Gezi Parkı'nda SON DURUM!

Taksim Gezi Parkı'ndaki yıkıma karşı direnen gruba karşı polis ekipleri, yeniden biber gazıyla müdahale etti. 6 kişi hastanelik oldu.

GÜNCEL 31.05.2013, 00:00 31.05.2013, 00:00
Gezi Parkı'nda SON DURUM!

Taksim'e AVM yapımını karşı çıkanların Gezi Parkı nöbetine polis orantısız baskın yaptı. 05.00'te başlayan gazlı müdahale gün boyu hız kesmedi. 6 kişi yoğun bakımlık oldu.

SON BİLGİLER: (SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR)

 

************SON BİLGİLER: (SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR)***************

EN BÜYÜK SİVİL EYLEMDİ : Adını kim ne koyarsa koysun, bugüne kadar Türkiye'nin gördüğü en büyük sivil eylemdi. Şu anda Taksim meydanı, bir çok aydına göre "demokratik hakkını kullanan", Erdoğan'a göre ise "ideolojik davranan" vatandaşların. 

İşte meydandan gelen son görüntü;


"taksim-gezi-parki.20130601181144.jpg"

18.00 : ANKARA'da Kızılay Meydanı'nda olaylar sürüyor. Polis meydanı geri çekilerek halka bırakıyor. Ancak gazlı müdahale hız kesmedi. 

17.44 - ÜNLÜ DİZİ OYUNCULARI TAKSİM'DE : 

"gezi-parki-muhteşem-yüzyil-halit-ergenç.jpg"

Polisin çekilmesi ile birlikte Taksim meydanı vatandaşa kaldı. Meydan tıklım tıklım. İstiklal Caddesi'nden akın akın geliş sürüyor. Şu anda meydanda tek bir polis yok, meydana terk etmiş durumda. 

Ünlü sanatçılar

 

 

da direnişçiler arasında. 

Bergüzer Korel ile Muhteşem Süleyman dizisinin yıldızı Halit Ergenç, Mehmet Ali Alabora ve Yalan Dünya ekibi Gezi Parkı'na girmeye
 çalışıyor..

16. 45- CHP'LİLER TAKSİM'E ULAŞTI: Beşiktaş Meydanı'nda toplanarak yürüyüşe geçen 

 

 

CHP'liler Taksim'e ulaştı. Bayraklarla meydana gelen kalabalık grup slogan atarak Dolmabahçe'den Taksim Meydanı'na geçti. CHP'liler, meydana girişte polislere tepki gösterdi.

GEZİ PARKI'NDAN DUMAN YÜKSELİYOR : Dumanın sebebi henüz bilinmiyor ancak yoğun siyah ve hayli yoğun. 

ANKARA SON DURUM: 
5 saattir süren gösteriler gazla devam ediyor. Kızılay Meydanı'na gidiş kesildi. Polisin suyu bitti ancak göstericiler nedeniyle Toma'lar için itfaiye su ulaştıramadı. Ankara'da gazlı müdahale sürüyor.  

TAKSİM 'GEZİCİLERİN' :
 Taksim Meydanı şu anda tamamen gezi parkı direnişçileriyle dolmuş durumda. İstiklal Caddesi'nden meydana akın akın gelenler var. Polisin çekilmesi ile birlikte Gezi Parkı artık vatandaşın. Bugünkü gösterilerde 57 kişi gözaltına alındı. Divan Oteli vatandaşa su dağıtıyor. Starbuck ise dün aldığı tepkinin ardından halka kahve dağıttı. 

"starbuck-taksim.jpg"

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI : İçişleri Bakanlığı orantısız güç kullanan polisler hakkında soruşturma açtı. İstanbul Valiliği ise CHP'ye Taksim'e çıkış izni verdi. 

ATA DEMİRER TWİTİ: 
"screen-shot-2013-06-01-at-4.24.57-pm.png"

16.17 : Gezi Parkı açıldı diye parka yürüyen halk, polisin gazıyla şok oldu. Polis çekilmesi sırasında bir grup taş attı. Bunun üzerine de polis yoğun kalabalığın üstüne gaz sıktı. Ortam tam sakinleşti derken gelen bu müdahale gerilimi yeniden yükseltti. 

TWİTTER'A DARBE : 
Sosyal medya üzerinden fotoğraf paylaşımı durdu. Twitterde kesintiler başladı. Sınırlı giriş yapılırken fotoğrafların gösterimi çöktü. İnternet servis sağlayıcılarına tepki var. 

16.11:YENİDEN ÇATIŞMA ÇIKTI: 
Meydanda polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Valilik Taksim'e yürüyecek CHP'li gruba izin verdi.

15.45 FLAŞ KARAR : POLİS TAKSİM'DEN ÇEKİLİYOR. GEZİ PARKI HALKA AÇILDI. 

DEMİRTAŞ'TAN SERT AÇIKLAMA : "Hükümetin aklını başına alması lazım. Başbakan'ın halktan özür dilemesi lazım. Sert müdahalelere hukuki işlem yapması gerekiyor."

15.25 : TAKSİM'DE TWİTTER ENGELLENDİ Mİ? Gezi Parkı göstericilerinin organize olmasına engellemek için kesinti yapıldığı söyleniyor;
"screen-shot-2013-06-01-at-3.29.14-pm.png"
15.19 - Cihangir meydan savaş alanı gibi. İtalyan Yokuşu Firuzağa Camii arkasını polis çevirdi, ara sokaklarda gazlı kovalamaca var. 

STARBUCKS ÇARKETTİ :
 Dün kapılarını kilitleyen Starbucks bu kez göstericilere yiyecek ve içecek dağıtmaya başladı. Babylon ve Lounge'dan da 'kapılarımız' açıktır mesajı geldi. Bölge esnafı da Gezi Parkı nöbetine arka çıkıyor. 
 

 

 

*BAŞBAKANLIK BİNASINA ASKER KORUMASI İSTENDİ: Taksim'deki gösterilere destek için Ankara'da toplanan gruba polis müdahale etti. Başbakanlık Binasının çevresi barikatlarla çevrildi.

Polis, binaya araç, sivil vatandaş girişini engelliyor. İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndan destek istedi. Valilik talimatı ile Başbakanlık binasının çevresine askerler de konuşlandırıldı.

15.00 - Colins Mağazası Kızılay Meydanı'nda gazdan etkilenip içeri sığınmak isteyenlere karşı kapıları kilitledi. Sosyal medyaya yansıyan bu fotoğraf tepki çekti.
 

 

 

14.59 - Şişli'de biber gazlı müdahale... Tepki gösteren vatandaşlar "Dağ başına duman almış" marşıyla karşılık veriyor. 

14. 53- Bahçelievler Merkez Mahallesi sakinleri ellerindeki tencere ve tavaları alarak sokağa döküldü. Büyük bölümünü kadınların oluşturduğu grup, ellerindeki tencere ve tavalarla tempo tutarak Gezi Parkı yıkımını protesto etti.

14.50 - THE MARMARA'DAN POĞAÇA SERVİSİ : 
Bakırköy Meydanı'nda da Gezi Parkı protestosu var. Taksim The Marmara protestoculara ücretsiz poğaça, börek dağıtıyor. Af Örgütü Galatasaray'da acil müdahale servisi kurdu. 20 doktor yaralılara yardım ediyor.

14.45 : Şişli ve Beşiktaş üzerinde sürekli helikopterler uçuyor. Çevre illerden takviye çevik kuvvet ekipleri havayoluyla İstanbul'a getiriliyor.

14.35- Taksim İlkyardım Hastanesi önünde polis müdahale etti 

 

 FAZIL SAY'IN ATTIĞI TWİT : Turkiye insani tarihinin en onurlu gunlerini yaziyor. Gurur duyuyorum hepinizle. Cesur yurekler. Bravo Turkiye. Yilmak yok.Gunesi gorecegiz

14.30 : Amerikan Hastanesi doktor ve hemsireleri Divan Oteli'nde yaralılara destek veriyor. Tünelde sıkışan bir grup havasızlık nedeniyle zorda. Osmanbey'de de gösteri var. Polis henüz toplananlara müdahale etmedi. 

HALİÇ KAPILARINI AÇTI : Taksim, İstiklal Caddesi, Tünel, Tarlabaşı ve Galata bölgesindeki gösterilerde yaralananlar için Haliç Üniversitesi Şişhane Kampüsü kapılarını açtı.

14.00 ANKARA'DA KARIŞTI : 
Güven Park'ta gezi parkına destek için yapılan gösteriye polis müdahale ediyor. 

11.35- Taksim Meydanı'nda Türk bayrakları ile eylem yapan yaklaşık 20 kişilik Ülkücü gruba polis müdahale etti. TOMA'nın önüne geçip polise tepki gösteren grup, İstiklal Marşı da okudu. Polis, gruba gaz bombası ile müdahale etti.

11. 23- Sabah saatlerinde trafiğe kapatılan Barbaros Bulvarı tekrar trafiğe açıldı. Eylemciler ara sokaklara dağılırken polisin önlemi devam ediyor.

10.45- Polis, ellerinde Türk bayraklarıyla Ulusal Kanal önünde toplanan gruba da tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında bazı işyerlerinin camları kırıldı. İstiklal Caddesi'ndeki dükkanların çoğunun kapalı olduğu görüldü.

10.35- Göstericiler Barbaros bulvarına barikat kurdu. Müdahale sırasında hasta taşıyan ambulansın önüne geçen eylemciler bir süre ambulansın gitmesine izin vermedi. Daha sonra yolu açılmasından sonra ambulans hızla olay yerinden ayrıldı.

10.16- İstiklal Caddesi’nde takımlarının kaşkollarını açan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş taraftarlarına polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

09.30- Taksim'de çıkan olaylarda gözaltına alınan göstericilerin sayısı 81'e yükseldi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen göstericilerin sağlık kontrollerinin yapılmasının ardından öğleden sonra adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.

07.00- Grup saat 07.00 sıralarında Beşiktaş'a geldiklerinde polis müdahale etti. Gaz bombası ve tazyikli su sıkılarak yapılan müdahale sonrası gruptakiler dağıldı.

06.00- Taksim meydanında polisin gruplara müdahalesi de sürüyor. Meydanda ateşe verilen tahtalar TOMA aracından sıkılan suyla söndürüldü. Polis halay çeken gruba gaz bombası sıkarak karşılık verdi.

05.30- Eylemciler herhangi bir engelle karşılaşmadan Boğaziçi Köprüsü'nü geçtiler.

04.30- Kadıköy'de toplanan yaklaşık 500 eylemci, saat 04.30 sıralarında Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

04.00- Protesto gösterileri nedeniyle İstanbul'da bugün saat 04.00'ten itibaren 3 saat süreyle metrobüs seferleri durduruldu.

03.50- Taksim ve çevresinde çıkan olaylar Harbiye Cumhuriyet Caddesi'ne sıçradı. Göstericiler Taksim Meydanı'na ulaşmaya çalışıyor. Polis ekipleri gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale ediyor.Eylemcilerde polise taş ve şişelerle karşılık veriyor. Cumhuriyet Caddesi savaş alanını andırıyor.

02.00- Beşiktaş Yıldız Mahallesi ile Taksim kaznacı Yokuşu'nda vatandaşlar tencere tavalarla protestoya destek eylemi yaptı.

01.30- Kurtuluş, Halkalı, Teşvikiye, Kartal ve Fulya başta olmak üzere İstanbul genelinde pek çok semtte protestoya destek eylemleri yapıldı. Gece evlerinden sokaklara inen vatandaşlar, Türk Bayraklarıyla yürüyerek Gezi Parkı protestosuna tencere ve tavaları birbirine vurarak destek verdi.

*01.00 Taksim'de elektrikler kesildi. Polisin göstericilere karşı olan müdahalesi sertleşti.

*00.33- Kabataş'ta göstericilere polis müdahalesi... Göstericiler twitter'dan acil doktor çağrısı yapıyor.

"a.20130601003410.jpg"

 

*23.45 İstiklal Caddesi'nde çıkan yangına müdahale eden iki itfaiye görevlisi fenalaştı.

*23.00 Taksim ve İstiklal Caddesi'nde bulunan işyerlerinin çoğu kapatıldı. Tarlabaşı Bulvarı'nda atılan yanıcı maddeler nedeniyle bazı işyerlerin tabelaları tutuştu. Küçük çaplı yangın çıktı. Yangını söndürmek için olay yerine gelen itfaiye ekipleri, önce göstericilerin taşlı saldırısına uğradı.

*22.00- Valikonağı Caddesi'ne yeniden barikat kuruldu.

*21.30 Bir grup eylemci Taksim İlk Yardım Hastanesi önünde bekliyor.

* 20.30- Galatasaray Meydanı'nda toplanan gruplar Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Çevik kuvvet polisleri göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericilerle polis arasındaki çatışmalar devam ediyor.

*19.30- İstiklal Caddesi'nde polisle eylemciler arasında çatışma başladı.

İstiklal Caddesi'ne girmek isteyen bir grup barikat kurup polisle çatışmaya başladı. Polisin gazla müdahalesine karşı grup taş ve sopalarla yanıt veriyor.

* BJK+GS+FB : Çarşı grubunun ardından Fenerbahçe taraftar derneği de AVM'ye karşı gezi parkı nöbetine katılacağını duyurdu. Yandaki af"0.20130531164448.jpg"iş ise günün en çok paylaşılan işi oldu.

*19.00 RANDEVUSU : Sosyal medyada saat 19.00 için randevular veriliyor. Polisin sert müdahalesine karşı tepki daha da büyüyecek gibi görünüyor. Bir çok sanatçı da 19.00 randevusuna katılacağını duyuruyor.

TWİTTER KAPATILACAK İDDİASI : Twitterın yavaşlamaya başladığı ve kapatılacağı iddiaları var.

*YARDIM ZİNCİRİ OLUŞTU: Taksim'e Sağlık Bakanlığı'nın ambulans yollamadığı söylenirken vatandaş kendi organizasyonlarına başladı. Gözaltına alınanlar için gönüllü hukukçular sosyal medyadan duyuru yapıyor. Tıp fakültesi öğrencileri de ilk yardımda bulunuyor. Bir işyeri de gazdan etkilenen ve yardıma ihtiyacı olanlara kapısının açık olduğunu duyurdu.

"taksim-gezi-parki.20130531165020.jpg"

*METROYA GAZ BOMBASI:
Metroya atılan gaz bombasından sonra kapılar kapatılınca büyük tepki doğdu. Bir anne ile çocuğu son gaz saldırısında bayıldı, anne ile çocuğuna televizyon muhabirleri yardım etti.

*YİNE KAN AKIYOR : Taksim'deki polisin orantısız güç kullanımı "gezi-parki-yarali-muhabir.jpg"hız kesmeden sürüyor. Gazetecilerden biri daha başından vuruldu ve kanlar içinde kaldı (yandaki fotoğraf)

*CAN BONOMO : Eurovisionda Türkiye'yi temsil eden Can Bonomo da AVM'ye karşı Gezi Parkı nöbetine katıldı. Bonomo twitterdan şöyle bir mesaj attı;

"Polise karşı saldırıda bulunmayın!!! O bizim işmiz değil! Eylemimizi yine davullarla, yine şarkılarla yapalım. Bu gece Gezi!!!

*Reuters Taksim'den canlı yayına başladı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tüm Mobeseleri kapattığı söyleniyor.

*Taksim'deki Gezi Parkı nöbetine tıp fakültesi öğrencilerinden farklı bir destek geldi. Tıp öğrenci
leri gazdan etkilenenlere ilk yardım için meydanda.

*Gazlardan kaçıp metroya girenlere de gaz bombası atıldı. İşte oradan gelen fotoğraf;

"gezi-parka-metro.jpg"

*'MEŞHUR' FOTOĞRAFI ÇEKEN DE YARALI


Meşhur kırmızılı kadın fotoğrafını çeken Reuters foto muhabiri Osman Orsal da başından gaz bombasıyla yaralandı.

"chp-gezi-parki.jpg"*YOLLAR KAPATILDI, METRODAN ÇIKIŞ YASAKLANDI

*Taksim Gezi Parkı'ndaki polisin orantısız güç gösterisi sürüyor. Beşiktaş Çarşı Grubu'nun da Gezi Parkı nöbetine katılacağını öğrenen polis, Beşiktaş'tan Taksim'e çıkışı kesti. Aynı şekilde metronun Taksim çıkışı da kapalı tutuluyor.

*Gazdan kaçarak metro durağına girenler orada sıkışıp kaldı. Yaralılar olduğu ve doktora ihtiyaç olduğu bildiriliyor.

*CHP'li vekiller protesto için Taksim'de oturma eylemi yapıyor.

AHMET ŞIK'IN KAFASINA GAZ"ahmet-şik-gezi-parki.jpg"
BOMBASI

Taksim Gezi Parkı'nda sabah yapılan müdahalenin ardından aralarında Gürsel Tekin, İlhan Cihaner, Melda Okur'un da yer aldığı CHP milletvekilleri ve beraberlerindeki grup, saat 10.00'da Divan Otel önünde biraraya geldi. Basın açıklaması yapan grup daha sonra bariyerlerle kapatılan Gezi Parkı'na doğru yöneldi.

Polis, Gezi Parkı'na girmek isteyen gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında grup bir anda dağıldı. Gazdan milletvekillerinin de etkilendiği görüldü.

