Milletvekili Arvas: 'Erciş'e nefes olacak'

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Erciş'e yapılacak kent ormanın ilçeye nefes olacağını kaydetti.

GÜNCEL 07.05.2020, 16:50 07.05.2020, 17:05
Milletvekili Arvas: 'Erciş'e nefes olacak'

Van Milletvekili Abdulahat Arvas, daha önce Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’yu ziyaret etmiş, Van’ın orman alanları bakımından yoksun olduğunu belirterek sunmuş oldukları “Erciş Kent Ormanı” projesine destek istemişti. Orman Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Erciş Kent Ormanı için ağaçlar teslim alındı.

Hayata geçecek proje ile doğaya ve insana yatırım yaptıklarını belirten Milletvekili Arvas, "birçok sosyo-ekonomik neden ve güvenlik kaygıları nedeniyle bölgemizde özellikle son yirmi yılda kırsaldan kente hızlı bir göç dalgası gerçekleşmiştir. Kontrolsüz bir şekilde ve yoğun olarak devam eden bu hareketlilik neticesinde birçok çevresel sorun meydana gelmiştir. Çarpık kentleşme sonucu, şehir içi ve çevresindeki yeşil alanlar azalmıştır. Arazi kullanımındaki bu değişim, bugün kentlerde yaşayan toplumun yeşil alanlardan beklediği fayda ve fonksiyonları daha da önemli hale getirmiştir. Evvel zaman kırsal alanlarda yaşayan toplumlar için odun üretim fonksiyonu gören ve geçim kaynağı olan ormanlar, bugün kentlerde yaşayan toplumlar için farklı faydalar sunmakta ve yaşam kaynağı olmaktadır. Geçen zaman sürecinde, insanların öncelikleri değişmiş geleneksel ormancılık, yerini sosyal ormancılık yani kent ormancılığına bırakmıştır." dedi.

VAN'IN YÜZÖLÇÜMÜNÜN YÜZDE 2'Sİ ORMAN!

Kent ormancılığının önemine dikkat çeken Arvas, "Kent ormancılığı genel olarak topluma estetik, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik faydalar sağlayan, toplumun yaşam kalitesinin zenginleştiren yeşil alanlardır. Doğal değerleri açısından da kentin açık yeşil alan sistemini oluşturan önemli bir kaynaktır. Aynı zamanda topluma orman bilinci ve kültürü kazandırması bakımından da eğitici bir rolü de vardır. Van nüfus itibariyle Türkiye’nin en kalabalık 19. kenti olup, toprak büyüklüğü bakımından ise 21 bin 334 kilometrekarelik yüzölçümü ile ülkemizin en büyük 5. şehridir. Van ilinde kilometrekareye 53 insan düşmektedir. Buna karşın Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre ilimizin yüzölçümünün sadece yüzde 2'si ormandır." dedi.

"YEŞİL ERCİŞ DİYE BİLİNEN İLÇEMİZ..."

AK Parti hükümetlerinde ağaçlandırmaya önem verildiğini kaydeden Milletvekili Arvas "2003 yılından itibaren yaklaşık 105 bin dekar arazide çalışma yapılarak bugüne kadar 4 milyona yakın fidan toprakla buluşturulmuştur. İlimizin en büyük ilçelerinden olan Erciş’te kırsaldan yoğun göç alarak, kır-şehir nüfus dengesi bozulmuş bir yerleşim yeridir. Aldığı göçler ile başlayan çarpık kentleşme ile ‘Yeşil Erciş’ olarak bilinen ilçemiz, zaman içinde bu özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye yüz tutmuştur. Bunun önüne geçmek amacıyla mart ayında önce tarihi ve kültürel mirasımız olan Erciş üzümü konusunda bir çalışma başlattık, yaklaşık 150 bin fideyi poşetle tüpleyerek haziran ayında dağıtılacak şekilde hazır hale getirdik. Nisan ayında 3 bin ceviz, 3 bin badem olmak üzere toplam 6 bin ağacı, Erciş Belediyemize teslim ettik. Mayıs ayı itibariyle de Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünden mavi ladin olarak bilinen 713 büyük boy çam alındı. Erciş Belediyemiz tarafından nakliyesi sağlanan çamlar ile Erciş Kent Ormanı Projesi kapsamında Adnan Menderes Mahallesi Yukarı TOKİ mevkiinde bulunan 42 dönümlük arazi ağaçlandırılacaktır." şeklinde konuştu.

"KAYMAKAMIMIZ İLE SİNERJİ OLUŞTURDUK"

Arvas tarafından Orman İl Müdürlüğü ile koordineli çalışıldığı kaydedilirken "Erciş kent ormanında dinlence, eğlence yerleri, bisiklet ve yürüyüş yolları olacak şekilde Erciş halkına nefes alabilecekleri doğal bir ortam hizmete sunulacaktır. Yakın zamanda kırsal ve kent nüfus oranlarının değiştiği ilçemizde, 2011 yılında deprem olmuş ve sonrasında kentsel dönüşüm uygulaması başlatılmıştı. İlk etabı biraz sıkıntılı olsa da tamamlanan ve ikinci etabının da planlandığı kentsel dönüşüm projesi ile yol, park, kültür merkezi, kent ormanı, çocuk oyun alanları gibi sosyal donatılara da elbette ihtiyaç vardır. Bu anlayışla Erciş’e yakışır bir millet bahçesi yapıyoruz. Proje konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan da onay ve desteklerini almıştık. Anlayış ile gayreti, azmi ve samimiyetiyle takdir toplayan Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu ile büyük bir sinerji oluşturduk. Bu sinerjimizde her alanda Erciş için yatırıma dönüşüyor.” cümlelerine yer verildi.

Yorumlar (12)
Van Güzel 2 ay önce
Van büyükşehir olduğundan beri aradan geçen sürede her belediye 1 yıl içinde yaklaşık 200.000 Çam ağacı dikseydi 9 yılda 1.8 milyon ağaç yapardı ki bu Vanda yeşillik açısından mükemmel bir hamle olurdu. Doğru düzgün hizmet vermeyen belediyeler bunu bile beceremediler. İnsanca yaşamak yaşatmak zor mu?
BU MESAJI TÜM YETKİLİLERİMİZE ARZ EDİYORUZ. 2 ay önce
SAYIN VEKİLLERİMİZ, SAYIN YÖNETİCİ VE YETKİLİLERİMİZ, VAN ŞEHRİMİZ BİR BÜYÜKSEHİRDİR, İRAN SINIRINDADIR, ÜLKENİN EN BÜYÜK GÖLÜNE SAHİPTİR, BİR MİLYONU AŞAN NÜFUSUYLA ÜLKEMİZİN 19. KALABALIK KENTİDİR. YÜZÖLÇÜMÜ İTİBARIYLE 5. SIRADA OLUP 14 İLÇEYE, YÜZLERCE KÖYE SAHİPTİR. GENÇ NÜFUSU OLDUKÇA FAZLA OLUP JEOSTRATEJİK BİR KENTTİR. FAKAT 2020 YILINI ORTALADIĞIMIZ BU AYLARDA HÂLÂ ŞU EKSİKLERİ MEVCUTTTUR. LÜTFEN BU MADDELERİ NOT ALARAK, KURUMLARI HAREKETE GEÇİREREK BU HİZMETLERİ, PROJELERİ VE YATIRIMLARI SEHRİMİZE KAZANDIRINIZ. BUNLAR İLERLEYEN YILLARA ERTELENMEMELİ, BU AYLARLA BİRLİKTE VBB, İLÇE BELEDİYELERİ, KARAYOLLARI, DSİ, DAKA, DAP İDARESİ, TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ VE BÜTÜN İLGİLİ KURUMLARIN SEFERBERLİĞİ İLE BAŞLANIRSA BÜTÜN VAN MEMNUN VE MİNNETTAR OLACAKTIR. PEKİ BU EKSİKLER, HİZMETLER, PROJELER VE YATIRIMLAR NELERDİR?
■ Çevre Yolu ■ Edremit- Kampüs arasına SAHİL BANDI ve yeşil kuşak. ■ Çok peronlu modern ve büyük bir OTOGAR ■ Metrobüs veya Tramvay sistemi ■Toprakkale Tepesine mesire, piknik alanları, çiçeklendirme ve ağaçlandırma, bank ve kamelyalar, yürüyüş ve araç yolları, seyir terasları ve ışıklandırma. ■ Sıhke Gölü ve tüm çevresinde ıslah, göl cevresinde kıyı bandı, yeşil kuşak, bank, kamelyalar, ışıklandırma. ■ Erçek Gölü ve tüm çevresinin ıslahı, çevresine kıyı bandı, yeşil kuşak, ışıklandırma, bank ve kamelyalar.■ Üç merkez ilçeye ve diğer ön bir ilçeye Millet Bahçesi. ■ Üç merkez ilçenin bütün mahallelerine ve TOKİ sitelerinin tamamına YENİ PARK VE YEŞİL ALANLAR. ■ Tüm ilçelerde yoğun şekilde park ve yeşil alanlar yapılması. ■ Tüm ilçelerde yeni kent ormanları ve hatıra ormanları yapılması. ■ Van kent merkezinde ve Van Gölüne kıyısı olan ilçe ve beldelerimizde bütün dere ve kanalların ciddi ve kapsamlı şekilde
