Van Valiliğinden Flaş Yasaklar!

Van Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 18.11.2020 tarih ve 2020/108 sayılı kararları açıklandı.

GÜNCEL 18.11.2020, 23:13 19.11.2020, 11:11
Van Valiliğinden Flaş Yasaklar!

WanHaber.com - ÖZEL

Van Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 18.11.2020 tarih ve 2020/108 sayılı kararları açıklandı.

İşte o yasaklar:

İlimiz sınırları içerisinde;

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00-20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabilecektir.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 -20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verebilecektir.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacaktır.

Bazı işletmelerin durumu ile ilgili olarak;

- Sinema salonlarının 31.12.2020 tarihine kadar faaliyetleri durdurulmuştur.

- Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetleri durdurulmuştur.

Ancak;

- Çay ocağı şeklinde faaliyet gösteren işyerleri masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla açık kalabilecektir.

- 20 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın aşağıda belirtilen saatler dışında sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç),

Ancak;

- 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00-13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir.

- 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 -16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir.

- Yeni bir karar alınıncaya kadar üretim, imalat ve tedarik zincirleri muaf olmak üzere hafta sonları 10:00 - 20:00 saatleri dışında tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır.

Bu doğrultuda ilk uygulama olarak;

- 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00 den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar,

- 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi saat 05:00’ e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

- Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla;

AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

-İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri açık olacaktır.

-Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri açık olacaktır.

-Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, belediye hizmetleri, huzurevleri, yaşlı bakımevleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.) hizmetlerine devam edebilecektir.

-Doğalgaz, elektrik vb. stratejik olarak faaliyet yürüten tesis ve işletmeler açık olacaktır.

-Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar açık olacaktır.

-Oteller ve konaklama yerleri açık olacaktır.

-Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar hizmetlerine devam edebilecektir.

-Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, pet shoplar açık olacaktır.

-Üretim ve imalat tesisleri açık olacaktır.

-Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları hizmetlerine devam edebilecektir.

-Yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere, Kaymakamlıklar tarafından belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi açık olacaktır.

-Sebze/meyve toptancı halleri açık olacaktır.

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN KİŞİLER;

- Yukarıda belirtilen “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar (Kimlik/görev belgelerini ibraz etmek şartıyla) izinli sayılacaktır.

- Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (Özel güvenlik görevlileri, bekçi vb. durumlarını belgelemek şartı ile) izinli sayılacaktır.

- Acil Çağrı Merkezleri, Camii görevlileri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, kalorifer görevlileri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar (durumlarını belgelemek şartı ile) izinli sayılacaktır.

- ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri izinli sayılacaktır.

- Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar izinli sayılacaktır. (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar izinli sayılacaktır.

- Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar izinli sayılacaktır.

- Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar izinli sayılacaktır.

- Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları izinli sayılacaktır.

- Üretim ve imalat tesislerinde çalışanlar izinli sayılacaktır.

- İnşaat işçileri (durumlarını belgelemek şartı ile) izinli sayılacaktır.

- Bitkisel (gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb.) ve hayvansal (süt, et, yumurta, balık vb.) ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar izinli sayılacaktır.

- Küçükbaş büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler izinli sayılacaktır.

- Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları izinli sayılacaktır.

- İşyerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenler izinli sayılacaktır.

- Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel izinli sayılacaktır.

- Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil) izinli sayılacaktır.

- Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar izinli sayılacaktır.

- İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi vb.) izinli sayılacaktır.

- Veteriner hekimler izinli sayılacaktır.

- Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri izinli sayılacaktır.

- İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgesi kapsamında oluşturulan “Hayvan Besleme Grubu Üyeleri” ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar izinli sayılacaktır.

- Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar izinli sayılacaktır. 

- İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar izinli sayılacaktır.

- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatler içerisinde evlere paket servis hizmetinde görevli olanlar izinli sayılacaktır.

- Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile) izinli sayılacaktır.

- Seyircisiz oynanabilecek spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler izinli sayılacaktır.

- Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler izinli sayılacaktır.

- Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (otobüs, dolmuş, minibüs, taksi vb.) sürücü ve görevlileri izinli sayılacaktır. Belediyeler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbir alınacaktır.

25.08.2020 tarih ve 2020/92, 27.08.2020 tarih ve 2020/93 ile 03.09.2020 tarih ve 2020/94 sayılı Kararlarımızla düğün ve nikah merasimleri ile ilgili getirilen esaslar çerçevesinde;

- Nikah törenleri/merasimlerinin maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla
gerçekleştirilebilecektir.

- Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde gerçekleştirilebilecektir.

- Ayrıca 30.07.2020 tarih ve 2020/85 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız çerçevesinde toplu taziye yasaklamasına ilişkin hükümler eksiksiz uygulanacaktır.

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esas olmak üzere;

- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü
olan,

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

- Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

- Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecektir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

banner92
Yorumlar (2)
öz vanlı 2 hafta önce
Burası van antalya istanbul izmir değil burda hayat 10:00 da başlıyor istemesende 20:00 da bitiyor bu yasak doğu için mantıksız karar böyle yasakmı olur.
erya 2 hafta önce
düğünlere müsama tanındığı sürece gerisi boş
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 05:32
Güneş 06:59
Öğle 12:01
İkindi 14:31
Akşam 16:53
Yatsı 18:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 12 28
2. TURGUTLUSPOR 12 27
3. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 12 24
4. SAKARYASPOR A.Ş. 12 22
5. SERİK BELEDİYESPOR 12 20
6. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 12 19
7. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 12 18
8. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 11 18
9. KIRKLARELİSPOR 11 17
10. TARSUS İDMAN YURDU 11 15
11. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 12 14
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 11 14
13. PAZARSPOR 9 13
14. BODRUMSPOR A.Ş. 12 12
15. GMG KASTAMONUSPOR 12 12
16. MAMAK FK 11 11
17. PENDİKSPOR 11 10
18. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 12 10
19. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 9 9
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 12 -2
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1