1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Zimder'den Değerlendirme Toplantısı

Zimder'den Değerlendirme Toplantısı

Zimderden Değerlendirme Toplantısı
A+A-

Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri değerlendirme toplantısı yaptı. Öküşne Restoran'da gerçekleştirilen toplantıda konuşan ZİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Aydın, son y

Zonguldak İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri değerlendirme toplantısı yaptı.
Öküşne Restoran'da gerçekleştirilen toplantıda konuşan ZİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Aydın, son yaşanan gelişmeler hakkında üyelere bilgiler verdi. Aydın konuşmasında şöyle dedi:
"Her dönemin gözde bir sektörü vardır. Her zaman bir lokomotif olmuştur. Günümüzde bu sektör kayıtsız şartsız gayrimenkul ve inşaat sektörüdür. Şöyle ki, inşaat sektörü ekonomik anlamda olduğu kadar dünyada da lider bir sektördür. Ülkemizi gelişmiş ekonomiler arasına sokacak ne doğalgaz zenginliklerimiz, ne markalarımız var. Ne de katma değeri yüksek ürünlerimiz var. Bu nedenle gayrimenkul ve inşaat sektörü ülkemiz için olmazsa olmazdır. 2023 vizyonlarından bahsediliyor. Bunu ancak bu sektörle ulaşma şansımız mümkündür. Kısa dönem önce kentsel dönüşüm, 2B gibi yasalar çıkartıldı. Bunun önemini anladığı için hükümetimiz bu yasaları çıkarttı. Kentsel dönüşüm deyince her şey bitti kanun çıktı diye düşünmeyin. Bu çok büyük bir zamana yayılan süreçtir. En son kentsel dönüşümle ilgili yüzde 0 faiz uygulaması üzerinde çalışılmaktadır. Ülkemizde yılda yaklaşık 500 bin civarında konut üretilmektedir. Bunun yüzde 70'i deprem açısından riskli görülmektedir. Bunun bir adı aslında kentsel dönüşüm iken diğer bir yönü aslında depremsel dönüşümdür. Bizim bu günkü toplantımızın asıl amacı, 2011-2012 yıllarındaki inşaat sektörü ve 2013'ten beklentilerimizi konuşuyoruz. Madem ki inşaat sektörü ülkenin önünü açacak bu sektörün disipline edilmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. 2002 yılında kurduğumuz derneğimiz, 4 dernek ile beraber Ankara'da federasyon kurma çalışmalarını başlattık. 2008 yılında Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu'nu kurduk. Yine İzmir ve Adana'da kurulan federasyonlarla beraber Ankara'da konfederasyonumuzun birinci genel kurulunu yapacağız. Bu konfederasyon bize daha güçlü bir çatı altında toplanmamızı sağlayacak. Sektörün en önemli sivil toplum kuruluşu olacağız. En az 90 bin kişi olacak. Bu çalışmalar önemlidir. Yarın itibariyle bir adım daha atmış olacağız."
(OA-OA-Y)

18.12.2012 11:56:10 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT