Van Valisi Bilmez: Hakkarili'ye tepeden bakamazsın, herkes bu şehrin bireyidir

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kente dair önemli açıklamalarda bulundu. Vali Bilmez, "Kim Vanlı" tartışmaları hakkında da konuştu.

GÜNCEL 24.11.2020, 11:34 24.11.2020, 11:45 Seyit K.Bağrıaçık
Van Valisi Bilmez: Hakkarili'ye tepeden bakamazsın, herkes bu şehrin bireyidir

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Prestij Gazetesi'ne kentin genel durumuyla ilgili özel açıklamalarda bulundu. Van’ın hem ekonomisi hem şehir yapısı hem de sosyal ilişkileri konusunda görüşlerini açıklayan Vali Bilmez, önemli mesajlar da verdi.

“BURSA İLE YARIŞABİLİRDİK”

Kentin Bursa ile ekonomik güç olarak yarışabilecekken bunun olmadığını belirten Vali Bilmez, şunları söyledi: “Bizim bugünü değil yüz yıl sonrasını, bin yıl sonrasını düşünmemiz lazım. Ben inanıyorum, eğer bölgemizde bu son 30 yılda yaşanan güvenlik problemi olmasa bugün Van kesinlikle Bursa ile yarışabilecek ekonomik bir potansiyele sahip olurdu. Ama yaşanan şiddet bu bölgede insanları kaçmaya zorladı. 90’larda biliyorum Aydınlı bir kadın 80’lerde burada gelecek görüp, Timar’dan sonra bir yer almıştı. Almanya’dan yaşlı turistler getiriyordu. Van’a gelince sordum, o tesis kapanmış, yok olmuş. O çok basit bir tesisti ama buradaki o zamanki Urartu Oteli’nden çok daha fazla para kazanabiliyordu. Onun için bu bölgede evet biz zamanında sanayiden payımızı alamadık ama çok harika bir doğamız var, biz bunu kirletmeden yararlanmalıyız, çünkü dünyada suya, yeşile bir ilgi oluştu, bizde de bu var, bunun bilincinde olup buna göre davranmamız lazım.” 

“KENTİ YAYMAK LAZIM” 

Van arazisinin var olan nüfusun daha fazlasına müsait olduğunu ancak her şeyin bir noktada toplandığı için sıkıntı yaşandığını ifade eden Vali Bilmez, şöyle devam etti: “Ve imar palanlarımızı da bugüne göre değil, yüz yıl sonrasına, iki yüz yıl sonrasına göre yapmamız lazım. İpekyolu’na hapsolmuş kentimizi biraz yaymamız lazım. Hep böyle talep üzerine kat artışına gidildiği için kent bir türlü yayılamadı. Bu sene kanun çıktı, parsel bazlı imar yasaklandı, bu gecikmiş bir düzenlemeydi, keşke 20 yıl, 30 yıl önce bu yasa çıkmış olsaydı. Bizim bu doğamız çok müsait, alanımız dar değil, yer sıkıntısı yok. Hatta 2 buçuk milyon nüfusun yaşayabileceği bir imara açılmış kent, ama hep bireysel talepler karşılandığı için İpekyolu’na hapsolduk. Onun için biz bu sene Hacıbekir’i prestij cadde yaptık ki Cumhuriyet Caddesi’nin yükünü Hacıbekir alsın diye. Emin olun Cumhuriyet Caddesinden daha iyi bir standarda yakın. Ama şimdi Hacıbekir caddesinin etrafında mermerci var, oysa orada mermerci değil, giyim mağazaları olmalı, alışveriş alanları olmalı.” 

“TRAFİK SORUNUMUZ VAR DEYİNCE ŞAŞIRIYORLAR”

Van arazisi müsait olduğu için trafik sorunuyla ilgili kimseyi inandıramadıklarına dikkat çeken Vali Bilmez, şöyle dedi: “İşte İkinisan’ın yükünü Milli Egemenlik Caddesini açarak hafifletmeye çalıştık. Kent merkezini dağıtmamız lazım, üniversiteye, Edremit’e doğru yaymamız lazım, eğer yaymazsak ne yapsak yapalım trafik sorununu çözemeyiz. Van’da trafik sorununu yaşadığımızı söylediğimizde Ankara’da kimse bize inanmıyor. Neden Van’da trafik sorunu yaşıyoruz, çünkü her şeyi getirdik Beşyol kavşağına hapsettik. Değiştirmek istedik ciddi bir dirençle karşılaştık. Belediye olarak kendi araç filomuzu güçlendirerek bu sorunu çözmeye çalışıyoruz.”

"BİREY MENFAATİ ÖNE ÇIKTI"

Vali Bilmez, kentte birey menfaatinin öne çıktığını, bunun da sorunların çözümünü daha da zorlaştırdığını söyledi. Birey yerine toplumun baz alınması gerektiğine işaret eden Vali Bilmez, şunları kaydetti: “Bu kent bizimdir, ne olur birey menfaati önceliğimiz olmasın. Birey menfaati önde olduğu için herkes o bireye acıyor, herkes minibüslerin fazla yolcu almasından şikayetçi ama minibüse ceza yazdığımızda herkes minibüsçüye acıyor. E o zaman niye dert yanıyorsun? Bu somut bir örnektir. Bu kentte en yoksun olduğumuz şey, kentin umum savunucusu yok! Bireysel menfaatin savunucusu çok, umumu savunan, umumu isteyen yok, şimdi her şey bireysel olmuş. Eskiden bu kentin rusipileri vardı, ileri gelenleri vardı, kanaat önderleri vardı, seydaları vardı, bunlar bir söz söylediğinde büyük bir çoğunluk uyardı. Şimdi baba çocuğa laf geçiremiyor, böyle bir döneme geldik. Onun için bu kentte yaşıyorsak bizim eskisi gibi kenetlenmemiz lazım. Yani bir anlamda da geriye gitmişiz. İskele mahallesinde, Alipaşa’da, Hacıbekir’de bir araya gelen insanlar kaynaşmalıdır. Ama şu aşiret bu aşiret denilerek herkes kendine bir daire çizmiş, o dairenin dışına çıkmıyor.”

‘KİM VANLI?’ TARTIŞMASI…

Van için ayrım yapmadan ve ayrışma olmadan herkesi kenetlemeye çağıran Vali Bilmez, şu mesajları verdi: “Biz eğer bu şehirde yaşıyorsak bu şehir hepimizin şehridir. Hakkariliye tepeden bakamazsın, Hakkarili de bu şehirde yaşıyor, şehrin bir bireyidir. Hakkarili, Şırnaklı, Bitlisli, Ağrılı, Muşlu artık hepsi Van kimliği içindedir. Kenetlenmemiz lazım… 50 yıl önce Siirt’ten Van’a gelmiş, halen ‘bu Vanlı değil’ diyoruz. Hakkari’den gelene ‘bu Vanlı değil’ diyoruz, doğru değil bu. Kim Van’da yaşıyorsa o Vanlıdır. Kim burada bir insanı istihdam edip ona bir ekmek veriyorsa bu eli öpülecek kişidir, en has Vanlı da o'dur. Dini, dili, mezhebi, kökeni ne olursa olsun… Eskide bu kültür Van’da vardı, Van bilinci vardı. Siyasi partileri farklıydı, düşünceleri farklıydı, ama Van denince bir araya geliyorlardı. Ve bunlara ihtiyacımız var. Kim Van’da bir taş üstüne taş koyarsa dini, dili, mezhebi ne olursa olsun bizim onu desteklememiz lazım. Kim Van’a zarar veriyorsa bizim ona da dikkat etmemiz lazım, onu da uyarmamız lazım. Bu öz kardeşimiz de olsa… Biz bunu hakim kıldığımız anda ben Van’da çok şeyin değişeceğine inanıyorum. Bir de bu kutuplaşmalar, ayrışmalar Van’da çok fazla. Bizim biraz bunu da aşmamız lazım. Onun için yumruklu elle dostluk olmaz. Bizim birbirimize karşı biraz önyargılarımızdan sıyrılıp empati yapmamız lazım. Yaşlı gencin yerine empati yapacak, Siirtli Vanlının yerine empati yapacak. Van kültürünü tekrar yaşatmamız lazım.”

