Bir Başarı Hikayesi: Necdet Takva

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’nın hayat ve başarı hikayesini ele aldık.

EKONOMİ 20.08.2016, 23:58 21.08.2016, 00:05
Bir Başarı Hikayesi: Necdet Takva

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’nın hayat ve başarı hikayesini ele aldık. Elbette ki koca bir hayatı buraya sığdıramayız ama yine de bu yazıda Takva’nın kim olduğunu, hangi zorluklardan geçerek bugünlere geldiğini öğreneceksiniz. Bir metre karın içinde siyah önlüklerle okula yürüyerek giderdi. Kimsenin birilerini yok ederek kendini asla bir yere vardıramayacağına inanıyor. Takva, “Tırnaklarımla kazıyarak bugünlere geldim diyemem” diyor ve ekliyor başarımda başta eşim ve Van olmak üzere herkesin hakkı var” diyor. Her gün saat 7’de kalkan Takva, örneğin bir gün bile işe geç kalmamış. Galiba başarının sırrı da burada… Atalarımız boşuna, “Erken kalkan yol alır” dememiş.

Necdet Takva, 1969 yılında komşuları Gülnaz ebenin elinde 13 kardeşten biri olarak Van’ın Eminpaşa Mahallesi’nde doğdu. Takva ailesi 10 erkek 3’ü kız olmak üzere 13 kardeşti. İlkokulu Eminpaşa’da, ortaokulu Kazım Karabekir Ortaokulu’nda birincilikle bitirdi. Van Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Lisanslı bir hentbolcu ve başarılı bir öğrenci olan Takva, takımıyla birlikte o dönem ortaokullar arasında Türkiye dördüncülüğü almıştı. 


Zor şartlar altında okudu 
“Şimdi çocuklar evlerinden servisle alınıyor ve rahat koşullarda okuyorlar. Bir metre karın içinde siyah önlüklerle okula giderdik. Sabahın erken saatlerinde, kışın zemheri soğuğunda ve vahşi köpekleri saldırı tehditleri altında okulun yolunu tutardık.” 

Filiz hanımla evleniyor 
Lise son sınıftayken 1985 yılında şimdiki eşi Filiz hanım ile nişanlandı. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü kazandı ve 1988’de evlendi. Üniversitede öğrenciyken hem çalıştı hem de okudu. 1992’de Van’a döndü. 1998’e kadar turizm sektöründe yöneticilik yaptı. Kariyer basamaklarını emin adımlarla yavaş yavaş tırmanan Takva, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yönetim bilimleri dalında yüksek lisansa başladı fakat yarım bıraktı. Meslek yüksek okulunda muhasebe bölümüne kayıt yaptırdı. Mali konularda eğitim aldı. Hayatının hiçbir döneminde eğitim eksik olmadı. 

“Her sabah 7’de uyanırım” 
“Her sabah saat 7’de mutlaka kalkarım ve ayaklarım toprağa değer. Eşimin ben de çok büyük emeği var. Ailemin, çocuklarımın, arkadaşlarımın başarılarımda ciddi katkısı var. EDH dönemindeki arkadaşlarımın üzerimde inanılmaz katma değeri var. Van halkı ve Van’ın kadim geçmişi ile herkesin üzerimde emeği var. Söz hakkı sahibi olmamızda adını sanını bilmediğimiz isimsiz kahramanlar vardır. Çok kıymetli bir şeydir ve haklarını mutlaka teslim etmek gerekiyor.” 

“Zêvık’lı Xelef’in oğluyum” 
“Ne kadar başarılı olursam olayım, insanların gözünde Zêvık’lı Xelef’in oğluyum. Bu bizi inanılmaz derecede bir yabancı hayranlığına götürüyor. Katıldığımız ulusal ve uluslar arası toplantılarda Vanlı olduğuma inanmıyorlar. Bir Kürt olduğuma inanmıyorlar, Kürdün böyle olamayacağını ya da bir Türkiyelinin böyle olabileceğini düşünmüyorlar.” 

“Çalışmayan insan ölür” 
“İnsan çalışmak üzere de yaratılmış bir varlıktır. Çocuklar yoruluyorsa hadi gel otur dememek lazım. Babam 80 yaşındayken Ankara’daki doktor arkadaşıma götürdüm. Babam akşama kadar bahçede çalışıyordu. Doktor eğer insanları çalışmaktan alıkoyarsanız hayattan koparırsınız dedi. İnsan kendini işe yaramaz hissettiği an ölür.” 