6 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA

"taksim-gezi-parki.20130531125127.jpg"Gazlı sudan etkilenen bazı eylemciler zor anlar yaşadı. Güçlükle nefes alan bir kadına başka bir vatandaş su vererek yardım etti. Polisin sert müdahalesi bir çok kişiyi hastanelik etti.

Yaralananların beyin travması geçirdiği bilgisi geldi. Yaralılar arasında gazeteci Ahmet Şık da bulunuyor. Şık başına isabet eden gaz bombası ile kanlar içinde kaldı.

DİVAN OTEL KAPILARINI AÇTI

Müdahale sırasında gazdan kaçanlara Divan Otel kapılarını açarak yardım etti. Bir çok kişiye su dağıtıldı ve ilk yardım hizmeti verildi.

Buna karşılık aynı noktada yer alan Starbucks gazlı müdahaleden kaçan vatandaşlara kapılarını kapattı ve kimseyi içeri sokmadı.

POLİSLERE BÖREK

Taksim Gezi Parkı'ndan ilginç fotoğraflar da düştü. Bunlardan en ilginç olanı, bir gezi parkı nöbetçisinin kendilerine gaz sıkan polislere börek ikramıydı.

"screen-shot-2013-05-31-at-1.34.58-pm.png"

TOMA'YA TEKME TOKAT DALDI

TOMA'nın önüne geçerek araca yumruk atan Gezi Parkı nöbetçisi sıkılan tazyikli su ile kendini yerde buldu. Yyerden kalkamayınca çevredekiler yardımına koştu. Müdahalenin ardından Gezi Parkı direnişçileri İstiklal Caddesi'ne doğru kaçtı.SABAH 05.00'TE İLK MÜDAHALE

Polis, Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutan gruba dün sabah olduğu gibi bu sabah da saat 05.00 sıralarında müdahale etmişti. Aralarında milletvekili ve sanatçıların da bulunduğu yüzlerce kişiye gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale edildi. Müdahale sırasında kaçmak isteyenlerin üzerine çıktığı bir duvarın

"cihar.jpg"

Biber gazına maruz kalan CHP'li vekil İlhan Cihar gözyaşları içinde konuştu

yıkıldığı ve bazı vatandaşlarında yaralandığı görüldü. Çeşitli yönlere kaçan kişiler ile peşlerindeki polis arasında Taksim, Dolmabahçe ve Harbiye'de çatışma çıktı. Eylemciler polise taşlarla karşılık verdi.

BUNU ANCAK DÜŞMAN YAPAR

Gazdan etkilenenler arasında CHP Milletvekili İlhan Cihaner, gözyaşları içinde konuştu. Cihaner, "Bunu ancak düşman yapar" dedi. Cihaner, "2-3 saattir, valiye, emniyet müdürüne ulaşmaya çalışıyoruz. Telefonlarımıza çıkmıyorlar" diye konuştu.

ZABITALAR ÇADIRLARI GÖTÜRDÜ

Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan ayrıldı.

BETON KORKULUKLAR DEVRİLDİ

Kaçan eylemcilerden bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstiklal Caddesi'ne doğru kaçtı.
 

Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Direnenlerden bazılarını gözaltına altı. Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor. Parkın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor. 

ÇEVREDEKİ İŞ YERLERİ ZARAR GÖRDÜ

Gezi Parkı ve çevresi ise savaş alanına dönmüş durumda. Çevredeki iş yerleri ve otellerin camlarının kırıldığı görüldü. Polis ve eylemciler arasındaki gerginlik zaman zaman yükseliyor. İnternethaber

Yorumlar (0)
-2
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sakaryaspor 21 48
2. 1461 Trabzon FK 21 43
3. Sivas Belediyespor 21 40
4. Afjet Afyonspor 20 37
5. Bodrumspor 21 37
6. An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 21 37
7. Somaspor 20 35
8. Çorum FK 21 34
9. Silahtaroğlu Vanspor FK 20 32
10. Ankaraspor 21 31
11. Serik Belediyespor 21 29
12. İnegölspor 21 27
13. Diyarbekirspor 21 25
14. Etimesgut Belediyespor 21 25
15. Turgutluspor 21 23
16. Adıyaman FK 20 19
17. Sarıyer 21 18
18. Ergene Velimeşespor 21 18
19. Kahramanmaraşspor 21 12
20. Niğde Anadolu FK 21 7
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12