SP Van İl Başkanı İlhan: Milletin Vekili Yok!

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, uzun yıllardır Van’ın çözülmesi gereken problemleri olduğunu belirterek, “Çevreyolu, otogar, stadyum, sahilyolu benzeri birçok konuda Van geride kalmışsa bunda milletvekillerinin büyük kabahati var. Eğer bir iktidar milletvekili çıkıp, ‘kardeşim birçok şehirde şunlar, şunlar var, benim memleketimde niçin yok?’ diye soramıyorsa, zaten o vekil bizim için yok mahiyetindedir” dedi.

GÜNCEL 24.08.2020, 23:18 Wan Haber
SP Van İl Başkanı İlhan: Milletin Vekili Yok!

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, uzun yıllardır Van’ın çözülmesi gereken problemleri olduğunu belirterek, “Çevreyolu, otogar, stadyum, sahilyolu benzeri birçok konuda Van geride kalmışsa bunda milletvekillerinin büyük kabahati var. Eğer bir iktidar milletvekili çıkıp, ‘kardeşim birçok şehirde şunlar, şunlar var, benim memleketimde niçin yok?’ diye soramıyorsa, zaten o vekil bizim için yok mahiyetindedir” dedi. Van’da yarım kalan çalışmaların da bir an önce tamamlanması gerektiğini söyleyen İlhan, halkın da çözüm noktasında ısrarcı olmasını istedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan, Bölge Gazetesine gündeme dair açıklamalarda bulundu. İlhan, Van’ın sorunları ile değil, güzellikleri ve hizmetleri ile gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

“KORONA SALGININI ÖNEMSEMEK ZORUNDAYIZ”

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, koronavirüs hastalığının dünyanın dengesini değiştirdiğini belirterek, “Covid-19 bir başka deyişle Koronavirüs salgını, bildiğimiz kadarıyla dünyaya 20019 yılının sonlarında yayıldı. Çin’den tüm dünyaya yayılan bu hastalık tüm plan ve programları alt üst etti. Bugüne dek 1 milyona yakın insan bu hastalıktan hayatını kaybetti. Vaka olarak 25 milyon bir rakam söz konusu” dedi.

Söz konusu rakamların resmi rakamlar olduğunu anlatan İlhan, “Ülkemizde rast gele yapılan testlerde de yüzde 2,5 oranında pozitif vaka olduğu görülüyor. Bu da salgının tabana yayıldığını gösteriyor. Bu hastalığın öldürme oranının da yüzde üç olduğu belirtiliyor. Koronavirüs dünyanın adeta dengesini değiştirdi. Şimdi bazı ülkeler bu hastalığın kontrollü olarak yayılmasına izin vererek, kontrollü bir sürü bağışıklığıyla bu salgınla mücadele etmek istiyor. Bu bir viral hastalıktır. Nasıl seyredecek, bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

“AŞI ÇALIŞMALARININ FAYDALI OLMASINI UMUYORUZ”

Bazı ülkelerin aşı bulduğu, bazılarının ise aşı çalışmaları ile gündeme geldiğini belirten Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan, “Dünyanın birçok ülkesinde aşı çalışmaları yapılıyor. Rusya aşıyı bulduğunu söylüyor. Çin kısa süre içinde aşının hazır olacağını söylüyor. Ülkemizde de çalışmalar devam ediyor, önce hayvanlarda denenecek. Yine bazı Avrupa ülkelere büyük ilaç firmaları ile anlaştı. Aşının bulunması ile salgının önüne geçilmek isteniyor. Aşı çalışmalarının neticesinin inşallah hayırlı olacağına inanıyoruz. Bu hastalıkta veteriner hekimlerin de rolü büyük. Koronavirüs hastalığının yarasadan insana geçtiğiyle ilgili bilgiler söz konusu. Aşının ortaya çıkması ile birlikte, önce yaşlılar, kronik hastaları ve kademeli olarak risk taşıyan insanlar ile diğer normal kişilere bu aşılar yapılacak” diye konuştu.

BİRÇOK ÜLKEDE VAKA SAYILARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

İkinci dalga konusuna da vurgu yapan İlhan, “Dünyanın bazı ülkelerinde hastalık sayısı arttı. Ülkemizde de hasta sayılarında ve ölüm oranlarında artışlar var. Bazı hastalar hastaneye gitmemek için direniyor. Yine bazı yoğun bakım ünitelerinde yer olmadığını duyuyoruz. Sağlık personellerinin olumsuz etkilendiğini görüyoruz. Bazıları görevini yapamaz duruma geliyor. Hayatını kaybeden sağlıkçılar var. Bizler ülke olarak Avrupa ülkelerinin içinde kötü durumda değiliz. Almanya ile benzer durumdayız. Ama verilerde de sıkıntı olduğunu görüyoruz. Ölümler açıklandığında, sadece koronaya bağlı bir ölüm varsa sayılıyor. Yani bir tansiyon hastası, kalp hastası, koronanın etkisiyle ölmüşse, koronadan dolayı ölmüş sayılmıyor” dedi.