Hiç kimse tek başına her şey değildir 
“İnsan asla tek başına başarıyı elde edebilecek bir kapasiteye sahip değildir. Mutlaka herkesin hayatını biçimlendiren, kariyerinde etkin rol almış insanlar, kitleler ya da halk vardır. Dolayısıyla tek başına hayatı tırnaklarımla yoğurdum ve bu aşamaya geldim diyebilmek mümkün değil.” 

“Derin bir sermayem yok” 
“Yatırımlarımızı sıfırdan yaptık. Öyle derin bir sermayem yok. Bütün sermayem babamdan bana kalan maddi manevi mirastır. Tüm sermaye birikimimiz, babamızdan bize kalan maddi mirasından şekillenen hayatımızdır.” 

İlk ciğerci dükkanını açtı 
Takva, yiyecek içecek sektörüne el attı. Van’da ilk ciğerci dükkanını Necdet Takva’nın açtığını biliyor muydunuz? Diyarbakır Ciğercisi isimli işyeri halen faaliyetini sürdürüyor. O gün getirdikleri usta bugün o işletmenin sahibi. 

VATSO’ya genel sekreter oluyor 
O dönem şimdiki Feqiyê Teyran Parkı’nın yanındaki binada hizmet veren Van Ticaret ve Sanayi Odası genel sekreter ilanına çıktı. Mülakatta 12 kişi arasından seçildi ve 2005’te göreve başladı. Böylece 2012’ye kadar ticari faaliyetlerine son verdi. Genel sekreterliği döneminde bir gün bile işine geç kalmadı. Oldukça başarılı bir performans sergilediğine inanıyor. Odadan ayrılıyor O günkü yönetimle çalışamayacağını düşünen Takva, odadan ayrılmaya karar verdi. O dönem birlikte çalıştığı insanlar Takva’nın, odadan ayrılmasının doğru olmadığını söyledi ama yönetimsel sorunlar vardı. ORSAY ile inşaat sektörüne girdi Av. İsmail Say ve Av. Orhan Hemedoğlu’ndan gelen teklifi ret etmedi. Takva’ya göre, depreme dayanıklı olarak geliştirdikleri proje Türkiye’de bir ilk. “Kimse bu cesareti gösteremezdi ve bu riski alamazdı” diyen Takva, bir yıl boyunca kariyerinde önemli yere sahip olan keyifli bir çalışma imkanı buldu. Altı ayda 222 konut inşa ettiler. 12.12.2012’de anahtar teslimi yapıldı. 

Eğitim ve gıda sektöründe yer aldı 
Bir dershaneye yüzde 10 ile ortak oldu. Hissesinin yüzde 9’unu devretti, yüzde 1’lik hissesi devam ediyor. 2014’ün ikinci yarısında gıda sektörüne girdi, beyaz et işinde yer aldı. Van OSB’de bölgede olmayan beyaz et parçalama fabrikasının yakında hizmete başlaması bekleniyor. 

Metal imalatı da yapacak 
DAKA’ya sunulan bir projeyle metal imalatı üzerine bir işe girdi. Makineler geldi ve Van OSB’de ikinci yer kiralandı. Panel, çit, tel örgü üretimi yapılacak. Aksilik olmazsa yakında imalat başlayacak. Takva’nın şirketlerimde 23 çalışanı var, diğer projelerle birlikte istihdamın 50’yi bulması bekleniyor. 

Parmağını kaldırma cesaretini gösterdi 
Takva, emek verdiği Van TSO’ya başkan olacaktı. Adaylık süreci başladı. Takva, arkadaşlarıyla birlikte isimlerini vermek istemediği bazı kişilere başkanlık teklifi ile gitti. O isimler teklifi kabul etmedi. Av. Hemedoğlu’nun ne yapıyorsunuz? sorusuna, “Başkan adayı arıyoruz” cevabını verdi. Av. İsmail Say’a da teklif edildi ancak Say, kendisini hazır hissetmediğini söyledi. Bunun üzerine Av. Hemedoğlu, “Öğretmen sınıfa girer, bu soruyu kim çözecek? diye sorar. Soruyu çözebilecek öğrenci de parmağını kaldırır, ben çözeceğim der ve tahtaya kalkar soruyu çözer” dedi. Hemedoğlu Takva’ya, “Başkanlık yapamaz mısın” diye sordu. Takva, “Yapabilirim” yanıtını verdi. Hemedoğlu, “O zaman parmağını kaldıracaksın, ben başkan adayıyım diyeceksin” dedi ve o gün karar verildi. 

