Van Büyükşehir Belediyesi’nden işçiye yüzde 54 zam!

Van Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası Van Şubesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 

GÜNCEL 02.02.2022, 20:55 02.02.2022, 20:58
Van Büyükşehir Belediyesi’nden işçiye yüzde 54 zam!

Van Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası Van Şubesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan BELVAN, VANSU ve kadrolu işçilere yönelik Hizmet-İş Sendikası ile 2 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin, Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, Belediye yetkilileri, sendika temsilcileri ve çok sayıda işçi katıldı. 

‘Alım gücünü harmanlayarak bir sonuç elde ettik’

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, üyelerin idari ve maddi şartlarının göz önünde bulundurulduğunu belirtti. Akdeniz, işçilerin alım gücünün harmanlanarak bir sonucun elde edildiğini dile getirerek, “Bu toplu iş sözleşmelerimizde kadrolu üyelerimiz, Belvan A.Ş üyelerimiz ve Van Su A.Ş’de çalışan üyelerimiz olmak üzere toplam 2 bin 750 kişiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerini bitirmiş durumdayız. Tabii ki bu sözleşmeleri yaparken çalışan ve alın teri döken üyelerimizin idari ve maddi şartlarının nasıl daha iyi ve yüksek seviyelere getirebileceğimizin mücadelesini verdik. Bu mücadeleyi verirken özellikle bakanlıkların açıkladığı reel piyasa verilerini inceleyerek çalışan emekçi kardeşlerimizin alım gücünü harmanlayarak bir sonuç elde etmiş durumdayız” dedi.


 

‘Van halkının taktirini almak temel hedefimiz’

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van halkının beğenisini almanın temel hedefleri olduğunu dile getirdi. Bilmez, “Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikamızın Van Şubesinin değerli yöneticileri, bir süredir aramızda müzakere ile yapılan toplu iş sözleşmemizde anlaşma aşamasına vardık. Bugün o anlaşmayı imzalamak için bu salonda hep birlikte bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizim hem Van Büyükşehir Belediyesi hem Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak temel bir görevimiz var. Van halkına Hakk’a hizmet bilinciyle hizmet etmek, Van halkının duasını, beğenisini ve taktirini almak bizim temel hedefimizdir. Belediye bu hizmeti çalışan emekçilerin gayretiyle, çabasıyla, inancıyla veriyor. Biz halkı ne kadar memnun edersek işimizin de o kadar iyi gideceğine inanıyorum” dedi. 

‘Şartlarımızı zorladık’

Şartları zorladıklarını ifade eden Bilmez, “Belediyelerin de aynı aile bütçesi gibi geliri ve gideri var. Belediyelerin de ayağını yorganına göre uzatması gerek, halkın talepleriyle, emekçinin talepleriyle, sokağın talebiyle bütçesini de denkleştirmesi lazım. Onun için imzaladığımız sözleşmenin arkasında durabilmemiz lazım. İşi bitiren firmanın alacağını da verebilmemiz lazım. Onun için biz şartlarımızı gerçekten zorladık. Masaya oturduğumuzdan çok daha farklı bir şekilde kaldık. Hak-İş Şube temsilcilerini biz kendimizden gördük. Biz bütçemizi, imkanlarımızı da ortaya koyduk ve asla bir at pazarcısı gibi ne biz darlandık ne onlar darlandı. Belvan’da en düşük grupta olanların ücretinde yüzde 54 civarında artış oldu. Ortalamamızda yüzde 41 civarında Belvan’da artış sağlandı. Bin 671 kişi Belvan’da çalışıyor. Belvan’da çalışan en düşük 3 bin 644 maaş alan, 5 bin 438 TL alacak. En yüksek grupta 5 bin 337 TL ücret alan, artık 7 bin 270 TL ücret alacak. VASKİ’de ise en düşük 3 bin 633 TL ücret alan, artık 5 bin 841 TL ücret alacak. Teknik personellerde en yüksek gruptan maaş alan VASKİ’de 4 bin 763 TL, 6 bin 666 TL’ye çıkartıldı. Kadrolu işçilerimize de ortalama yüzde 34 civarında maaşlarına zam yansıyacak. 290 kadrolu personelimiz bugün imzalayacağımız sözleşmeden yararlanacak” diye konuştu.

‘Herkes elini taşın altına soktu’

