1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ziraat Odası 2012'yi Değerlendirdi

Ziraat Odası 2012'yi Değerlendirdi

Ziraat Odası 2012yi Değerlendirdi
A+A-

Sivas Ziraat Odası, 2012 yılının son il koordinasyon toplantısını gerçekleştirerek 2012 yılının değerlendirmesini yaptı. Yılın son il koordinasyon toplantısına Ziraat Odası eş başkanları ve koordinas

Sivas Ziraat Odası, 2012 yılının son il koordinasyon toplantısını gerçekleştirerek 2012 yılının değerlendirmesini yaptı.
Yılın son il koordinasyon toplantısına Ziraat Odası eş başkanları ve koordinasyon kurulu başkanı Bayram Sevim katıldı. Toplantıda konuşan Koordinasyon Kurulu Başkanı Bayram Sevim, 2012 yılının Sivas çiftçisi için kayıp bir yıl olduğunu söyleyerek, "Sivas ve ülke genelinde kuraklıklar yaşanmış, verim düşüklüğüne maruz kalınmıştır. Çiftçi borçları faizsiz ertelenmesi gerekirken yüzde 5 faiz ile ertelenmiş, üstüne Ziraat Bankası'ndan yüzde 2'lik komisyon kesilmiştir. Borç ertelemesinde ÇSK şartı getirilmiş, ÇSK'sı olmayan çiftçinin borcu ertelenmemiştir. Bakanlar kurulundan çıkan kararnamede düşük faizli ibaresi kullanılmış, sanki yüksek faizli kredi kullanmayı çiftçimiz istemiş gibi kredi kullandırılmış hem de borçları ertele dışında kalmıştır. Tarım Kredi Kooperatifleri borç ertelemesinde sigorta şartı aramıştır. Eğer borçlar sigorta kapsamında ise neden hasarlar karşılanmamıştır? Ayrıca yılbaşından sonra kredi kullanan çiftçilerimiz bahar ekimi yapan gübre kullanan çiftçilerimiz erteleme dışında tutulmuştur. Yem ve saman fiyatları aşırı yükselmiştir. Ülkemizde yem sıkıntısı varken hayvan ithalatımız devam etmiştir" ifadelerini kullandı.
(TB-AÖ-Y)

17.12.2012 13:53:39 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT