Başkan Say, Edremit için çılgın projeleri açıkladı!

Van'ın Edremit Beleidye Başkanı İsmail Say, görev de geçirdiği 1 yıllık süreci değerlendirerek ilçede yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi. Başkan Say, Edremit'te yatırım ve istihdamın önünün açılacağını açıkladı.

GÜNCEL 16.04.2020, 11:56 16.04.2020, 12:10
Başkan Say, Edremit için çılgın projeleri açıkladı!

Van’ın Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, gazetecilerle bir araya gelerek yapılan 1 yıllık çalışmaları değerlendirerek çeşitli konularda da müjdeler verdi.

Başkan Say, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle basın mensuplarıyla telekonferans yöntemi ile bir araya geldi. Geçtiğimiz yıl göreve başlamasının birinci yılında yaptığı hizmetler konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Say, görevi devralması ile birlikte tüm ekip olarak hızlı bir şekilde çalışmalara başladıklarını vurguladı. Başkan Say, “Okulların en acil ihtiyaçlarını belirleyip, 14 okulun sırasıyla ihtiyaçlarını giderdik. Park ve bahçeler boyutuyla sahil çalışmamızı devam ettirdik. Sahil bandında Maliye Parkı dediğimiz parkı tamamen yeniledik. Kent ormanının ilk etabını Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında başlattık. Kamelya oyun grupları ile kırsaldan başlayarak parklarımıza katkı sunduk. Millet bahçemizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylattık. Bütün sahili gören ve içerisi dolu olacak bir millet bahçesi olacak. Temizlik işleri araçlarını yeniledik, korona sürecinde mahalle yıkamaları, cami ve genel kullanım alanları ile araç dezenfekte işleri yaptık” dedi.

“Van’ı 7’nci bölge yapacağız”
Seçim dönemindeki yatırımcıları teşvik etmek anlamandı çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, amaçlarının Van’ı 7’nci bölge yapmak olduğunu ifade eden Başkan Say, “Edremit’e yatırım yapmak için gelen hiç kimseyi boş çevirmedik. Tüm imkânları olur yönüyle değerlendirip memleketimize kazandırıyoruz. Bu yatırımlar, istihdam sağlayan yatırımlar olacak. İmar boyutuyla yatırımcıların önünü açtık. Kaçak yapılara göz açtırmıyoruz. İmar barışı süreci sona erdi. Çevre koruma açısından 70’in üzerindeki okulda çevre koruma ve atık bilinçlendirmesi açısından sıfır atık eğitimleri verdik. Zabıta birimimizi yenileyerek daha profesyonel ekip kurduk ve eğitimlerini tamamladık” ifadelerini kullandı.

Yeni projeler için çalışmalar sürüyor
Bir ilki gerçekleştirerek, 2020-2024 stratejik planlarını ilk defa profesyonel bir ekiple hazırladıklarını ifade eden Başkan Say, meclisin bunu onaylaması ile uygulamaya başladıklarını vurguladı. Yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Başkan Say, “Edremit Kent Meydanında turizm tanıtım ofisi açtık. Edremit’in turizm yönünü öne çıkarmaya çalıştık. Yoğun katılımlı 80 takımımızla mahalleler arası futbol turnuvası yaptık. Seçim dönemindeki taahhütlerimizden birisi gençlik meclisini kurduk ve ilk toplantımızı yaptık. YYÜ’den hocalarımızdan oluşan bir danışma kurulumuzu oluşturduk. Edremit’in ileri gelenlerinden, kanaat önderlerinden ve muhtarlardan da oluşan istişare meclisi gibi bir kurul da oluşturacağız. Dördüncü istişare kurulumuz da gazetecilerden oluşacak. Bu kurullar ile belediyemizin resmi kurumsal yapısı dışında kent ile istişareli bir yönetim sergileyerek başarılı hizmetler üretmek istiyoruz. Hayat normale döndüğünde AR-GE ekibimizin çalışması ile projelerimizi anlatmak için ayrıca bir toplantı yapıp sizlerle paylaşacağız” açıklamalarında bulundu.

“Van Gölü’nü çirkin bir şekilde kirletiyoruz”
Van Gölü kirliliği konusunda Van Gölü Kanunu’nu yazan biri olarak bu konuda hassasiyetinin yüksek olduğunu vurgulayan Başkan Say, “Van Büyükşehir Belediyemizle de ilçe belediye başkanlarımızla özellikle bu kontrolsüz hayvancılıkla ilgili memleketin problemi olduğunu biliyoruz. Van’da bu anlamda 360 civarında irili ufaklı ahırlar bulunmaktadır. Bunun sayısı sürekli değişmektedir. Eminpaşa dediğimiz sahile yakın mahallemizde maalesef ahırların esaretinde kalmış. Bu anlamda bizimde girişimlerimiz oldu. Valimizin de girişimi ile bir komisyon oluşturduk. Biz birazda zorlayarak bu komisyonu çalıştırdık. Sadece Edremit’te değil, Van sahilinden tutun özellikle yazın sivrisineğine, bataklığına kadar bu sıkıntıyı gidermek için bu çalışmayı başlattık. Çevreyi kirletenler de tutanak tutup gerekli cezayı kesiyoruz. Van Gölü gibi bir eseri çirkin bir şekilde kirletiyoruz. Ve bunu kirletenler yine kapısının önünü kirletenler. Bu anlamda komisyon çalışıyor. Büyükşehir ile birlikte çözülmesi gereken bir problem. Sadece bizim ilçe bazlı çözebileceğimiz bir konu değil. Bu konuda benim beklentim 2020 yılı sonuna kadar kalıcı bir çözüme tarım hayvancılık bölgesi gibi olabilir ya da hayvancılık kümeleşmesinin olduğu gibi bir yer belirleyip oraya taşıyarak hem Van Gölü’nü hem de mahallelerimizi bu sıkıntıdan kurtaracağız” ifadelerine yer verdi.

“Edremit’te yatırımın ve istihdamın önü açılacak”
Edremit’te ikisinin de birbirinde ayrılmayacağı iki sorununun bulunduğunu vurgulayan Başkan Say, “Birincisi çevre yolu ile birlikte imar problemi. Bu yaklaşık 9-10 yıldır Van’ın da sorunu, ama 3’te 2’si çevre yolunun ve imar yolu çalışmasının 6 bin hektarlık alanın 4 bin hektarlığı Edremit bölgesinde. Bir anlamda Van’ın kaderi, Van’ın geleceği olabilecek bir çalışma. Bu en büyük problem. Her manada etkiliyor. Sizin altyapı çalışmanızı, yol çalışmanızı, yapılacak yatırımı etkiliyor. Bu yıl 2020 Ekim’e kadar yetki Bakanlıkta. Ben sürekli Van ve Ankara arası mekik dokudum. İmar planı sadece bir arsa düzenlemesi olarak düşünmeyin. Memleketin kaderi bir anlamda. Yine altyapı ben bunu seçim döneminde fark ettim. Allah’a şükürler olsun o konuda projeler içerisinde yaptığımız işlerden biri de oldu. İhalesi yapıldı, firma belirlendi ve sadece başlanması kaldı. Müteahhittin iş yapacağı yerin teslimi bile yapıldı VASKİ ile birlikte. Korona viras ile birlikte altyapı firması da Edremit’in neredeyse 60 bin nüfusunun altyapısı yok. Belki Türkiye’nin göz bebeğidir, sahil kenti sahil ilçesi ama bir tarafıyla da trajik komik bir durum. Maalesef altyapısı olmayan büyükşehirin bir ilçesi. Ama birinci saydığım imar problemi birçok şeyi etkiliyor. Biz inşallah bu sene bu problemi aşarsak, Edremit’te yatırımın da istihdamın da önü açılacak. Biz buna rağmen 18 bölgesi dışında diğer bölgelerde sıkıntı yaşamıyoruz. Bunlar yürüyor” dedi.

