1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Zirve Yayınevi Davası

Zirve Yayınevi Davası

Zirve Yayınevi Davası
A+A-

Malatya'da Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davanın 55. duruşmasında tutuklu sanık Ruhi Abat, savunmasına devam etti. Mağdur avukatının talebi üzerine, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönel

Malatya'da Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davanın 55. duruşmasında tutuklu sanık Ruhi Abat, savunmasına devam etti. Mağdur avukatının talebi üzerine, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast girişimi sonrasında kozmik odada yapılan aramada elde edilen dosyalarda Zirve Yayınevi ile ilgili belge ve bilgi olup olmadığı araştırılacak.
Zirve Yayınevi'nin 55. duruşmasının ikinci bölümünde tutuklu sanık Ruhi Abat, 850 sayfalık savunmasına devam etti. Sanık Ruhi Abat, "Ben tutuklama olayından önce bize iftira atan İlker Çınar'ın kitaplarını okumamıştım. Cezaevine girince 6 ay süreyle bütün kitaplarını okudum. İlker Çınar'ın kitabındaki ifadeler ile iddianamede geçen ifadeler arasında çelişkiler var. Kitaplarında ve konuşmalarındaki ifadeler ile iddianamede geçen ifadeleri bambaşka. İlker Çınar'ın yerel bir gazetede köşe yazmasına rağmen iddianamede bununla ilgili hiçbir belge yoktur. İlker Çınar'ın kitaplarında olumsuz olarak bahsettiği misyonerlikle ilgili bütün ifadeleri bizim üzerimize bırakılmış" dedi.
Kendileri ile ilgili kitap yazar hakkında suç duyurusunda bulunmalarına rağmen Cumhuriyet Savcılığının hiçbir şey yapmadığını söyleyen Ruhi Abat, haksız yere tutuklandıklarını ve yargılandıklarını savundu.
Mağdur avukatlarından Erdal Doğan, mahkemeye verdiği talep dilekçesinde TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonunca yapılan araştırma sonucunda düzenlenen rapordaki Zirve Yayınevi ile ilgili iddialarında bulunduğunu belirterek, elde etikleri raporu mahkemeye sundu.
Avukat Doğan, "Kamuoyuna yansıyan ve bazı haber ve bilgilerden TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonuna Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından gönderilmiş, gizli belge olması nedeniyle rapor ekinde yayınlanmayarak Meclis kayıtlarında tutulan 300 sayfaya yakın bir klasörden oluşan tutanağın eki ihbar mektubu veya tutanakla birlikte mahkemenize gönderilmesini talep ediyoruz. Çünkü ekte basından edindiğimiz 4 sayfadan oluşan ve ilgili klasörün üst yazısı veya eki şeklinde sunulan ihbar mektubunda Zirve Yayınevi Davasının 2. ek iddianame bağlamında yargılama konusu edilen cinayetlerle ilgili olarak doğrudan bahsi geçen Özel Harp Dairesi Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı oluşturulan Beyaz Kuvvetler ve Siyah Kuvvetler tarafından işlendiği açıkça belirtilmektedir" dedi.
Avukat Doğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik yapılan suikast girişimi sonrasında Özel Harp Dairesi'ne bağlı kozmik odada yapılan arama ve araştırma da elde edilen belgelerde Zirve Yayınevi'ni ilgilendiren dosya ve belgelerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından istenilmesini de talep etti.
Mahkeme Heyeti, ise talepleri kabul ederek, istenilen belge ve dosyaları talep edecek. Mahkeme duruşmayı sonlandırarak, 18 Ocak Cuma günü duruşmalara devam kararı aldı.
(BK-ÖZ-Y)

17.01.2013 18:28:45 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT