Van TSO ve Tuşba Belediyesi tarafından Van Gölü sahili temizlendi

Van Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Tuşba Belediyesi tarafından ‘Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Sıfır Kirlilik’ sloganıyla Van Gölü sahili temizlendi.

GÜNCEL 05.06.2021, 17:11
Van TSO ve Tuşba Belediyesi tarafından Van Gölü sahili temizlendi

5 Haziran Dünya Çevre Günü, tüm yurtta olduğu gibi Van’da da kutlandı. Van Ticaret ve Sanayi Odası ile Tuşba Belediyesi, ‘Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Sıfır Kirlilik’ sloganıyla çöp temizleme etkinliği düzenledi. Van Gölü sahilinin temizlendiği etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, tüm kurumların farklı alanlarda üzerine düşen görevleri özveriyle yerine getirdiğini ifade ederek, “Burada en büyük sorumluluk hepimizin ve birey olarak bizlerin olacak. Bu muhteşem doğayı, Van Gölü’nü ve etrafındaki bu muhteşem çevreyi korumak adına bizler yeni bir anlayışa, yeni bir döneme geçtik. İnşallah o anlayışı iliklerimizde his edinceye kadar, böyle önemli gün ve etkinliklerde birlikte olacağız. Bu muhteşem göl, güzellikle yaşayacak ve var olacak. Bu sizlerin ve bizlerin desteğiyle olacak” dedi.

“Çevre bilincini, en üst düzeye taşımamız gereken bir mecburiyetimiz var”

Van’da yapılan tüm etkinliklerde aktif rol alarak, farkındalıkları üst düzeye taşımaya çalıştıklarının altını çizen Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise “Başladığımız günden bu yana ve bundan sonra ki süreçte de bu anlayışımız devam edecek. Her yıl olduğu gibi Avrupa Birliği Delegasyonu’nun katkılarıyla oluşturulan bilgi merkezimizin farkındalık çalışması, bu yılda ilimizin güzide plajlarından birinde devam edecek. Her ay bir etkinlik yapıyoruz. Geçmişte de yapmıştık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bu coğrafya, bu ülke, bu doğa bizim. Dolayısıyla öncelikle kendimizden başlayarak, çevre bilincini en üst düzeye taşımamız gereken bir mecburiyetimiz var” ifadelerini kullandı.

“Çevre, gelecek nesillerin emanetidir”

Çevrenin gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir şekilde bırakılması gerektiğini söyleyen Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman da, “Çevremizi korumak, kollamak ve güzelleştirmek en öncelikli görevlerimiz arasında olmalıdır. İnsanların bilmesi gereken önemli şeylerden bir tanesi, şüphesiz ki doğanın bizlere değil, bizlerin doğaya ihtiyacı olduğu gerçeğidir. Unutulmamalıdır ki, biz doğayı koruduğumuz sürece, doğa da bizi korur. Bu noktada hepimize bir takım görevler düşmektedir. Bu görevlerin en başında ise çevre kirliliğine yol açacak davranışlardan uzak durmaktır. Ne yazık ki son yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme, plansız şehirleşme ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketimi sonucu, canlıların yaşam kalitesi her geçen gün biraz daha düşmektedir. Eğer zamanında gerekli tedbirler alınmazsa, insanlığın gelecekte çok ciddi çevre sorunları ile yüzleşmek zorunda kalacağı unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Etkinliğe Van Gölü Aktivistleri Derneği, Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu (MÜZSAN) Van İl Temsilciliği, Anka Kültür Merkezi ve Tuşba Gençlik Merkezi yönetici ve gönüllüleri katıldı. İHA

Yorumlar (6)
Temizlik birimleri 1 yıl önce
Sembolik temizlik istemiyoruz. Sahici ve ciddi temizlik istiyoruz. Van Gölü kıyı ve sahillerini dolaşıyoruz. Üç belediyenin temizlik birimleri şu temizlik işini her gün yapsın. Kısmen değil tüm kıyı ve sahillerde yapsın. 20 personelle değil üç belediyeden 150 personelle yapsın. Sonra Şamram Kanalınının temizliği belediyelere mi DSİ'ye mi ait bilemiyoruz. Ama şu Şamram Kanalı ulusal basına ve CİMER'e konu olmadan ilgili kurumlar tarafından Edremit girişinden göle kadar 20 gün sürecek bir çalışmayla temizlensin artık. İpekyolu Caddesi Edremit girişinden Üniversiteye kadar her gün temizlensin. Refüjler, kavşaklar, kaldırımlar temizlensin. On milyonlarca harcama yapılan çim, fidan ve peyzajların sulaması yapılsın.Kurubaş Deresi de berbat durumda. Bu dere de on kilometre boyunca pırıl pırıl edilsin. Mahallelerde kontrynırlardaki çöp poşetleri araçlar tarafından alınıyor tamam ama caddeler, yollar, sokaklar, ara sokaklar, kaldırımlar, oluklar, dereler, kanallar, arklar, açık alanlar her gün süpürülüp temizlensin. Her mahallede temizlikçiler olsun. Süpürme, çöp toplama ve genel temizlikler bu şehrin en büyük problemidir. Çarşılar, ara sokaklar, arka sokaklar, gözden uzak yollar, semt ve mahalleler hakikaten çok kirli. Park ve Bahçeler Birimi ve Çevre Temizlik Birimleri diğer büyükşehirlerimizdeki gibi şehrin her yanına daģılıp yılın on iki ayı ve yılın her günü temizlik yapsın. Bu manzaranın yalan olduğu söylenirse şehrin onlarca noktasında yaya dolaşılsın, bahsedilen her yere bakılsın temizliğin ciddi bir problem ve eleştiri konusu olduğu görülecektir. Son yirmi yıldır bu durum maalesef değişmedi. Sözün kısası tertemiz mahalleler, pırıl pırıl pırıl yerleşim alanları, temizlenmiş dere ve kanallar istiyoruz.DSİ, Karayolları ve Belediyeler sorumluluk alanlarını her gün pırıl pırıl etmeliler. Buyrun Malatya, Elazığ ve Erzurum'a bakın bir de Van'a bakın. Aradaki temizlik ve düzen farkını görün. Personeller maaş alıyorsa herkes işini hakkıyla yapmak zorunda. Bu devlet hiç kimseye oturduğu yerden maaş vermek zorunda değil. Yapılan birçok güzel hizmet ve yatırım, sırf yapılmayan ve ciddi eksiklik gösteren bu temizlik hizmetleri nedeniyle gölgelenmemelidir.
MEHMET SELİM SEVEN 1 yıl önce
ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTALIM.BİR GÜN DEĞİL HER GÜN TEMİZLİK.
Sahil şeridi, parklar, yeşil kuşak 1 yıl önce
BU GÖL KONYA'DA VEYA ESKİŞEHİR'DE OLSAYDI ÇEVRESİ, KIYILARI, SAHİLLERİ NASIL OLURDU BİR HAYAL EDİN. BİZ OTURUYORUZ, BU GÖLE SAHİP ÇIKMADIK ÇIKMIYORUZ.
Van Gölünü Korumalıyız. 1 yıl önce
Marmara Denizi onlarca yıllık kirlilik neticesinde dipte biriken pisliği bugün yüzeye atarak kıyı ve sahillerde onlarca kilometrelik korkunç bir kirlilik oluştu. Buralarda canlı yaşamı risk altına girdi, bu bölgelerde denize girmek bile bu şartlarda mümkün değil. Benzer şekilde Van Gölü 1980'den beri kalabalıklaşan şehirle birlikte hızla kirlendi, kirleniyor. Kıyılarda ve sahillerde ciddi bir kirlilik oluştu. Gölün birçok kıyı kısmı ağır şekilde kokuyor. Gölün sığ yerlerinde ciddi bir dip kirliliği var. Derelerimiz ve kanallarımız berbat durumda ve bütün o atıklar ve pislik göle karışıyor. Göle ahır ve ağılların pisliği bile karışıyor. Yani gölümüz tehlike çanları çalıyor. Vatandaşlar ve kurumlar olarak göle, kıyılara, sahillere , derelere ve kanallara sahip çıkalım, kirlenmesine izin vermeyelim. Kirliliği özverili ve hızlı çalışmalarla sonlandıralım.
VAN GÖLÜ NASIL KORUNUR VE NASIL KURTULUR? 1 yıl önce