Bilmez, devam eden çalışmalara değinerek, “Sadece yolları açmaya çalışmadık. İnsanlarımızın yürümeye çalıştığı kaldırımları da, parklardaki yürüyüş yollarını da temizlemeye çalıştık. O birimde görevli olmayan arkadaşlarımız da belediyeden çıktı ve herkes elini taşın altına soktu. Yolda görevli olmayan VASKİ araçlarımız da yeri geldiğinde yol çalışmalarında 24 saat esasına göre yanımızda oldular. Her ilçemizde şantiye ekiplerimizin yanında olduk. Van Gölünü kirlenmekten kurtardık. Arıtmamızı bitirdik, kendi ekibimizle sahildeki çamuru temizlemeye çalışıyoruz. Bunun bizim belediyenin emekçileri yürüttü. Son 30 yılda Şabaniye yolu hariç Van’da hiçbir yeni yol açılmadı. 11 kilometrelik yeni yolu belediyemiz kendi iş makinasıyla, personeliyle bu yolun alt yapısını bitirdik. Baharda asfaltını atacağız. Sahil yolunu yaptık. Bunların hepsini ihale yapmadan kendi iş makinamızla yaptık. Ayrıca Vanlıların en büyük hayali olan üniversiteden Bardakçı’dan başlayıp Mollakasım’a giden yolun Çitören ve Mollakasım arasındaki 9 kilometrelik kısmının genişletmesini bitirdik. İnşallah onu da Van halkına kazandırarak, Van’ı gölle buluşturmuş olacağız. Toplu taşımada ciddi bir sıkıntımız var. Kentimizin en ciddi problemi ve sorunu toplu taşıma. Hiç borçlanmadan yeni araç aldık. 54 otobüs aldık ve bunlarla da Van halkının sıkıntısını gidermeye çalıştık” şeklinde konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında hazırlanan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Fatma Polatcan / WanHaber.com

Yorumlar (11)
Cift maaş 8 ay önce
Vali bey millet evine ekmek alamiyorken aç perişan ken cift maaş almak nasil bir duygu
Şeffaf sendikacılık 8 ay önce
2 yıllık yaptık diyorsunuzda bu yıl verilen %30 da
2.yıl İçin ne verildi onuda yazarmısınız.%1 doğrumu AGİ’den yansıyan ücreti sendika vermedi onu niye hesaplıyorsunuz kendinize mal ediyorsunuz?bence 2.yıl İçin alınan zammıda açıklayın içinizde kalmasın Fatih Başkan?
Ahmet 8 ay önce
Fatih Başkan büyük şehir belediyesinde hiç kimse kalmadımıki murat Otacı konuşma yapıyor?
Ne kadar zam aldığınızı neden işçi ile paylaşmadınız kaşla göz arasında oldu bittiye getirdiniz bizim ikramiyelerimizi neden Vansu ile aynı yapmadınız?
Oy istemeye geldiğiniz zamanki sözünüz ile bugünkü özünüz birbirini tutmadı
Temizlik- temizlik- temizlik 8 ay önce
Van'ın en büyük problemi ilkbahar, yaz, sonbahar mevsimlerinde çarşı- pazarlarda, cadde ve sokaklarda, semt ve mahallelerde, kıyı ve sahillerde, park ve mesire yerlerinde, dere ve kanallarda, açık alanlarda ve her yerde görülen TEMİZLİK YETERSİZLİĞİDİR. Bunun da temel nedeni temizlik personellerinin ve ekiplerinin sayıca çok çok az oluşudur. Halbuki Büyükşehir'in, İpekyolu'nun, Edremit'in ve Tuşba'nın bünyesinde toplamda en az 1000 temizlik personeli olmalı. Bunlar ilkbahar, yaz ve sonbaharda şehrin yakın - uzak her yanında olmalı. Nereye gitseniz iş kıyafetleriyle dört belediyenin temizlik görevlileriyle ve titiz temizlikleriyle karşılaşmalısınız. Tabi bunların yanında Karayolları ve DSİ'nin de temizlik ekipleri aynı şekilde sorumluluk alanlarını yılın 365 günü tertemiz tutmalı. Temizlik bir şehrin aynasıdır. Bir şehir ancak temizliği, tertibi, düzeni, estetiği, bakımı ve güzelliği ile kendini gösterir. Vatandaşlar da, hane halkı da, esnaf da temizlik konusunda bilinçli, dikkatli ve duyarlı olmalı. Bilboardlardan vatandaşlar bilinçlendirilmeli. Uygun mevsimlerde onlarca kez temizlik kampanyaları yapılmalı. Her esnaf iş yerinin önünü temiz tutmalı. Her aile evinin çevresini temiz tutmalı. Her vatandaş çöpünü ve izmaritini çöp kovasına atmalı. Yol süpürme araçları da üç mevsimde bütün yolları süpürmeli. Şehirde bir izmariti dahi çevrede görememelisiniz. Pırıl pırıl, tertemiz, ferah, güzel , bakımlı bir Van olmalı.
Ali 8 ay önce
Bu zamlara göre verilen maaş zammı hiçbisey
Memur 8 ay önce
Bu zamanda işçi olmak var
Suat aslan 8 ay önce
Memur 6 ayda bir zam alırken işçi yılda bir defa alıyor
Aysin tas 8 ay önce
Oyle insanlar vardir aksama kadar hamalim tapiyor 100 lira kazaniyor buyuk sehirde calisan isciler çoğu işe gitmiyor bu zami hak etmiyorlar adalet diye bir sey kalmadi yazik ya
Halil 8 ay önce
Sen kahve köşelerinde elinde parlement le keyif çatarken, caddede akşama kadar kız peşinde gezip hovardalık yaparken o işçiler çalışıyor angus
AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR 8 ay önce
Allah var Allah memurun, kadrolu işçinin, sözleşmeli in maasına bakın sonra yuzde 54 dedıgınız ışciye bakın bu kadar farkı vıcdanınız kabul ediyormu bırde halay cekiyorsunuz... Bunu anlamanız için Bi ay 5500 maaş almanız gerekiyor...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1