Milletvekili Arvas: 'Erciş'e nefes olacak'

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Erciş'e yapılacak kent ormanın ilçeye nefes olacağını kaydetti.

GÜNCEL 07.05.2020, 16:50 07.05.2020, 17:05
Milletvekili Arvas: 'Erciş'e nefes olacak'

Van Milletvekili Abdulahat Arvas, daha önce Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’yu ziyaret etmiş, Van’ın orman alanları bakımından yoksun olduğunu belirterek sunmuş oldukları “Erciş Kent Ormanı” projesine destek istemişti. Orman Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Erciş Kent Ormanı için ağaçlar teslim alındı.

Hayata geçecek proje ile doğaya ve insana yatırım yaptıklarını belirten Milletvekili Arvas, "birçok sosyo-ekonomik neden ve güvenlik kaygıları nedeniyle bölgemizde özellikle son yirmi yılda kırsaldan kente hızlı bir göç dalgası gerçekleşmiştir. Kontrolsüz bir şekilde ve yoğun olarak devam eden bu hareketlilik neticesinde birçok çevresel sorun meydana gelmiştir. Çarpık kentleşme sonucu, şehir içi ve çevresindeki yeşil alanlar azalmıştır. Arazi kullanımındaki bu değişim, bugün kentlerde yaşayan toplumun yeşil alanlardan beklediği fayda ve fonksiyonları daha da önemli hale getirmiştir. Evvel zaman kırsal alanlarda yaşayan toplumlar için odun üretim fonksiyonu gören ve geçim kaynağı olan ormanlar, bugün kentlerde yaşayan toplumlar için farklı faydalar sunmakta ve yaşam kaynağı olmaktadır. Geçen zaman sürecinde, insanların öncelikleri değişmiş geleneksel ormancılık, yerini sosyal ormancılık yani kent ormancılığına bırakmıştır." dedi.

VAN'IN YÜZÖLÇÜMÜNÜN YÜZDE 2'Sİ ORMAN!

Kent ormancılığının önemine dikkat çeken Arvas, "Kent ormancılığı genel olarak topluma estetik, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik faydalar sağlayan, toplumun yaşam kalitesinin zenginleştiren yeşil alanlardır. Doğal değerleri açısından da kentin açık yeşil alan sistemini oluşturan önemli bir kaynaktır. Aynı zamanda topluma orman bilinci ve kültürü kazandırması bakımından da eğitici bir rolü de vardır. Van nüfus itibariyle Türkiye’nin en kalabalık 19. kenti olup, toprak büyüklüğü bakımından ise 21 bin 334 kilometrekarelik yüzölçümü ile ülkemizin en büyük 5. şehridir. Van ilinde kilometrekareye 53 insan düşmektedir. Buna karşın Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre ilimizin yüzölçümünün sadece yüzde 2'si ormandır." dedi.

"YEŞİL ERCİŞ DİYE BİLİNEN İLÇEMİZ..."

AK Parti hükümetlerinde ağaçlandırmaya önem verildiğini kaydeden Milletvekili Arvas "2003 yılından itibaren yaklaşık 105 bin dekar arazide çalışma yapılarak bugüne kadar 4 milyona yakın fidan toprakla buluşturulmuştur. İlimizin en büyük ilçelerinden olan Erciş’te kırsaldan yoğun göç alarak, kır-şehir nüfus dengesi bozulmuş bir yerleşim yeridir. Aldığı göçler ile başlayan çarpık kentleşme ile ‘Yeşil Erciş’ olarak bilinen ilçemiz, zaman içinde bu özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye yüz tutmuştur. Bunun önüne geçmek amacıyla mart ayında önce tarihi ve kültürel mirasımız olan Erciş üzümü konusunda bir çalışma başlattık, yaklaşık 150 bin fideyi poşetle tüpleyerek haziran ayında dağıtılacak şekilde hazır hale getirdik. Nisan ayında 3 bin ceviz, 3 bin badem olmak üzere toplam 6 bin ağacı, Erciş Belediyemize teslim ettik. Mayıs ayı itibariyle de Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünden mavi ladin olarak bilinen 713 büyük boy çam alındı. Erciş Belediyemiz tarafından nakliyesi sağlanan çamlar ile Erciş Kent Ormanı Projesi kapsamında Adnan Menderes Mahallesi Yukarı TOKİ mevkiinde bulunan 42 dönümlük arazi ağaçlandırılacaktır." şeklinde konuştu.

