Edremit Belediyesi 2 Yıllık Faaliyet Raporunu Açıkladı

Van’ın Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2 yıllık faaliyet raporunu açıkladı.

GÜNCEL 30.09.2021, 15:19 30.09.2021, 15:24
Edremit Belediyesi 2 Yıllık Faaliyet Raporunu Açıkladı

Kentteki bir otelde düzenlenen kahvaltı programında gazetecilerle bir araya gelen Belediye Başkanı İsmail Say, ilçede 2 yılda hayata geçirilen projelerin yanı sıra, onayda bekleyen projeler ve ileri ki süreçte vatandaşların hizmetine sunulacak projeleri açıkladı. Göreve başladıkları 31 Mart 2019 yılından bu yana ilçede yapılan çalışmalarla ilgili konuşan Belediye Başkanı İsmail Say, “Burada 4 belediye başkan yardımcısıyla hazırız. Edremit ilçemizde 2 yıllık süreçte neler yaptık, onları anlatacağız. Projelerin tamamlanmış kısmına geçmeden önce nasıl bir Edremit’te göreve başladık onun bir kısa özetini yapmak istiyorum. 31 Mart 2019 yılı itibarıyla sahil bandının bir kısmı yapılmış, belediyenin ve diğer kamusal yatırımlar dışında Edremit’te belediyecilik ve yerel yönetim anlamında bir yatırımın olmadığı bir belediye devraldık. Sahil bandı yatırımının da İller Bankası üzerinden kredisini ödüyoruz, borçlanma ile yapılan bir yatırım. Tabii ki Edremit’in ondan önceki fiziki yapısı gerçekten çok kötüydü, barakalarla işgal halindeydi. Özellikle vatandaşın rahatça dolaşabileceği bir alan değildi. Bu anlamda Edremit’in siluetini, fiziki yapısını bu manada hakkı da teslim etmek anlamında bizden önce görev yapan Atif Çiçekli Kaymakamımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“Van’ın değil, bölgenin gözdesi olan bir ilçe”
Edremit ilçesinin bölgenin en gözde ilçelerinden biri olmasına rağmen altyapı sorunlarının hala yaşandığını ifade eden Say, “Madalyonun diğer yüzüne gelince, seçim döneminde de olayın ayrıntılarını öğrendiğim ve şu anda yapımı devam eden Edremit’in altyapı sorunu var. Merkez ilçe olmuş, 130 bin nüfusu olan Edremit, sadece Van’ın değil bölgenin gözdesi olan bir ilçe ama maalesef yüzde 60’ında fosseptik çukuru bile yok. Normalde kanalizasyon olması gerekirken, kanalizasyon yok. Bunun dışında bir fosseptik bile yok. Bir tarafıyla kasaba dediğimiz, 10 yıl önceki yeşil bölgesiyle bilinen Edremit, yine bir tarafıyla bir sınırı Erek Dağı’na, bir sınırı Gürpınar’a, bir sınırı ise Gevaş’a ve en önemlisi yüzünü Van Gölü’ne dönen kocaman bir ilçedir. Bu manada biz sadece vitrine çalışmadık. Hiçbir zamanda popülist davranmadık. Popülist bir belediye başkanı dağın ardındaki köylere hizmet götürmez, vitrine çalışır. Bunun için hiçbir şekilde seçim kaygısı veya gün ve zaman kaygısı gütmeden görevimiz ne kadar olduysa, nasibimizde ne kadar varsa o kadar hizmet verelim dedik. Bizden sonra gelecek kuşağın dua edecekleri çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

“Semt pazarlarını Edremit’imize kazandırmaya devam ediyoruz”
Başkan Say, kente cazibe katacak birçok projenin yapımının tamamlandığını belirterek, “Van Gölü’ne nazır Millet Kıraathanemiz tamamlanarak hizmete açıldı. Deprem Gönüllüsü Dr. Miyazaki Koruluk Projesi yapılarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile hizmete açıldı. Yine başka bir proje olan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi arkasında 35 bin metrekare Yeni Doğan Hatıra Ormanı yapımı tamamlandı. Semt pazarlarını Edremit’imize kazandırmaya devam ediyoruz. Esentepe Mahallesi 5’nci etapta mahalle sakinlerimizin zaman geçirebilecekleri toplamda 3 bin 200 metrekare alana sahip olan parka; yeşil alanlar, kamelyalar, oturma grupları, çocuk oyun grupları ve fitness grubu kazandırarak hizmette açtık” ifadelerini kullandı.

“Birbirinden önemli projeler hayata geçildi”
“Edremit merkezde taksi durağı olmaması sebebi ile 2 yeni taksi durağı kazandırdık” diyen Say, şöyle devam etti: “Önceden taksi durağı yoktu. Salgın hastalık döneminde ekmek fiyatlarının artırılması halkın büyük tepkisine neden olmuştu. Buna karşılık belediyemiz tarafından ilk olarak 80 kuruşa satılacak şekilde ‘Halk Ekmek’ projesi hayata geçirildi. Daha sonra ilçemizin ikinci, Van’ın ise ilk kent ormanı özelliği olan 300 dönümlük arazinin 55 dönümlük alanında binlerce ağaç toprakla buluşturuldu. 70 kilometrelik yürüyüş yolu düzenleme çalışması kapsamında Edremit etabı tamamlandı. Öte yandan Lidya’dan sonra Türkiye’nin en uzun ikinci tarihi yürüyüş yoludur.”

“İlçede yeni projelerin yapımı devam ediyor”
Edremit ilçesinde yapımı devam eden projeleri de gündeme getiren Başkan Say, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bölge turizmine cazibe kazandıracak prestijli olan ‘Yüzen Otel’ projesi; denizcilik, otelcilik alanında eğitim gören üniversite ve lise öğrencilerin staj yapacağı bir uygulama otelidir. 30 odalıdır. Deniz üzerinde hem konaklama hem restoran kafe hizmetleri hem de toplu organizasyonlar anlamında benzersiz bir deneyim sunmak açısından turizme büyük bir katkısı olacaktır. Tatvan Tersanesinde yapımı edem ediyor. 2022 yılı içerisinde de tamamlamayı hedefliyoruz. Daha sonra ilçemizde yapılacak olan millet bahçesi ile sahil arası bir mesafeye sahip olacak olan teleferik çalışmamız ihale aşamasına geldi.”

"Projelerle Edremit daha da güzelleşecek"
Türkiye’de en büyük ikinci bisiklet yolunun Van’da yapıldığını ifade eden Say, “Havaalanı Kavşağı’nda başlayacak olan ‘Bisiklet Yolu’ projemizin çalışmaları tamamlandı. Kısa bir süre içerisinde uygulamaya geçilecektir. Hatay’dan sonra 2. büyük bisiklet yolu olacaktır. Projesi tamamlanan sahil park ve kafe projemizin ihale aşamasına geçildi. Yine yöresel ürünler pazarı projesine kısa sürede başlanarak bitme aşamasına geldi. Yakın zamanda açılışı yapılarak, halkımızın hizmetine sunulacaktır. Kadınların el emeğiyle ücretsiz sergilenecek stantlar yapıyoruz. Yine başka bir proje olan ilimiz ve bölgemizin en büyük tatil ve turizm merkezi kuruluyor. Edremit ve Gevaş ilçeleri sınırları arasında bulunan Dönemeç deltasındaki alan aynı zamanda Resmi Gazetede yayımlanan kararla kesin korunacak hassas alan olarak ilan edilmiştir” şeklinde konuştu.

Yapılan 2 yıllık faaliyet raporunun ardından program soru-cevap bölümüyle devam etti.