EDH kuruluyor 
Kurumsal hareket etme adına Van’da bir ilk olan Ekonomide Değişim Hareketi kuruldu. Takva’ya göre, EDH Türkiye’de örnek organizasyonlardan biriydi. EDH’nin, “İdeolojik siyasete bulaşmamak, odanın tarafsızlığını korumak ve doğruluktan ayrılmamak” gibi ilkeleri vardı. Takva, Mayıs 2013’te yapılan seçimde iyi bir yönetim anlayışıyla aday oldu ve Van TSO başkanlığını kazandı. 

“Başkanlıktan önce iyi kazanıyordum” 
“Oda başkanlığından önce iyi para kazanıyordum. Van’da kazandım ve kazancımın hiçbir kuruşunda şüphe yoktur. Olsaydı başkan adaylığımda kimsenin kapısına gidip oy isteyemezdik. Performansımız oy istemeye yüz bırakmıştı.” 

“Başkanları yanlış yönlendirerek menfaat sağladılar” 
“Bazı başkanlar zaman zaman yanlış yönlendirildi ve bundan da büyük menfaatler elde edenlere şahidiz. Umarım bu kişisel ve bireysel tutumları asla açıklamak zorunda kalmayız.” 

“Birilerini yok ederek!..” 
“Kimse asla birilerini yok ederek kendini bir yerlere vardıramaz. Van şehri bu anlamda çok ciddi bir zafiyet yaşıyor. İnsanları kötüleyerek bir statü elde etmeye çalışmak çok ham bir düşünce. Biz Vanlıyız dışa karşı birbirimizi onurla gururla ve övgüyle tanımlamalıyız. Bireysel tutumlardan çok kentsel politikalara yönelmemiz lazım.” 

“Belediye başkanı veya milletvekili olma derdinde değilim” 
“Siyaset bilimi okudum. İnsan nihayetinde düşünen siyasal bir hayvandır. Bireysel olarak siyasetimiz var ancak bunu işimize yansıtmadık. Siyasal rant beklentisinde değiliz çünkü bu meslek odalarına zarar veriyor. Ticaret odalarının yönetimine talep olan insanların, elde ettikleri statüyle kendilerine farklı alanlara taşıma gibi beklentileri var. Odadaki yöneticilik arzumu ileride asla bir siyasal beklentiye tevdi etmek istemiyorum. Asla, belediye başkanı ya da milletvekili olmak gibi bir düşüncemiz olmadı. Hiçbir partiyle organik bağımız olmadı. Yeri geldi HDP’yi, yeri geldi AK Parti’yi eleştirdik.” 

Kimseden bireysel talebimiz olmadı 
“Biz hamdolsun 3 yıldır asla kimseden bireysel bir talebimiz olmamıştır. Özgürlüğümüz de oradan geliyor ve biz iyi bir iş yapıyoruz. Eğer siyasiler bizi kendilerine benzetirse, bütün ihaleleri isteriz. Böyle olsun istemiyoruz.” 

GENÇLERE ÖNERİLERİ 
Sevdiğiniz işi yapın. Bir işe hayat verirseniz o iş de size hayat verir. 4 bin ciltlik kütüphanem var, okumaktan imtina etmeyin. Çok çalışın ve çok okuyum. Hayata dair umutlarınızı asla yitirmeyin. Hayalleriniz ve hedefleriniz olsun. Azim ve gayretle hayallerinizin peşinden koşun. Kendinizi görmek istediğiniz toplumsal statüyü belirleyin. İnsan çok güçlüdür, gücünüzün farkına varın. Kendiniz kanıtlamak için dirayetli olun. Steve Jobs’un hayatını okuyun. Van’dan başarılı gençler çıkabilir, buna inanın. (Van Ekonomist)

banner92
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:25
Öğle 12:12
İkindi 15:52
Akşam 18:49
Yatsı 20:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. EYÜPSPOR 33 79
2. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 33 62
3. SAKARYASPOR A.Ş. 33 60
4. KIRKLARELİSPOR 33 60
5. SİLAHTAROĞLU VAN SPOR FK 33 60
6. BODRUMSPOR A.Ş. 33 58
7. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 33 55
8. TURGUTLUSPOR 33 49
9. TARSUS İDMAN YURDU 33 48
10. SERİK BELEDİYESPOR 33 48
11. KARACABEY BELEDİYE SPOR A.Ş. 33 47
12. PENDİKSPOR 33 41
13. PAZARSPOR 33 41
14. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 33 40
15. KARATAY TERMAL 1922 KONYASPOR 33 38
16. SİVAS BELEDİYE SPOR 33 37
17. GMG KASTAMONUSPOR 33 33
18. TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR 33 26
19. MAMAK FK 33 24
20. KARDEMİR KARABÜKSPOR 33 2
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 29 57
4. Altay 29 53
5. Altınordu 30 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14