“Edremit turizm ve ticaret boyutuyla öne çıkmalı”
Bir sokağı 10 defa kazan bir belediye olmak istemediklerini de dile getiren Başkan Say, Edremit’in altyapı çalışmalarının başlamasıyla birlikte tüm kurumlara uyarı mahiyetinde yazı göndereceklerini belirtti. Başkan Say, şöyle devam etti:

“Örneğin Edremit’te altyapı yapılacak, bu anlamda doğalgaz çekilecek ise o da tek seferde yapılması konusunda toplantı bittikten sonra tüm kurumlarımıza uyarı mahiyetinde yazı gönderilecek. Eğer bu noktada çalışması olduğu halde bildirmeyen veya programa almayan kurumlarımıza da yaptırımı yapıp bunu da kamuoyu ile paylaşacağız. Edremit iki yönüyle öne çıkan bir ilçe. Biz Edremit’in ağır sanayi olabileceği veya sanayi şehri olabileceği yönünde bir çalışmamız yok, öyle bir yapısı da yok. Edremit daha çok konut ağırlıklı ve konuta bağlı yatırımlar olarak. Edremit ticaret boyutu ve bir de turizm boyutu var. Bunlarla ön plana çıkması gereken bir kent. Biz ilçe belediyeleri içerisinde büyükşehir hariç, tarıma yatırım yapan, tarımı destekleyen Edremit’in de tarımla öne çıkması gerektiğine inanan bir ekibimiz var. Birinci sıraya turizm ikinci sıraya tarımı ekleyebiliriz, üçüncü sıraya da ticareti ekleyebiliriz. Ticaret boyutunda da oteller, plazalar gibi ekleyebiliriz.”

“Yatırımcılara müşavirlik yapıyoruz”
Salgın ile birlikte hiçbir yatırımın iptal olmadığını, 2-3 aylık bir erteleme olduğunu anlatan Başkan Say, “Biz sadece kurumsal olarak ruhsat veren bir kurumdan ziyade, biz yatırımcının bir anlamda müşaviri olmaya. Az önce dile getirdiğim gibi nasıl yatırımcılara müşavirlik yapıyorsak onun bir parçasıymış gibi kendimizi hissediyoruz. Hatta kararsızlık geçiren yatırımcıları bile teşvik etme anlamında kolaylaştırmak anlamında önce olduk. Turizm yatırımında daha önce sunduğumuz 7 tane yatırım vardı. Şu ana kadar ‘vazgeçtik, iptal ettik’ diyen olmadı. Bunun 4 tanesini de ruhsat aşamasına kadar getirdik. Şu oldu, salgından dolayı bir iki ay erteleme oldu. Ama yatırımı iptal eden olmadı. Biz inşallah yatırımcının geldiğine pişman olmadığı bir bölge olacağız. Tekstil kentte, İŞGEM de onların kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız var. Projelerimiz durmadan aralıksız devam edecek. Bu anlamda iyi bir ekibimiz var. Ben bu konuda tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TOKİ’lere ‘Millet Bahçesi’ yapıyoruz”
Edremit’in özellikle TOKİ’lerin olduğu bölümlerdeki yeşilden uzak görüntüsü ile ilgili bir değerlendirme üzerine konuşan Say, bu noktada yeni sosyal yaşam alanlarının ve yeşil alanlarının yolda olduğunu müjdeledi. Başkan Say, “Eski Edremit ile yeşil Edremit ve depremden sonra kurulan Edremit birbirinden kopuk iki kent gibi yaşıyor. Eski TOKİ dediğimiz yerde 3 bin konut ve 10 bin nüfus var. Çalışmalarımızın çoğu aslında oraya denk geldi. Birincisi Edremit Millet Bahçemiz Eski TOKİ dediğimiz projemiz orada. Projesi şu anda yürüyor. Eski TOKİ’nin Van’a bakan ön yüzü ile TOKİ’nin içine kadar uzanan 40 bin metrekare millet projesi onaylandı. İkincisi de büyükşehir ile birlikte yürütüyoruz, yakında müjdesini vereceğiz. Eski TOKİ ile Yeni TOKİ civarında büyük bir park yapıyoruz. Şehir Parkı gibi. İnsanların vakit geçireceği, cafeler, sosyal tesisler olacak. Bu iki projeden biri onaylandı biri de onaylanma aşamasında. Daha yaşanabilir bir yer yapma anlamında çalışmalarımız sürüyor. İnşallah TOKİ birkaç yıl içerisinde bu yıl başlayacağız ama görünüm itibari ile Eski Edremit Yeşil Edremit ile birleşecek” dedi.

“Edremit’i betona boğdurmayacağız”
Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte Edremit’e bir kent ormanı kazandıracaklarını vurgulayan Başkan Say, özellikle uçak kazasının yaşandığı yeri kent ormanı olarak yapacaklarının müjdesini verdi. Tarım noktasında da bir Edremit Bahçesi kuracaklarını sözlerine ekleyen Başkan Say, bu bahçenin örnek bir bahçe olacağını ve içerisinde Edremit’e özgü tüm meyve ağaçlarının olacağını kaydetti. Edremit’i de asla ve asla betona boğmayacaklarını vurgulayan Başkan Say, “Bu anlamda bir taraftan da ticaretin, işletmelerin gelişmesi gerekiyor. İpekyolu gibi, Şabaniye Caddesi gibi tarım yapmayacağınız bölgelerde elbette ki ticari alanlar olacak. Bu noktalardaki sıkıntıları parsel bazlı, şahıs bazlı değil, bütün bir hat boyunca, yani İpekyolu’nda yapılacak çalışma bütün İpekyolu’nu kapsayacak. Ama asla kesinlikle ne bir şahsa, ne bir firmaya, ne de belli bir parsele özgü bir çalışmamız yok. HDP’lisi, AK Partilisi Bütün meclis şu kararı aldık, biz Edremit’e özellikle eski Edremit’te emsali artıracak hiçbir şeye geçit vermeyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

“İnsanların nefes alacağı alanlar olacak”
“TOKİ bölgesinde bütün TOKİ mahallelerine hitap edecek olan aile toplum merkezinin kullanım yetkisinin Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından aldıklarını da dile getiren Başkan Say, “Burası insanlarımızın güzel vakit geçireceği merkezler olacak. Biz yine özellikle üniversiteye hazırlanan, eğitim gören dezavantajlıları desteklemek anlamında bölge hastanesi civarında etüt merkezi çalışmamız var. Proje aşamasını geçip start verdiğimiz uygulama aşamasına geçtiğimiz projelerimizden biri de budur. Son olarak şu ana kadar vatandaş personel diye ayırmadık, yaklaşık 30 bin civarında maske dağıttık, dağıtmaya da devam edeceğiz” dedi. İHA