Yorumlar (5)
Edremit' e bunlar da yapılabilir 1 yıl önce
# Edremit Halk Plajından Atıf Bey'in yaptığı mevcut sahil bandına kadar gölün kıyı ve sahillerine de yeni bir sahil bandı ve yeşil kuşak yapılabilir. # Merit Oteli'nden havaaalanına kadar yüzlerce dönümlük atıl durumdaki kıyılar, sahiller ve açık alanlar sahil bandı ve regreasyon sahaları olarak şehre kazandırılabilir. # Edremit'e 100 dönümlük muhteşem bir millet bahçesi yapılabilir. # Şamran Kanalının iki tarafında güzel bir asfalt yol, bisiklet ve yürüyüş yolu, yeşil şerit, banklar, ışıklandırma ve tabi ki en başta kanalın temizliği ve ıslahı yapılabilir. # Edremit'in on merkez mahallesindeki caddeler, sokaklar ve bütün ara sokaklarda ihtiyaçlar ve sorunlar tespir edilebilir. Onlarca kilometre kadar yıpranmış, yamalı ve kullanışsız mahalle yolu yenilenip asfaltlanabilir, genişletilebilir, kaldırım ve oluklar yapılabilir. # Edremit'in her mahallesinde en az birer adet Üstü Kapalı Semt Pazarı Çarşısı oluşturulabilir. Buralar çok amaçlı olarak da ( pazar, toplantı, düğün vb.) kullanılabilir. # Her mahalleye en az birer adet orta büyüklükte park ve yeşil alan yapılabilir. # Mahallelerde ve Tokilerdeki yamaçlarda ağaçlandırmalar yapılabilir.# İlçede bulunan bütün kanallar, dereler, arklar DSİ ile birlikte temizlenip ıslah edilebilir # Edremit'e yeni yollar, yeni güzergahlar, yeni refüjler, yeni kavşaklar ve buralarda göz alıcı peyzaj ve yeşillendirmeler yapılabilir. # İlçenin bütün mahallelerinde, Toki sitelerinde, cadde ve sokaklarında, park ve mesire yerlerinde, kıyı ve sahillerinde yılın bütün günlerinde temizlik, süpürme, atık toplama ve güzelleştirme çalışmaları yapılabilir # Edremit'e birkaç yüzme alanı ve birkaç yeni mesire alanı kazandırılabilir.# Edremit'te birkaç bin kişiye yetebilecek ölçekte istihdam alanları, fabrikalar, atölyeler, işletmeler, kooperatifler oluşturulabilir.# Kıyı ve sahillerdeki işgallere son verilebilir # Mahallerde semt spor sahaları yapılabilir. # Eski Sigorta Hastanesinin bütün alanı mükemmel ve büyük bir park ve yeşil alan olarak şehre kazandırılabilir.# Eski Toki, Yeni Toki, Kiracılar Toki ve Memursen Toki'ye yeni ve güzel parklar, oyun alanları, semt sahaları yapılabilir.# Bu Toki sitelerinde çevre yeşillendirme, ağaçlandırma ve yeni parklar yapılabilir. # Edremit'teki mevcut parklar yeni yapılacaklarla birlikte günlük temizlenmeli, sulanmalı, bakılmalı, gerekli yenilemeler yapılmalı. # Halka yönelik eğitici, bilgilendirici toplantılar yapılabilir. # Okul bahçelerinde peyzaj, çevre düzenlemesi ve iyileştirmeler yapılabilir. # Çocuklar ve gençler için yeni eğlenme, dinlenme ve spor alanları yapılabilir. # Mahallerin, Tokilerin ve semtlerin mutlaka ziyaret edilmeleri, eksik ve ihtiyaçların, dert ve sorunların tespit edilip geciktirilmeden çözüme kavuşturulmaları gerekir. Ve daha niceleri... Haydi iki yıl sonra tüm bunlar yapılmış olsun.
Van 1 yıl önce
Kiraci tokilerden edremit merkeze iki arac degişerek gidip gelmekteyiz ayrica sayin baskan edremit te aksam 7 den sonra merkeze arac bulmak baya Bi sıkıntı.... Ve ayrica edremit in Oz halki eski yeni camii mah sakinleri ne dogalgaz ne alt yapi nede belediyecilik hizmetlerinin çöp alimi haric hic bir hizmetinden faydalanamiyor. Yine ayni kesimin bir cok genci işsiz. Kanalizasyon olmadiği halde su faturalarında atik gider oduyolar.. Gunahtir edremit buyurken guzellesirken edremit in kendi halkı maalesef cok unutuldu kendi memleketinde yabanci kaldi sayin başkan sahil bandi harika yolun diğer tarafinda kaldirimda yurunmuyor kanal pisliğinden kokudan ve ayrica balık gunun her saati bulunurken su an balık bulamıyoruz bir vangölu kefal balıgı satiş yeri belirleseniz memnun oluruz kolaylıklar dilerim
Boyka 1 yıl önce
Birazda eminpasa mahallesindeki yollari onarsaniz
ESKİ TOKİ SAKİNİ 1 yıl önce
ERDEMKENT mahallesi 11 ada,K-8 binası önünde geçen yolda, çıkan tozdan dolayı bina sakinleri pencerelerini açamiyor,ilgililerin DİKKATİNE.......
ESKİ TOKİ SAKİNİ 1 yıl önce
ERDEMKENT mahallesi 11 ada,K-7,K-8 K-1,-,K-2 binalarının önünde geçen yolun ASFALTLANMASI aciliyet arz etmektedir,lütfen bu bina sakinlerini tozdan kurtarmak için belirtilen yolun asfaltın yaptının......
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10