Van’ın Havasını Kirletmeyin!

Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte Van’da başlayan hava kirliliği sezonu başladı. Yakılan sobalar sonrası oluşan kirli hava hissedilmeye başlandı. Gazete olarak hava kirliliğini ve sebeplerini sizler için sorduk.

GÜNCEL 03.11.2021, 15:09 03.11.2021, 15:55
Van’ın Havasını Kirletmeyin!

Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte Van’da başlayan hava kirliliği sezonu başladı. Yakılan sobalar sonrası oluşan kirli hava hissedilmeye başlandı. Gazete olarak hava kirliliğini ve sebeplerini sizler için sorduk.

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun (THHP) hazırladığı “Kara Rapor 2021: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” çalışması yayınlandı. Bu yıl dördüncüsü yayınlanan rapora göre, Türkiye’nin bazı illerinde yıllardır çözülemeyen ciddi hava kirliliği sorunları yaşanıyor. Son 5 yılın hava kalitesinin incelendiği raporda, 2020 yılında ölçüm yapılan istasyon sayısının arttığına dikkat çekildi. Ancak TÜİK tarafından 2020 yılına ait ölüm verileri açıklanmadığı için; 2017 yılından beri her sene hesaplanan hava kirliliği kaynaklı ölüm sayısının bu yıl belirlenemediği vurgulandı. Raporda havası kirli şehirler arasında her ne kadar Van görülmese de kış aylarının gelmesiyle birlikte kirli hava hissedilmeye başladı. Yeni Doğu Gazetesi olarak Van’ın havasının kirli olup olmadığını, neler yapılabileceğini Van Çevre Derneği (ÇEV-DER) Başkanı Ali Kaçlık’a sorduk. Kalçık bin 700 metre yükseklikte bulunan Van’ın havasının kirli olduğunu belirterek, sebeplerinin ne olduğunu açıkladı.

KALÇIK: KIŞIN HİSSEDİYORUZ

Gazetemize açıklamalarda bulunan Van Çevre Derneği (ÇEV-DER) Başkanı Ali Kaçlık şunları söyledi: “Bin 727 rakımlı bir yerdeyiz. Böyle bir denizimiz ve havamız var. Böyle bir yerde Van'ın havasının kirli olmasının bir mantığı var mı? Oksijenin böyle bol olduğu bir yerde biz nasıl hava kirliliğinden bahsedebiliriz. Ne yazık ki böyle bir yükseltide ve doğada havamız kirli. Özellikle bunu kış aylarında çok yoğun bir şekilde hissediyoruz. Nasıl hissediyoruz? Kış aylarında özellikle sobaların yakılmaya başlanmasıyla birlikte biz bunun yoğun bir şekilde hissetmeye başlıyoruz.”

KİRLİLİĞİN NEDENİ: KÖMÜR

Sosyal Yardımlaşma tarafından dağıtılan kömürlerin kirlilikteki en büyük neden olduğunu söyleyen Kalçık, “Bu kirliliğin en büyük nedenlerinden biri Sosyal Yardımlaşma adı altında insanlara dağıtılan kömürlerdir. Barınma ve ısınma çok ciddi sorun. İnsanların sorunları muhakkak tedarik etmesi gerekiyor. Hükümette ekonomik durumu zor olan insanlara bu olanağı sağlamak zorundadır. Ama sağlarken, bu bölgenin insanlarında katletmeden yapması gerekmektedir. Kalorisi yüksek, yıkanmış kömürler dağıtılması gerekiyor. Bana göre, yetkililer Sosyal Yardımlaşma kömürlerinin kesinlikle ilimize sokmaması gerekiyor. Hava kirliliğine en birincil nedeni budur, bundan mutlaka vazgeçilmelidir.” Dedi.

“KÖMÜR VE TEZEKLE HAVAMIZI KİRLETİYORUZ”

Kentte doğalgaz eksikliği olduğunu ifade eden Kalçık şöyle devam etti: “Van’a ilk doğalgaz geldiğinde 5 yıl içerisinde bütün mahallelere yaygınlaştırılacağı söylendi. Maalesef Van'ın hala yüzde 60'nda, doğalgaz eksikliği var. Kazanç amaçlı bakılması nedeniyle şehrin tüm mahallelerine henüz doğalgaz gitmiş değil. Kirli kömür ve tezekle havamızı kirletiyoruz. İşte hala mahallelerde bu kadar ahırın olması, yakacak olarak ürünün değerinin ölçüsüdür. Birde hangi kapıya bakarsanız bakın siyasi ve rant amaçlı, Sosyal Yardımlaşma kömürlerinin dağıtıldığını görürsünüz. Bu da ilimiz açısında ciddi bir vahşet ve olumsuzluktur.”

KALÇIK: SAZLIKLAR ÇOK ÖNEMLİ

Sazlıkların Van için önemli olduğuna değinen Başkan Kalçık, “Tam olarak bulunduğumuz yer sazlıkların yoğun olduğu bir yer. Ama şu an baktığınızda hiçbir sazlık yok. İnsanlar sazlıkları çok fazla umursamıyor. En ufak bir şey yapıldığında sazlıklar hemen yok ediliyor. İlimizde ne yazık ki ağaçta yok. Ormanın olmadığı yerde, enerji sağlayanlar ise sazlıklardır. Üniversiteden Gevaş’a kadar bakıldığında sazlıkların hepsi yok edildi. Trafiğe açıldı bu alanlar, yol yapıldı, imara açıldı. Bu yüzden sazlıklar yok oldu. Oy saki Kıyı Kanunu şunu der; Dalganın burduğu bir yerden itibaren 50 yıl boyunca dokunma yasağı var. Savaş durumunda dahi sosyal tesis yapılmaz. Geçici barınma sadece yapılabilir. Bugün baktığımız zaman Van’ın kıyı kanunu yok sayılmış, kıyılar işgal edilmiş ve sazlıklar yok edilmiş.” İfadelerini kullandı.

VAN’DA YEŞİL ALAN YETERSİZLİĞİ

Orman varlığı ile ilgili bilgiler veren Kalçık, Van’daki yeşil alanın oldukça az olduğuna değindi. Kalçık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeşil alan bakımından bir insanın yaşamını sürdürebilmesi için 15 metrekarelik yeşil alana ihtiyaç var. Yani kişi başına 15 metrekare yeşil alan düşüyor. Bu rakam Van’da 2 metrekarelik alana düşmüş durumda. Ne yazık ki Van’da böyle bir sorun söz konusu. Ormanların ve ağaçların korunmaması nedeniyle böylesi büyük bir sorun var. Diğer taraftan ağaçların ve ormanların yerini tutan sazlıklarken, bu sazlıklarda yok edilmiş durumda. Salıklar kirliliği önler, canlıların üreme alanlarıdır ve Van için en önemlisi oksijen kaynağı olmasıdır. Ne yazık ki bunlar yok edildi. Bu yüzden oksijensiz bir şehirde yaşar hale geldik. Geçmişte yeşil Van olarak bilinen şehrimiz beton yığına haline geldi. Mutlaka ormanlaşmaya gitmemiz gerekiyor ve sazlıkları korumamız gerekiyor.”

“VAN’DA CİDDİ BİR KİRLİLİK YAŞIYORUZ”

Van’da hava kirliliğinin ciddi seviyede olduğunu Hava kirliliğimiz ciddi seviyede. Sokaklarımızdan evlerimize kadar hava kirliliğini hissediyoruz. Bunun yanı sıra sularımıza kadar kirliliği hissedebiliyoruz. Biz bu anlamda normal bir şehirde yaşamıyoruz. Az önce bahsetmiş olduğum gibi 600-700 tane ahırın kent merkezinde olduğu bir şehre, şehir denilebilir mi? Bu kadar kirliliğin olduğu bir yerleşim yerine sayısız göç olması nedeniyle de şehir köy haline döndü. Biz hiçbir şekilde şehirleşemedik ve bunu uygulayamadık. Düşünün siz bir mahallede yaşıyorsunuz, hemen yan komşusunuz hayvanları var. Sizin bu şekilde yaşamanız kadar ilkel bir durum olabilir. Ne yazık ki o komşunuz köyünden ve üretimden koparak Van’a geldi. Siz de ne yazık ki o yaşamı birlikte yaşamak zorunda kaldınız. Böyle bir şehirde kirlilik içinde yaşıyoruz ne yazık ki. Bir yağmur bile yağdığında araçlarınız camları çamur içinde kalıyor. İşte bunun hepsi şehirdeki kirlilikten kaynaklanıyor.

12 İLDE TÜM YIL HAVA KİRLİ

Raporda, hava kirliliğinin Türkiye’nin 12 şehrinde artık tüm yıla yayılan bir sorun olduğunun altı çizildi. Rapora göre; Muş, Iğdır, İstanbul, Sinop, Malatya, Edirne, Tokat, Kayseri, Denizli, Düzce, Karabük, Ağrı ve Ankara’daki 15 istasyonda 2020 yılı boyunca yapılan ölçümlerde ‘yüksek hava kirliliği’ gözlemlendi. Türkiye’de sadece Bitlis ve Hakkari’de hava kirliliği (PM10) DSÖ kılavuz değerlerinin altında ölçüldü. Hava kirliliğinin en yüksek oranda olduğu şehrin ise Muş olduğu açıklandı. Muşlular yılın 306 günü kirli hava soludu. 2020 yılında hava kalitesi en düşük çıkan iller ise Iğdır, Ağrı ve Muş oldu. Türkiye’nin hava kalitesi açısından en kirli illeri listesinde son 4 yıldır ilk sırada yer alan Iğdır, 2020 yılında yerini Muş’a bıraktı. 5 yıldır Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa, Ağrı ve Düzce’de hava kirliliği sorununun kronikleştiği ifade edilirken bu şehirlerde ‘Acil Temiz Hava Eylem Planları’ açıklanması gerektiği vurgulandı.

3 BÜYÜK ŞEHİRDE İLÇELERİN HAVASI KİRLİ

Rapora göre, 2020 yılında İstanbul’da PM10 ortalamasının önceki yıllara göre daha düşük seviyelerde, ancak uzmanlar bu seviyenin dahi DSÖ’nün önerdiği kılavuz değerlerin iki katı olduğuna dikkat çekiyor. Raporda, İstanbul’un Mecidiyeköy, Sultangazi, Esenyurt ve Alibeyköy ilçelerinde PM10 ortalamasının DSÖ yıllık kılavuz değerlerinin 3 katından fazla seviyede olduğunu ortaya koydu. Ankara Siteler istasyonunun yakınında ise yıllık PM10 ortalaması DSÖ kılavuz değerlerinin dört katını aştı. İzmir’deki en kötü hava kalitesi, 2016 yılından beri ölçüm verileri kamuoyu ile paylaşılmayan Aliağa’da ölçüldü. İlçede, DSÖ yıllık kılavuz değerlerinin 2 katından fazla bir kirlilik yaşandığı ortaya konuldu. Yeni Doğu Gazetesi

Yorumlar (7)
wanleeee 4 hafta önce
aksa doğal gaz şirketi sağ olsun villalara zengine hemen gelip gaz veriyor ama fakire gelince imar yolu değil gaz vererem yasal değil diyor kapı komşum 3 yıldır doğal kullanıyor ama bize gelince çeşitli bahanelerle gaz vererem diyor yada söz veriyor ama gelip çekmiyor ....
şakir 4 hafta önce
saçma bir haber tezk le hava kirlenmez doğal yakıt olduğu icin
Aslan 4 hafta önce
Siz şakamısınınız ya kim isterki kışın o eziyeti cekip soba yakmakla uğraşsın sobanın o eziyetini ceksin maddi durumu yok diye soba yakılıyor böle sacma sapan haber yapıcagınıza o soba yakan evlere destek cıkın onlarda soba yerine doğal gaz kullansın cok düşünüyorsunuz ya havanızı
WTF 4 hafta önce
Ne yapsın vatandaş doğal gaz ucuz mu ulke ekonomisi ortada insanlar aç ve ışsiz hakkımız haram zikkim olsun reis ver oyu sizi uzay cagina ulke şahlanışâ geçsin diyordu malesef ulke cilâlı taş devrine gecti
serhad 4 hafta önce
halbuki herkes doğalgaz kullanabilir o kadarki zengin bir ülkeyiz. Avrupa bizi kıskanıyor.
Muhittin 4 hafta önce
Bu pahslilikta millet tezek yakacak elbet alim gucu birak.adiki bu hukumet gitsi de rahat nefes alsin bu miller
Mna 4 hafta önce
Cidden saçma haber yapıyorsunuz bilmiyorsanız yapmayın kardeşim hadi yaptınız bari başlığa tezek havayı kirletiyor yazmayın konuştuğunuz adam belki tezeğin ne olduğu bilmeden söylemiş bari siz doğrusunu yazın ayıptır
11
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 15 35
2. Hekimoğlu Trabzon 15 33
3. Sivas Belediyespor 15 30
4. Çorum FK 15 28
5. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 15 27
6. Bodrumspor 15 26
7. Afjet Afyonspor 15 25
8. Ankaraspor 15 25
9. Somaspor 15 25
10. Silahtaroğlu Vanspor FK 15 25
11. İnegölspor 15 21
12. Serik Belediyespor 15 20
13. Etimesgut Belediyespor 15 19
14. Diyarbekirspor 15 18
15. Turgutluspor 15 17
16. Sarıyer 15 12
17. Ergene Velimeşespor 15 11
18. Adıyaman FK 15 10
19. Niğde Anadolu FK 15 5
20. Kahramanmaraşspor 15 3
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6