"KAYMAKAMIMIZ İLE SİNERJİ OLUŞTURDUK"

Arvas tarafından Orman İl Müdürlüğü ile koordineli çalışıldığı kaydedilirken "Erciş kent ormanında dinlence, eğlence yerleri, bisiklet ve yürüyüş yolları olacak şekilde Erciş halkına nefes alabilecekleri doğal bir ortam hizmete sunulacaktır. Yakın zamanda kırsal ve kent nüfus oranlarının değiştiği ilçemizde, 2011 yılında deprem olmuş ve sonrasında kentsel dönüşüm uygulaması başlatılmıştı. İlk etabı biraz sıkıntılı olsa da tamamlanan ve ikinci etabının da planlandığı kentsel dönüşüm projesi ile yol, park, kültür merkezi, kent ormanı, çocuk oyun alanları gibi sosyal donatılara da elbette ihtiyaç vardır. Bu anlayışla Erciş’e yakışır bir millet bahçesi yapıyoruz. Proje konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan da onay ve desteklerini almıştık. Anlayış ile gayreti, azmi ve samimiyetiyle takdir toplayan Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu ile büyük bir sinerji oluşturduk. Bu sinerjimizde her alanda Erciş için yatırıma dönüşüyor.” cümlelerine yer verildi.

Yorumlar (12)
Van Güzel 2 yıl önce
Van büyükşehir olduğundan beri aradan geçen sürede her belediye 1 yıl içinde yaklaşık 200.000 Çam ağacı dikseydi 9 yılda 1.8 milyon ağaç yapardı ki bu Vanda yeşillik açısından mükemmel bir hamle olurdu. Doğru düzgün hizmet vermeyen belediyeler bunu bile beceremediler. İnsanca yaşamak yaşatmak zor mu?
BU MESAJI TÜM YETKİLİLERİMİZE ARZ EDİYORUZ. 2 yıl önce
SAYIN VEKİLLERİMİZ, SAYIN YÖNETİCİ VE YETKİLİLERİMİZ, VAN ŞEHRİMİZ BİR BÜYÜKSEHİRDİR, İRAN SINIRINDADIR, ÜLKENİN EN BÜYÜK GÖLÜNE SAHİPTİR, BİR MİLYONU AŞAN NÜFUSUYLA ÜLKEMİZİN 19. KALABALIK KENTİDİR. YÜZÖLÇÜMÜ İTİBARIYLE 5. SIRADA OLUP 14 İLÇEYE, YÜZLERCE KÖYE SAHİPTİR. GENÇ NÜFUSU OLDUKÇA FAZLA OLUP JEOSTRATEJİK BİR KENTTİR. FAKAT 2020 YILINI ORTALADIĞIMIZ BU AYLARDA HÂLÂ ŞU EKSİKLERİ MEVCUTTTUR. LÜTFEN BU MADDELERİ NOT ALARAK, KURUMLARI HAREKETE GEÇİREREK BU HİZMETLERİ, PROJELERİ VE YATIRIMLARI SEHRİMİZE KAZANDIRINIZ. BUNLAR İLERLEYEN YILLARA ERTELENMEMELİ, BU AYLARLA BİRLİKTE VBB, İLÇE BELEDİYELERİ, KARAYOLLARI, DSİ, DAKA, DAP İDARESİ, TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ VE BÜTÜN İLGİLİ KURUMLARIN SEFERBERLİĞİ İLE BAŞLANIRSA BÜTÜN VAN MEMNUN VE MİNNETTAR OLACAKTIR. PEKİ BU EKSİKLER, HİZMETLER, PROJELER VE YATIRIMLAR NELERDİR?
■ Çevre Yolu ■ Edremit- Kampüs arasına SAHİL BANDI ve yeşil kuşak. ■ Çok peronlu modern ve büyük bir OTOGAR ■ Metrobüs veya Tramvay sistemi ■Toprakkale Tepesine mesire, piknik alanları, çiçeklendirme ve ağaçlandırma, bank ve kamelyalar, yürüyüş ve araç yolları, seyir terasları ve ışıklandırma. ■ Sıhke Gölü ve tüm çevresinde ıslah, göl cevresinde kıyı bandı, yeşil kuşak, bank, kamelyalar, ışıklandırma. ■ Erçek Gölü ve tüm çevresinin ıslahı, çevresine kıyı bandı, yeşil kuşak, ışıklandırma, bank ve kamelyalar.■ Üç merkez ilçeye ve diğer ön bir ilçeye Millet Bahçesi. ■ Üç merkez ilçenin bütün mahallelerine ve TOKİ sitelerinin tamamına YENİ PARK VE YEŞİL ALANLAR. ■ Tüm ilçelerde yoğun şekilde park ve yeşil alanlar yapılması. ■ Tüm ilçelerde yeni kent ormanları ve hatıra ormanları yapılması. ■ Van kent merkezinde ve Van Gölüne kıyısı olan ilçe ve beldelerimizde bütün dere ve kanalların ciddi ve kapsamlı şekilde
