İlhan: Tahran seferlerinin iptal edilmesi üzücü

Van Valiliği ile İranlı havayolu şirketi arasında yapılan görüşmeler sonucunda 4 Şubat'tan itibaren Tahran- Van arasında başlayan uçak seferleri, geçtiğimiz hafta yoğun kar yağışından dolayı dönüş yapamayan uçaktan havalimanı tarafından 700 bin TL civarında bir miktar talep edilmesi sonucu iptal edildi. Konuyla ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Tahran seferlerinin iptal edilmesinin sebebinin yetkililerden kaynaklandığını belirtti.

GENEL 30.03.2022, 10:01
İlhan: Tahran seferlerinin iptal edilmesi üzücü

İlk seferi 4 Şubat'ta başlayan ve ilk kafilesi büyük bir törenle karşılanan Van- Tahran arasındaki uçak seferleri iptal edildi. Uçak seferlerinin iptal edilmesini değerlendiren Başkan İlhan, Van'daki yetkililerin seferlerin başladığı gün reklamlarını ve şovlarını yaptığını belirterek, yetkililerin Tahran seferleri başlarken, iyi niyetten uzak olduğunu vurguladı.

Van'da yapılan birçok projenin yarım bırakıldığını, Van- Tahran arasındaki uçak seferlerinin de bundan nasibini aldığını belirten Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, bu şehirde iyiye dair, güzele dair ne varsa, yıkmaya niyet etmiş bir iktidar olduğunu söyledi. Tahran- Van seferleri başlarken, yetkililerin iyi niyetten uzak olduğunu, reklamlarını, şovlarını yaptığını söyleyen Başkan İlhan, yaşanan olayların, niyetlerin neticesi olduğunu, niyet hayır olmayınca, akıbetin de hayır olmadığını ifade etti.

"YETKİLİLERİN NİYETİ NEYSE, AKIBETLERİ DE ODUR"

Van- Tahran arasındaki uçak seferlerinin iptal edilmesini değerlendiren Başkan İlhan, "Van- Tahran seferleri başladığında, ilk uçak indiğinde insanlar çiçeklerle karşılanmıştı. Van'da yapılan işler ya yarım bırakılır yâda proje hazırlanır, reklam yapılır yine yarım bırakılır. Bunların birçok örneği var. Bugün Van-Tahran arasındaki uçak seferlerinin iptal edilmesi, bunların bir tekrarıdır. Nasıl birçok projeye binlerce lira harcandı ve yarım bırakıldıysa, Van-Tahran arasındaki uçak seferleri de maalesef öyle oldu.

İlimizde bir çevre yolu proje 11 yıldır tamamlanmadı. Yapılan kısmı ise harap oldu. Adliye lojmanları yapıldı ve çürümeye terk edildi. Yine İskele'de insanların oturduğu ve nefes aldığı bir alan vardı. Orayı da yıkıp, yok ettiler. Bu şehirde iyiye dair, güzele dair ne varsa, yıkmaya niyet etmiş bir iktidar var. Bunların niyeti neyse, akıbetleri de odur. Bu nedenle Tahran seferleri de başlarken, iyi niyetten uzaktılar. Reklamlarını, şovlarını yaptılar. Sonuç olarak seferlerin iptali öğrenmiş olduk. Yaşanan olaylar, niyetlerin neticesidir. Niyet hayır olmayınca, akıbette hayır olmuyor" dedi.

"VAN, FESTİVAL DÜZENLEYECEK AŞAMAYA GELMİŞ BİR KENT DEĞİL"

Van'da her şey dört dörtlükmüş gibi yapılan işlerin söz konusu olduğunu belirten Başkan İlhan, "Van'da şuanda sözde bir festival yapılıyor. Herkes emin olsun ki paralar çarçur ediliyor. Biz festival düzenleyecek aşamaya gelmiş bir kenti değiliz. Biz halen işsizliğin yoğun olduğu, geçim sıkıntısının en çok hissedildiği, vatandaşının kendi yaşadığı toprakları terk edip, göç ekmek zorunda kaldığı bir kentiz. Bugün Van'ın nüfusundan daha çok Vanlı diğer şehirlerde yaşıyorsa, bu en büyük problemdir.

