HDP'li Vekil, Van Adliye Lojmanlarını Meclise Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, 2014 yılında yapımı tamamlanan ve çürümeye terk edilen ‘Adliye lojmanları’ konusunu meclise taşıdı.

GÜNCEL 02.10.2021, 21:27 02.10.2021, 21:44
HDP'li Vekil, Van Adliye Lojmanlarını Meclise Taşıdı

WanHaber.com - ÖZEL

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, 2014 yılında yapımı tamamlanan ve bir türlü faaliyete alınamayan Adliye Lojmanlarını meclise taşıdı.

Yaklaşık 7 yıl önce yapımı tamamlanan ve faaliyete alınmamasından dolayı içi talan edilen Adliye Lojmanları, resmen çürümeye terk edildi.

Konuyla ilgili meclise soru önergesi veren HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, 150 dairenin tamamlanıp düşük gelirli kişilerin kullanımına sunulmasını istedi. 150 dairenin israf edilmesinin kamu vicdanını yaraladığını belirten Muazzez Orhan Işık, “İnşaat maliyetlerinin yüksekliği, hane gelirlerinin düşüklüğü ve yaşanan ekonomik kriz nedeniyle konut sahibi olmak dar gelirli yurttaşlar için neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle toplu konut projelerinde önceliğin bu alt düzey geliri olan yurttaşlara verilmesi gerekir. Onbinlerce Vanlının konut ve barınma sorunu yaşadığı, binlerce kamu emekçisinin kiracı olduğu bu kentte 150 konutluk bir sitenin bu şekilde israfı ve talan edilmesi kamu vicdanını yaralamaktadır. Burada kullanılan kamu kaynağı ile kaç bin yurttaşın barınma sorunu giderilebileceği gibi, bu yapıların daha da yok olmasına neden olmadan dönüşümü ve kamu yararı doğrultusunda kullanımı için kamu otoriteleri ve ilgili bakanlıklar hızlı bir şekilde harekete geçmelidir. Bir yanda evsizlik ve yüksek kira sorunu ile mücadele eden insanlar varken 150 konutun bu şekilde yok olmasına izin verilmemelidir.” İfadesini kullandı.

İşte HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık’ın meclise sunduğu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlamasını talep ettiği o soru önergesi:

“Van’ın Edremit ilçesinde Süphan Mahallesi’nde yaklaşık 15 bin metrekarelik alana yapılan 150 lüks konutluk Adliye lojmanları vakasının birçok açıdan soruşturulması ve incelenmesi gereklidir. Yaklaşık 50 milyon TL maliyetle 2012 yılında yapımına başlanan bu lüks konutların 2014 yılında yapımının tamamlandığı ifade edilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından adliye personellerinin kullanımı için bu lüks konutların yaptırıldığı ancak bu lojmanların “güvenlik gerekçesi” nedeniyle kullanıma açılmadığı kamuoyuna yansımıştır. Yıllarca kullanılmayan ve korunmayan bu konutların 2017 yılında Van Sağlık İl Müdürlüğü’ne devrinin  gerçekleştirildiği iddia edilmektedir. Ancak üzerinden çok uzun bir süre geçmesine rağmen kullanılmayan konutların bu arada talan edildiği bir durumla karşı karşıya kalınmıştır. Lüks konut olarak inşaatı tamamlanan bu 150 konutluk devasa kampüsün, dış cephe yalıtım malzemelerinin söküldüğü, kapı-pencere ve tesisatlarının çalındığı, merdiven ve tezgah mermerlerinden çatı malzemelerine varana kadar tüm yapı bileşenlerinin parçalandığı, bazı bölümlerinin yakıldığı bir talan tablosu ortadadır. Sahipsiz bırakılan ve korunmayan devasa inşaat kompleksi, otoparkı ve bahçesi ile birlikte neredeyse kullanılamaz bir moloz yığınına dönüşmüştür?

Van’da konut sahibi olmayan, kiracı, yoksul, engelli bireylerin yaşadığı  on binlerce hane mevcuttur. İnşaat maliyetlerinin yüksekliği, hane gelirlerinin düşüklüğü ve yaşanan ekonomik kriz nedeniyle konut sahibi olmak dar gelirli yurttaşlar için neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle toplu konut projelerinde önceliğin bu alt düzey geliri olan yurttaşlara verilmesi gerekir. Onbinlerce Vanlının konut ve barınma sorunu yaşadığı, binlerce kamu emekçisinin kiracı olduğu bu kentte 150 konutluk bir sitenin bu şekilde israfı ve talan edilmesi kamu vicdanını yaralamaktadır. Burada kullanılan kamu kaynağı ile kaç bin yurttaşın barınma sorunu giderilebileceği gibi, bu yapıların daha da yok olmasına neden olmadan dönüşümü ve kamu yararı doğrultusunda kullanımı için kamu otoriteleri ve ilgili bakanlıklar hızlı bir şekilde harekete geçmelidir. Bir yanda evsizlik ve yüksek kira sorunu ile mücadele eden insanlar varken 150 konutun bu şekilde yok olmasına izin verilmemelidir. Bu alandaki lüks konutlar binlerce öğrencinin barına bileceği bir yurt kampüsüne, kamu personellerinin daha ekonomik barınabileceği lojmanlara veya yoksul yurttaşlara kira ödeme karşılığında hibe olarak verilen evlere dönüşebilir. Bu şekilde metruk binalar olarak bırakılması; muazzam bir kamu kaynağı israfına, madde bağımlılarına mekan olmasına ve suç mahallerine dönmesine yol açacaktır. 