temizlenmesi. ■ Van merkezde Çok Katlı OTOPARKLAR. ■ Van merkeze açık otopark alanları ■ Büyük ve modern bir Sebze- Meyve Hali . ■ Modern bir Balıkçılar Hali. ■ Modern bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı. ■ Modern ve büyük bir Şehir Kütüphanesi ■ Marangozlar Sitesi ■ Atıksu Arıtma Tesisi. ■ Katı Atık Bertaraf Tesisi. ■ Çöp ve Atıklardan elektrik üretimi ■ Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi. ■ Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi. ■ Her Mahalleye Kapalı Semt Pazar Yerleri. ■ Van Kalesinin çevresinin ıslahı, peyzajı ve çevre düzenlemesi. ■ Hoşap belde çarşısının yıkılarak yeniden taş yapı olarak inşası, kale ve surların restorasyonu, beldenin turizm beldesine dönüştürülmesi. ■ Adır Çarpanak adalarındaki kiliselerin restorasyonu, adaların elden geçirilip turizme kazandırılması. ■ Vanadokya ve Başkale Travertenlerinin ve çevresinin ıslahı, turizme kazandırılması. ■ Van kent merkezindeki bozuk ve dar mahalle yollarının genişletilip asfaltlanması ■ Kent içindeki tüm yol ve kaldırımların elden geçirilmesi. ■ Çarşılardaki elektrik hatlarının yer altına indirilmesi, direk ve panoların kaldırılması. ■ Çarşılardaki tahrip olmuş parkların yenilenmesi. ■ Metruk ve hasarlı yapıların yıkılması. ■ Şehir içindeki ahır ve ağılların kent dışına taşınması. ■ Bütün semt ve mahallelerdeki cadde ve sokak aydınlatmalarının elden geçirilip aktif hale getirilmesi. ■ Kent içinde yeni yollar, yeni güzergahlar, yeni alt ve üst geçitler, köprülü kavşaklar ve bulvarlar açılması. ■ Güzeldere Geçidinin bitirilmesi. ■ Çatak ve Bahçesaray ilçelerimizde çığ tehlikesi bulunan yerlere kar tünelleri yapılması. ■ Köylerin hepsinde sulama kanalları, sulama göletleri, sulama havuzları, büz ve boru döşemeleri, asfalt ve stabilize yollar açılması. ■ Köylerde tarımı geliştirecek tüm destek, yatırım ve çalışmaların yapılması ■ Köylerde hayvancılığı geliştirecek destek, yatırım ve hibelerin yapılması. ■ Van kent merkezine şehir dışında büyük bir Şehir Mezarlığı yapılması. ■ Van Balığının göçünü çileye çeviren kayaların Deliçay ırmağından, diğer dere ve kanallardan temizlenmesi. ■ Sokak hayvanları için yüzlerce barınak yapılması ■ Kuşlar için agaç bulunan yerlere barınak kafesler konulması. ■ Şehir merkezleri, mahalleler, yollar, kaldırımlar, tarlalar, dereler, kanallar, arklar ve mesire yerlerinde, kıyı ve sahillerde düzenli olarak temizlikler yapılması. ■ İnsanlar için istihdam alanları oluşturulması. ■ Sebze yetiştiriciliği, meyve yetiştiriciliği, balıkçılık, arıcılık, tavukculuk, hindi ve kaz yetiştiriciliği gibi sektörlerin yaygınlaştırılması, desteklenmesi.