ADLİYE LOJMANLARI PANDEMİ HASTANESİ OLABİLİR

Van’da da son zamanlarda vakaların arttığı ve hastanelerde yer olmadığının ortaya çıktığını söyleyen Başkan İlhan, “Bizler de önceki gün bir açıklama yaparak Van Bölge Hastanesi’nin arka tarafından yıllardır atıl durumda bulunan adliye lojmanlarının pandemi hastanesi olması gerektiğiyle ilgili bir açıklama yaptık. En azından hazır yapılmış bazı binaların hastaneye çevrilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü gerçekten de durum kritik. İlimizde de her gün bu hastalıktan kaynaklı ölümler olduğuna şahit oluyoruz. Yarınların planlanması gerekiyor. Sadece Van’da değil, tüm şehirlerimizde yeni plan programlar yapılmalıdır. Toplumda belki insanların yüzde 25’i bu hastalığa yakalanmaz, ama büyük bölümü bu hastalıktan kaçamayacak gibi. Şimdi yaz bitiyor, kış mevsimi ile birlikte, diğer hastaların da eklenmesi ile bu hastalığın ölüm etkisinin artacağı belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

“GÜZEL ŞEHRİMİZİN ÇÖZÜLMESİ GEREKEN PROBLEMLERİ VAR”

İl Başkanı olduktan şimdiye dek sürekli Van’da çözülmesi gereken birçok konuya değindiklerini, hatta bu problemlerin yer aldığı kitapçıklar basıldığını anlatan İlhan, “Van, ülkemizin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Tarihi ve turistik değerlerimiz var. Doğal güzelliklerimiz var. Coğrafi anlamda ülkemizin en fazla güneş alan ikinci şehri. Güzelliklerimizi toplumun hizmetine sunmamız gerekiyor. Bazı şehirlerde olan, ama bizde olmayan hizmetler var. Van’dan göç eden insanlar olduğu gibi, göçle gelen insanlar var. Göçmen dramlarının yaşandığı bir şehiriz. Bundan bir ay önce bir teknenin batması ile 60’tan fazla göçmen hayatını kaybetti” dedi.

“VAN ÇEVRE YOLU YAPILMIYORSA, VEKİLLERİN KENDİNİ SORGULAMASI LAZIM”

Türkiye’nin birçok şehrinde çevre yolunun tamamlandığını, ancak Van Çevre Yolu’nun çok uzun bir zamandır tamamlanmadığını ifade eden Özay İlhan, “Düşünün birçok şehirde çevre yolu tamamlanmış, ama bizdeki hala yapılmıyor. Eğer iktidardaki bir milletvekili, ‘Kardeşim sen birçok şehirde çevre yolunu tamamlamışsın, bizim çevre yolu niçin yapılmıyor?’ diyemiyorsa, sorunu kendimizde aramamız lazım. Ülkenin birçok şehrinde, hatta ilçesinde otogarlar oldukça modern, bizde bir otogar yok. Ulaşım konusunda uzun vadeli planlar yapılamamış. Düşünün birçok şehirde metrobüsler, tramvaylar, yeni ulaşım hatları söz konusu. Ama Van bu konuda hep geride kalmış. Uzun vadeli planlamalar yapılmalı. Turizm şehriyiz diyoruz, ama pandeminin de olumsuz etkisiyle sıkıntılar yaşanıyor. Pandemi bir yerde duracak, bizim yeni planlamalar yapmamız gerekiyor. Yine spor konusunda birçok şehirde stadyum var, ama bizim yok. Vanspor’umuz bir kongre yapıp yönetim bile seçemeyecek duruma gelmiş. Oturup tüm bunları düşünmemiz gerekiyor. Acaba nerede bir eksiklik var diye” şeklinde konuştu.

“ESKİ ŞEHİR BÖLGESİ AYAĞA KALDIRILABİLİR”

Van Kalesi’nin güneyinde, eski şehir olarak bilinen bölgenin yeniden planlanması gerektiğini dile getiren İlhan, “Burada yapılacak olan yeni yeşillendirme çalışmaları, parklar, dinlenme alanları, yürüyüş bölgeleri ile insanlarımız oraya giderek güzel vakitler geçirebilir. Tarım alanında yeni endüstri fabrikaları yapılabilir. Yine Van Gölü’nün çevresinde kuzey demiryolu hattının devreye alınması gerekiyor. İmar konusunda herkese adil davranılmalı. Bir kişinin yapacağı yapı için üç kat, diğeri için beş kat, başkası için 7 kat ruhsat verilmemeli. Toplantılar göstermelik olmamalı. Geçmişte çeşitli rutin toplantılar oldu. ‘Güçbirliği’ adı altında gerçekleşen toplantılardan hiçbir sonuç alınmadı. Bakın şehirde bazı çalışmalar yarım kaldı. Bazılarına da başlandı, ama olduğu gibi bırakıldı. Eski müze yıkıldı, yerine kent meydanı yapılacaktı, ama yapılmadı. Yine kent müzesi için büyük paralar harcandı, ama o projeden de vazgeçildi. Bir ara Tekel binasının olduğu yere bir şeyler yapılacaktı o da olmadı. Van’ın sağlıklı ellere teslim edilmesini istiyoruz” dedi.