Yorumlar (18)
EDREMİT İLÇEMİZDE BUNLAR YAPILMALI. 2 yıl önce
■ Edremit- Kampüs arası SAHİL BANDI çalışması bu ay başlasın. VBB, Edremit, İpekyolu ve Tuşba belediyeleri beraber yapsın. Sadece havaalanı kısmında 200 metrelik bir kısımda kopukluk olacak ama diğer kısımlarda, araç ve yürüyüş yolu, bisiklet yolları, yeşil kuşak, piknik ve mesire alanları, bank ve kamelyalar, spor ve oyun alanları, seyir terasları ve ışıklandırmalar yapılsın.
■ Şamran Kanalı Edremit girişinden göle kadar temizlensin. Onlarca kamyon çöp, atık, çamur, balçık, ot, yosun ve pislik var içinde. Etrafında peyzaj ve çevre düzenlemesi, yürüyüş ve bisiklet yolu, korkuluklar, banklar ve ışıklandırmalar olsun. ( DSİ de bu işe aktif olarak katılsın.■ Tüm mahallelerdeki cadde ve sokaklar istisnasız asfaltlansın. Yollar genişletilsin, kaldırımlar, ark ve oluklar yapılsın. On yıllarca hizmet verecek özende ve kalitede yapılsın.
■ Eski Toki, Yeni Toki, Kiracılar Toki, Memursen Toki ve tüm mahallerde birer büyük park/yeşil alan yapılsın. İlçemizde çok sayıda yeni parkımız olsun. Yeşil alanlar, açık alanlar arttırılsın. Allah korusun bir afet durumunda bu parklar, yesil alanlar, spor sahaları aynı zamanda toplanma yeri görevi de görecektir. ■ Yine buraların hepsine çocuk oyun alanları, spor sahaları, okuma ve ders çalışma salonarı ile yetişkinler için oturma, dinlenme ve muhabbet mekanları yapılsın.■ Aynı şekilde tüm buralara Kapalı Semt Pazar Yerleri inşa edilsin. Cadde ve sokaklar pazar yeri olarak trafiğe kapatılmasın. Yeri geldiğinde bu Kapalı Semt Pazar Yerleri farklı etkinlikler için de kullanılabilecektir. ■ Tüm semt ve mahallelerde, cadde ve sokaklarda, açık arazilerde, kanal ve derelerde, ark ve okullarda günlük, haftalık, aylık ve mevsimlik rutin temizlikler yapılsın. Bu çalışma sistemli, kapsamlı, özenli ve titiz şekilde bir rutine bağlansın.■ Tüm Toki Sitelerine çarşı merkezi yapılsın.■ Kanal ve derelerde ıslah ve temizlik çalışması yapılsın, Van Gölümü, atıklardan ve atık sulardan, kirli sulardan kurtarırsın. ■ Van Gölü kıyısındaki resmi ve özel tüm yapılar, tesisler, iş yerleri ve bahçeler kaldırılsın. Anayasanın 43.maddesi uyarınca göl kıyı ve sahilleri halka açılsın. Bu kesinlikle ertelenmemeli, kimseye müsamaha edilmemelidir. ■ İlçemizdeki yamaçlar ağaçlandırılsin. ■ Belediyemiz kendi yaptığı ve işlettiği Edremit Belediyesi Ekmek ve Unlu Mamüller Fabrikası kursun. Her gün 40-50 bin insana yetecek bir fabrika olsun. Yüzlerce ehil personel çalışsın. Her semte burada üretilen ekmek ve ürünleri satacak Halk Ekmek Satış Büfeleri kurulsun.■ Edremit ilçemizdeki gençler için meslek edindirme, zanaat ve sanat kursları açılsın. Mezunlar yazılı ve uygulamalı sınavlardan sonra sertifika sahibi olsun. Bu kişiler için atölyeler, işletmeler, imalathaneler kurulsun.■ İlçemizin tüm mahalle ve köylerinde ağaçlandırma çalışmaları yapılsın. İhtiyaç olan yerlere özellikle de TOKİLERE bahçe - ağaç sulamaları için sondajlar vurulsun. ■ Köylerimizde, tarlalarımızda tarımı geliştirmek için onlarca ton tohum, on binlerce fide, onlarca ton gübre, binlerce fidan desteği sunulsun. Bundan ayrı olarak da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü aktifleştirilsin. ■ Mahalle muhtarları aracılığıyla tüm mahallelerde, tüm sokaklarda, tüm site ve apartmanlarda tek tek saha çalışması yapılarak muhtaç, dar gelirli, kimsesiz, işsiz, işini kaybetmiş aileler tespit edilmeli hepsine düzenli olarak gıda, yiyecek, temizlik malzemeleri ve hatta aşevinden yemek yardımı yapılsın. Bu işler adil, özenli, hakkaniyetli, titiz ve sürekli olarak yapılsın. ■ Bu pandemi sürecinde göl kıyıları, sazlık alanlar, dere