Kimse kalkıp da 'bu şehir iyi, çok güzel, Van'da bu yatırımları yaptık' demesin. Festival kapsamında yapılan indirimlerin gerçekliği bir kere tartışılır. Yeryüzünde hiçbir işletme aldığı ürünü, zararına satmaz. Fahiş bir fiyat üzerine koyup, indirim yapılıyorsa, zaten orada bir problem vardır. Bir yerde indirim var ise aslında orada korkmamız gerekiyor. Bindirim olmadan, indirim olmaz. Biz bu tarz bir ticari anlayışın da ahlaki, insanı, İslami hiçbir şekilde ölçüştüğünü bağdaştıramıyoruz. Elbette ki zaman zaman bazı iş yerleri indirime gider. Bunların sebebi ise, iş değişikliği olur maliyetine satışlar olabilir. Yeri gelir zararına satış yapabilir. Yada bir ürün alır, satamaz, elinde sıkışır, bu malı biran önce elinde çıkarmak için indirim yapar. Ölçüsüz ticaret, ticaret değildir. Her şeyde ölçü vardır. Bunu problemli bir alan olarak görüyoruz" diye konuştu.

"DÜNYADA EN ÇOK YAĞ İTHALATI YAPAN ÜLKEYİZ"

Temel gıda maddelerinde yaşanan fiyat artışlarını da değerlendiren Başkan İlhan, "Devlet temel gıda maddelerinde bütün vergiyi sıfırlasa bile, temel gıda bu hafta yine %30-40 arasında zamlanacak. Ramazan başlıyor diye, bütün gıda fiyatlarına zam yapılacak. Gıda da zaten vergi %1'e indirildi. Bunlar çözüm değil. Çözüm; insanları yaşadığı köylerinde tutmak gerekiyor. Bugün Türkiye nüfusunun %10'nu, %90'nını beslemekle karşı karşıyadır. Bu bir problemdir. Köyde yaşayıp da tarımla, hayvancılıkla alakası olmayan ciddi bir nüfus var.

Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşarken, dünyada en çok yağ ithalatı yapan bir ülkeyiz. Bugün 25 liraya mazot alıp, bir tarlayı ekmek için 3 defa süreceksin, gübrenin torbasını 600 liradan alacaksın, sonrada ürün elde edip kar edeceksin. Bugün Rusya'da çiftçiye tarımsal anlamda kullanacağı mazot bedava veriliyor. Rusya bundan 30 yıl önce 20 milyon ton buğday üretiyordu, bugün 100 milyon ton buğday üretiyor. Türkiye, Rusya ile aynı oranda buğday üretiyordu, fakat biz 18,5 milyon tona düştük. 2021 yılında 2 milyon 600 bin ton arpa ithal ettik. 2 milyon 500 bin ton buğday ithal ettik. 650 bin ton ise mısır ithal ettik. Bunların tamamı bir skandaldır" diye konuştu.

"ÜLKE OLARAK TARIMSAL ANLAMDA İFLAS ETMİŞİZ"

Tarım desteklerinin reel destekler olması gerektiğini belirten İlhan, "Dünyanın en güz coğrafyasında, 4 mevsim yaşanan bu ülkede eğer biz bu buğdayı yetiştirip, kendi unumuzu yapamıyorsak, kendi arpamızı üretemiyorsak, hayvanımızı kendi yetiştirdiğimiz arpa ile besleyemiyorsak, kendi ayçiçeği bitkimizi ve diğer bitkileri yetiştiremiyorsak, bu bir skandal olarak tarihe geçecektir. Ülke olarak tarımsal anlamda iflas etmişiz. Yarın birçok çiftçi, arazisini ekemeyecek. Desteklerin tamamı şuanda formalite icabıdır.