“ALTERNATİF YOLLAR YERİNE, AYNI YOLLAR BOZULUP YAPILIYOR”

Van’da mevcut bazı caddelerin yılda bir, iki yılda bir sökülüp tekrar yapıldığını, halbuki bunun yerine alternatif caddelerin açılması gerektiğini ifade eden SP İl Başkanı Özay İlhan, “Düşünün bu şehirdeki caddeler yılda bir, iki yılda bir sökülüp tekrar yapılıyor. Asfalt ve kaldırım çalışmaları hep aynı caddelerde sürüyor. Oysa alternatif caddeler hizmete açılmalıdır. Bakın bir bu kentin sorunlarının yer aldığı, çözümlerini de eklediğimiz kitapçık bastık. Allah rızası için kitapçığımızı bari okusunlar. Desinler ki biz beğenmedik. Şunlar, bunlar yanlış desinler. Ama okusunlar” dedi.

Van’ın sorunları ile değil, güzellikleri ile gündeme gelmesini arzuladıklarını anlatan İlhan, “Biz, üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Bizler zaman zaman sert, zaman zaman öneri şeklinde bunları gündeme getirmeye çalıştık. Kenti idare edenlerin, bu şehrin faydası için çalışmasını arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.

İlhan, milletvekillerinden de umudu kestiklerini söyleyerek, “Halkımız da milletvekillerinden ümidi kesmiş, bizler de. Çünkü iktidar partisinin üç milletvekili ve  HDP’nin beş milletvekili inanın doğru dürüst bir şey yapmıyor. Sorunların çözümü noktasında çalışmadıklarını herkes görüyor. Hepsi kendi aleminde. Son yıllarda vekillerimizin etkinliğinin de oldukça azaldığını herkes kabulleniyor. Bizler Saadet Partisi olarak ilimizin ve ülkemizin faydası için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha tekrarlamak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Bölge Gazetesi

banner92
Yorumlar (2)
Van Sevdalısı 6 ay önce
Başkan bu tepitleriniz hayati önemde, ama maalesef iktidar milletvekilleri bunları görmüyor yazık.Ne yaptıklarını da kendileride bilmiyor.
Van'ın bu eksik ve ihtiyaçlarını bilmeyen mi var? 6 ay önce
1) Edremit Halk Plajı- Üniversite kampüsü arasına 15-20 kilometrelik sahil bandı ve yeşil kuşak. 2) Büyük ve muhteşem bir otogar 3) Çevre Yolu 4) Çok Katlı Otoparklar 5) Erçek ve Sıhke Gölleri ve çevresinin temizliği, ıslahı, kıyı bandı ve yeşil kuşak. 6) Şamran, Kirman, Akköprü ve diğer dere ve kanalların temizliği, bakımı, ıslahı. 7) Toprakkale Tepesi mesire alanı 8) Millet Bahçeleri. 9) Onlarca yeni park ve yeşil alan. 10) Kent Meydanı 11) Şehir Kütüphanesi. 12) Modern bir Sebze-Meyve Hali. 13) Modern bir Marangozlar Sitesi 14) Onlarca yeni yol ve güzergah. 15) Onlarca yolda genişletme 16) Kent içinde ve mahallelerdeki yolların çoğunda asfalt serimi ve yenilemesi. 17) Onlarca yeni mor otobüs alımı. 18) Köprülü kavşaklar 19) Üst geçitler. 20) Geniş bulvarlar 21 ) Kapalı Semt Pazar Yerleri. 22) Van Kalesi ve çevresinde temizlik, peyzaj, çevre düzenlemesi. 22) Kent içindeki ahır, ağıl ve metruk yapılar ile hasarlı yapıların yıkılması. 23) Adliye Lojmanlarının değerlendirilmesi. 24) Çarşıların, parkların, yol ve kaldırımların yenilenmesi. 25) TOKİ sitelerinde büyük ve yeni parklar yapılması
hafif kar yağışlı
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:24
İkindi 15:07
Akşam 17:30
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 20 48
2. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 20 40
3. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 20 36
4. SAKARYASPOR A.Ş. 20 36
5. TURGUTLUSPOR 20 36
6. PAZARSPOR 20 34
7. BODRUMSPOR A.Ş. 20 32
8. KIRKLARELİSPOR 20 31
9. SERİK BELEDİYESPOR 20 29
10. SİVAS BELEDİYE SPOR 20 27
11. TARSUS İDMAN YURDU 20 27
12. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 20 27
13. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 20 24
14. PENDİKSPOR 20 23
15. MAMAK FK 20 22
16. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 20 21
17. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 20 20
18. GMG KASTAMONUSPOR 20 20
19. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 20 14
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 20 -1
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 20 40
3. Leicester City 20 39
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 18 33
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 20 18
18. Fulham 19 13
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 20 8