temizlenmesi. ■ Van merkezde Çok Katlı OTOPARKLAR. ■ Van merkeze açık otopark alanları ■ Büyük ve modern bir Sebze- Meyve Hali . ■ Modern bir Balıkçılar Hali. ■ Modern bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı. ■ Modern ve büyük bir Şehir Kütüphanesi ■ Marangozlar Sitesi ■ Atıksu Arıtma Tesisi. ■ Katı Atık Bertaraf Tesisi. ■ Çöp ve Atıklardan elektrik üretimi ■ Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi. ■ Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi. ■ Her Mahalleye Kapalı Semt Pazar Yerleri. ■ Van Kalesinin çevresinin ıslahı, peyzajı ve çevre düzenlemesi. ■ Hoşap belde çarşısının yıkılarak yeniden taş yapı olarak inşası, kale ve surların restorasyonu, beldenin turizm beldesine dönüştürülmesi. ■ Adır Çarpanak adalarındaki kiliselerin restorasyonu, adaların elden geçirilip turizme kazandırılması. ■ Vanadokya ve Başkale Travertenlerinin ve çevresinin ıslahı, turizme kazandırılması. ■ Van kent merkezindeki bozuk ve dar mahalle yollarının genişletilip asfaltlanması ■ Kent içindeki tüm yol ve kaldırımların elden geçirilmesi. ■ Çarşılardaki elektrik hatlarının yer altına indirilmesi, direk ve panoların kaldırılması. ■ Çarşılardaki tahrip olmuş parkların yenilenmesi. ■ Metruk ve hasarlı yapıların yıkılması. ■ Şehir içindeki ahır ve ağılların kent dışına taşınması. ■ Bütün semt ve mahallelerdeki cadde ve sokak aydınlatmalarının elden geçirilip aktif hale getirilmesi. ■ Kent içinde yeni yollar, yeni güzergahlar, yeni alt ve üst geçitler, köprülü kavşaklar ve bulvarlar açılması. ■ Güzeldere Geçidinin bitirilmesi. ■ Çatak ve Bahçesaray ilçelerimizde çığ tehlikesi bulunan yerlere kar tünelleri yapılması. ■ Köylerin hepsinde sulama kanalları, sulama göletleri, sulama havuzları, büz ve boru döşemeleri, asfalt ve stabilize yollar açılması. ■ Köylerde tarımı geliştirecek tüm destek, yatırım ve çalışmaların yapılması ■ Köylerde hayvancılığı geliştirecek destek, yatırım ve hibelerin yapılması. ■ Van kent merkezine şehir dışında büyük bir Şehir Mezarlığı yapılması. ■ Van Balığının göçünü çileye çeviren kayaların Deliçay ırmağından, diğer dere ve kanallardan temizlenmesi. ■ Sokak hayvanları için yüzlerce barınak yapılması ■ Kuşlar için agaç bulunan yerlere barınak kafesler konulması. ■ Şehir merkezleri, mahalleler, yollar, kaldırımlar, tarlalar, dereler, kanallar, arklar ve mesire yerlerinde, kıyı ve sahillerde düzenli olarak temizlikler yapılması. ■ İnsanlar için istihdam alanları oluşturulması. ■ Sebze yetiştiriciliği, meyve yetiştiriciliği, balıkçılık, arıcılık, tavukculuk, hindi ve kaz yetiştiriciliği gibi sektörlerin yaygınlaştırılması, desteklenmesi.■ Eski Istanbul Hastanesinin sekiz katının Ipekyolu Devlet Hastanesi olarak hizmete sokulması ■ Eski Devlet Hastanesi yerinin park yapılması ■ 50 adet yeni mor otobüs alınması. ■ Eski Ipekyolu Hastanesi yerinin park yapılması