Desteklemeler reel destek olmalıdır. Üretilmeyen ürüne, boş araziye destek verilmez. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. İnsanlar bedava paraya alıştırıldı. Tarımdan koparıldı, Türkiye'nin her yerine yol yapıyoruz dediler ve yol yaptılar. Van'daki insanların ilk etapta İstanbul'a gitmesini kolaylaştırdılar. Evimizi, tasımızı, tarağımızı toplayıp, tarlamızı bırakıp gittik. Burada ağa iken, oralarda amele olduk. İşte bugün ameleliğin neticesini hep beraber görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bölgegazetesi

Yorumlar (1)
VAN'A BUNLAR LAZIM. 3 ay önce
@Süphan'daki 5 bloktan oluşan Adliye Lojmanları artık kullanıma açılmalıdır. @ Çarşı merkezindeki otoparktan AVM'ye dönüstürülen devasa boş bina tüm katlarıyla bir şekilde hizmete açılmalıdır. @ Çevre yolu her şeyiyle bitirilip 2022 yılı sonbaharında hizmete sokulmalıdır. @ Edremit'ten havaalanına kadar, havaalanından da kampüse kadar bütün sahil, kıyı ve boş alanlar ıslah edilerek sahil bandı ve park- yeşil alan haline getirilmelidir.@ Şehrimize büyük, modern ve yepyeni bir " Şehirlerarası Otobüs Terminali" inşa edilmelidir. @ Van'a yer altı otoparkları, çok katlı otoparklar ve açık otopark meydanları acilen kazandırılmalıdır.@ İlçe, belde ve köy minibüsleri için otogar ve hareket meydanı oluşturularak hiçbir aracın çarşıya ve mücavir noktalara girmemesi için çağdaş bir düzenleme yapılmalıdır. @ Van için büyük bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı inşa edilmelidir. @ Bir Kent Meydanımız olmalıdır. @ Çarşıda, semtlerde ve mahallelerde toplam 65 adet yeni park ve yeşil alan oluşturulmalıdır. @ Her biri yüzlerce dönümlük Millet Bahçeleri hizmete açılmalıdır.@ Şabaniye Caddesi, Doğu Caddesi, Eski Cezaevi Caddesi, Kale Caddesi, İskele Caddesinin devamı, Suvaroğlu Caddesi, Terzioğlu Caddesi ve çarşıdaki pek çok bakımsız cadde ve sokak mutlaka alt yapısı ve üst yapısıyla yenilenerek genişletilerek prestij cadde ve sokak olarak hizmete açılmalıdır.@ Şehrin birçok noktasında yeni yol ve güzergâhlar açılmalıdır. @ Mahalle yolları, mahalle araları, Toki siteleri ve uzak semtlerin cadde ve sokaklarında, ara sokaklarında bakım, yenileme ve temizlikler yapılmalıdır.@ Şehrin her tarafı süpürülmeli, yıkanmalı, çöp ve atıklar temizlenmelidir @ Dereler, kanallar, arklar, oluklar küreklerle, fırçalarla, araçlarla yüzlerce personel seferber edilerek temizlenmelidir.@ Mevcut parklar, mesire alanları, piknik yerleri, gezinti alanları, ören yerleri tertemiz edilmeli, bakım, yenileme ve iyileştirmeleri yapılmalıdır.@ Göldeki dip çamur temizliği daha çok araçla daha yaygın bir şekilde arttırılmalıdır. @ Çarşılarda modern, temiz, güzel ve büyük kadın- erkek WC ve lavaboları oluşturulmalıdır. @ Mahallerde spor alanları, kültür salonları, okuma salonları oluşturulmalıdır.@ Kaldırımlar bütýn ürün ve eşyalardan arındırılarak yayalara bırakılmalıdır.@ Van'ın çevresindeki yamaçlar ve açik alsnlar ağaçlandırılmalıdır. @ Toprakkale tepesinin her tarafı ağaçlandırılmalı, sulama depoları oluşturulmalı, park ve yeşil alan, piknik ve gezinti alanı olarak şehrin hizmetine sokulmalıdir.@ Toki sitelerinin çevreleri ağaçlandırılıp sulanmalı ve korunmalıdır.@ Şehre yeni fabrikalar, atolyeler, imalathaneler,işletmeler, tesisler ve istihdam alanları kazandırılmalıdır. @ Köy ve kırsala ağirlık verilerek birçok hizmet götürülmelidir.@ Tarım ve hayvancılık iki üç katına çıkarılmalıdır.
21
az bulutlu
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22