“YAPICI ELEŞTİRİLERİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR”

Hizmet üretirken her türlü eleştiriye açık olduklarını da ifade eden Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, şunları söyledi: “Biz bu sene belediye olarak 100 bin tane fide dağıttık, tamamı yerli fideler. Van kendi coğrafyasıyla Van’dır. Bitki örtüsüyle Van’dır. Kendi örfüyle gelenekleriyle Van’dır. Biz eğer Van’ın kültürünü Paris kültürü yapmaya çalışırsak biz Van’a ihanet etmiş oluruz. En modern yaşam kalitesini artıralım ama Van’ı Van olarak yaşatmamız lazım ki o zaman bir anlam ifade etsin. Onun için sizlerden destek bekliyoruz, öneri bekliyoruz, eleştiri bekliyoruz, tüm yapıcı eleştirilerin başımızın üstünde yeri var. Tek ölçümüz Van’ın ve Vanlıların menfaati olsun.”  Prestij Gazetesi - Adil Harmancı

banner92
Yorumlar (11)
Hakkarili, Siirtli, Muşlu, Ağrılı, Bitlisli, Şırnaklı hemşehrilere selamlar... 2 ay önce
Son 30- 40 yılda Van'a farklı il ve ilçelerden gelen vatandaşlar bu toplumun bir parçasıdır, bu ülkenin vatandaşıdır. Hepsi de ev, arsa ve iş yeri satın almış, burada bir hayat kurmuş, şehre renk ve değer katmış, yatırımlar ve hizmetler yapmıştır. Van'ın yükselen binaları, yapılan konutları, rezidansları, iş yerleri, fabrikaları ve şehri güzelleştiren nice hizmetlerinde Van'a yerleşen ve Van doğumlu olmayan yüz binlerce hemşehrimizin imzası vardır.
brukan 2 ay önce
syn vali adam gibi adamdır çok kıymetli bir insandır
Tebrikler sayın valim 2 ay önce
Sayın valimizin bu sözlerinin hepsi yürekten, doğru ve kıymetli sözler... Kendilerine saygılarımızı sunuyoruz. 2021 mart ayıyla birlikte güzel çalışmalarının, hizmet, proje ve yatırımlarının katlanarak devam etmesini bekliyoruz. Bütün kurumlar, bütün yetkililer, bütün vatandaşlar olarak Van'a yapıcı şekilde sahip çıkalım.
yaşar 2 ay önce
sayın vali bey gerçekten saygı değer bir insandır anadolunun çocuğudur kendisinden önceki şeytan gibi belli bir kesime hitap etmiyor takdir ediyoruz sayın valimizi.
Vatan sever 2 ay önce
Sayın Valimiz gerçekten çok doğru tespitlerde bulundunuz helal olsun ama burda aşiretçilk kafası var inşAllah siz bu taş kafaları değiştirip şehrin gelişmesine katkıda bulunur ve sizi Allah a emanet ediyoruz baştacısınız
Hızır kara 2 ay önce
Helal olsun sayın valime
Wani 2 ay önce
Van i van yapan göç tür aslında daha önce van merkezde ki çarşi daha 1915 olaylarında ermenilerin hizmetkarı olan biri kaç ailelerin elindeydi onlarda belli zaten o dönemde güçlü olan kimse bu aileler onlara yanaşiyordu onların kimseye hayri yok ... şimdi renkli ce kozmi politik bir şehirdir halkların ve inançların kentidir
Mehmet 2 ay önce
Sayın valim siz gerçekten van icin büyük bir şassıniz rabim sizin gibi idarecilerı başımızdan eksitmesin van sızinle görür duyuyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:09
Öğle 12:24
İkindi 15:06
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 20 48
2. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 20 40
3. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 20 36
4. SAKARYASPOR A.Ş. 20 36
5. TURGUTLUSPOR 20 36
6. PAZARSPOR 20 34
7. BODRUMSPOR A.Ş. 20 32
8. KIRKLARELİSPOR 20 31
9. SERİK BELEDİYESPOR 20 29
10. SİVAS BELEDİYE SPOR 20 27
11. TARSUS İDMAN YURDU 20 27
12. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 20 27
13. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 20 24
14. PENDİKSPOR 20 23
15. MAMAK FK 20 22
16. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 20 21
17. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 20 20
18. GMG KASTAMONUSPOR 20 20
19. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 20 14
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 20 -1
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 19 40
3. Leicester City 19 38
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 17 32
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 19 5