6 Haziran Pazar Günü Marmara Denizi'inde belki de onlarca yılın birikimi olan çevre felaketine çözüm bulmak için Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Marmara çevresindeki illerin ve ilçelerin yönetici ve belediye başkanları 21 maddelik bir çözüm eylem planını konuşup mutabık kaldılar ve yarınla birlikte sahada bu maddeler hayata geçirilecek. Acaba ilgili bir yönetici olan sayın valimizin öncülüğünde Van, Bitlis valileri, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Tuşba, İpekyolu, Edremit, Gevaş kaymakamları ve belediye başkanları, DAKA ve DAP İdaresi yöneticileri, Çevre ve Şehircilik müdürleri ve üniversiteden bilim insanları bir araya gelip en azından 2021 yaz ve sonbahar dönemi için ÇOK ACİL koduyla Van Gölü'nü Koruma ve Kurtarma Eylem Planını hayata geçirebilirler mi?
BİR : Tüm bu yerleşim yerlerindeki dere ve kanallar bir ay sürecek kapsamlı ve titiz bir temizlik seferberliği ile eş zamanlı temizlenebilir.
İKİ: Van Gölü'ne komşu olan bu yerleşim yerlerinin dere, kanal ve arkları pırıl pırıl edildikten sonra tüm bu dere, kanal ve arkların belli noktalarına ve çıkış noktalarına mazgallar monte edilmeli. ÜÇ: Tüm bu yerleşim yerlerinin kıyı ve sahillerinde kapsamlı temizlik seferberliği başlatılmalı. DÖRT: Tüm bu yerleşim yerlerinde kanal ve derelerden, kıyı ve sahil temizliğinden sorumlu olan ve 365 gün sahada çalışan özel TEMİZLİK EKİPLERİ kurulmalı ve bu alanların temizliği bu ekiplere adeta zimmetlenmeli. BEŞ: Kıyı ve sahillerde, dere ve kanal boylarında vatandaşı çevre temizliği noktasında duyarlılığa teşvik eden levhalar, afişler, panolar ve görseller uygun birçok noktaya monte edilsin. ALTI: Fabrikaların, tesis ve işletmelerin, hanelerin ve kurumların katı veya sıvı hiçbir atığını yahut hafriyatını kanallara, derelere, kıyılara, sahillere veya direkt olarak göle atmaması için gerekli ikazlar, gerekli tedbirler ve gerekli denetimler acilen hayata geçirilmelidir. YEDİ: Tüm bu yerleşim yerlerinde kamunun/vatandaşların hepsine ait olan kıyı ve sahil işgalleri bertaraf edilmeli ve bundan sonra kıyı ve sahillerde hiçbir şekilde işgal ve özel kullanımların olmaması için gerekli tedbir ve kontroller 365 gün boyunca devreye sokulmalıdır SEKİZ: Van Gölü'ne kıyısı olan bu yerleşim yerlerinde kanal ve derelere, kıyı ve sahillere yakın noktalardaki ahır ve ağıllar yıkılmalıdır. Hayvancılık için daha uygun yerlere yönlendirilmelidir. DOKUZ: Edremit, İpekyolu, Tuşba, Erciş, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan ve Gevaş ilçelerinin yerleşimleri boyunca kıyı ve sahiller ıslah ve ihya edilmeli, buralarda kilometrelerce uzunlukta muhteşem sahil bantları, rekreasyon alanları ve çağdaş kıyı ve sahil düzenlemeleri yapılmalıdır. ON: Yerel TV, radyo ve internet gibi platformlar, yerel yazılı basın ve bilboardalarla, afiş ve sesli anonslarla vatandaşların genel olarak kent temizliği, çevre ve doğa duyarlılığı, kanal ve derelerin, kıyı ve sahillerin, yerleşim alanları ve açık alanların temiz tutulması ve korunması için gerekli bilgilendirme, bilinçlendirme ve aydınlatma çalışmaları yapılmalıdır. ON BİR: Van Gölü'nde dip temizligi için birkaç tane temizlik gemisi 365 gün boyunca çalışmalara başlamalıdır. Van'a, Van Gölü'ne, çevreye ve doğaya, ülkemizin zenginliklerine duyarlı bir vatandaş olarak bu maddeler hayata geçirilirse Van Gölü'nün tüm bu havzadaki yerleşim yerlerini besleyen, zenginleştiren, güzellik ve hayat katan bir doğa harikasına dönüşeceğini ve buralara turizm, seyahat ve ticaret merkezine dönüştüreceğine inanıyorum. Dikkate alınacağı ümidiyle yetkililerimize saygılarımla arz ederim.
DUYARLI VATANDAŞ 1 yıl önce
BU SAHİLLERDE ÇÖP KONTEYNERİ VARMI ACABA
24
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4