■ Eski Istanbul Hastanesinin sekiz katının Ipekyolu Devlet Hastanesi olarak hizmete sokulması ■ Eski Devlet Hastanesi yerinin park yapılması ■ 50 adet yeni mor otobüs alınması. ■ Eski Ipekyolu Hastanesi yerinin park yapılması
Bu maddeler elbette çoğaltılabilir. Bunların hepsine de ilimizde ihtiyaç var. Acaba 5- 6 MİlYAR TL (eski parayla 5-6 Katrilyonl) bu hizmet ve yatırımlara harcansa çok mudur? Elbette hayır Vanımız, insanlarımız ve ülkemiz bu yatırımlara değer. Bu işler yapılırken işsizlik de azalır, üretim artar, turizm ve ticaret canlanır, sosyal hayat şenlenir, şehrimiz gerçek bir büyükşehire dönüşür. İlgili ve yetkililerimizden bu konularda harekete geçmelerini saygılarımızla istirham ediyoruz.
Turgut b 2 yıl önce
Niye her hafta bu adamı görüyoruz
Başkan 2 yıl önce
Bu soruyu soracagina "Neden Van in diğer milletvekillerini hiçbir yerde göremiyoruz?" sorusunu sorsan daha yerinde olur...
NİHAT ÇELİKEZEN 2 yıl önce
SAYIN VEKİLİM, HARİKA BİR PROJE, HAYAT BULMASINI TEMENNİ EDİYORUM. ANCAK, YEŞİL ERCİŞ YEŞİLLİĞİNİ SİMEKLİOĞLU PETROLDEN BAŞLAYAN VE TEKEVLER MAHALLSİNE KADAR UZANAN, YAKLAŞIK 10 KM UZUNLUĞUNDA SULAMA KANALINA BORÇLUDUR. BU HAYAT KAYNAĞI NE SON DERECE BAKIMSIZ BİR DURUMDADIR. UZUN ZAMANDIR ONARIM YAPILMADI. EĞER GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILMAZSA ERCİŞ'İN YEŞİLLİĞİ ALBÜMLERDE KALACAKTIR. AYNI ZAMANDA SULU TARIM YAPILAN VARLIĞINI KAYBEDECEKTİR. BU KAYNAĞA BAĞLI YETİŞEN VE NEREDEYSE CAM AĞACI DEĞERİNDE OLAN, AYNI ZAMAND BÜYÜK BİR EKONOMİK GETİRİSİ OLAN KAVAKÇILIK BİTME NOKTASINA GELECEKTİR. ATALARIMIZDAN ALDIĞIMIZ BU EMANETİ GELECEK KUŞAKLARA DEVRETME GİBİ SORUMLLUĞUMUZ BULUNMAKTADIR. BU HUSUSTA ÇABANIZ YARINDA HATIRLANMANIZA VESİLE OLACAKTIR. SAYGILARIMLA.
Taner 2 yıl önce
Dünyayı kurtaran adam
altair 2 yıl önce
vanın tüm sorunlarını çözdüler sıra ercişe geldi maşAllah
Turgut b 2 yıl önce
Bir halt ettiği yok hep laf salatası
Vanlı65 2 yıl önce
Bu şahıs sadece erciş milletvekili herhalde
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 21 48
2. 1461 Trabzon FK 21 43
3. Sivas Belediyespor 21 40
4. Afjet Afyonspor 20 37
5. Bodrumspor 21 37
6. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 21 37
7. Somaspor 20 35
8. Çorum FK 21 34
9. Silahtaroğlu Vanspor FK 20 32
10. Ankaraspor 21 31
11. Serik Belediyespor 21 29
12. İnegölspor 21 27
13. Diyarbekirspor 21 25
14. Etimesgut Belediyespor 21 25
15. Turgutluspor 21 23
16. Adıyaman FK 20 19
17. Sarıyer 21 18
18. Ergene Velimeşespor 21 18
19. Kahramanmaraşspor 21 12
20. Niğde Anadolu FK 21 7
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12