Bu bağlamda;

1)    Van’ın Edremit ilçesinde, Süphan Mahallesinde yapımı 2014 yılında tamamlanan 15 bin metrekare alandaki 150 lüks Adliye Lojmanının toplam ihale bedeli ve kamu bütçesine yükü ne kadar olmuştur? Konutlar hangi ihale yöntemi ile yapılmıştır? Konutların teslim tarihinde gecikme yaşanmış mıdır? 

2)    Süphan Mahallesindeki 150 lüks Adliye Lojmanının kullanıma açılmamasının gerekçeleri nelerdir? Güvenlik gerekçesi iddiasının dayanakları nelerdir? Söz konusu gerekçeler inşaat yapılmadan önce söz konusu değil miydi? Bu bina kompleksine benzer şekilde “yapılıp hiç kullanılmayan başka herhangi bir toplu konut projesi mevcut mudur?

3)    Söz konusu konutların 2017 yılında Van İl Sağlık Müdürlüğüne devredildiği iddiası gerçek midir? Bu devir hangi amaçlarla yapılmıştır? Bu devir  yapıldıysa binalar neden kullanıma açılmamıştır? Devir karşılığında Sağlık Bakanlığını  ait olan hangi kaynaklar Adalet Bakanlığına devredilmiştir?

4)    Aradan geçen süreye rağmen kullanıma açılmayan 150 lüks konutun talan edildiğinden, metruk ve riskli binalara dönüştüğünden bilginiz mevcut mudur? Konu hakkında bakanlığınızın yürüttüğü bir soruşturma mevcut mudur? Ortaya çıkan kamu zararının miktarı nedir? Bu zarar sorumlularına rücu edilmiş midir?

5)    Metruk binalara dönüşmüş 150 konutluk bu yerin rehabilite edilip yurt, lojman veya toplu konut olarak kullanımı için bir çalışma başlatacak mısınız?

6)    Bu metruk ve riskli binalar rehabilite edilmeyecekse yakın dönemde yıktırılması yönünde bir çalışma başlatacak mısınız? Bu sorunu ne zaman çözeceksiniz?”

Yorumlar (9)
Yazık değil mi? 13 ay önce
Devlet ve millet malına yazık. Bir vatandaş devleti 10 bin lira zarara uğratsa haklı olarak ceza verilir. Ama burda on milyonlarca belki yüz milyonlarca lira devlet ve millet olarak zarar etmişiz. Şimdi bir daha on milyonlarca lira harcarak ancak bu binalar bitirilmiş haline yeniden döndürülebilir. Çünkü hırsızlar ve tinerciler talan etmişler. Yazık.
Bu binalara sahip çıkılsın. 13 ay önce
Binaların görüntüsü Halep'in savaştan çıkmış görüntüsüne benziyor. Üzülmemek mümkün mü?
Başkaleli 13 ay önce
Halkına bunu mu layık görüyorsun güzellik
TEMİZLİK İMANDANDIR 13 ay önce
Konu dışı gibi gelebilir fakat Akköprü kanal parkında bu haberi okurken 03 Ekim Pazar günü çıkan rüzgarla birlikte yan yoldan, konutların arasından ve açık alanlardan üzerimize gelen yüzlerce çöp, kağıt, naylon, karton, izmarit, maske, pet, yaprak ve toz toprak ile neye uğradığımızı şaşırdık. Havada daireler çizen yüzlerce çöp...Suratımıza gelen çöpler ve toz toprak...Sonra arabalara kaçışmak. Ama geçilen her yerde, her yolda aynı çöp, aynı kirlilik, aynı toz manzaraları... Bu şehir niye temizlenmiyor? Bu şehir çarşının birkaç caddesinden ibaret değil ki. Hangi yola, hangi kaldırıma, han semte, hangi mahalleye, hangi ara sokağa baksanız çöp, kirlilik, toz ve toprak...Temizlikçiler neden yok.
Bunları da görün 13 ay önce
Sayın vekilim lütfen Bekir Kaya'nın yaptırmış olduğu ve gelen gaspçılarin pasaja çevirdiği ve kullanılmayan otoparkı da sorun City Van i da sorun onlarda atıl durumda
Reis 13 ay önce
sayın vekil bu binaları bu hale getirenlerin peşine düşsün bence yazık günah Alllah korkusu yok bunlarda ama ahiret var Elhamdülillah
Ömer 13 ay önce
Diyelimki karar çıktı halka verilsin dedi adil bi şekilde verilecekmi yoksa bu bizim adamımız listeye ekleyin mi olacak iş kur misali malum kul hakkı olmuş ekmek peynir yeme olmazsa olmaz
Tarafsız 13 ay önce
HDP Li vekiller dışında vana sahip çıkan yok helal olsun bir sonraki oyum belli oldu çoktan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık
Namaz Vakti 24 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1