ve kanallar, parklar, yol ve kaldırımlar, çöp alanları, çöp konteynırları ve çöp kovaları çok daha sık ve düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilsin. ■ Belediyenin tüm yöneticileri, amieri, personelleri ve birimleri aktif olarak sahada olsun. Hizmetler, projeler, yatırımlar ve belediyecilik çalışmaları yapılsın.Edremit adeta bir şantiyeye dönsün. ■ Edremitteki tüm okul bahçelerinde peyzaj, çevre düzenlemesi, yeşillendirme, bank ve kamelyalar, spor alanları, çiçek ve ağaç dikimi, ışıklandırma yapılarak okul bahçeleri bulunduğu mahallenin en gözde, en cici, en cezbedici alanları hâline getirilsin. Çocuklara, gençlere ve insanlara değer bunu gerektirir.
■Birkaç yıl içinde Edremit gelişmişliğini, ilerlemesini, güzelliğini, imkanlarını ikiye katlasın. DSİ, VEDAŞ, VASKİ, KARAYOLLARI, SAGLIK MÜDÜRLÜĞÜ, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, DAKA, DAP VB. KURUMLARI ILGILENDIREN HİZMET VE YATIRIMLAR İÇİN ISRARCI VE TAKİPÇİ OLUNSUN. ŞAYET ÇAĞDAS ANLAMDA AKTİF VE PROFESYONEL BELEDIYECİLİK YAPILACAKSA İLÇEMİZDE KABACA BUNLAR YAPILMALIDIR. GELECEĞE, HEPİMİZE VE GELECEK NESİLLERE BU HİZMETLERİ MİRAS OLARAK BIRAKMALIYIZ.
Edremit 2 yıl önce
Edremit üniversite yarım asırdır bir yol bekliyor yapsanız Allah razı olsun
Turgut b 2 yıl önce
Çılgın projeleri Boşver başkan.
Şu an salgın süreci nerde Edremit belediyesinin zabıtaları marketler maskesiz insanlarla dolu işe burdan başlayın. Denetim olması lazım yoksa bu süreci zor atlatırız. Senin o çılgın projelerde hayal olur.
Edremitli 2 yıl önce
1 aydır 71 yasindaki annemle beraber evden cikmadik ne maske ne arayan soran nede bir ihtiyacımız karsilanmadi maaaleseff ...neyse basarilarin devamini dilerim baskanim Allah seni basimizdan eksik etmesin
Ahmet 2 yıl önce
444 65 10 ara hocam bu numarayi vefa destek hatti numarasi bu Allah yardimcin olsun
Memur-sen Toki üvey evlat olmaktan çıksın. 2 yıl önce
Memur-sen Toki sitesinde İKİ ÖNEMLİ SORUN sekiz yıldır bekliyor: 1- D ve F etapları arasındaki yedi dönümlük yamaç belediye uhdesinde ve oraya park yapılması gerekiyor. 2- Site içinde 300- 400 metre mesafeli kuru dere yatağının ıslah edilip iki tarafına park yapılması gerekiyor. Bu sitede 1058 aile ve beş bin vatandaş yaşıyor.
vedat 2 yıl önce
Çılgın projeler diyor ortada elle tutulur hiç birşey yok eski ssk hastanesinin
yerini millet bahçesi yapacağız deniliyordu baktım ondan da ses yok
Mehmet KIPÇAK 2 yıl önce
Eminpaşa mahallesinde çocuklar gençler nefes alamıyor.Fidanlıkta doğu ve güney doğunun en büyük parkı yapıldı.İçinde sosyal, kültürel ve sportif alanların yanında;halkın piknik alanlarınında yer aldığı büyük bir proje.Ne oldu niçin tamamlanmıyor neden bundan bahs etmiyorsunuz.Özellikle çocukkarımız, gençlerimiz ve tüm Eminpaşa halkı nefes alamıyor.Havaalanı Edremit tarafını kapatmış çıkış yolu yok.Sahil yolu hep anlatıldı ama sadece söylem olarak kaldı.Vanın tüm spor kulüpleri Şamranaltı Eminpaşa da antreman yaparken, şimdi Şamranaltılı gençlerin bırak spor yapmayı dışarıda oturacak bir yer yok.Yazık oluyor.
Aynali Tahir 2 yıl önce
Sayin baskan Edremit, sahil bandindan ibaret degil. Biraz da Sabaniye mahallesi ve suphan mahallesine bakin. Sabaniye 7. Sokakta beyazkent sitesinde 6 yildir oturuyorum. Gunde bir defa cop toplama isi disinda belediyenin bir icraaatini goremedim. Yazik ki siz de sizden oncekiler gibi basarisizlik yolunda emin adimlarla ilerliyorsunuz.
Gıyasettin 2 yıl önce
Başkan öncelikle mahalle aralarındaki yolları asvalt çalışması yaO insanları bu çamurlu yolardan kurtar Ondan sonra milletle hikayelerini anlatırsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22