Bu maddeler elbette çoğaltılabilir. Bunların hepsine de ilimizde ihtiyaç var. Acaba 5- 6 MİlYAR TL (eski parayla 5-6 Katrilyonl) bu hizmet ve yatırımlara harcansa çok mudur? Elbette hayır Vanımız, insanlarımız ve ülkemiz bu yatırımlara değer. Bu işler yapılırken işsizlik de azalır, üretim artar, turizm ve ticaret canlanır, sosyal hayat şenlenir, şehrimiz gerçek bir büyükşehire dönüşür. İlgili ve yetkililerimizden bu konularda harekete geçmelerini saygılarımızla istirham ediyoruz.
Turgut b 2 ay önce
Niye her hafta bu adamı görüyoruz
Başkan 2 ay önce
Bu soruyu soracagina "Neden Van in diğer milletvekillerini hiçbir yerde göremiyoruz?" sorusunu sorsan daha yerinde olur...
NİHAT ÇELİKEZEN 2 ay önce
SAYIN VEKİLİM, HARİKA BİR PROJE, HAYAT BULMASINI TEMENNİ EDİYORUM. ANCAK, YEŞİL ERCİŞ YEŞİLLİĞİNİ SİMEKLİOĞLU PETROLDEN BAŞLAYAN VE TEKEVLER MAHALLSİNE KADAR UZANAN, YAKLAŞIK 10 KM UZUNLUĞUNDA SULAMA KANALINA BORÇLUDUR. BU HAYAT KAYNAĞI NE SON DERECE BAKIMSIZ BİR DURUMDADIR. UZUN ZAMANDIR ONARIM YAPILMADI. EĞER GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILMAZSA ERCİŞ'İN YEŞİLLİĞİ ALBÜMLERDE KALACAKTIR. AYNI ZAMANDA SULU TARIM YAPILAN VARLIĞINI KAYBEDECEKTİR. BU KAYNAĞA BAĞLI YETİŞEN VE NEREDEYSE CAM AĞACI DEĞERİNDE OLAN, AYNI ZAMAND BÜYÜK BİR EKONOMİK GETİRİSİ OLAN KAVAKÇILIK BİTME NOKTASINA GELECEKTİR. ATALARIMIZDAN ALDIĞIMIZ BU EMANETİ GELECEK KUŞAKLARA DEVRETME GİBİ SORUMLLUĞUMUZ BULUNMAKTADIR. BU HUSUSTA ÇABANIZ YARINDA HATIRLANMANIZA VESİLE OLACAKTIR. SAYGILARIMLA.
Taner 2 ay önce
Dünyayı kurtaran adam
altair 2 ay önce
vanın tüm sorunlarını çözdüler sıra ercişe geldi maşAllah
Turgut b 2 ay önce
Bir halt ettiği yok hep laf salatası
Vanlı65 2 ay önce
Bu şahıs sadece erciş milletvekili herhalde
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:01
Güneş 04:47
Öğle 12:17
İkindi 16:11
Akşam 19:38
Yatsı 21:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. BANDIRMASPOR 28 60
2. ANKARA DEMİRSPOR 28 57
3. GMG KASTAMONUSPOR 28 53
4. TUZLASPOR A.Ş. 28 53
5. SAKARYASPOR A.Ş. 28 51
6. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 28 47
7. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 28 44
8. UŞAK SPOR A.Ş. 28 44
9. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 28 41
10. ERGENE VELİMEŞE SPOR 28 37
11. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 28 36
12. SİVAS BELEDİYE SPOR 28 36
13. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 28 35
14. EYÜPSPOR 28 29
15. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 28 28
16. NİĞDE ANADOLU FK 28 17
17. ELAZIĞSPOR 28 16
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 28 6
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21