asfalt plent tesisimiz ve otelimiz ile bu bölgeye yatırım yaparak hizmet veriyoruz. Bundan sonraki dönemde de huzur ve istikrar ortamı devam ettiği müddetçe yatırım yapacağız, projelerimize devam edeceğiz. İşin özü bizi biz yapan bu memleketten gitmeyi düşünmüyoruz. İmkânlar çerçevesinde bu kente yatırıma devam…

Neden biz Van’a yatırımcı çekemiyoruz? Bu kente yatırımcı çekebilmek için neler yapmak lazım?

İstikrarsız ortam ve güvenlik tehdidi Van’a yatırımcıların sıcak bakmasını engellemektedir.  Bu kente yatırımcı çekmek, siyasi istikrar ve güven ortamının Doğu Anadolu Bölgelerinde sağlanması ile kendiliğinden gerçekleşecektir.

one-ekonomi-010.JPG

OSB seçimlerinde ciddi bir oy almanıza rağmen seçimleri kaybettiniz. Sizce seçimleri neden kaybettiniz?

Demokratik bir seçim gerçekleşmiştir. İnsanların kararlarına saygı duymak gerekir. Fakat kendimizi ve projelerimizi yatırımcılara ulaştıramadığımız kanaatindeyim. Ancak, bu seçim birbirimizi tanıma fırsatı doğurmuştur. Dolayısı ile bu seçimi kaybetmemiş, müteşebbisleri tanıma fırsatı bulduğum için kendimi kazanmış kabul ediyorum.

OSB yönetimle diyalogunuz nasıl ve nasıl bir OSB hayal ediyorsunuz?

Kazandıkları zaman yönetimi ilk tebrik edenler arasındaydım. Seçim gelip geçti. Şu an diyaloğumuz da gayet iyidir. Üstümüze düşen bir görev olursa her zaman Van OSB için elimizden geleni yaparız.

OSB seçimlerinde Necdet Takva’nın sizi desteklediği konuşuluyor. TSO seçimlerinde sizde Necdet Takva’yı destekleyecek misiniz?

Sayın TAKVA, bir yatırımcıdır ve nihayetinde beni bireysel olarak desteklemiş olabilir,  fakat oda adına beni desteklememiştir.  Öyle ki, Van TSO’da Yönetim Kurulu Üyesi olan fakat yatırımcı olmamasına rağmen aleyhime 7/24 çalışan, seçim günü seçime katılıp sahte oy kullanan bile oldu. Bu bakanlıkça tespit bile edilmiştir. Herkes de bu konuya vakıftır. Bir diğer husus da oda meclis başkanının açık bir şekilde karşı tarafa çalıştığını beyan etmesidir. Kendisini ziyaretimizde dahi bizi hoşnutsuzlukla karşıladı. Ama ne yazık ki herkes Sayın TAKVA’nın ismini kullanarak prim kazanmaya çalışmaktadır.

TSO seçimlerinde aday olacak mısınız?

Şimdilik aday olmayı düşünmüyorum ama ilerleyen günlerde neyin olacağını zaman daha iyi gösterir.

Van TSO neler yaptı, neler yapamadı? Siz nasıl bir TSO hayal ediyorsunuz?

Van İli şu an mevcut Yönetim Kurulu ile çok iyi bir temsiliyet sağlamakta. Van iline ve Bölgeye yön veren, Bölge odalarına mihmandarlık yapan, üniversiteler, belediyeler ile iyi ilişkiler içindedir. Bu da İlimiz için birlik ve beraberlik adına çok önemli bir koşuldur. Fakat mevcut yönetim süresince, gerçekleştirilen birden çok seçim çalışması, sonrası yaşanan siyasal olaylar, Van TSO’nun da yapmak istediği birçok faaliyeti yarım bırakmıştır. Tso Van turizmin gelişmesi ve kentin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla da birçok projeye imza attı. Van Kahvaltısı rekor denemesi ve Guinness başarısı, Shopping Fest, organize hayvancılık bölgesi kurulması projesi, Kapıköy Sınır Kapısı’nın modernizasyon çalışması, iş komitelerinin kurulması, İnşaat malzemesi satanların bir sitede toplanması projesi, 800 kişiye girişimcilik eğitimi verildi ve 15 Milyon TL’lik kaynak kullanmaları sağlandı. Van’da lojistik kent kurulması gibi bir çok başarıya imza attılar.

Van’a baktığımızda ekonomide en dip seviyeleri yaşıyoruz. Siz çıkış olarak neyi görüyorsunuz?

Ülke genelindeki çatışmalı süreç ve halk arasındaki dedikodular yüzünden bu kadar kötü durumdayız. Siyasi istikrar ve güven ortamının Doğu Anadolu Bölgelerinde sağlanması durumunda yatırımcılar bu bölgeye akın edecektir. Bunun sonucu olarak ekonomide canlılık gerçekleşecektir.

one-ekonomi-011.JPG

Van’da kurulan Güç Birliği platformunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Güç Birliği Platformunun kurulmasını destekliyorum fakat her düşünceden gerek yerel yönetimler gerekse de sivil toplum kuruluşlarının aktif bir şekilde ve kendini ait hissederek bu oluşum içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak mevcut yapıya baktığımızda il dışından iş adamları bile bu oluşumda kendine yer bulabiliyorken, yerel yatırımcıları ve asıl risk taşıyan kuruluşları bu yapı içerisinde görememekteyiz. Bu şekilde eksik kalan bir Güç Birliği Platformu’nun faydalı olabileceğini düşünmüyorum. Amaç Van ise her kesimin, her sektörün temsilcilerinin bu platformda yer alması gerekir.

Sizin ve şirketinizin önümüzdeki 5-10 yıllık hedefi nedir?

Bölgemiz sanayi kuruluşları ve şirketler, ağırlıklı olarak kamu yatırımları ve taahhüt alanında faaliyet göstermekte. Bu da bölgemizde hem sanayi gelişimini hem de bağımsız ve istikrarlı sermaye oluşumunu olumsuz etkilemekte. Şirket toplulukları olarak öncelikli hedefimiz bu ortamdan bağımsız üretimi esas alan ve hem ülkede hem de bölgede öncü bir marka yaratmaktır. Şirketimizin bir yatırımı olan Van Kablo bu anlayışımızın öncü yatırımıdır. Kısa ve orta vadede temel hedefimiz markalaşmasını tamamlamış, süreklilik ve bağımsızlık taşıyan üretim ve istihdam odaklı faaliyet alanlarında yatırım sağlamaktır. 

Yorumlar (0)
-1
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 16 36
2. Hekimoğlu Trabzon 16 34
3. Sivas Belediyespor 16 30
4. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 16 30
5. Afjet Afyonspor 16 28
6. Çorum FK 16 28
7. Bodrumspor 16 27
8. Ankaraspor 16 26
9. Somaspor 16 26
10. Silahtaroğlu Vanspor FK 16 26
11. İnegölspor 16 24
12. Serik Belediyespor 16 23
13. Etimesgut Belediyespor 16 20
14. Diyarbekirspor 16 18
15. Turgutluspor 16 18
16. Sarıyer 16 15
17. Ergene Velimeşespor 16 11
18. Adıyaman FK 16 10
19. Kahramanmaraşspor 16 6
20. Niğde Anadolu FK 16 5
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10